Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    23-02-2012
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Question
    Γεια χαρά σε όλους!

    Έχω την απορία, μια που πλέον με απασχολεί, αν μπορώ να έχω ταυτόχρονα από το router ιντερνετ και ενσύρματα & ασύρματα.

    Έχω σύνδεση Οn telecoms στα 8Μ και το μαύρο ρούτερ που είναι και ενσύρματο και ασύρματο. Όταν κάνω enable το wireless στο ρούτερ, δίνει κανονικά ασύρματο ιντερνετ και φυσικά το desktop παύει να έχει..

    Απλά δε βλέπω τρόπο να μπορώ να το δουλεύω παράλληλα ή ανεξάρτητα ενσύρματα και ασύρματα.

    Πλέον στο σπίτι έχω συσκευές που θέλουν wireless ενώ το desktop μου το θέλω σταθερά ενσύρματο...

    Μπορώ λοιπόν και με ποιο τρόπο να έχω ανεξάρτητα ασύρματα ίντερνετ στο σπίτι χωρίς να αναγκαστώ να δίνω ασύρματα στο desktop???

    ΥΓ: Θα πω παπαριά αλλά θα την πω: γίνεται κάπως να προσθέσω-συνδέσω ένα ασύρματο ασύρματο ρούτερ που έχω BaudTec της Conn-x και έτσι από εκεί να ενεργοποιώ την ασύρματη λειτουργία??

  2. #2
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    Τον σταθερο υπολογιστη πως τον εχεις συνδεσει στο router? Με usb η με ethernet (Και αν μπορεις πες μου και τι μοντελο router εχεις)
    Γενικα παντως ναι, ολα τα router μπορουν να σου παρεχουν ταυτοχρονα wired και wireless δικτυο

  3. #3
    Εγγραφή
    27-12-2007
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    582
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    FritzBox 7590 AX
    SNR / Attn
    14(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επίσης αν για κάποιο λόγο το ρούτερ που λειτουργείς έχει πρόβλημα να δώσει Internet και ασύρματα και ενσύρματα μπορείς να καρφώσεις άλλο ρουτερ πάνω απλά πρέπει να είναι σε bridge mode.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-02-2012
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

    Φίλε neshtar το μοντέλο του ρούτερ μου είναι: PIRRELI DRGA124G A-400. Το έχω συνδέσει με ethernet. Εφόσον μπορεί να κάνει τη δουλειά το ρούτερ και γνωρίζεις πώς, πες μου σε παρακαλώ..
    Αλλά δε γνωρίζω αν μπορεί να λειτουργήσει όπως θέλω. Τουλάχιστο δε ξέρω πώς αν γίνεται..

    Φίλε μου oGallos, έτσι σκέφτηκα κι εγώ πατεντιάρικα. Γι αυτό αν δε τα καταφέρω ή δε γίνεται να κάνει τη δουλειά το ρούτερ μου, θα προσπαθήσω (θα χρειαστώ σίγουρα βοήθεια- οδηγίες)να "γεφυρώσω όπως λες ένα wireless BaudTec της Conn-x...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vegg : 21-11-12 στις 21:30.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-12-2007
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    582
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    FritzBox 7590 AX
    SNR / Attn
    14(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άμα δεν τα καταφέρεις μας λες!

  6. #6
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γιατί δεν βάζεις το baudtec μόνο του να τελειώνει η υπόθεση?

  7. #7
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vegg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά σε όλους!

    Έχω την απορία, μια που πλέον με απασχολεί, αν μπορώ να έχω ταυτόχρονα από το router ιντερνετ και ενσύρματα & ασύρματα.

    Έχω σύνδεση Οn telecoms στα 8Μ και το μαύρο ρούτερ που είναι και ενσύρματο και ασύρματο. Όταν κάνω enable το wireless στο ρούτερ, δίνει κανονικά ασύρματο ιντερνετ και φυσικά το desktop παύει να έχει..
    Το φυσικά δεν μπορώ να καταλάβω. Ένα router δίνει και ενσύρματα και ασύρματα ταυτόχρονα μοιράζοντας το εύρος στις διαθέσιμες συσκευές.
    Δεν ισχύει το ή ενσύρματα ή ασύρματα. Αν το router κόβει την ενσύρματη σύνδεση όταν ενεργοποιείς την ασύρματη τότε ή είναι ελαττωματικό ή φταίνε οι ρυθμίσεις του.

    Μπορείς ή να αλλάξεις εντελώς router βαζοντας ένα άλλο στην θέση του(εγώ αυτό έκανα - εχουμε το ίδιο πρόγραμμα) ή να παρεις την εξυπηρέτηση της Οn και να τους πεις το πρόβλημα ώστε αν φταίει το router να το αλλάξουν

  8. #8
    Εγγραφή
    23-02-2012
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Αυτό θα κάνω φίλε blkik!
    Θα μιλήσω αύριο με Οn και ελπίζω να είναι κάποια ρύθμιση που δε γνωρίζω...
    Διαφορετικά, όπως λες θα βάλω άλλο...
    Θα σας ενημερώσω αύριο λοιπόν για νεότερα!

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα στην παρέα...
    Το λοιπόν, μίλησα με την ΟN και μου είπαν και άλλαξα στο Security, το πρωτόκολλο Allowed Client Type από WPA only σε WEP only...
    Κι έτσι λύθηκε το πρόβλημααααα...
    Από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενά τους, η αλλαγή που κάναμε ήταν για να ταιριάζει καλύτερα το πρωτόκολλο στο λειτουργικό μου [XP SP3] ...
    Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται έμαθα ότι το κουμπάκι που έχει από πάνω το μαύρο router Pirelli και αναγράφει: WPS, είναι για να αναζητηθούν από το ρούτερ εκτυπωτές και περιφερειακά για σύνδεση...

    Αυτά παιδιά! Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

  9. #9
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZyXEL P-660HW-D1
    Δεν ξέρω καθόλου το router της Pirreli για να σε βοηθήσω αποτελεσματικά, αλλά η αλλαγή από WPA σε WEP έχει σχέση με τον τρόιπο κρυπτογράφησης της πληροφορίας που μεταδίδεται ασύρματα.

    Δυστυχώς για σένα η αλλαγή που σου είπαν να κάνεις (και έκανες) είναι προς το χειρότερο...
    Το WEP θεωρείται πολύ ευάλωτο σε αντίθεση με το WPA που είναι ασφαλέστερο (το καλύτερο προς το παρόν είναι το WPA2, αν το υποστηρίζουν όλες οι συσκευές σου).

    Όσο για αυτά που σου είπανε (αν στα είπανε έτσι), είναι ...

  10. #10
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η αλήθεια έιναι ότι η απάντηση της On σε αυτό το κομμάτι έιναι άλλα 'ντι άλλων
    Ενώ θα έπρεπε να είναι "Συγνώμη αλλά η σαβούρα που δίνουμε για router έχει πρόβλημα με το WPA και θα πρέπει να βάλετε WEP", τα ρίχνουν στα windows XP.
    H Καλύτερη λύση είναι αλλαγή router ώστε να εκμεταλλευτείς όλες τις δυνατότητες ενός ξεκλείδωτου router αλλά και να έχεις την μέγιστη ασφάλεια που σου δίνει το WPA2

  11. #11
    Εγγραφή
    23-02-2012
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Ευχαριστώ για τις χρήσιμες διευκρινίσεις σας ρε παιδιά!!!

    Να ρωτήσω όμως, το BaudTec (TW263R4-A0) της Conn-x υποστηρίζει WPA ή WPA2?

    Για να κάνω αλλαγή με το BaudTec της Conn-x, επαναφέροντας το WPA (που μου προτείνετε) πρέπει πρώτα να το επαναφέρω από το ρούτερ της ΟΝ?
    Κι αν ναι, τι αλλαγές στους κωδικούς πρόσβασης πρέπει να κάνω? (όταν μίλησα με ΟΝ και κάναμε την αλλαγή σε WEP, με έβαλαν και άλλαξα κωδικό).

    Γενικά κάτω από ποιες προϋποθέσεις μπορώ να κάνω την αλλαγή ρούτερ??

    ΥΓ: Βάζοντας έτσι όπως είμαι τώρα [WEP only] το BaudTec της Conn-x και φυσικά στο http://192.168.1.1 τα admin & 1234, με βγάζει σε μια απλή σελίδα με τα στοιχεία του ρούτερ, σε κατάσταση ενσύρματου για το desktop internet και ασύρματου επίσης, χωρίς όμως να μπορώ να πειράξω τίποτα στο ρούτερ (εκτός από ένα πλαίσιο επιλογής ..κάτι1, κάτι2, κάτι3 έως 7 αν θυμάμαι...).
    Δε λειτουργεί κάτι διαδραστικά... Αν θέλω να κλείσω το Wireless π.χ. ή να κάνω την αλλαγή σε WEP ή WEP2 αν έχει...

    ΥΓ2: Μιλάμε ότι χρειάστηκε το 1/3 του χρόνου του ρούτερ της ΟΝ για να συγχρονίσει!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vegg : 03-12-12 στις 15:30. Αιτία: xtra infos

Παρόμοια Θέματα

  1. Fritz!box wlan7140 ως repeater ασύρματα και ενσύρματα
    Από xanoutas στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-10, 17:41
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-10, 05:39
  3. [D-Link] Πως μπορώ ασύρματα να έχω ιντερνετ στο pc (χωρίς ethernet) με adapter;;
    Από kozaf στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-09, 22:39
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-09, 15:09
  5. Ασύρματα/Ενσύρματα τηλ. με αναγνώριση κλήσης και ανάλογο ήχο
    Από BeholderX στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-06, 08:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας