Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γειά σας,

    έχω ένα netbook το οποίο είναι συνδεδεμένο μέσω WiFi στο Internet. Θέλω λοιπόν να συνδέσω το netbook μου στο modem/router Baudtec PSTN TW263R4-A2 (έχει 4 Ethernet ports και WiFi και κανονικά παίρνει σύνδεση από τη γραμμή του τηλεφώνου) έτσι ώστε να μπορώ να μοιράσω τη σύνδεσή μου σε άλλους υπολογιστές μέσω ethernet και WiFi και φυσικά να είναι συνδεδεμένα LAN. Είναι κάτι τέτοιο δυνατό;

    Έχω κάνει από το netbook την ασύρματη σύνδεση Shared και όταν συνδέω μέσω ethernet το netbook με ένα άλλο laptop μου έχω κανονικά Internet.
    Μία φορά είχα συνδέσει το netbook που είχε internet στο modem/router και το laptop μέσω ethernet και χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα είχα Internet και στο άλλο laptop όπως και στο Android κινητό μου μέσω WiFi. Αλλά μόλις έκανα επανεκκίνηση το laptop (αυτό που κανονικά ΔΕΝ είχε Internet και έπαιρνε από το netbook), ξαφνικά δεν είχα Internet ούτε από το laptop, ούτε από το κινητό μου.

    Πώς μπορώ να το κάνω να δουλέψει, τι πρέπει να ρυθμίσω στο netbook (αν και αυτό δίνει ήδη τη σύνδεση, το επιβεβαιώνω συνδέοντας απευθείας ένα άλλο laptop μέσω ethernet); Δε θέλω να αγοράσω κάτι άλλο, είναι αρκετά καλό αυτό που έχω...

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Περιοχή
    ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Cisco 1841
    Γιατι τα μπλεκεις τόσο πολυ τα πραγματα με shared συνδεσεις κλπ. Το mobile και το netbook και οποια αλη συσκευη εχεις ασυρματες δυνατότητες θα τα συνδέσεις ασύρματα στο router σου. Οποια δεν εχουν ασυρματες δυνατοτητες με καλώδιο. Η μόνοι περίπτωση που πρέπει να κανεις shared το internet ηταν τοτε που είχαμε τα 56K MODEM. ...

  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bios175 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι τα μπλεκεις τόσο πολυ τα πραγματα με shared συνδεσεις κλπ. Το mobile και το netbook και οποια αλη συσκευη εχεις ασυρματες δυνατότητες θα τα συνδέσεις ασύρματα στο router σου. Οποια δεν εχουν ασυρματες δυνατοτητες με καλώδιο. Η μόνοι περίπτωση που πρέπει να κανεις shared το internet ηταν τοτε που είχαμε τα 56K MODEM. ...
    Αν εννοείς να συνδέσω όλες τις συσκευές στο router που συνδέεται το netbook μου, δε θέλω αυτό. Αυτό το router είναι αρκετά μακριά από το δωμάτιο που έχω το μεγάλο laptop μου και ότι άλλο θέλω να συνδέω στο internet, όμως μόνο το netbook έχει αρκετά δυνατή κεραία ώστε να συνδέεται στο router και να τρέχει αρκετά. Οπότε θέλω να μεταφέρω τη σύνδεση στο netbook ασύρματα και μετά μέσω ethernet να την πάω στο modem/router που έχω σ' αυτό το δωμάτιο ώστε να μπορώ να συνδέσω και τις υπόλοιπες συσκευές μου...

  4. #4
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Περιοχή
    ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Cisco 1841
    Αρα εχεις 2 modem/router? Αν ειναι ετσι τοτε θα πρέπει να μας πεις τι μοντελο ειναι και αν εχει την δυνατοτητα να κανει τον repeater , ωστε ασυρματα να συνδεεται στον router που ειναι στο άλλο δωματιο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Κοινή χρήση Internet σε οικιακό δίκτυο
    Από kainourgios στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-10, 00:12
  2. ΚΟΙΝΗ ΧΡΗΣΗ
    Από P M στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-10, 13:21
  3. Κοινη χρηση φακελων ναι αλλα οχι internet
    Από froddo στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-06, 19:28
  4. Κοινη χρηση Internet με Wireless & Firewire
    Από Chosen στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-04, 02:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας