Σελ. 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 239
  1. #16
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Περιοχή
    Λιτόχωρο
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    42.000/4999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΙΤΟΧΩΡΟ
    Router
    Speedport2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όταν λες αλλάζει κάτι, εννοείς ότι το UI σ αυτό το OS σε κάνει να νιώθεις χαζογκόμενα με ρος σμάρτ, αυτοκόλλητο στο laptop και duckface profile picture στο facebook, τότε συμφωνώ.
    DSLaManiaC, αν αισθάνεσαι ότι η προσωπικότητά σου καθορίζεται από το Software που χρησιμοποείς στο PC σου τότε τα προβλήματά σου είναι μεγαλύτερα και όχι το νέο UI των Windows.

  2. #17
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsabasid Εμφάνιση μηνυμάτων
    DSLaManiaC, αν αισθάνεσαι ότι η προσωπικότητά σου καθορίζεται από το Software που χρησιμοποείς στο PC σου τότε τα προβλήματά σου είναι μεγαλύτερα και όχι το νέο UI των Windows.
    Η προσωπικότητα σου σαφώς και εκφράζεται και μέσα απ το πως έχεις στημένο το Software του PC σου και σίγουρα ο άσχετος που μόλις έπιασε PC στα χέρια του θα χαρεί με τα cool κουμπάκια.

    Και όπως έχω αναφέρει και πολλές φορές παλιότερα, μερικοί κάνουμε κι άλλα πράγματα απ το να χαιρόμαστε με το fullscreen skype & το facebook.

  3. #18
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Περιοχή
    Λιτόχωρο
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    42.000/4999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΙΤΟΧΩΡΟ
    Router
    Speedport2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι ομως δεν εγινε ακριβως αυτο με τα vista κι ουτε και με τα ΜΕ ....
    Και τα 2 που αναφέρεις είχαν άπειρα προβλήματα από την 1η μέρα κυκλοφορίας τους. Δεν ήταν η εμφάνιση το πρόβλημα, αλλά η αστάθεια και αναξιοπιστία. Καμιά σχέση με το τωρινό θέμα δηλαδή.

  4. #19
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    καλά, ας "πηδήξουμε" και ένα ακόμη λειτουργικό της MS, όπως "πηδήξαμε" και τα Vista...

    επειδή έβγαλε τα 8 η MS δεν χρειάζεται να τρέξουμε όλοι από πίσω...

    αρκετοί φυσικά θα τα πάρουν (και πολλοί από αυτούς με το ζόρι θα τα φορτωθούν με ένα νέο μηχάνημα)

  5. #20
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Περιοχή
    Λιτόχωρο
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    42.000/4999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΙΤΟΧΩΡΟ
    Router
    Speedport2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προσωπικότητα σου σαφώς και εκφράζεται και μέσα απ το πως έχεις στημένο το Software του PC σου και σίγουρα ο άσχετος που μόλις έπιασε PC στα χέρια του θα χαρεί με τα cool κουμπάκια.

    Και όπως έχω αναφέρει και πολλές φορές παλιότερα, μερικοί κάνουμε κι άλλα πράγματα απ το να χαιρόμαστε με το fullscreen skype & το facebook.
    Αν αισθάνεσαι άβολα με το νέο UI μένεις στο λειτουργικό που έχεις. Κανείς δεν εξαναγκάζεται να κάνει upgrade.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karetsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά, ας "πηδήξουμε" και ένα ακόμη λειτουργικό της MS, όπως "πηδήξαμε" και τα Vista...

    επειδή έβγαλε τα 8 η MS δεν χρειάζεται να τρέξουμε όλοι από πίσω...

    αρκετοί φυσικά θα τα πάρουν (και πολλοί από αυτούς με το ζόρι θα τα φορτωθούν με ένα νέο μηχάνημα)
    Εννοείται karetsos. Αυτό λέμε. Όποιος θέλει τα βάζει, όποιος δε θέλει όχι. Πάντως καθαρά από άποψη απόδοσης μέχρι στιγμής σε laptop 4ετίας τα βλέπω καλύτερα από τα 7.

  6. #21
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Εγώ δεν καταλαβαίνω τον ισχυρισμό μερικών που λένε ότι ο χρήστης πρέπει να προσαρμόζεται στις εξελίξεις ενός software και όχι το software στις ανάγκες του χρήστη, που είναι και το πιο λογικό.

  7. #22
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsabasid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα 2 που αναφέρεις είχαν άπειρα προβλήματα από την 1η μέρα κυκλοφορίας τους. Δεν ήταν η εμφάνιση το πρόβλημα, αλλά η αστάθεια και αναξιοπιστία. Καμιά σχέση με το τωρινό θέμα δηλαδή.
    Ολα ειναι σχετικα. Η γενικη αισθηση ή η απωθηση μπορει να προερχεται απο ενα πραγματικο προβλημα, τεχνικης φυσης ή απο ενα καθαρα αισθητικο και αδικαιολογητο ξεβολεμα. Προφανως και ολα ειναι θεματα προσωπικα και συνηθειας, ομως και η αλλαγη της ροτας μιας εταιρειας η οποια προσπαθει με το στανιο να επιβαλλει κατι εντελως αλλο στους πελατες της, επειδη αυτο βολευει τις δικες της επιδιωξεις και κερδη, δεν ειναι παντοτε επιτυχημενη.

    Γενικα συμφωνω με τις επισημανσεις της Nielsen καθως ειναι πολυ κοντα στην δικη μου εντυπωση αν και οντως τα 8 ειναι ενα νεο και σαφως βελτιωμενο λειτουργικο συστημα. Ομως προς το παρον αλλα και το ορατο μελλον, δεν εχω κανεναν απολυτως λογο να αλλαξω τα 7αρια κι ουτε και κερδος φυσικα.

    ΥΓ
    Χρησιμοποιω ακομη το Office 2003 και δεν εχω χρειαστει - ακομα - καποια απο τις νεες εκδοσεις. Ολα ειναι θεμα αναγκων.

  8. #23
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsabasid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αισθάνεσαι άβολα με το νέο UI μένεις στο λειτουργικό που έχεις. Κανείς δεν εξαναγκάζεται να κάνει upgrade.
    Άβολα?!
    Αν ήταν απλά "άβολα" θα το κράταγα.
    Οι λέξεις που θα μου επέτρεπαν να εκφραστώ σωστά για αυτό το UI δεν είναι κατάλληλες για δημόσια συζήτηση.

    Θέλετε να σας πω και το πιο αστείο απ όλα? Έβαλα να κοιτάξω τα Windows Server DC 2012 για το τι νέο φέρνουν και μαντέψτε... Έχουν Metro (by default)

  9. #24
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Περιοχή
    Λιτόχωρο
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    42.000/4999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΙΤΟΧΩΡΟ
    Router
    Speedport2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν καταλαβαίνω τον ισχυρισμό μερικών που λένε ότι ο χρήστης πρέπει να προσαρμόζεται στις εξελίξεις ενός software και όχι το software στις ανάγκες του χρήστη, που είναι και το πιο λογικό.
    Κατά τη γνώμη μου η χρυσή τομή είναι κάπου στη μέση. Ο απλός χρήστης χρησιμοποιεί ένα προϊόν. Δουλειά της εταιρείας είναι να το βελτιώσει. Η βελτίωση σημαίνει αλλαγές. Για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι κανενα MS fanboy, απλά τα βρήκα φτηνά 30 ευρώ κάνοντας αναβάθμιση από τα 7 που μου είχε στείλει ο "θείος".

  10. #25
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Ναι, αλλά εδώ συζητάμε για το UI, όχι για την τιμή.

  11. #26
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε θα πιάσουν "δουλειά" τα OEM Pcs και laptops με προεγκατεστημένα τα 8άρια, θα δώσει και start button και τελείωσε το ζήτημα.
    Τί; Δεν υπάρχει Start button;

  12. #27
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά δε χρειάζομαι καμία μελέτη, πόσο μάλλον αυτή του κυρ Nielsen, για να μου πει αν ένα OS μου κάνει / ταιριάζει στις ανάγκες μου. Είναι καθαρά προσωπικό θέμα επιλογής, όποιος θέλει Windows 8 τα χρησιμοποιεί, αλλιώς μένει στα 7, Vista, XP, linux κλπ. Tόσο απλά είναι τα πράγματα...
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  13. #28
    Εγγραφή
    02-05-2009
    Περιοχή
    στο αυτοκίκητο
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC52U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsabasid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη γνώμη μου η χρυσή τομή είναι κάπου στη μέση. Ο απλός χρήστης χρησιμοποιεί ένα προϊόν. Δουλειά της εταιρείας είναι να το βελτιώσει. Η βελτίωση σημαίνει αλλαγές. Για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι κανενα MS fanboy, απλά τα βρήκα φτηνά 30 ευρώ κάνοντας αναβάθμιση από τα 7 που μου είχε στείλει ο "θείος".
    σωστος ο παιχτης...κυριος στο κομματι με τον θειο και τα 30 ευρω!!!
    να τονισω οτι το λειτουργικο μεχρι στιγμης ειναι πολυ σταθερο(οχι οτι το 7αρια δεν ηταν σταθερα),συν οτι υπαρχει και κατι καινουργιο...βλεπε εναρξη!

  14. #29
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί; Δεν υπάρχει Start button;
    Καλά που ζείς;

  15. #30
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της γνωστής εταιρίας δημοσκοπήσεων, μηχανακιών μέτρησης θεαματικότητας κλπ ?
    Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
    Την Nielsen Media Research μάλλον σκέφτεσαι:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Nielsen_Media_Research

    Ο Jakob Nielsen είναι διακεκριμένος στο χώρο του UI design με guidelines στα οποία συμμορφώνεται και η Apple. Τα βιβλία του διδάσκονται σε πανεπιστήμεια κοκ.
    Προσωπικά συμφωνώ με αυτά που λέει γιατί τα είδα στην πράξη από βαμμένους windows users. (Κι εγώ τα δοκίμασα και με classic shell κοκ, αλλά εγώ είμαι heavily biased εναντίον του, οπότε δεν σας λέω την πραγματική άποψή μου. )
    Απλά το metro είναι λάθος interface για desktop και μέτρ(ι)ο interface για tablets. Σπάνια ασχολούμαι να κατακρίνω ευθέως κάτι, αλλά νομίζω η απόφαση να κάνουν αυτό το UI Frankenstein βασίστηκε σε στρατηγική marketing απόφαση, παρά με κριτήρια usability. Αν θα το καταπιούν οι χρήστες μένει να το δούμε, αλλά σε αντίθεση με την εποχή των Vista, οι χρήστες έχουν εναλλακτικές αυτή τη φορά. Δεν θα' ναι ανώδυνη μετάβαση για την Microsoft.

Σελ. 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-10, 02:15
  2. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-09, 20:57
  3. Εγκατάσταση των Windows απο την αρχή
    Από montanna.can.guy στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-08, 19:56
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-05, 14:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας