Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η αποσταση απο το κεντρο της Αγιας Παρασκευης ειναι 3-4 χμλ και σαν αποτελεσμα η ταχυτητα ειναι τραγικα χαμηλη, up 1mbps / down 5 mbps. Περα ομω ςαπο την χαμηλη ταχυτητα, το προβλημα ειναι οι συνεχεις αποσυνδεσεις (σε ωρες αιχμης μπορει να ειναι και καθε 10 λεπτα) που απαιτουν restart στο router κλπ. Τραγικη κατασταση. Εχω συμβιβαστει με τι ςχαμηλες ταχυτητες αλλα δε μπορω να συμβιβαστω με τις συνεχεις αποσυνδεσεις διοτη εχω αποκτησει τεραστιο προβλημα με τη δουλεια μου (δουλευω απο το σπιτι). Εχω σκεφτει τα παντα (ακομη και δορυφορικο Internet το οποιο απορριπτεται λογω κοστους) προκειμενου να εχω συνεχη συνδεση. Μου ειπαν οτι η μονη λυση που μενει ειναι να χαμηλωσω και αλλο το profil μου στα 3-4 MBPS ωστε να σταματησουν οι αποσυγχρονισμοι. Συμφωνειτε με αυτο? Και αν ναι, πως γινεται? Πρεπει να μιλησω με τη forthnet ή μπορω και απο το modem? Εχει καποιος, καμια διαφορετικη ιδεα?

    ευχαριστω πολυ παιδια

  2. #2
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρέπει να ζητήσεις από την forthnet να σου αλλάξει προφίλ. Από μόνος σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτε. Η περιοχή είναι κόλαση. Μόνο αν μπουν mini dslams η καμπίνες VDSL σώζεται η κατάσταση.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mini DSLAMs ήδη μπαίνουν, αλλά από ότι έχω καταλάβει επωφελούνται άμεσα μόνο οι πελάτες ΟΤΕ, οι υπόλοιποι παραμένουμε στο χαλκό από το ΑΚ μέχρι το KV.
    Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις όσο ήμουν στη Wind, αν και με ακόμη χαμηλότερη ταχύτητα (είχα πέσει στα 3Mbps στο τέλος). Σώθηκα όταν πριν 2,5 χρόνια πήγα στην On, από τότε η γραμμή είναι βράχος, έχω ξεχάσει τί θα πει αποσύνδεση. Η ταχύτητα στην αρχή ήταν λίγο μεγαλύτερη σε σχέση με τη Wind, τον τελευταίο καιρό ήμουν πάλι στα 3Mbps, και μόνο τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες έχω ξαναανέβει στα 3,4Mbps - πιθανολογώ λόγω της ενεργοποίησης του mini DSLAM στο KV, που αποσυμφόρησε τη γραμμή του χαλκού από τους πλάτες του ΟΤΕ.
    Υπό άλλες συνθήκες θα σου συνιστούσα να δοκιμάσεις την On, που εκτός των άλλων δίνει και την καταπληκτική δυνατότητα να αλλάζεις μόνος σου το προφίλ στο DSLAM ώστε να ταιριάξει στο βέλτιστο με τη γραμμή σου, πιθανότατα θα σε βοηθούσε πολύ. Επιπλέον έχει και το πακέτο των 8Mbps που συμφέρει σε μας που ούτως ή άλλως είμαστε πιο χαμηλά. Δυστυχώς όμως, λόγω οφειλών προς τον ΟΤΕ, δεν της ενεργοποιεί νέους πελάτες, και κανείς δεν ξέρει αν και πότε θα ξαναγίνουν ενεργοποιήσεις... κρίμα.
    Θα μπορούσες πάντως να δοκιμάσεις ένα άλλο modem, έστω και δανεικό από φίλο, μήπως συμπεριφέρεται καλύτερα από αυτό που έχεις (τί έχεις; ).
    Πληροφοριακά, αν αναρρωτιέσαι, εγώ πάιρνω από το KV που είναι γωνία Μπακογιάννη και Τήνου.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    δε μπορω να αλλαξω παροχο. Πληρωσα για τη διακοπη του ΟΤΕ και δε μπορω να ξαναπληρωσω για τη διακοπη της forthnet και Nova. Αναγκαστικα θα πρεπει μαλλον να χαμηλωσω το προφιλ. Το μοντεμ ειναι THOMSON 585 (αυτο που δινει η forthnet) αλλα και πριν με τον ΟΤΕ ειχα το ιδιο προβλημα με 2-3 διαφορετικα που ειχα δοκιμασει...Δεν ξερω απο ποιο KV παιρνω, αλλα το σπιτι ειναι στην οδο Τριτση, πολυ κοντα στο δικο σου ΚV
    Θα μιλησω με forthnet και ο θεος βοηθος.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΟΚ κάνε το, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Αλλά να είσαι ήρεμος στο τηλέφωνο, αν φωνάξεις πολύ θα σε ακούσω, είμαστε πολύ κοντά

  6. #6
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ευχαριστω πολυ...
    αν εχεις καποια στιγμη κανενα νεο (ευχαριστο) για την περιοχη μας, στειλε κανενα μυνηματακι...

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλή ταχύτητα και αποσυνδέσεις
    Από an_avi στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-11, 16:44
  2. Ταχύτητα στο Πάτημα Χαλανδρίου
    Από albo7 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-10, 18:54
  3. Χαμηλή ταχύτητα και αποσυνδέσεις
    Από sam kon στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-09, 20:10
  4. Ταχύτητα στο Πάτημα Χαλανδρίου
    Από albo7 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 18:15
  5. Αποσυνδέσεις και χαμηλή ταχύτητα
    Από negous7 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-08, 18:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας