Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 70
  1. #1
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλημέρα παίδες!!!
    Ήρθε επιτέλους η στιγμή να προβώ και γω στην αγορά ενός ssd.Μετά από πολύ ψάξιμο έχω καταλήξει στις εξής επιλογές,στον samsung 830(128gb) και στον samsung 840(120gb) τον απλό και κάπου εδώ χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας.Ο 830 έχει μεγαλύτερη ταχύτητα έγγραφης ενώ ο 840 έχει μεγαλύτερα iops σε αναγνώση και εγγραφή.Στα διάφορα reviews που διάβασα,παρότι ο 840 κυκλοφόρησε πρόσφατα φαίνεται ότι υστερεί σε επιδόσεις έναντι του 830.Εσείς ποιον μου προτείνεται να διαλέξω;
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14281/1021 kbit/s
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Αν θα έπρεπε να επιλέξω οπωσδήποτε μεταξύ των δυο που αναφέρεις, θα επέλεγα τον 830. Παρόλα αυτά, και εφόσον σε ενδιαφέρει μια δεύτερη γνώμη, νομίζω ότι αξίζει να δεις και τον Kingston V+200 - καλύτερη τιμή και καλύτερες επιδόσεις...

  3. #3
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    ocz vertex 4 ή samy 840pro

    Δες εγγυηση 5 χρονια να εχει οπωσδηποτε κατα την αποψη μου.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    @ lady in black,καλές οι προτάσεις σου αλλά δεν θέλω να δώσω πάνω από 100 ευρώ.
    @ vagelisabatzis,ενδιαφέρουσα περίπτωση ο Kingston,από αξιοπιστία και επιδόσεις τι λέει σε σχέση με τον samsung 840;
    Ο Intel 330 πως σας φαίνεται;

  5. #5
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Οι επιδόσεις άποψη μου είναι δεν θα έπρεπε να σε ανησυχούν τόσο όσο η εγγύηση που σου παρέχει ο δίσκος (εχω 256G ocz vertex 4 στο σπιτι και εναν samy 830 στο γραφειο).

  6. #6
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14281/1021 kbit/s
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Συμφωνώ κι εγώ στο ότι η εγγύηση παίζει τεράστια σημασία, ειδικά σε αυτούς τους δίσκους. Όσον αφορά στον Kingston, τον έχω λιγότερο από μήνα (βγήκε πρόσφατα ο συγκεκριμένος), οπότε δεν είναι αντικειμενική η άποψή μου περί αξιοπιστίας. Περί επιδόσεων όμως, τον θεωρώ καλύτερο από τον Samsung...

  7. #7
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelisabatzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ κι εγώ στο ότι η εγγύηση παίζει τεράστια σημασία, ειδικά σε αυτούς τους δίσκους. Όσον αφορά στον Kingston, τον έχω λιγότερο από μήνα (βγήκε πρόσφατα ο συγκεκριμένος), οπότε δεν είναι αντικειμενική η άποψή μου περί αξιοπιστίας. Περί επιδόσεων όμως, τον θεωρώ καλύτερο από τον Samsung...
    Η δικια μου άποψη είναι ότι διαφορα στις επιδόσεις δεν μπορείς να δεις και αυτά τα χαζά tests των benchmark δεν με απασχολούν ιδιαιτερα (εξάλλου να καταλάβεις τον ένα τον έχω σε σατα2 controller).

    Το σημαντικό είναι αν θα δεις διαφορα στην καθημερινή χρήση, έπειτα η εγγύηση που σου δίνει ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και τέλος το κόστος αγοράς του.

    Κατά την δικια μου άποψη ο vertex 4 256G (210 euro τον ειχα παρει πριν μισο χρονο) πληρούσε απόλυτα αυτές τις προϋποθέσεις για αυτό κιόλας τον προμηθεύτηκα για το pc στο σπίτι μου.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Συμφωνώ με τους παραπάνω.
    Πλέον τον μεγαλύτερο ρόλο στους SSD παίζει η εγγύηση.
    Από την στιγμή που μιλάμε για SATA 3 , οι διαφορές στις ταχύτητες,
    δεν φαίνονται σε καθημερινή ασχολία, παρά μόνο σε benchmarks.

    Samsung 840 pro και Vertex 4 δίνουν 5 χρόνια εγγύηση.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  9. #9
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Θα συμφωνήσω και γω στο θέμα της εγγύησης αλλά από τη στιγμή που το budget είναι το πολύ μέχρι 100 ευρώ και επειδή ήδη κάνω την υπέρβαση καθώς αρχικά σκεφτόμουν για 60gb,οπότε αναγκαστικά θα παραμερίσω στην άκρη το θέμα της εγγύησης.Και μάλλον θα καταλήξω στην οικονομική λυση του Kingston V+200.Αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι σ' αυτά τα χρήματα ευχαρίστως να με βοηθήσει.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από man with no name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω και γω στο θέμα της εγγύησης αλλά από τη στιγμή που το budget είναι το πολύ μέχρι 100 ευρώ και επειδή ήδη κάνω την υπέρβαση καθώς αρχικά σκεφτόμουν για 60gb,οπότε αναγκαστικά θα παραμερίσω στην άκρη το θέμα της εγγύησης.Και μάλλον θα καταλήξω στην οικονομική λυση του Kingston V+200.Αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι σ' αυτά τα χρήματα ευχαρίστως να με βοηθήσει.
    Γνώμη μου πως αν πας για 60-64gb χωρίς εγγύηση να χτυπήσεις τον 830 που κάνει και μια 65άρα ευρώ το πολύ προς το παρόν.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Κοίτα να δεις αρχικά είχα σκεφτεί για 60gb αλλά επειδή δεν θέλω να περιοριστώ στο θέμα της χωρητικότητας θα κινηθώ στα 120gb.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Λοιπόν έχω καταλήξει ανάμεσα στους εξής, OCZ Vertex 3 και Intel 330.
    Περιμένω τις γνώμες σας.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από man with no name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν έχω καταλήξει ανάμεσα στους εξής, OCZ Vertex 3 και Intel 330.
    Περιμένω τις γνώμες σας.
    Ίδιο controller έχουν και οι δύο. Όποιον και να πάρεις ουσιαστικά το ίδιο είναι,
    με τον 330 να είναι λίγο πιο φθηνός.

    Αλλά στα ίδια λεφτά είναι και ο Samsung 840 o απλός, που για μένα είναι καλύτερος.
    Controller και μνήμες από την ίδια εταιρεία.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  14. #14
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Λες καλύτερα samsung;
    Να σου πω την αλήθεια κολλάω στο ότι ο intel και ο ocz έχουν μεγαλύτερες ταχύτητες και iops στην εγγραφή.
    Και το άλλο θέμα που με προβληματίζει με τον samsung είναι ότι οι μνήμες του είναι tlc σε αντίθεση με intel και ocz που φοράνε mlc.

    On the inside, the Samsung 840 series is very different from both the 830 series and the 840 Pro. The 840 series drive uses the new 3-bit-per-cell MLC NAND (also known as triple-level-cell or TLC NAND). In fact, it's the first mass-production consumer SSD that uses this type of flash memory.

    TLC NAND is generally slower and cheaper than regular MLC NAND -- which is the mainstream flash memory for consumer-grade SSDs -- and has been more often used for other forms of flash-based storage devices, such as thumbdrives or memory sticks. Technical jargon aside, with the 840 series, Samsung's aim is to bring down the cost of SSDs. The question is, at what level of performance sacrifice? You can find the answer in the performance section below.

    A shortcoming of the 840 series is that TLC flash memory generally has lower write endurance than other type of SSD NAND. Write endurance, also known as the program/erase (P/E) cycle, is an attribute that dictates how many times you can write and rewrite information on a memory cell before it won't retain the new information anymore. Because of that, the 840 series will likely become unreliable sooner than other SSDs. This might be why the Samsung 840 series comes with a three-year warranty, compared with the five-year warranty offered with the 840 Pro and the 830 series. The new drive also doesn't comes with capacities smaller than 120GB, since generally with SSDs, smaller capacities also means less P/E cycles.

    In real-world usage, this lower write endurance is not really a big issue, however. Per my rough calculations, if you write/rewrite about 10GB of data daily, it would still takes about 7 years for a 250GB Samsung 840 series drive to run out of P/E cycles. Most of us don't write 10GB per day, at least not every day. But heavy users, such as video-editing professionals, should pick a different SSD for their job.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelisabatzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ κι εγώ στο ότι η εγγύηση παίζει τεράστια σημασία, ειδικά σε αυτούς τους δίσκους. Όσον αφορά στον Kingston, τον έχω λιγότερο από μήνα (βγήκε πρόσφατα ο συγκεκριμένος), οπότε δεν είναι αντικειμενική η άποψή μου περί αξιοπιστίας. Περί επιδόσεων όμως, τον θεωρώ καλύτερο από τον Samsung...
    Παιζει ρόλο το αν θα εχει 3 χρονια εγγύηση ή 5 ?
    Απολύτος καμία!
    Η απαξίωση του, θα έχει συμβεί πριν τα 3 χρόνια. Η αξία του σε 3 χρόνια δεν θα είναι ούτε 20ευρώ.
    Συνεπώς... φυσικα και παίζει ρόλο η ταχύτητα. Για αυτό εξάλλου τον αγοράζουμε!

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια μικρή βοήθεια για το youtube...
    Από hemlock στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-10, 12:00
  2. Μια μικρη βοηθεια για μηχανακι
    Από Kurozuka στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 20:05
  3. Μια μικρή βοήθεια για το Trixbox
    Από PhillipMorris στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-07, 01:54
  4. Μια μικρή βοήθεια για wireless…
    Από aypnos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-06, 10:28
  5. μια μικρη βοήθεια για ενα αρχαριο..
    Από seabird στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-06, 19:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας