Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    21-03-2009
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5/~37.5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ένα διήμερο αφού έκανα αίτηση για το vdsl παραλαμβάνω το παραπάνω ρουτεράκι.Το συνδέω πάνω στην γραμμή adsl για να δω τι πουλιά πιάνει.Καλή εμβέλεια wi-fi,καλό μενού με διάφορες επιλογές.Όλα καλά μέχρι εδώ.
    Παρατηρώ λοιπόν το εξής παράδοξο με τη σύνδεση wi-fi(σε windows 7&windows 8).Εκεί που κάνω surfing,κάποια στιγμή κολλάει στο Θεό(επαναλαμβάνεται συνεχώς σε loop το φαινόμενο).Λέω πάει έφαγα disconnect.Αμ,δε.Πέφτει μόνο το broswing αλλά τα skype,torrents,oovoo τρέχουν απροβλημάτιστα.(να φανταστείτε μπορεί να παίζω dod games και να μην τρώω disconnect, αλλά αν προσπαθήσω να ανοίξω νέο παράθυρο εκείνη την στιγμή και να μπω πάλι στα dod δεν γίνεται).Λέω θέμα dns.Δοκιμάζω καρφωτούς dns της wind,google και εδετ πάνω στον ρούτερ.Τίποτα πάλι τα ίδια.Δοκιμάζω καρφωτούς dns πάνω στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή μου.Πάλι τίποτα.Τι μπορεί να φταίει?Πως γίνεται το download να τρέχει κανονικά και να κολλάει το broswing?
    Κάθε βοήθεια δεκτή.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-2006
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11700/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧV10
    SNR / Attn
    8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christakoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα διήμερο αφού έκανα αίτηση για το vdsl παραλαμβάνω το παραπάνω ρουτεράκι.Το συνδέω πάνω στην γραμμή adsl για να δω τι πουλιά πιάνει.Καλή εμβέλεια wi-fi,καλό μενού με διάφορες επιλογές.Όλα καλά μέχρι εδώ.
    Παρατηρώ λοιπόν το εξής παράδοξο με τη σύνδεση wi-fi(σε windows 7&windows 8).Εκεί που κάνω surfing,κάποια στιγμή κολλάει στο Θεό(επαναλαμβάνεται συνεχώς σε loop το φαινόμενο).Λέω πάει έφαγα disconnect.Αμ,δε.Πέφτει μόνο το broswing αλλά τα skype,torrents,oovoo τρέχουν απροβλημάτιστα.(να φανταστείτε μπορεί να παίζω dod games και να μην τρώω disconnect, αλλά αν προσπαθήσω να ανοίξω νέο παράθυρο εκείνη την στιγμή και να μπω πάλι στα dod δεν γίνεται).Λέω θέμα dns.Δοκιμάζω καρφωτούς dns της wind,google και εδετ πάνω στον ρούτερ.Τίποτα πάλι τα ίδια.Δοκιμάζω καρφωτούς dns πάνω στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή μου.Πάλι τίποτα.Τι μπορεί να φταίει?Πως γίνεται το download να τρέχει κανονικά και να κολλάει το broswing?
    Κάθε βοήθεια δεκτή.
    ξετικαρισε το anti hacking στο security - firewall

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2009
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5/~37.5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από scoupegt Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξετικαρισε το anti hacking στο security - firewall
    Οκ done.Σ' ευχαριστώ!

  4. #4
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christakoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα διήμερο αφού έκανα αίτηση για το vdsl παραλαμβάνω το παραπάνω ρουτεράκι.Το συνδέω πάνω στην γραμμή adsl για να δω τι πουλιά πιάνει.Καλή εμβέλεια wi-fi,καλό μενού με διάφορες επιλογές.Όλα καλά μέχρι εδώ.
    Παρατηρώ λοιπόν το εξής παράδοξο με τη σύνδεση wi-fi(σε windows 7&windows 8).Εκεί που κάνω surfing,κάποια στιγμή κολλάει στο Θεό(επαναλαμβάνεται συνεχώς σε loop το φαινόμενο).Λέω πάει έφαγα disconnect.Αμ,δε.Πέφτει μόνο το broswing αλλά τα skype,torrents,oovoo τρέχουν απροβλημάτιστα.(να φανταστείτε μπορεί να παίζω dod games και να μην τρώω disconnect, αλλά αν προσπαθήσω να ανοίξω νέο παράθυρο εκείνη την στιγμή και να μπω πάλι στα dod δεν γίνεται).Λέω θέμα dns.Δοκιμάζω καρφωτούς dns της wind,google και εδετ πάνω στον ρούτερ.Τίποτα πάλι τα ίδια.Δοκιμάζω καρφωτούς dns πάνω στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή μου.Πάλι τίποτα.Τι μπορεί να φταίει?Πως γίνεται το download να τρέχει κανονικά και να κολλάει το broswing?
    Κάθε βοήθεια δεκτή.
    το ιδιο πραγμα και εγω με την forthnet... http://www.adslgr.com/forum/threads/...03#post4914403

  5. #5
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Εγώ το χρησιμοποιώ σε adsl πλέον αυτό, αλλά δε νομίζω να έχει σχέση καθώς το ίδιο αντιμετώπισα και όσο ήμουν σε vdsl.
    Το google talk πολύ συχνά (μπορεί και κάθε 4-5 λεπτά) φαίνεται να αποσυνδέεται στιγμιαία. Γκριζάρει η λευκή φούσκα δηλαδή στο systray και επανέρχεται. Μου παραπονιούνται φυσικά και άτομα που προσπαθούν να μου στείλουν μήνυμα ότι τους βγάζει "offline". Έχω ξετικαρισμένο το anti hacking, έχω ενεργό το upnp, δοκίμασα να κάνω και port forward και τις 5222,5223 που από όσο είδα χρησιμοποιεί το google talk, απενεργοποίησα το firewall των Win7 (μπας και...) δε γίνεται τίποτα! Το ίδιο μου παρουσιάζει και το Skype (δείχνει προσπάθεια connecting) απλά πολύ πιο σπάνια. Τα προβλήματα αυτά δεν υφίστανται όταν συνδέεω το H108L (την μπακατέλα που δίνει στο adsl η Wind). Αυτό όμως έχει άλλα κουσούρια σοβαρότερα για αυτό και το εγκατέλειψα... Τι λέτε να φταίει;
    Έχει παραγίνει νομίζω το κακό με τα ρούτερ της Wind...

  6. #6
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Ουδείς; Ακόμα και αν δεν το αντιμετώπισε κανείς, κάποια εικασία; Το παρουσιάζει μόνο το συγκεκριμένο ρούτερ. Με το H108L δεν έχω πρόβλημα. Ούτε με ένα παλιό Thomson ST780WL που έχω βάλει από χθες... Τα logs που κρατάει εν τω μεταξύ το 931WII είναι εντελώς κατανόητα και δε μπορώ να βγάλω καμιά άκρη από εκεί. Αποσυνδέσει/αποσυγχρονισμούς πάντως δε φαίνεται να έχω. Και για να προλάβω ερωτήσεις του τύπου "γιατί δεν αφήνεις κάποιο από αυτά που σου δουλεύουν", η απάντηση είναι ότι το μεν H108L έχει άλλα κουσούρια σοβαρότερα (μπουκώνει στις πολλές συνδέσεις και έχει απαράδεκτο wifi) το δε Thomson συγχρονίζει ελαφρώς χαμηλότερα, είναι ογκώδες, και δεν έχει wifi N. Και στην τελική κάτι θα πρέπει να κάνει επιτέλους η Wind με τους "εξοπλισμούς" (σαβούρες) που μονίμως πλέον παρέχει! Δεν είναι δυνατό να ψάχνουμε να αγοράζουμε ρούτερ από το εμπόριο για να κάνουμε τόσο απλά πράγματα...

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL από τη Wind και ZTE ZXDSL 931 WII
    Από stavrosa2 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 20:11
  2. ZTE ZXDSL 852 driver
    Από therapist στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-09, 21:39
  3. ZTE ZXDSL 831 Series
    Από Άρης13 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-08, 13:57
  4. ZTE ZXDSL 831A: Δεν ανοίγει το default gateway
    Από perry στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-06, 08:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας