Σελ. 125 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 105115120123124125126127130135145 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.861-1.875 από 8330
  1. #1861
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Στο δίκτυο φαίνονται άμεσα.
    Τώρα αν είναι για μικρό ποσό δεν αξίζει το κόπο να περιμένεις για confirmation. Το πολύ πολύ να χάσεις λίγα ευρώ σε bitcoins αν ο άλλος ακυρώσει τη συναλλαγή πριν γίνει mine το επόμενο block.

  2. #1862
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, μια ερώτηση. Θέλω να το παίζω δικηγόρος του διαβόλου ωρες ώρες
    Αληθεύει ότι η ολοκλήρωση της συναλλαγής δεν μπορεί να είναι, δεσμευτικά και με αξιόπιστο τρόπο, ολοκληρωμένη και τελειωμένη σε 1-2 δευτερόλεπτα; Αντε 5; (όπως πχ γίνεται με μια πιστωτική κάρτα).
    Ισχυει. Κατα μεσο ορο το confirmation γινεται ανα 10 λεπτα. Αναλογα το fee που πληρωνεις μπορεις να επιλεξεις ταχυτητα συναλλαγης. Πχ αυτη τη στιγμη με περιπου 35 σεντς, αναμενεις οτι θα γινει confirm στο δεκαλεπτο. Το δεκαλεπτο ειναι -ξαναλεω- μεσος ορος. Μπορει να ειναι 1 λεπτο ή και 30 λεπτα - γιατι τα confirmation blocks δεν βγαινουν με το ρολοϊ - βγαινουν τυχαια αλλα με "στοχο" το 10λεπτο. Αυτο εχει να κανει με τη δυσκολια του mining.

    Στο 1 confirmation μια συναλλαγη δε θεωρειται "τσιμεντο". Κανονικα θελει 6 για απολυτη αξιοπιστια - αλλα για μικρες συναλλαγες (κατω απο χιλιαρικο) το 1 ειναι οκ. Για εκατομμυρια $$$ θα περιμενα 6. Για παρα πολυ μικρα transactions μερικων ευρω, πολλοι δεν ασχολουνται καν με το 1 confirmation - οποτε απ'αυτη την αποψη, ειναι αμεσο το tx.

    Η πιστωτικη καρτα δεν ειναι ουτε δεσμευτικη, ουτε αξιοπιστη - αφου ειναι reversible τα transactions. Στο blockchain ειναι τσιμεντο. Αυτο το λεω σαν "database" fact. Database που τα δεδομενα της αλλαζουν οσον αφορα τη συναλλαγη του Α με τον Β απ'τον ...Γ, εχουν ενα θεμα "δεσμευτικοτητας" και "αξιοπιστιας". Γρηγορη παντως ειναι.

    Υπαρχουν μηχανισμοι που μπορουν να δουλεψουν πανω απ'το bitcoin ή ...εξω απ'το bitcoin, που ριχνουν το χρονο σε δευτερολεπτα. Τα λεγομενα sidechain (προς υλοποιηση) / offchain (exchanges) solutions, καθως και παλαιομοδιτικοι τροποι του στυλ δινω ενα χαρτακι με ενα private key που εχει Χ bitcoins σε καποιον αλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 23-02-17 στις 11:31.

  3. #1863
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνώμη εαν δεν έγινα κατανοητός.
    Πέστε ότι έχω ένα μαγαζί, πχ γυράδικο. Και θέλω να δουλέψω και με bitcoins. Και έρχεται ο πελάτης και λέει θα πληρώσω με μπιτκόνια. Στο ταμείο λοιπόν, του λέω, ο λογαριασμός ειναι 0,01 μπιτκοινς. Σε πόσο χρόνο θα έχω τα λεφτά μου, στο "πορτοφόλι" μου, επιβεβαιωμένα; Είναι σε χρόνο κάτω των 5 δευτερολέπτων; Γιατί, σε πιστωτικές κάρτες, τόσο είναι (ασχέτως λογιστικά εαν ολοκληρώνεται η χρεωπίστωση και εμφανίζεται στους λογαριασμούς του πελάτη μετά απο μια-δυο ή και περισσότερες μέρες, η χρεωπίστωση έγινε άμεσα στα κεντρικά της VISA).
    Για σουβλάκια, σε λίγα δευτερόλεπτα είσαι οκ, και θα μπορείς να τα ξοδέψεις μετά από ένα 10λεπτό.
    Αν θες σύγκριση με κάρτες, ο οποιοσδήποτε πελάτης σου που πληρώνει με κάρτα, έχει 4 μήνες να αποφασίσει ότι τελικά δεν του άρεσε που πλήρωσε, να κάνει μια αίτηση στην τράπεζα (λέγοντας απλά ότι του έκλεψαν την κάρτα ή τα στοιχεία της), και να πάρει από σένα τα λεφτά του πίσω και να σε φορτώσει με ένα chargeback fee.
    Αν εμπιστεύεσαι ότι οι πλειοψηφία των πελατών σου δεν είναι γύφτοι/απατεώνες, το δέχεσαι το ρίσκο.

    Ισχύει κάτι ανάλογο με το bitcoin, αν έχεις μια ελάχιστη εμπιστοσύνη ότι η συντριπτική πλειοψηφία των πελατών σου δεν είναι απατεώνες ΚΑΙ ικανοί χακεράδες που θέλουν να φάνε δωρεάν σουβλάκι, δέχεσαι την πληρωμή άμεσα με το που εμφανιστεί στο δίκτυο, σε λίγα δευτερόλεπτα. Έτσι δουλεύουν οι επιχειρήσεις που δέχονται μικρές πληρωμές σε bitcoins. Για μεγάλες συναλλαγές ισχύει η μία ώρα για μέγιστη ασφάλεια.

    My point is, το ρίσκο της ανάκλησης μικρής συναλλαγής πριν από το 10λεπτό είναι αρκετά μικρότερο από το ρίσκο του πλαστού χαρτονομίσματος ή του chargeback. Τα δύο τελευταία γίνονται εύκολα και από ανειδίκευτα άτομα, η ανάκληση συναλλαγής που έχει γίνει broadcast δεν είναι κάτι trivial. Οπότε δεν υπάρχει ουσιαστική αύξηση του ρίσκου αν μια επιχείρηση δέχεται μικρές συναλλαγές ως αξιόπιστες μετά από λίγα δευτερόλεπτα.

  4. #1864
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέστε ότι έχω ένα μαγαζί, πχ γυράδικο. Και θέλω να δουλέψω και με bitcoins. Και έρχεται ο πελάτης και λέει θα πληρώσω με μπιτκόνια. Στο ταμείο λοιπόν, του λέω, ο λογαριασμός ειναι 0,01 μπιτκοινς. Σε πόσο χρόνο θα έχω τα λεφτά μου, στο "πορτοφόλι" μου, επιβεβαιωμένα; Είναι σε χρόνο κάτω των 5 δευτερολέπτων; Γιατί, σε πιστωτικές κάρτες, τόσο είναι (ασχέτως λογιστικά εαν ολοκληρώνεται η χρεωπίστωση και εμφανίζεται στους λογαριασμούς του πελάτη μετά απο μια-δυο ή και περισσότερες μέρες, η χρεωπίστωση έγινε άμεσα στα κεντρικά της VISA).
    Για λογαριασμους 5-10-20Ε, θεωρεις το transaction οκ, ακομα και αν δεν εχει confirmation - αρκει να εχει επαρκες fee για να γινει confirm συντομα. Αναλαμβανεις ενα πολυ μικρο ρισκο double spending (δλδ να ξανακανει ο αλλος broadcast το tx με υψηλοτερο fee και αποδεκτη τον εαυτο του) προκειμενου να ακυρωσει το πρωτο broadcast και να ξαναπαρει πισω τα λεφτα του. Ολα αυτα ειναι στο σεναριο του 0-confirmation.

    Αν περιμενεις το 1 confirmation, τοτε το use case των realtime transactions δε καλυπτεται αμεσα απ'το bitcoin λογω των 10 λεπτων μεσο ορο. Εκει πας σε λυσεις payment processors / sidechains λυσεις, κτλ κτλ.

  5. #1865
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δίκτυο φαίνονται άμεσα.
    Τώρα αν είναι για μικρό ποσό δεν αξίζει το κόπο να περιμένεις για confirmation. Το πολύ πολύ να χάσεις λίγα ευρώ σε bitcoins αν ο άλλος ακυρώσει τη συναλλαγή πριν γίνει mine το επόμενο block.
    Είπα, είμαι μαγαζί, και μιλάγε για μικρές συναλλαγές. Η ερώτηση μου έχεινα κάνει με το εφικτό του πράγματος. Οτι γίνεται σε ικανοποιητικά γρήγορα χρόνο, όσο καιμε τις πιστωτικές, και η συναλλαγή είναι ολοκληρωμένη (δηλαδή τα μπιτκόνια είναι πραγματικά στο πορτοφόλι μου). Δεν ξέρω εαν θέλει confirmation ή άλλα σχετικά με την τεχνολογία των μπιτκοινς. Εγώ σαν μαγαζί, θέλω, σε το πολύ 5 δεύτερα (έχει να κάνει και με το κόστος εξυπηρέτησης του κόσμου), ότι τα μπιτκοινς είναι δικά μου, και δεν μπορεί να ακυρώσει αμέσως μετά την συναλλαγή, ο πελάτης. Στις πιστωτικές κάρτες, ο πελάτης μπορεί να ακυρώσει την συναλλαγή αλλά είναι μια δύσκολη διαδικασία, και πρέπει να αποδείξει ότι έχει γίνει δόλος, του έχουν κλέψει την κάρτα και τέτοια. Απο ότι κατάλαβα η ακύρωση συναλλαγής στο μπιτκοιν είναι εύκολη υπόθεση, άρα πρέπει εγώ σαν μαγαζάτορας, να είμαι διασφαλισμένος ότι δεν θα μπορεί να ανακληθεί, διαφορετικά θα μου ψωνίζουν και θα ακυρώνουν μετά την συναλαγγή (και θα μπαίνω μέσα) και αναγκαστικά, θα σταματήσω να χρησιμοποιώ μπιτκόνια (γιατί αναξιόπιστο μέσο πληρωμής)

  6. #1866
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα, είμαι μαγαζί, και μιλάγε για μικρές συναλλαγές. Η ερώτηση μου έχεινα κάνει με το εφικτό του πράγματος. Οτι γίνεται σε ικανοποιητικά γρήγορα χρόνο, όσο καιμε τις πιστωτικές, και η συναλλαγή είναι ολοκληρωμένη (δηλαδή τα μπιτκόνια είναι πραγματικά στο πορτοφόλι μου). Δεν ξέρω εαν θέλει confirmation ή άλλα σχετικά με την τεχνολογία των μπιτκοινς. Εγώ σαν μαγαζί, θέλω, σε το πολύ 5 δεύτερα (έχει να κάνει και με το κόστος εξυπηρέτησης του κόσμου), ότι τα μπιτκοινς είναι δικά μου, και δεν μπορεί να ακυρώσει αμέσως μετά την συναλλαγή, ο πελάτης.
    Δε κανει για το συγκεκριμενο use case (με τα requirements που εχεις), ως εχει αυτη τη στιγμη.

  7. #1867
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    προσοχή. ΔΕΝ ΜΙΛΩ απο την πλευρά του πελάτη. Αλλά απο την πλευρά του καταστηματάρχη.
    Οσα λέτε, δεν με κάνουν να νοιώθω άνετα.
    Ναι, στην πιστωτική κάρτα έχει δικαίωμα και μέχρι 4 μήνες να κάνεις αίτηση ακύρωσης της συναλλαγής, αλλά πρέπει να αποδείξει. Δεν μπορείς να παίρνεις τηλέφωνο την τράπεζα, και να πείς, ότι η τάδε συναλλαγή είναι άκυρη, συγκεκριμένα, Εδώ, απο ότι κατάλαβα, μπορώ να πάω στο γυράδικο, να πληρώσω μπιτκόνια, και μόλις βγώ με τα πιτόγυρα, να πατήσω ακύρωση της συναλλαγής, και θα φάω εις υγεία του κορόιδου καταστηματάρχη που επέλεξε να δέχεται πληρωμές σε μπιτκόνια.
    Εαν ήταν τράπεζα, θα έκανε έλεγχο, και εμένα, και το κατάστημα, γιατί υπάρχει συναλλαγή με αίτημα ακύρωσης, Υπάρχει υποκλοπή στοιχείων; Ολοι ειναι ελεγχόμενοι γιατί όλων τα στοιχεία ειναι γνωστά και όλων όσων εμπλέκονται. Με το μπιτκόιν, υπάρχει σχετική ανωνυμία, οπότε, βγαίνω απο το μαγαζί, ακύρωση, άντε γειά! Ούτε θα θυμάται μετά απο μια εβδομάδα την φάτσα μου...

    Για να ναι λοιπόν το μπιτκόιν συναλλακτικό μέσο, θα πρέπει να μπορούν οι συναλλαγές να γίνονται ταχύτατα (ειδικά στην σύγχρονη εποχή όπου ο χρόνος είναι χρήμα), και ακόμα και το υποθετικό ως μέσος όρος 10λεπτο, δεν είναι αποδεκτό. Πολύ απλά, μαγαζιά με φυσικούς πελάτες, δεν μπορούν να λειτουργήσουν. Ηλεκτρονικά καταστήματα, όπου κάνεις την πληρωμή, και τα προιόντα σου θα φύγουν σε μια μέρα (ή μπορεί και σεέναν μήνα, ειδικά εαν είναι κινεζομάγαζο), εκεί ΟΚ, δεν υπάρχει θέμα, εκεί μπορεί να δουλέψει. Εκεί μπορείς να περιμένεις, και μια ώρα, και δυο, και μια μέρα ακόμη! Σε καταστήματα, εστίασης, εμπορικά κλπ, δηλαδή οπουδήποτε υπάρχει συναλλαγή με φυσική παρουσία πελάτη - ταμία, και πρέπει να γίνει αξιόπιστα η συναλλαγή, όπως μου το περιγράψατε, είναι αδύνατον να γίνει.

    Πρακτικά, με αφήνει αδιάφορο το γεγονός ότι είναι χτισμένο σε τσιμέντο, ή σε γρανίτη ή σε βασάλτη. ΟΚ, ναι, ΕΑΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΜΙΣΗ - ΜΙΑ ΩΡΑ και περάσει απο 6 confirmations (που απο ότι διαβάζω ο χρόνος ποικίλει, μπορεί ναναι και μέρες σε περιόδους πολλών συναλλαγων) είναι απόλυτα επιβεβαιωμένο, αλλά πρακτικά αδύνατο να μπορέσει αυτό να λειτουργήσει με μικροσυναλλαγές, και κανείς δεν μπορεί να περιμένει... Εγώ σαν γυράδικο, θα μπορούσα να πώ στον πελάτη, περίμενε να γίνει τουλάχιστον 1 confirmation για να πάρεις το πιτόγυρο; Θα καθόσουν να περιμένεις 10 λεπτά (ή μισή ώρα ή παραπάνω σε κάποιες ακραίες βέβαια αλλά υπαρκτές, περιπτώσεις; )

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε κανει για το συγκεκριμενο use case (με τα requirements που εχεις), ως εχει αυτη τη στιγμη.
    Ευχαριστω για την ειλικρινή απάντηση.
    Αρα το μπιτκόιν, δεν κάνει, για συναλλαγές, κυρίως με φυσικά πρόσωπα (πελάτης - ταμίας) όπου η επιβεβαίωση της συναλλαγής απαιτείται σε ελάχιστο χρόνο.

    Αρα το μπιτκόιν δεν είναι μέσο συναλλαγής, δεν είναι συναλλακτικό μέσο, είναι ένα είδος asset.

  8. #1868
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Δεν είναι εύκολο, σου φαίνεται εύκολο ακριβώς επειδή δεν γνωρίζεις την τεχνολογία. Με το συμπάθειο, αλλά είναι σαν να εξηγείς σε κάποιον την ιδέα του χαρτονομίσματος και να σου λέει "εγώ δεν θέλω τέτοια πράγματα, ο καθένας μπορεί να τα τυπώνει με έναν εκτυπωτή".
    Ένας απλός έλεγχος είναι να δεις αν έχει επαρκές fee η συναλλαγή. Αν ναι, είναι εξαιρετικά απίθανο να ακυρωθεί.
    Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς, κάνεις ακριβώς ότι κάνεις με τις κάρτες - πληρώνεις μια προμήθεια σε έναν payment processor, δέχεσαι bitcoin, παίρνεις ευρώ στον λογαριασμό σου, τέλος.

  9. #1869
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    My point is, το ρίσκο της ανάκλησης μικρής συναλλαγής πριν από το 10λεπτό είναι αρκετά μικρότερο από το ρίσκο του πλαστού χαρτονομίσματος ή του chargeback. Τα δύο τελευταία γίνονται εύκολα και από ανειδίκευτα άτομα, η ανάκληση συναλλαγής που έχει γίνει broadcast δεν είναι κάτι trivial. Οπότε δεν υπάρχει ουσιαστική αύξηση του ρίσκου αν μια επιχείρηση δέχεται μικρές συναλλαγές ως αξιόπιστες μετά από λίγα δευτερόλεπτα.
    Θεωρητικά έχεις δίκιο, πρακτικά δεν συμβαίνει (εκτός εαν πιστεύεις τόσο πολύ τις αμερικανικές ταινίες). Εχοντας δουλέψει με δίκτυο καταστημάτων λιανικής, όπου πάνω απο τον μισό τζίρο γινόταν με κάρτες, δεν υπηρξε ποτέ πρόβλημα. Αυτά γινόντουσαν παλιά με τα χειροκίνητα μηχανάκια, και εαν δεν ζητούσε επιβεβαίωση τηλεφωνικά ο καταστηματάρχης (που τώρα ειναι υποχρεωτικό πάνω απο ένα ύψος ποσού, αν και πλέον πάντα δουλεύουν με POS).
    Οι περιπτώσεις με πιστωτική κάρτα είναι:
    1. κλεμμένη κάρτα, και ο καταστηματάρχης δεν κάνει έλεγχο ταυτοποίησης (κανείς πλέον δεν κάνει) και η κάρτα δεν έχει αναφερθεί ως κλεμμένη στην τράπεζα (ακόμη), οπότε η συναλλαγή γίνεται κανονικά. Ο καταστηματάρχης παίρνει τα χρήματα του, ούτως ή αλλως. Αρα δεν χάνει.
    2. ακύρωση συναλλαγής απο τον πελάτη, για διάφορους άλλους λόγους (πλην κλοπής). Σπάνια μπορεί να δεχτεί η πιστωτική κάρτα ανάκληση της πληρωμής, και θα κατευθύνει τον πελάτη να τα βρεί με τον καταστηματάρχη για τις όποιες διαφορές. Κάποιες κάρτες προσφέρουν επιπλέον εγγύηση αλλά αυτό καλύπτεται απο την κάρτα, για λόγους μάρκετινγκ (τέτοια κόλπα κάνει η Diners αλλά και οι άλλες προκειμένου να μαζέψουν πελάτες). Αλλά αυτό ειναι απο τα έξοδα μάρκετινγκ. Συμπέρασμα. Δεν χάνει ο καταστηματάρχης, απο την κάρτα τουλαχιστον. Εαν πράγματι έχει θέμα η συναλλαγή του με τον πελάτη, με υπέρογκη χρέωση ή κακές υπηρεσίες κλπ, θα τα βρούνε μεταξύ τους, είτε πλήρωνε πλαστικό είτε χρήματα.
    3. Απάτη απο υπάλληλο του καταστήματος, που έχει κρατήσει τα στοιχεία της κάρτας και τα χρησιμοποιεί κατευθείαν επάνω στο POS. Εαν σε κάποιο κατάστημα, υπάλληλος περάσει τα στοιχεία της κάρτας με τα νούμερα κατευθείαν και όχι την ίδια την κάρτα, θα τον πιάσουν... Γιαυτό οι οδηγίες που έχουν οι υπάλληλοι είναι ότι περνάμε την κάρτα και δεν πληκτρολογούμε τα στοιχεία. Αρα αυτό δεν γίνεται. Για την περίπτωση ηλεκτρονικών συναλλαγών (μέσω ιντερνετ), εχει πλέον γίνει διπλή αυθεντικοποίηση, γιαυτόν ακριβώς τον λόγο. Ετσι, ακόμα και εαν κάποιος ταμίας, έχει υποκλέψει τα στοιχεία της κάρτας, κατα την φάση της πληρωμής, για να τα χρησιμοποιήσει αργότερα και να διαπράξει απάτη, να πληρώσει μέσω της κάρτας, δεν θα μπορεί να κάνει αυθεντικοποιηση. Αλλά ακόμα και έτσι. Επειδή όλα ειναι ιχνηλάσιμα ΚΑΙ ΜΗ ΑΝΩΝΥΜΑ, ο απατεωνας θα συλληφθεί.

    Οι περιπτώσεις που κάποιος μπορεί να διαπράξει απάτες με κάρτα, υπάρχουν, αλλά είναι πολύ μικρες. Και σε κάθε περίπτωση το κόστος, το επωμίζεται η τράπεζα! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

    Η διαφορά είναι ότι όλη η ευθύνη για τις συναλλαγές πλέον μετατίθεται αποκλειστικά στους συναλλασομένους, και το κατάστημα, ο πωλητής, δεν μπορεί ναναι απολυτα σίγουρος για μια συναλλαγή εαν δεν πάρει 1 ή περισσότερα confirmations που σημαίνει πολύς χρόνος.

  10. #1870
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Δεν ξερω γιατι, αλλα τις τελευταιες μερες μου ετυχε 2 φορες το ιδιο πραγμα. 2 συναλλαγες δεν παιρνανε ουτε 1 confirmation για πανω απο 2 μερες και τελικα βγαλανε αυτο το μηνυμα:
    Transaction rejected by our node. Reason: Transaction was previously accepted but has been pruned from our database.

    Τελικα τις ξαναεκανα Broadcast και παιξανε κανονικα, αλλα και παλι περιεργο ειναι που συνεβηκε 2 φορες μεσα σε 1 εβδομαδα. Το fee της καθε συναλλαγης ηταν 0.0002 BTC per KB (γυρω στα $0.25 USD) που θεωρω οτι ειναι επαρκες...

    Καμια εξηγηση?

  11. #1871
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    αυτή την στιγμή όντος δεν είναι τόσο ευέλικτο για retail αγορες και το bitcoin ταιριάζει πολύ περισσότερο για συναλλαγές μέσω internet αν και υπηρεσίες όπως το Bitpay βοηθάνε πάρα πολύ τους εμπόρους ώστε οι συναλλαγές και να γίνονται άμεσα αποδεκτές με 0 confirmation αν ο πελάτης έχει βάλει τα κατάλληλα fee και τα bitcoin να μεταφέρονται άμεσα στο πορτοφόλι του εμπόρου αλλά και να έχει την δυνατότητα μέρος αυτών να γίνετε άμεσα convert σε fiat money.
    Γενικά το Bitcoin είναι στα πρώτα του βήματα. Οι retail συναλλαγές θα μπορούν να γίνονται άμεσα και με άμεση εκκαθάριση στο μέλλον μέσω του lighting network που είναι στα πρώτα του βήματα και είναι φοβερά υποσχόμενο. Μέσω του lighting network θα μπορούν ακόμα και να γίνονται όχι μονο συναλλαγές αλλά και convert άμεσα και αποκεντρωμένα ανάμεσα ψηφιακών νομισμάτων η ακόμα και fiat money και με αυτό τον τρόπο ο καταναλωτής θα μπορεί να χρησιμοποιεί το bitcoin network χωρίς καν να το γνωρίζει και να συνεχίζει να πληρώνει με fiat money.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  12. #1872
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την ειλικρινή απάντηση.
    Αρα το μπιτκόιν, δεν κάνει, για συναλλαγές, κυρίως με φυσικά πρόσωπα (πελάτης - ταμίας) όπου η επιβεβαίωση της συναλλαγής απαιτείται σε ελάχιστο χρόνο.
    Αν εχεις requirement για εκμηδενισμο του ρισκου, ναι. Αλλιως το πας στατιστικα με βαση τη πιθανοτητα αναιρεσης transactions (πολυ μικρη ως εξαιρετικα μικρη - ειδικα για μικροποσα) και κανεις τη δουλεια σου με 0-confirmations σε συναλλαγες υψηλου fee (που θα κανουν confirm οσο το δυνατον πιο γρηγορα).

    Αρα το μπιτκόιν δεν είναι μέσο συναλλαγής, δεν είναι συναλλακτικό μέσο, είναι ένα είδος asset.
    Μπορει να μη κοντραρει τη πιστωτικη καρτα σε αμεσοτητα, αλλα τις τραπεζικες συναλλαγες τις εξαϋλωνει. Η μεταφορα απο ενα τραπεζικο λογαριασμο σε αλλο (διαφορετικης τραπεζας, ειτε ιδιας, ειτε αλλης χωρας) παιρνει μερες. Οποτε μπροστα στις μερες, το 10 λεπτα ειναι αμεσο.

    Και τα fees δεν εχουν προφανως καμμια σχεση. Αλλο να θες 5-50$ να μεταφερεις 500$ (τραπεζες, διεθνη εμβασματα, western union, πιστωτικες, paypal, κτλ), αλλο να θες 10-30 σεντς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω γιατι, αλλα τις τελευταιες μερες μου ετυχε 2 φορες το ιδιο πραγμα. 2 συναλλαγες δεν παιρνανε ουτε 1 confirmation για πανω απο 2 μερες και τελικα βγαλανε αυτο το μηνυμα:
    Transaction rejected by our node. Reason: Transaction was previously accepted but has been pruned from our database.

    Τελικα τις ξαναεκανα Broadcast και παιξανε κανονικα, αλλα και παλι περιεργο ειναι που συνεβηκε 2 φορες μεσα σε 1 εβδομαδα. Το fee της καθε συναλλαγης ηταν 0.0002 BTC per KB (γυρω στα $0.25 USD) που θεωρω οτι ειναι επαρκες...

    Καμια εξηγηση?
    Χαμηλο fee.

    0.25$ το kilobyte = 0.06$ για συνηθεις συναλλαγες μεγεθους 225 bytes. Το 0.06$ ειναι too low αυτη τη στιγμη. Πρωτη προτεραιοτητα εχεις με 0.30$+ (σ'αυτο το μεγεθος συναλλαγης των 225 bytes, στο kilobyte παει >1$), και μετα αρχιζει κατεβαινει η προτεραιοτητα μεχρι που δε γινεται καν.

    https://bitcoinfees.21.co/

    Αυτη τη στιγμη ειναι πιο κοντα στο 0.001 per kb τα υψηλοτερα επιπεδα προτεραιοτητας.

  13. #1873
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαμηλο fee.

    0.25$ το kilobyte = 0.06$ για συνηθεις συναλλαγες μεγεθους 225 bytes. Το 0.06$ ειναι too low αυτη τη στιγμη. Πρωτη προτεραιοτητα εχεις με 0.30$+ (σ'αυτο το μεγεθος συναλλαγης των 225 bytes, στο kilobyte παει >1$), και μετα αρχιζει κατεβαινει η προτεραιοτητα μεχρι που δε γινεται καν.

    https://bitcoinfees.21.co/

    Αυτη τη στιγμη ειναι πιο κοντα στο 0.001 per kb τα υψηλοτερα επιπεδα προτεραιοτητας.
    Χμμμ κατσε γιατι δεν καταλαβα.

    Μιλαμε για συναλλαγη με 335 bytes που το συνολικο fee ηταν $0.23 USD. Στη σελιδα της συναλλαγης στο https://blockchain.info λεει Fees $0.23 (οχι $0.06 που ανεφερες).

    Το wallet μου εχει ρυθμιση fee απο 0.00001 εως 0.001 BTC/KB με default το 0.0001 BTC/KB.
    Για πολυ καιρο το ειχα στο default 0.0001 BTC/KB και ποτε δεν ειχα προβλημα. Εδω και μερικους μηνες ειπα να το παιξω large και διπλασιασα το fee στο 0.0002 BTC/KB. Με δεδομενο οτι η τιμη του BTC ειναι και 3 φορες πανω απο οτι ηταν πριν 1 χρονο, μιλαμε 6 φορες μεγαλυτερο fee per transaction απο οτι εδινα πριν απο 1 χρονο (που πηγαινανε οι συναλλαγες σφαιρα).

    Δηλαδη πλεον το $0.23 USD fee που πληρωσα στις συγκεκριμενες 2 συναλλαγες θεωρειται τοσο λιγο που δε γινεται καν η συναλλαγη?

  14. #1874
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Δε πληρωσες τοσο.

    0.0002 BTC per Kilobyte.
    x 0.327 (335 bytes / 1024 bytes που ειναι το kilobyte)
    x 1100$ το BTC = 0.07194$ ή 7 σεντς.

    Το fee ναι μεν στο μετραει ανα kilobyte αλλα εσενα η συναλλαγη ειναι το 1/3 του kilobyte. Δλδ δε πληρωνεις 0.0002 fee... πληρωνεις το εν τριτο του 0.0002.

  15. #1875
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα fees δεν εχουν προφανως καμμια σχεση. Αλλο να θες 5-50$ να μεταφερεις 500$ (τραπεζες, διεθνη εμβασματα, western union, πιστωτικες, paypal, κτλ), αλλο να θες 10-30 σεντς.
    Το παράκανες λίγο. Για μεταφορές στο ίδιο νόμισμα τα fees είναι αρκετά μικρότερα. Ενδεικτικά μεταφορές σε ευρώ ανάμεσα σε διαφορετικά κράτη κοστίζουν 0-1 ευρώ ασχέτως ποσού.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 125 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 105115120123124125126127130135145 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας