Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Να καταργηθει η στρατιωτική θητεία;

Ψήφισαν
232. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ΝΑΙ

    77 33,19%
  • ΟΧΙ

    52 22,41%
  • Nαι είναι χάσιμο χρόνου

    78 33,62%
  • Οχι θα με βοηθήσει να υπερασπιστώ καλύτερα την πατρίδα σε περίπτωση πολέμου

    20 8,62%
  • Δεν με απασχολέι το θέμα

    5 2,16%
Σελ. 1 από 56 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 826
  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/768
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    SpeedTouch 585i v6
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 42(dB)
    Την κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας, ως μέσο για να πέσουν οι αμυντικές δαπάνες, προτείνει μεταξύ άλλων η τρόικα στην έκθεση αξιολόγησης της ελληνικής οικονομίας.

    Όπως αναφέρει, η κατάργηση της θητείας σε συνδυασμό με την καθιέρωση συστήματος ηλεκτρονικών προμηθειών, μπορεί να προκαλέσει σημαντική μείωση των αμυντικών δαπανών της χώρας.

    «Η στρατιωτική θητεία είναι και θα παραμείνει υποχρεωτική», τονίζουν πηγές του υπουργείου Εθνικής Άμυνας.

    ΠΗΓΗ: skai.gr

    Συμφωνείτε με την τρόικα? Ποια η γνώμη σας όσον αφορά την κατάργηση της στρατιωτικής θητείας?

  2. #2
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Αμην και ποτε.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2004
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Χωρίς αναστολές "επειδή το λέει η τρόικα" μια σαφώς θετική πρόταση που όμως δεν μπορώ να δω πως η σημερινή κυβέρνηση που στηρίζεται στο συντηρητικό κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας θα δεχόταν κάτι τέτοιο.
    Ένα ερώτημα είναι γιατί παίζει απόψε το βράδυ ξαφνικά σε όλα τα site όταν είναι μια απλή παρατήρηση σε προσχέδιο κειμένου που αμφιβάλλω αν είναι καν κοστολογημένη.

  4. #4
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Ουυυυυυυυυ 666.

    Θέλουμε στρατά ωρέ. Εδώ ο Μπερίσα θα πάρει τη Πρέβεζα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 01-12-12 στις 02:46.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Αν ήμουν Σουηδία και είχα για γείτονες χώρες "τύπου Σουηδίας" δε θα με ένοιαζε! Ούτε κι εμένα μ αρέσει να γίνονται τόσες δαπάνες σε στρατιωτικές δυνάμεις και θα ήθελα να τα χρήματά μου να αξιοποιούνται αλλού αλλά δε θα ήθελα να γίνω πχ "δορυφόρος" της Τουρκίας! Μου φτάνουν οι Αμερικάνοι! Όταν όμως έχεις γύρω σου τόσες "φίλες" χώρες με αλυτρωτικές βλέψεις τις οποίες φροντίζουν να τις εκδηλώνουν με κάθε τρόπο μήπως να το ξανασκεφτόμασταν;

  6. #6
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ingenius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήμουν Σουηδία και είχα για γείτονες χώρες "τύπου Σουηδίας" δε θα με ένοιαζε! Ούτε κι εμένα μ αρέσει να γίνονται τόσες δαπάνες σε στρατιωτικές δυνάμεις και θα ήθελα να τα χρήματά μου να αξιοποιούνται αλλού αλλά δε θα ήθελα να γίνω πχ "δορυφόρος" της Τουρκίας! Μου φτάνουν οι Αμερικάνοι! Όταν όμως έχεις γύρω σου τόσες "φίλες" χώρες με αλυτρωτικές βλέψεις τις οποίες φροντίζουν να τις εκδηλώνουν με κάθε τρόπο μήπως να το ξανασκεφτόμασταν;
    Ενώ τώρα είσαι ανεξάρτητος και θες τα Ελληνικά στρατά να σε προστατεύουν απ τους οχτρούς

    Το ότι έχεις πολιτικούς στα 4 (σχετικά με τα εθνικά ζητήματα) και ζεις σε ένα προτεκτοράτο είναι απλώς μια λεπτομέρεια..

  7. #7
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ τώρα είσαι ανεξάρτητος και θες τα Ελληνικά στρατά να σε προστατεύουν απ τους οχτρούς

    Το ότι έχεις πολιτικούς στα 4 (σχετικά με τα εθνικά ζητήματα) και ζεις σε ένα προτεκτοράτο είναι απλώς μια λεπτομέρεια..
    Μα το λεω ότι είμαι "δορυφόρος των Αμερικάνων" δεν το παραβλέπω! Να βάλουμε και άλλους "φίλους" πάνω από το κεφάλι μας; Ε δε λέει

  8. #8
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Τόσες αλλαγές, τόσο γρήγορα, μα καλά τι τρέχουν να κάνουν τόσες αλλαγές οι τροικανοί ; Μήπως όντως έρχεται το τέλος του κόσμου ; Όσο για τον στρατό και εμένα δεν μου άρεσε όταν πήγα αλλά όπως και να το κάνουμε είναι αναπόσπαστο κομμάτι της Ελλάδας απο τα αρχαία χρόνια.
    Γκομπιούντερ.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Αγαπάμε τρόϊκα...

  10. #10
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Η άποψη μου συνοψίζεται στα εξής:

    Ναι, να καταργηθεί η υποχρεωτική θητεία ως χάσιμο χρόνου. Αλλά πρώτα (και αυτό κάνει τζιζ), να μετατραπεί η FRONTEX σε μόνιμη δύναμη ασφαλείας των εξωτερικών συνόρων της Ε.Ε. και όχι σε "κάτι-που-κάνει-2-3-μήνες-"intelligence gathering operations ho ho ho"-κάθε-2-χρόνια-λολ) και να συμμετέχουν εκεί μέλη / στρατός απ' όλες τις χώρες ισότιμα.

    Εκτός αν μου πει κάποιος ότι έχει κάποιο πρακτικό θέμα...το Βέλγιο...να φυλάει τα εσωτερικά του σύνορα εντός Ε.Ε. και...αδυνατεί.

    Το αυτό και με την παράνομη μετανάστευση.

    Και μετά army: rm -rf, δεν με νοιάζει.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  11. #11
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Kαι μόνο που θα λυσάξουν τα χρυσά αυγά, εγώ το χαίρομαι αλήθεια.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Περιοχή
    Hyrule
    Μηνύματα
    470
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    18.000/1024
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    9(dB) / 36(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ingenius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήμουν Σουηδία και είχα για γείτονες χώρες "τύπου Σουηδίας" δε θα με ένοιαζε! Ούτε κι εμένα μ αρέσει να γίνονται τόσες δαπάνες σε στρατιωτικές δυνάμεις και θα ήθελα να τα χρήματά μου να αξιοποιούνται αλλού αλλά δε θα ήθελα να γίνω πχ "δορυφόρος" της Τουρκίας! Μου φτάνουν οι Αμερικάνοι! Όταν όμως έχεις γύρω σου τόσες "φίλες" χώρες με αλυτρωτικές βλέψεις τις οποίες φροντίζουν να τις εκδηλώνουν με κάθε τρόπο μήπως να το ξανασκεφτόμασταν;
    Δεν προτεινε η Κομισιον να καταργηθει ο στρατος αλλα ο θεσμός της υποχρεωτικής θητείας. Στρατός θα υπάρχει και θα είναι αμιγώς επαγγελματικός. Οι "φίλες χώρες" με τις αλυτρωτικές βλέψεις ΔΕΝ έχουν υποχρεωτική θητεία. Μόνο η Τουρκία και σε αυτήν σε λίγα χρόνια η υποχρεωτική θητεία καταργείται και ο στρατός θα είναι πλήρως επαγγελματικός οπότε άκυρος ο συλλογισμός σου. Ναι καταργηση λοιπόν της υποχρεωτικής θητείας καθώς και χάσιμο χρόνου είναι αλλά και χρήματος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Link : 01-12-12 στις 16:16.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατάργηση, χάσιμο χρόνου και χρημάτων του δημοσίου. Ο μοντέρνος στρατιώτης χρειάζεται συνεχή εκπαίδευση κι εξάσκηση στα νέα οπλικά συστήματα, τι να σου κάνει ο κληρωτός που θα πάει για μερικούς μήνες και μετά είτε θα ξεχάσει την εκπαίδευση η απλά θα αλλάξει ο εξοπλισμός; Δεν έχει νόημα να έχεις μεγάλο αριθμό στρατιωτών αλλά αυτοί να μην ξέρουν που παν τα τέσσερα, καλύτερα λιγότεροι αλλά επαγγελματίες.

  14. #14
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Η αληθεια καπου στη μεση ειναι, σε περιπτωση πολεμου, ολοι οι πολιτες τι θα κανουν, αχρηστοι θα ειναι;

  15. #15
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθεια καπου στη μεση ειναι, σε περιπτωση πολεμου, ολοι οι πολιτες τι θα κανουν, αχρηστοι θα ειναι;
    Θα μπορούσαν να το κάνουν -λέω εγώ τώρα- 3 μήνες υποχρεωτική εκπαίδευση και πολύ θα είναι μη σου πω, γιατί μη μου πείτε ότι ένας απλός φαντάρος κάνει άσκηση πέρα απο τους πρώτους 1-2 μήνες.

    Κατά μένα, 3 μήνες --> Εκπαίδευση. Να ρίξεις τις βολές σου, να κάνεις το έρπινγκ σου, να μάθεις την ιεραρχία και σπίτι σου. Όποιος θέλει μπορεί-γουστάρει και θέλει παραπάνω μπορεί να μένει και για 9 ή 12 μήνες και να έχει και εισόδημα άμα λάχει.

Σελ. 1 από 56 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αύξηση στρατιωτικής θητείας κατά 3 μήνες.
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 110
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-12, 12:34
  2. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 12:20
  3. Περί συνταγματικότητας στρατιωτικής θητείας
    Από thama στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-09, 12:44
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-08, 14:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας