Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Edit: [ Split από εδώ. ]

    Αγόρασα την U2412M. Μιας και προτάθηκε από πολλούς στο συγκεκριμένο thread, να πω τις πρώτες μου εντυπώσεις.

    Γενικά είμαι ευχαριστημένος. Ωραία χρώματα, καλή κατασκευή, βολική βάση. Στα αρνητικά όμως, κάτι που οφείλεις να γνωρίζεις, η οθόνη πάσχει από αρκετό backlight bleed ή ips glow (όπως θέλετε πέστε το) στις γωνίες. Ψάχνοντας στο internet είδα πως κάτι τέτοιο είναι δεδομένο γι' αυτά τα panels και πως το πόσο έντονο θα είναι παίζει από monitor σε monitor. Τώρα βέβαια το τι είναι έντονο και τι όχι είναι καθαρά υποκειμενικό. Προσωπικά με το που την έβαλα στην αρχή μ' ενοχλούσε αρκετά, αλλά μετά από κάποιες ώρες χρήσης και κάποιες ρυθμίσεις, έχει μειωθεί αισθητά σε σημείο που αρχίζω να μην το προσέχω. Λένε επίσης πως με τον καιρό μειώνεται το φαινόμενο. Μειώνεται όντως ή το συνηθίζει το μάτι δεν ξέρω, πάντως υπάρχει.

    Η συγκεκριμένη οθόνη πήρε τη θέση μιας EIZO S1932, που φοράει S-PVA Panel (αυτή που παρουσίασε το πρόβλημα με τους πυκνωτές). Με μια πρώτη ματιά νομίζω πως η ποιότητα της EIZO είναι καλύτερη, αλλά και από την άλλη η σύγκριση δεν είναι δίκαια. 19″ και 435€ η μία (5 χρόνια πριν, η τιμή της δεν έπεσε ιδιαίτερα όλο αυτόν τον καιρό) και 24″ και 270€ η άλλη.

    Συμπέρασμα, καλή οθόνη για τα λεφτά της, αλλά έχει τους περιορισμούς της.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [Insomniac] : 01-12-12 στις 21:37. Αιτία: Split

  2. #2
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Insomniac, αν είναι έντονο το φαινόμενο σκέψου το ενδεχόμενο να επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία για αλλαγή, ειδικά αν είσαι σε περίοδο DOA.
    Αν είναι όπως στις τηλεοράσεις δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση βελτίωσης. Ναι, είναι εντός προδιαγραφών τεχνολογίας, αλλά το πόσο εντός είναι σχετικό, και η Dell έχει καλή φήμη όσων αφορά το service της.
    Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα η καινούρια που θα πάρεις (αν στην αλλάξουν) να είναι χειρότερη, οπότε άλλη μια από τα ίδια.
    Πάντως είμαι της άποψης ότι αν αναγκάζεσαι να πειράζεις τις ρυθμίσεις για να μειώσεις το φαινόμενο εις βάρος της εικόνας, βουρ για αλλαγή.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Δε βγαίνει άκρη με κάτι τέτοια εκτός και αν κάνει μπαμ πως έπεσες σε ελαττωματικό μοντέλο. Για μένα στην αρχή, όπως είπα, ήταν αρκετά έντονο . Ειδικά συγκριτικά με την EIZO, η μέρα με τη νύχτα. Διαβάζοντας όμως για άλλες περιπτώσεις με ίδιο μόνιτορ και βλέποντας αντίστοιχες φωτογραφίες μου φάνηκε καλύτερο σε σχέση μ' αυτούς. Και όπως είπες αυτό που θα πάρεις μπορεί να είναι το ίδιο ή και χειρότερο (χώρια που πιθανότατα θα είναι και refurbished). Ήταν ένας τύπος είχε αλλάξει 5 monitor. Εντάξει βρήκαμε δουλειά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως είμαι της άποψης ότι αν αναγκάζεσαι να πειράζεις τις ρυθμίσεις για να μειώσεις το φαινόμενο εις βάρος της εικόνας, βουρ για αλλαγή.
    Δεν είναι πως έκανα και κάτι σπουδαίο και χάλασε η εικόνα. Calibration settings πέρασα και χαμήλωσα κάπως το brightness. Ούτως ή άλλως από το εργοστάσιο ήταν πολύ φωτεινή. Προς το παρόν νομίζω πως είμαι εντάξει.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Kαλοδούλευτη!! Δεν πιστεύω οτι είναι θέμα χρημάτων τόσο όσο panel (pva vs ips) γιατί και η 2410 που την είχα παρει 450 (και ακομα τοσο κάνει!!) πάλι εχει glow το οποίο φαίνεται εντονα σε ταινίες με σκοτεινες σκηνες και γενικότερα όπου παίζει αρκετό μαύρο. Και σε 2311 φίλων που εχω δει πάλι υπάρχει.
    Πιθανότατα αν έμπαινα στη διαδικασία να αλλάζω monitor να μου καθόταν κάποιο καλύτερο κομμάτι αλλά τη στιγμή που δεν ειχε κανένα άλλο πρόβλημα η οθόνη δεν μπήκα καν στη διαδικασία!

    Απο κάποια στιγμή και μετά ειναι θέμα συνήθειας...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  5. #5
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Ναι συμφωνώ, το έχω συνηθίσει ήδη. Για το μαύρο δεν με ενοχλούσε ιδιαίτερα γιατί δε βλέπω ταινίες στο μόνιτορ. Περισσότερο με πείραζε που φαινόταν κάπως κίτρινο το άσπρο στις γωνίες, γιατί άσπρο έχουν πολλά website. Αλλά με τις ρυθμίσεις δε ξεχωρίζει πλέον.

    Απλά παιδιά παρατήρησα και κάτι ακόμη και θέλω να μου πείτε αν είναι λόγω τεχνολογίας της οθόνης, ρυθμίσεων του λειτουργικού, drivers κάρτας γραφικών ή πρόβλημα. Ή έστω και συνδυασμός αυτών. Αυτό που παρατήρησα είναι το εξής:

    Σε περιπτώσεις που κάνεις γρήγορο scrolling πάνω κάτω και είναι το smooth scrolling ενεργοποιημένο, αν υπάρχουν γράμματα μικρού μεγέθους δημιουργείτε στιγμιαία ένα οριζόντιο κυματάκι πάνω σ' αυτά για όση ώρα κρατάει το scrolling. Είναι ανεπαίσθητο αλλά υπάρχει, μόνο σε γράμματα μικρού μεγέθους. Το είχα δει πρώτα στον firefox και ήταν πιο έντονο. Ξαναπέρασα τους drivers της κάρτας και είδα πως μειώθηκε αισθητά, αλλά συνέχιζε. Έκλεισα το smooth scrolling στον firefox και εξαφανίστηκε, οπότε λέω εντάξει, αλλά χθες παρατήρησα ότι δεν το κάνει μόνο στον firefox αλλά είναι γενικό θέμα τελικά. Συγκεκριμένα έπαιζα Civ V και όταν κάνεις γρήγορο κάθετο scrolling στον χάρτη εμφανίζεται πάρα πολύ λίγο σε κάτι μικρά γράμματα που έχει.

    Καμιά ιδέα;

  6. #6
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Eννοείς κάτι άλλο απ'το κλασικό motion blur των LCD? Kάτι που η παλιά σου οθόνη δεν εμφάνιζε δηλαδή?
    Μάλλον για κάτι τέτοιο πρόκειται. Όταν το smooth scrolling είναι ενεργοποιημένο στον ff η κίνηση είναι εντονότερη και το motion blur διακρίνεται πιο εύκολα. Μόλις το δοκίμασα κι εγώ και όντως με smooth scrolling θολώνει πιο πολύ η εικόνα.
    Εκτός αν είναι κάτι πιο έντονο.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Η παλιά οθόνη δεν το είχε ή δεν το πρόσεξα, αλλά ήταν και λιγότερες ίντσες και μικρότερη ανάλυση. Έντονο δεν είναι, αλλά δεν είναι και θολό. Είναι νομίζω αυτό που λένε combing ή weaving. Κάτι τέτοιο:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Weaving.jpg 
Εμφανίσεις:  229 
Μέγεθος:  46,3 KB 
ID: 116349

    αλλά καμία σχέση σε ένταση. Εμφανίζεται ανεπαίσθητα μόνο όταν είναι το smooth scrolling ενεργοποιημένο, μόνο πάνω στα μικρά γράμματα και για όση ώρα κρατάει το κατακόρυφο γρήγορο scrolling.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [Insomniac] : 01-12-12 στις 22:56.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-11-2012
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Fastpath
    Στο δικό μου ήταν ελάχιστο στις πλευρές αλλα επειδή έχω χαμηλώσει αρκετά το brightness (στα 35) δεν το βλέπω καθόλου πλέον.

    Εξάλλου ποτε δεν με απασχόλησε αυτό ιδιαιτερα όταν σε ΤN panel με τα ίδια λεφτά λίγο αν άλλαζες την γωνια θεασης έχανες τα χρώματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [Insomniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παλιά οθόνη δεν το είχε ή δεν το πρόσεξα, αλλά ήταν και λιγότερες ίντσες και μικρότερη ανάλυση. Έντονο δεν είναι, αλλά δεν είναι και θολό. Είναι νομίζω αυτό που λένε combing ή weaving. Κάτι τέτοιο...
    Τίποτα; Δεν το έχει παρατηρήσει κανείς;

  10. #10
    Εγγραφή
    05-06-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Το έχω παρατηρήσει Insomniac! Χθες την αγόρασα και κάνει ακριβώς αυτό που περιγραφείς... Το έχεις ακόμη το monotor? Έχεις πάρει καθόλου στη Dell? Το θέμα είναι ότι την είδα από ένα φίλο μου και ψήθηκα και την αγόρασα, αλλά σε αυτόν δε το κάνει καθόλου!

  11. #11
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Ναι, το έχω το monitor. Για το browsing, έχω απενεργοποιημένο το smooth scrolling στον firefox και είναι εντάξει.

  12. #12
    Ασχολούμαι με τη φωτογραφία και αγόρασα την U2412M μετά από τις θετικές κριτικές που διάβασα στο διαδίκτυο. Θα πω δυο λόγια για τις πρώτες εντυπώσεις μου λοιπόν.

    Η οθόνη μου έχει το πάνελ Α00 για το οποίο έχουν γραφτεί διάφορα σχετικά με την κίτρινη χροιά που βγάζει σε ορισμένα κομμάτια, ενώ μετά από επικοινωνία με την εταιρία μου επιβεβαίωσαν οτι όντως παρουσιάζεται το πρόβλημα δίχως να έχει υπάρξει ενημέρωση από τη μαμά Dell σχετικά με την επίλυσή του. Μετά από αυτό προσανατολίστηκα στην αγορά της LG 24EB23PY η οποία όμως έρχεται από παράλληλη εισαγωγή, πράγμα που με απέτρεψε από την αγορά της για την περίπτωση που μου τύχαινε ελλατωματικό κομμάτι. Οπότε κατέληξα εδώ, σχεδόν προετοιμασμένος να αρχίσω τις επιστροφές στην αντιπροσωπεία έως ότου πετύχω κομμάτι που δε θα υποφέρει από το συγκεκριμένο πρόβλημα. Ίσως για καλή μου τύχη (; ) δεν έχω κανένα τέτοιο θέμα.

    Η οθόνη έχει καταπληκτική εικόνα με άριστο μαύρο, απεικονίζοντας τις φωτογραφίες όπως είναι, ούτε τις κολακεύει ούτε τις αλλιώνει, πράγμα πολύ καλό για τη χρήση στην οποία προορίζεται.
    Έχει πολύ έντονη φωτεινότητα, μετά από κάποιες δοκιμές κατέληξα να την κατεβάσω στο 28% δηλαδή πολύ κοντά στα 120cd/m² τα οποία είναι τα προτεινόμενα για ξεκούραστη χρήση, ειδικά στα κείμενα.
    Μετά από καλιμπράρισμα που τις έκανα με εξωτερική συσκευή, διαπίστωσα οτι οι εργοστασιακές ρυθμίσεις ήταν εξαιρετικά κοντά, για κάποιον που τη θέλει για γενική χρήση θα ήταν απλά άψογη και χωρίς καλιμπράρισμα.
    Δεν παρατήρησα ιδιαίτερο backlight bleeding στις πρώτες δοκιμές που έκανα, πέρα από ελάχιστο και διόλου ενοχλητικό (εάν δεν είχα διαβάσει τόσα σχετικά με αυτό ούτε που θα το παρατηρούσα) στις άκρες των γωνιών, αλλά από την άλλη δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα από τη στιγμή που δε θα τη χρησιμοποιήσω για ταινίες και παιχνίδια με πολύ σκοτεινές σκηνές. Όπως και να έχει δεν προβληματίζει κι αυτό προσωπικά μου είναι αρκετό.

    Συγκρίνοντάς την με την EIZO S2001W είναι απλά η μέρα με τη νύχτα σε οτι αφορά τις γωνίες θέασης, μια που η Dell, λόγω IPS πάνελ, δεν υποφέρει σε αυτον τον τομέα. Με την EIZO ποτέ δεν ήμουν βέβαιος για αυτό που έβλεπα αφού η φωτεινότητα μεταβαλόταν με την παραμικρή απόκλιση πέρα από τη κάθετη θέαση των 90°.
    Από άποψη κατασκευής είναι πολύ καλή αν και δεν έχει τη στιβαρότητα της EIZO. Πάντως δε θα προβληματίσει σε καμία περίπτωση.
    Για τη βάση της δεν έχω άποψη μια που η οθόνη μπήκε αμέσως σε βάση γραφείου τύπου vesa.

    Επίσης, πολλοί παραπονούνται για τη ματ επιφάνεια της οθόνης και την ευκρίνεια στο διάβασμα κειμένων. Πρόκειται κυρίως για κατόχους οθονών με γυαλιστερή επιφάνεια όπως της Apple και άλλες. Λόγω της επίστρωσης δε μπορεί να υπάρξει τέτοια σύγκριση κατά τη γνώμη μου. Προσωπικά όλες μου οι οθόνες εδώ και χρόνια είχαν αντιανακλαστική επιφάνεια γιατί δε θα μπορούσα να εργαστώ με μια επιφάνεια-καθρέπτη, συγκρίνοντας λοιπόν τη Dell με την ποηγούμενη EIZO είναι περίπου στα ίδια επίπεδα με ελαφρώς καλύτερη τη Dell. Λόγω ανάλυσης, καλό θα ήταν να επιλέξει κάποιος μεγαλύτερα γράμματα από τις ρυθμίσεις των windows ώστε να διαβάζει πιο ξεκούραστα.

    Να επαναλάβω κι εγώ τα θετικά της ανάλυσης 1920x1200 που δίνει μεγαλύτερη κάθετη επιφάνεια και πιο ξεκούραστη εργασία επάνω σε φωτογραφίες όσο και στο σκρολάρισμα. Εδώ υπάρχουν ελάχιστες επιλογές σε αυτό το εύρος τιμής και η συγκεκριμένη είναι η καλύτερη για λεφτά της, ειδικά εάν προορίζεται για επεξεργασία εικόνας.

    Με την ευκαιρία της έβαλα και τα ηχεία ΑΧ510 της Dell. Πολύ καλή ποιότητα για τα λεφτά τους, για βιντεάκια από το ίντερνετ και web radio είναι υπέρ αρκετά. Επειδή κάποιοι γράφουν στο νετ οτι είναι υπερβολικά αδύναμα να πω οτι, στο χώρο εργασίας με σχετικά αρκετούς θορύβους, τα δουλεύω κάτω από το μισό κι όταν μιλάω με κάποιον χρειάζεται να τα κατεβάσω κι άλλο για να ακουγόμαστε. Ορισμένοι που τα θεωρούν αδύναμα μάλλον πίστευαν οτι θα έκαναν πάρτυ με αυτά τα ηχειάκια των 16 ευρώ.

Παρόμοια Θέματα

  1. dell u2412m
    Από orelink στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-12, 21:49
  2. Dell U2312HM ή Dell U2412M
    Από Gus στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-12, 21:15
  3. Ερωτηση για Dell U2412M
    Από ardi21 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-12, 16:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας