Σελ. 66 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 46566164656667 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 976-990 από 1000
  1. #976
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Ελα ντε?
    ISP
    Wind
    Router
    Ζyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    8(dB) / 44(dB)
    Οκ, ευχαριστώ αδερφέ ..

  2. #977
    Εγγραφή
    14-06-2017
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    παιδια καλησπερα.πριν λιγο εκανα αιτημα στην νοβα για 50αρα απο adsl ..ειμαι 500 μετρα μακρια απο το κουτι του οτε..τι ταχυτητα πιστευετε οτι μπορει να φτασει?..

  3. #978
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiliodoylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια καλησπερα.πριν λιγο εκανα αιτημα στην νοβα για 50αρα απο adsl ..ειμαι 500 μετρα μακρια απο το κουτι του οτε..τι ταχυτητα πιστευετε οτι μπορει να φτασει?..
    Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με την καλωδίωση στο σπίτι σου, μπορεί να την πιάνεις όλη. Αν όντως παίρνεις από την καμπίνα (και όχι το κέντρο), ο συγχρονισμός θα είναι 55.

  4. #979
    Εγγραφή
    14-06-2017
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με την καλωδίωση στο σπίτι σου, μπορεί να την πιάνεις όλη. Αν όντως παίρνεις από την καμπίνα (και όχι το κέντρο), ο συγχρονισμός θα είναι 55.
    αυτο μονο η νοβα μπορει να μου το πει η μπορω να το βρω και εγω με καποιο τροπο?

  5. #980
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiliodoylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο μονο η νοβα μπορει να μου το πει η μπορω να το βρω και εγω με καποιο τροπο?
    Όταν λάβεις μήνυμα ότι η ενεργοποίηση ολοκληρώθηκε, βάλε επάνω το νέο μόντεμ που θα σου έρθει. Αν είναι το Huawei, απλά μπαίνεις από browser στη διεύθυνση 192.168.1.1

    Οι κωδικοί για τον user αναγράφονται στο κολλημένο χαρτάκι επάνω στο μόντεμ. Έχει διάφορες ενδείξεις στο μενού, σε κάποιο σημείο θα αναγράφεται η ταχύτητα συγχρονισμού. Θα υπάρχουν οδηγίες στο βιβλιαράκι. Όταν γίνει η ενεργοποίηση, τα λέμε.

  6. #981
    Εγγραφή
    14-06-2017
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λάβεις μήνυμα ότι η ενεργοποίηση ολοκληρώθηκε, βάλε επάνω το νέο μόντεμ που θα σου έρθει. Αν είναι το Huawei, απλά μπαίνεις από browser στη διεύθυνση 192.168.1.1

    Οι κωδικοί για τον user αναγράφονται στο κολλημένο χαρτάκι επάνω στο μόντεμ. Έχει διάφορες ενδείξεις στο μενού, σε κάποιο σημείο θα αναγράφεται η ταχύτητα συγχρονισμού. Θα υπάρχουν οδηγίες στο βιβλιαράκι. Όταν γίνει η ενεργοποίηση, τα λέμε.


    το μοντεμ ειναι ΖΤΕ....αλλα βλεπω οτι θα ργησουν να κανουν την συνδεση...συνηθως ποσες μερες χρειαζεται?

  7. #982
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiliodoylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μοντεμ ειναι ΖΤΕ....αλλα βλεπω οτι θα ργησουν να κανουν την συνδεση...συνηθως ποσες μερες χρειαζεται?
    Αν δεν είσαι πελάτης Nova και έκανες την αίτηση απομακρυσμενα, θα χρειαστεί τουλάχιστον 2 εβδομάδες.

    Αν είσαι ήδη πελάτης Nova ή έκανες την αίτηση σε κατάστημα, θα έπρεπε σε λίγες μέρες να είχες υπηρεσία.

  8. #983
    Εγγραφή
    14-06-2017
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν είσαι πελάτης Nova και έκανες την αίτηση απομακρυσμενα, θα χρειαστεί τουλάχιστον 2 εβδομάδες.

    Αν είσαι ήδη πελάτης Nova ή έκανες την αίτηση σε κατάστημα, θα έπρεπε σε λίγες μέρες να είχες υπηρεσία.
    ειμαι σχεδον 10 χρονια...την αιτηση την εκανα τηλεφωνικα..

  9. #984
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σκέφτομαι να πάω στη nova, είμαι χρόνια στον ΟΤΕ έφυγα στον covid από τη vodafone γιατί είχε σοβαρά θέματα στο netflix και κάποιες φορές σέρνονταν όλα με αποτέλεσμα να πρέπει να βάζω vpn για να μπορώ μπω με λογικές ταχύτητες σε yt, netflix κτλ...

    Όσο είμαι στον ΟΤΕ δεν είχα/έχω κανένα πρόβλημα αλλά με αλλαγή 2 γραμμών μου βγαίνει περίπου 30 ευρώ λιγότερο το μήνα, παρόλα αυτά αν δεν αξίζει η nova από θέμα αξιοπιστίας δεν θα με πείραζε να πληρώνω τον ΟΤΕ.

    Έχει κανένας εμπειρία από nova στην Αγιά Παρασκευή;
    Κυρίως με ενδιαφέρει να έχει σταθερά καλή σύνδεση 24/7 χωρίς να κάνει throttling και τέτοια όπως η vodafone.
    Με ενδιαφέρουν και λίγο τα pings για videogames.

    Επίσης παίρνω από KV OTE και το ping μου στην Ελλάδα (Αθήνα) είναι 4ms (Αν τεστάρω πχ 1.1.1.1 gr-ix ή 212.205.212.205) αυτό θα παραμείνει έτσι;

    Γενικά είμαι φουλ ευχαριστημένος από την ποιότητα του ΟΤΕ, δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα θέμα αλλά είναι πολύ ακριβός, ανανέωση με τα ίδια λεφτά μου πρότεινε και δωρεάν απεριόριστες κλήσεις προς κινητά που δεν χρησιμοποιώ το σταθερό έτσι και αλλιώς.

    Επίσης η διαδικασία ποιά είναι; Είναι καλύτερο να κάνω τηλεφωνικά το αίτημα ή από κατάστημα;

  10. #985
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να πάω στη nova, είμαι χρόνια στον ΟΤΕ έφυγα στον covid από τη vodafone γιατί είχε σοβαρά θέματα στο netflix και κάποιες φορές σέρνονταν όλα με αποτέλεσμα να πρέπει να βάζω vpn για να μπορώ μπω με λογικές ταχύτητες σε yt, netflix κτλ...

    Όσο είμαι στον ΟΤΕ δεν είχα/έχω κανένα πρόβλημα αλλά με αλλαγή 2 γραμμών μου βγαίνει περίπου 30 ευρώ λιγότερο το μήνα, παρόλα αυτά αν δεν αξίζει η nova από θέμα αξιοπιστίας δεν θα με πείραζε να πληρώνω τον ΟΤΕ.

    Έχει κανένας εμπειρία από nova στην Αγιά Παρασκευή;
    Κυρίως με ενδιαφέρει να έχει σταθερά καλή σύνδεση 24/7 χωρίς να κάνει throttling και τέτοια όπως η vodafone.
    Με ενδιαφέρουν και λίγο τα pings για videogames.

    Επίσης παίρνω από KV OTE και το ping μου στην Ελλάδα (Αθήνα) είναι 4ms (Αν τεστάρω πχ 1.1.1.1 gr-ix ή 212.205.212.205) αυτό θα παραμείνει έτσι;

    Γενικά είμαι φουλ ευχαριστημένος από την ποιότητα του ΟΤΕ, δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα θέμα αλλά είναι πολύ ακριβός, ανανέωση με τα ίδια λεφτά μου πρότεινε και δωρεάν απεριόριστες κλήσεις προς κινητά που δεν χρησιμοποιώ το σταθερό έτσι και αλλιώς.

    Επίσης η διαδικασία ποιά είναι; Είναι καλύτερο να κάνω τηλεφωνικά το αίτημα ή από κατάστημα;
    Όπως είχα γράψει εδώ, στην επαρχία με Nova έχουμε σχετικά παρόμοιο Ping με αυτό του ΟΤΕ (σε άλλο σπίτι). Τουλάχιστον παίζει πολύ καλύτερα από τη Vodafone που είχαμε πριν. Για Αγία Παρασκευή δε γνωρίζω. Την ποιότητα/αξιοπιστία του ΟΤΕ δε θα την φτάσει, αλλά προς το παρόν η Nova μοιάζει value for money. Σταδιακά θα χρησιμοποιεί και το backbone της WIND, που είναι πολύ περισσότερο. Όπως και να 'χει, 100άρα με 24,92€ το μήνα (με το 1 δωρεάν πάγιο) δε δίνει κανείς.

    Εμείς κάναμε την αίτηση σε κατάστημα και η φορητότητα έγινε σε 3 μέρες.

    Υ.Γ. Σιγουρέψου πρώτα πως έληξε το συμβόλαιο με τον ΟΤΕ, γιατί για να λες ότι πήγες εκεί όταν η VF σερνόταν στην 1η καραντίνα, υποθέτω δε θα έχει περάσει η 2ετία...

  11. #986
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    955
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Zte H288A
    SNR / Attn
    6(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αναβαθμίστηκε η γραμμή μου την Τρίτη αλλά ακόμα δεν λειτουργεί το τηλέφωνο. Κάθε μέρα μου λένε "αύριο" θα φτιαχτεί αλλά τίποτα!! Έχει τύχει και σε άλλους να μην έχουν καταχωρήσει σωστά το serial του ρούτερ και ως εκ τούτου δεν παίρνει τα στοιχεία αυτόματα απο το dslam ;
    ...

  12. #987
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Ναι σε μένα, ενεργοποίηση γραμμής χωρίς να έχουν καν στείλει τον ρουτερ Πέμπτη πρωί. Κατόπιν συνεννόησης μαζί τους πήρα ρουτερ από κατάστημα την ίδια μέρα και τελικά μετά από άπειρα τηλεφωνήματα, mail κλπ το φτιάξανε την Δευτέρα...
    Καλή υπομονή....

    - - - Updated - - -

    Υποτίθεται ότι την λύση θα την έδινε ή την έδωσε το ΙΤ τμήμα το οποίο δουλεύει ΔΕ-ΠΑ 9.00-17.00 οπότε αν δεν καταφέρεις κάτι σήμερα καλή Δευτέρα ξανά...

  13. #988
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    955
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Zte H288A
    SNR / Attn
    6(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σε μένα, ενεργοποίηση γραμμής χωρίς να έχουν καν στείλει τον ρουτερ Πέμπτη πρωί. Κατόπιν συνεννόησης μαζί τους πήρα ρουτερ από κατάστημα την ίδια μέρα και τελικά μετά από άπειρα τηλεφωνήματα, mail κλπ το φτιάξανε την Δευτέρα...
    Καλή υπομονή....

    - - - Updated - - -

    Υποτίθεται ότι την λύση θα την έδινε ή την έδωσε το ΙΤ τμήμα το οποίο δουλεύει ΔΕ-ΠΑ 9.00-17.00 οπότε αν δεν καταφέρεις κάτι σήμερα καλή Δευτέρα ξανά...
    Παίρνω κάθε μέρα τηλέφωνο μου λένε θα το ελέγξει το τεχνικό τμήμα. Προφανώς είναι τηλεφωνήτριες μόνο αυτές που απαντάνε. Επομένως το τεχνικό τμήμα μάλλον πετάει χαρταετό τόσες μέρες...
    ...

  14. #989
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από androu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναβαθμίστηκε η γραμμή μου την Τρίτη αλλά ακόμα δεν λειτουργεί το τηλέφωνο. Κάθε μέρα μου λένε "αύριο" θα φτιαχτεί αλλά τίποτα!! Έχει τύχει και σε άλλους να μην έχουν καταχωρήσει σωστά το serial του ρούτερ και ως εκ τούτου δεν παίρνει τα στοιχεία αυτόματα απο το dslam ;
    Δοκίμασε να κάνεις ένα hard reset στο ρούτερ, πατώντας το κουμπί από πίσω για 10 δευτερόλεπτα με οδοντογλυφιδα/βελόνα και μετά άφησέ το λίγα λεπτά ανοιχτό να δεις τι θα γίνει.

    Δεν ξέρω αν θα φτιάξει, αλλά αξίζει να δοκιμάσεις.

  15. #990
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    955
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Zte H288A
    SNR / Attn
    6(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να κάνεις ένα hard reset στο ρούτερ, πατώντας το κουμπί από πίσω για 10 δευτερόλεπτα και μετά άφησέ το λίγα λεπτά ανοιχτό να δεις τι θα γίνει.

    Δεν ξέρω αν θα φτιάξει, αλλά αξίζει να δοκιμάσεις.
    δεν παίρνει ουτε ip πρέπει να ξαναπεράσω τα στοιχεία της συνδεσης. Δοκίμασα και έκανα χθές πάλι . . .
    ...

Σελ. 66 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 46566164656667 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1702
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-22, 20:40
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-09, 02:43
  3. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 08:15
  4. 2play - χρόνος ενεργοποίησης & ταχύτητες
    Από proGRessive στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 16:59
  5. Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-07, 11:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας