Σελ. 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 213
  1. #16
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    καλα ο τυπος εχει ξεφυγει τελειως,σχεδον γραφικος πλεον

    κατα τα αλλα,απο τοτε που δοκιμασα το mint δε χρησιμοποιησα κατι αλλο
    VAMOS ARIS

  2. #17
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Έχει το δίκιο του ο Stallman αλλά το χάνει επειδή δεν δίνει δεδομένα και χρησιμοποιεί υπερβολική λέξη (κατασκοπία / spyware).

    Πώς γίνεται η «κατασκοπεία»; Ποιά δεδομένα προωθούνται στην canonical; Πώς τα χρησιμοποιεί;

    Το dash το χρησιμοποιώ όχι για να βρω αρχεία, ούτε για να ψάξω προσωπικά πράγματα αλλά για να εκκινήσω προγράμματα! Όταν είδα τα αποτελέσματα για το ubuntu-one και amazon σκέφτηκα ότι μπορώ να ψάξω άμεσα. Δηλαδή αντί να ψάξω στην google ή στο amazon ή στο ubuntu-one μπορώ να ψάξω στο dash. Πού το πρόβλημα;

    Σοβαρά τώρα. Χρησιμοποιεί κάποιος το dash με άλλον τρόπο και δεν το πήρα χαμπάρι;

    Με την λογική του Stallman η Google είναι χειρότερη, αλλά και κάθε e-mail provider ή καλύτερα ISP. Ο ISP σου (π.χ. otenet, hol, κ.ο.κ.) ξέρει ποιός είσαι, πότε μπαίνεις, πού μπαίνεις, τί ψάχνεις και τί e-mail γράφεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι σε κατασκοπεύει κι όλας!
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  3. #18
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 για τα mint εδώ και καιρό τα ubuntu έγιναν σκέτη αιδοία και εμφανισιακά και λειτουργικά...........
    Λανθάνουσα γλώσσα, αλήθεια λέει...

    Αιδοία ή αηδία ;;;
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  4. #19
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    ο καθενας "ειδικος" μπορει να λεει οτι θελει και να εχει οποια αποψη θελει

    εμεις διαβαζουμε - βγαζουμε τα συμπερασματα μας και κρινουμε κατα ποσο ειναι σωστο η λαθος

    προσωπικα σε ολους τους υπολογιστες (σταθερο/φορητο) ειναι εγκατεστημενα τα windows και τα ubuntu

    εχω δοκιμασει αρκετες εκδοσεις linux και εχω βγαλει τα συμπερασματα μου πιο με βολευει και πιο οχι

    θα συμφωνησω σε μερικα που εχουν πει οι συνομιλητες μου εδω περα

    αλλα μην ξεχναμε οτι στο linux υπαρχει το εμπορικο κομματι (Red Hat) και το δωρεαν κομματι (Ubuntu - Opensuse - Fedora κτλ....)

    μερικες εκδοσεις ειναι "παραλλαγες/βελτιωσεις" καποιων αλλων

    προσωπικα θεωρω σωστο αυτο που ειπε ο συνομιλητης μας "ο καθενας επιλεγει αυτο που του αρεσει και τον βολευει" δεν χρειαζεται να κατηγορουμε καμια εκδοση/εταιρεια αντιθετα να τα στηριζουμε ωστε να γινουν το ιδιο ανταγωνιστικα με τα windows/mac.

  5. #20
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Εγώ κατέληξα σε ubuntu 12.04 LTS μετά από ενασχόληση με Redhat, και opensuse, κυρίως λόγω της καλύτερης υποστήριξης που βρίσκει κάποιος πολύ εύκολα στο internet. To UI είναι και αυτό σημαντικό αλλά χαμηλότερης σημασίας.

    Με δεδομένο ότι το linux είναι πεδίο ανεξερεύνητο για τους περισσότερους, αυτό που μετράει είναι το πώς θα μάθει να το χειρίζεται. Αν δεν έχεις κάποιον admin ή κάποια άλλη paid support service, τότε το internet είναι η μόνη λύση. Και εκεί το ubuntu έχει το μεγάλο πλεονέκτημα. Λόγω της μεγάλης βάσης απλών χρηστών, βρίσκεις πολύ εύκολα λύση στο πρόβλημά σου, καθώς όλο και κάποιος άλλος θα το έχει αντιμετωπίσει.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  6. #21
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.285
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020/16.075
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Thompson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο Stallman αυτός είναι, έχει τα καλά του έχει και τα στραβά του. Την συγκεκριμένη μλκια την είπε γιατί γουστάρει να τραβάει την προσοχή πάνω του οπότε το καλύτερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε είναι να το αγνοήσουμε. Και lol σε όσους προτείνουν το πράσινο ubuntu σαν εναλλακτική στο ubuntu.
    “This is hell, this is not Wall Street. We have a little thing called integrity here” Crowley King of Hell
    A computer without windows is like a cake without mustard!!!

  7. #22
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από feugatos Εμφάνιση μηνυμάτων


    ΥΓ. By the way, έχεις κανείς δουλέψει σε Cinnamon; Αν ναι πως σας φαίνεται; Αξίζει να το δοκιμάσω ή είναι νωρίς ακόμη;
    Εγώ δουλεύω με Cinnamon εδώ και καιρό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος ιδιαίτερα με την 1.6 έκδοση που είναι και η τελευταία...
    Μην ξεκινήσουμε flame παιδιά. Φοράς στο linuxάκι σου ότι κουστούμι σε βολέυει και παίζεις μπάλα

  8. #23
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο καθενας "ειδικος" μπορει να λεει οτι θελει και να εχει οποια αποψη θελει
    αυτός ο καθένας "ειδικός" που αναφέρεσαι, είναι ο ιδρυτής του GNU και ο εμπνευστής του FOSS

    αν δεν είχε αυτή την εμμονή με το ελεύθερο λογισμικό αυτός τότε, ούτε linux θα βλεπες σήμερα, ούτε Google android και φυσικά το internet κι όλος ο κόσμος των υπολογιστών θα ήταν πολύ διαφορετικός

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα ο τυπος εχει ξεφυγει τελειως,σχεδον γραφικος πλεον

    κατα τα αλλα,απο τοτε που δοκιμασα το mint δε χρησιμοποιησα κατι αλλο
    ubuntu χρησιμοποιείς, με άλλο brand name
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος raspoutiv : 08-12-12 στις 16:18.
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  9. #24
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Μπουγατσούπολη
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24άρα
    ISP
    Forthnet
    Router
    Pirelli Ανελαστι
    Path Level
    Interleaved
    καλά τα λέει ο μπάρμπας...

    Το Ubuntu όσο πάει χάνει τις ρίζες στις οποίες στηρίχτηκε το Linux.
    Προπαθεί να βγάλει τα έξοδα της Canonical με μη εγκεκριμένο τρόπο.

  10. #25
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ νομίζω ότι δίκιο έχει σε αυτό. Από την άλλη, δεν έχω δει το Ubuntu, χρησιμοποιώ αποκλειστικά Fedora. Φαντάζομαι μοιράζει αναζητήσεις/αποτελέσματα, που μπορεί να περιλαμβάνουν προσωπικά στοιχεία. Και αν το κάνει από τον διαχειριστή αρχείων, είναι σοβαρή παραβίαση.

  11. #26
    Εγγραφή
    09-09-2009
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    To "δέσιμο" amazon - ubuntu γίνεται από όσο ξέρω σε επίπεδο GUI και ειδικότερα από το lens. (δεν τα χρησιμοποιώ προσωπικά για να σας πω ακριβώς). Ως εκ τούτου, ακόμα και με ubuntu αλλά με άλλο gui πχ gnome/kde/xfce κτλ δεν τίθεται θέμα καταγραφής. Ως εκ τούτου, μηδενιστικές τοποθετήσεις που απαξιωτικά λένε "ναι αφού και το μιντ ubuntu ειναι - αρα το ιδιο και το αυτό"-δεν ισχύουν στο συγκεκριμένο κομμάτι, καθώς το Mint δεν έρχεται με unity που όπως προείπαμε ΕΚΕΙ είναι στο κομμάτι του lens που γίνεται η συλλογή προσωπικών δεδομένων και προώθηση προϊόντων της amazon. Δηλαδή αν κάποιος εγκαταστήσει το Ubuntu και στη θέση του unity βάλει πχ KDE, δεν τρέχει μία. Το συγκεκριμένο service πάντως, έχει opt-out επιλογή, όμως δεδομένου πως η ubuntu απευθύεται σε πολλούς αρχάριους, η απενεργοποίηση δεν γίνεται από την πλειοψηφία των χρηστών, με αποτέλεσμα η canonical / amazon να εκμεταλλεύονται την κατάσταση.

    Για τον Stahlman που αναφέρεται στην default έκδοση του ubuntu που προωθεί η canonical με unity, ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ και πριν αρχίζουμε να τον κράζουμε μαζικά, ας ξέρουμε τι λέμε, με ποιον έχουμε να κάνουμε, και τι συμβαίνει πραγματικά. Και κυρίως στη "σκληρή" αυτή στάση του ο κόσμος της πληροφορικής χρωστάει πολλά σήμερα. RESPECT.

    Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

  12. #27
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το πρόβλημα είναι ότι αν μια εταιρία αρχίζει τις σχετικές κινήσεις, δεν μπορείς να ξέρεις τι αλλαγές υπάρχουν, και που. Το ότι μπορεί να είσαι ασφαλής αν αλλάξεις σε KDE, είναι μια υπόθεση. Μπορεί και να είσαι, μπορεί και όχι...

  13. #28
    Εγγραφή
    05-10-2011
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30 Mbps / 5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ προσωπικά θεωρώ το Ubuntu 12.10 junk λόγω unity και compiz. Έβαλα πριν κανά μήνα την 64-bit έκδοση, και είχα συχνά κρασαρίσματα.

    Η γνώμη μου είναι, ότι για τους home users, καλά είναι τα Xubuntu, Kubuntu, και για τους λίγο ψαγμένους Lubuntu.

    Φυσικά, free software= choice, οπότε ο καθένας βάζει ότι τον βολεύει.

  14. #29
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Τί έκανε λέει;

    Έχει ξεπεράσει κάθε όριο η Canonical.

    Αν θέλουν να σώσουν το GNU/Linux, θα πρέπει να της απαγορεθεί ΑΜΕΣΑ και ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ η χρήση έστω και μιας γραμμής κώδικα από το GNU/Linux.

    Όταν εγώ φωνάζω εδώ και χρόνια, ότι το Ubuntu ΔΕΝ είναι Linux...

    Για άλλη μια φορά δικαιώνομαι πανηγυρικότατα.



    ΥΓ: Μιας φτάνουν μία Apple και μία Sony.

    Άλλη κατασκοπεία και στυγνή εκμετάλλευση προσωπικών δεδομένων, "για το καλό μας", ΔΕΝ θέλουμε.

  15. #30
    Εγγραφή
    19-03-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10383/979
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Netgear DGND3700v2
    SNR / Attn
    5.1(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλά δίκιο έχει ότι ότι δεν μπορεί ένα λειτουργικό να έχει διαφημίσεις (μιας και έχει πρόσβαση σε ΟΛΑ σου τα στοιχεία), αλλά και η microsoft νομίζω έχει παρόμοιες ιδέες...
    Καταλαβαίνω ότι το Ubuntu έχει γίνει "mainstream" και είναι λογικό να θέλουν κάποια έσοδα, αλλά δεν γίνεται πια αυτό το κακό με τις διαφημίσεις παντού...

    Ανεξάρτητα με το τι πιστεύει ο καθένας για τις διαφημίσεις, πιστεύω ότι το όλο θέμα είναι αντίθετο στην όλη νοοτροπία του LINUX και του Ubuntu, κρίμα να πηγαίνει προς αυτήν την κατεύθυνση...

    - - - Updated - - -

    Καλά δίκιο έχει ότι ότι δεν μπορεί ένα λειτουργικό να έχει διαφημίσεις (μιας και έχει πρόσβαση σε ΟΛΑ σου τα στοιχεία), αλλά και η microsoft νομίζω έχει παρόμοιες ιδέες...
    Καταλαβαίνω ότι το Ubuntu έχει γίνει "mainstream" και είναι λογικό να θέλουν κάποια έσοδα, αλλά δεν γίνεται πια αυτό το κακό με τις διαφημίσεις παντού...

    Ανεξάρτητα με το τι πιστεύει ο καθένας για τις διαφημίσεις, πιστεύω ότι το όλο θέμα είναι αντίθετο στην όλη νοοτροπία του LINUX και του Ubuntu, κρίμα να πηγαίνει προς αυτήν την κατεύθυνση...

Σελ. 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ο Richard Stallman σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
    Από inlovewithlife στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 149
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-10, 09:10
  2. Ο Richard Stallman προσκεκλημένος του GREEKLUG
    Από diamond_gr στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 16:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας