Σελ. 94 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 748489929394959699104114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.396-1.410 από 1933
  1. #1396
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJ THEO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εγινε?Οσο περναει ο καιρος και γεμισει η καμπινα,θα πεφτει η ταχυτητα?Δεν εχω καποιο παραπονο σαν γραμμη 50/5 κλειδωνω προς το παρον αλλα σαν attainable ειχα οταν ενεργοποιηθηκα πριν ενα μηνα πολυ περισσοτερο.

    Συνημμένο Αρχείο 180496

    και τωρα ειμαι ετσι:

    Συνημμένο Αρχείο 180497

    Εχει παρατηρησει κανεις κατι παρομοιο??
    Ναι έτσι γίνεται, όσο γεμίζει η καμπίνα, τόσο περισσότερο crosstalk. Γι' αυτό δεν δίνουν 100Mbps χωρίς το vectoring.

  2. #1397
    Εγγραφή
    02-06-2015
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 28.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από McAriotatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα το απο. 16.02.17 αιτημα ενεργοποιηθηκα 50/5. Πεντε ημερες περιλαμβανομενου Σ/Κ.

    - - - Updated - - -

    Τελικά η αλήθεια είναι ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα αλλά νομίζω πως σήμερα τελειώνουμε.

    Το πρωί εθεάθη τεχνικός του ΟΤΕ στο KV μου (459). Το ωραίο είναι πως το πρωί ευρισκόμενος ακόμα σε ADSL 24/4, αλλά έχοντας πετάξει ο ΟΤΕ τη γραμμή μου στο DSLAM του KV και στην οπτική ίνα, το πρωί έπιανα 24/4 full. Το 24/4 full για μένα είναι ικανοποιητικό και το ερώτημα που θέτω είναι το εξής. Όταν με το καλό λήξει το συμβόλαιο για τη VDSL και θελήσω να γυρίσω σε ADSL θα με βγάλουν από το DSLAM του KV ή θα παραμείνω εκεί με 24/4 full ?

    Edit 24/1

    Από κινητό

    Συνημμένο Αρχείο 180339
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από McAriotatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ίσως οφείλεται και στον ανταγωνισμό. Δηλαδή, αν μια εταιρεία βγάλει διαθεσιμότητα (σωστή ή λάθος) τότε οι ανταγωνίστριες πράττουν το ίδιο προκειμένου να μη μειονεκτούν.

    π.χ. στην περίπτωσή μου μόνο η wind βγάζει διαθεσιμότητα. Περιμένω τις επόμενες ημέρες να βγάλουν και οι λοιπές εταιρείες.

    - - - Updated - - -

    Ο ΟΤΕ έβγαλε διαθεσιμότητα στην 459.
    Με γεια! Αντε να δουμε ποτε θα ενεργοποιησουν την καμπινα -457-(η οποια απ'οτι καταλαβα ειναι πολυ πιο καιρο ετοιμη απο την 459 για παραδειγμα αλλα για καποιο λογο δεν δινει) που παιρνω εγω. Ελπιζω Ιουνη που τελειωνει το τωρινο συμβολαιο, να ειμαι ΟΚ.

  3. #1398
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα αποδεδειγμένα ξεκίνησαν οι μαλ.κίες του ΟΤΕ, δίνει διαθεσιμότητα και καλά περιορισμένη μόνο αν κάνεις το αίτημα και μόνο στον ΟΤΕ και στους άλλους παρόχους δεν παρέχει ακόμη την καμπίνα για να δώσουν VDSL!!
    Τα νεύρα μου!!!!........

    - - - Updated - - -

    Εντωμεταξύ όντως στην περιοχή γύρω από την 459 (που είμαι και κοντά, περίπου ίση απόσταση όσο από την 458!) δίνει διαθεσιμότητα κανονικά ακόμη και σε εναλλακτικούς!!!! Ενώ στην 458 ακόμη να πάρουμε τηλ. στο 13888 για διερεύνηση λέει!!!! Γαμ. την γκαντεμιά μου!!....

  4. #1399
    Εγγραφή
    16-01-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Netgear Nighthawk R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJ THEO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εγινε?Οσο περναει ο καιρος και γεμισει η καμπινα,θα πεφτει η ταχυτητα?Δεν εχω καποιο παραπονο σαν γραμμη 50/5 κλειδωνω προς το παρον αλλα σαν attainable ειχα οταν ενεργοποιηθηκα πριν ενα μηνα πολυ περισσοτερο.

    Εχει παρατηρησει κανεις κατι παρομοιο??
    Και σε μένα υπάρχει μείωση... Ξεκίνησε με λίγο πάνω από 100 και τώρα είναι στο 90, με αντίστοιχες μειώσεις και στο upload.
    Must be a reason why Im king of my castle

  5. #1400
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Και εμενα τα ιδια στην αρχη 105 και τωρα 95..
    pepes

  6. #1401
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φυσιολογική είναι η μείωση, εφόσον ενεργοποιούνται περισσότεροι χρήστες στην ίδια καμπίνα. Αυτό το πρόβλημα καλείται να λύσει το Vectoring που τώρα ξεκινά και τυχόν νέα δίκτυα NGA που θα στήσουν όλοι οι πάροχοι.
    Κάπου είχα διαβάσει στις απαντήσεις επί της διαβούλευσης για το Vectoring, ότι σήμερα οι ενεργές καμπίνες του ΟΤΕ παρέχουν υπηρεσία VDSL κατά μέσο όρο στο 10-12%, Αυτό σημαίνει ότι ο μέσος όρος ενεργών συνδέσεων ανά καμπίνα σήμερα είναι μόλις 20-30, οπότε καταλαβαίνεται πόσο σοβαρό είναι το θέμα crosstalk και γιατί είναι επιτακτική ανάγκη η ενεργοποίηση του Vectoring και τα NGA δίκτυα.

  7. #1402
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από McAriotatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα και το Q3/2017 πάμε για 100άρααααααααααααααααααααααααααααααααα


    @McAriotatos
    Αυτο το speedtest ειναι για να μαθεις ..... μπορει να μην εχω χαμηλο ping σαν εσας , αλλα εχω bandwidth.
    The gr81 .

  8. #1403
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    429
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    OTE
    Καλημέρα , τι έγινε έχασα επεισόδια θα δώσουν 100άρι ?? και γώ Q3/2017 είμαι.

  9. #1404
    Εγγραφή
    07-11-2008
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    mikrotik-ONT nokia
    λετε μηπως αργουν να ενεργοποιησουν τις καμπινες επειδη θελουν να βαλουν απευθειας εξοπλισμο για vectoring?
    ισχυει οτι το vectoring θελει νεο εξοπλισμο(στα KV)? εχω διαβασει στα Threads αντικρουομενες αποψεις.

  10. #1405
    Εγγραφή
    26-03-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    22.7(dB) / 2.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anthip09 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Εχεις κανεις ενεργοποιημένο Vdsl απο kv με cyta στην Πετρουπολη;
    Αιτηση ανανεωσης συμβολαιου στις 1/2.Συνδεση απο Α/Κ στις ~10/2.Συνδεση απο καμπινα στις 28/2.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagsboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο αιτημα στις 9/2/2017 ενεργοποιηθηκα με vdsl απο Α/Κ στις 20/2/2017
    Συνημμένο Αρχείο 180348
    Μου είπανε πως ειμαι σε προτεραιότητα για σύνδεση σε καμπίνα όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες
    Ισχύει κατι τέτοιο;;;
    Ναι ισχυει δυστηχως το ιδιο προβλημα ετυχε και σε εμενα.Οταν εκανα την αιτηση στην Cyta αν και τους ειπα αρκετες φορες οτι εχει καμπινες στην περιοχη μου με συνδεσαν μεσω Α/Κ με αποτελεσμα να εχω VDSL με ταχυτητα στα 2,5mpbs...Μετα απο πολλα τηλεφωνηματα και τσακωμους και αφου ημουν ετσι για περιπου 20 μερες με αλλαξαν και με εβαλαν σε καμπινα.

  11. #1406
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε αυτό το θέμα δυστυχώς έχουν μείνει πολύ πίσω...ενώ και εγώ έχω εδώ και καιρό ενεργοποιημένη καμπίνα, η μόνη που ΔΕΝ δίνει VDSL είναι η cyta...υπομονή λοιπόν μέχρι να ανακοινώσει αυξήσεις τιμολογίων για να κάνω φορητότητα σε άλλο πάροχο

  12. #1407
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά θα μας τρελάνουν!! Έχουμε και λέμε:
    1) Στο site του OTE έχει κολλήσει για την 458 το μήνυμα: "Το αίτημά σας θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο. Καλέστε μας στο 13888."

    2) Μετά από διερεύνηση από προ-αίτηση στον ΟΤΕ, μου λένε ότι υπάρχει περιορισμένη δυνατότητα για 50 Mbps και μόνο (και καλά) αν αλλάξω δίκτυο και πάω ΟΤΕ θα μου παρέχουν!! Τι εννοούν;;; Είναι τόσες πολλές οι αιτήσεις, ή (όπως καταλαβαίνω εγώ) δεν έχει ενεργοποιηθεί πλήρως η καμπίνα ή δεν της έχουν βάλει πολλές κάρτες με αρκετά ports για να εξυπηρετήσουν περισσότερο κόσμο;;;

    3) Η Vodafone (που είμαι τώρα) λέει στο site ότι υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL, ΑΛΛΑ δεν αναφέρει την ταχύτητα. Σε επικοινωνία μαζί τους μου είπαν offnet και μάλλον μόνο μέχρι 30 Mbps!!! Είπαμε να το διερευνήσουν λίγο περισσότερο και να μιλήσουμε μάλλον αύριο. Γίνεται αυτό;; Να δίνουν μόνο 30 Mpbs για εναλλακτικούς και 50 Mbps μόνο στον ΟΤΕ;;;; Δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός;; Δεν είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να παρέχει 50 Mbps ports και στους εναλλακτικούς αφού τεχνικά και λόγω απόστασης υπάρχει άνετα η δυνατότητα ;;;

    Προβληματισμένος......

  13. #1408
    Εγγραφή
    11-07-2016
    Περιοχή
    Πετρούπολη Αττικής
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5420/770
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Κώστα,

    εσύ ξεκίνησες το παρόν thread και σε κυνηγάει κατάρα ρε συ. Ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα με την καμπίνα σου ή στο κέντρο ή αν είσαι πολύ άτυχος να σε έχουν αφήσει μαζί με τις υπόλοιπες για το Q3/2017 μαζί με το vectoring. Και να πω την αλήθεια μάλλον το τελευταίο "παίζει", αλλά μακάρι να αποδειχθώ "ψεύτης". Κάπου είδα στο σχετικό thread για το vectoring ότι τάχα μου τις νέες μη ενεργοποιημένες καμπίνες θα τις αφήσουν μέχρι την ολοκλήρωση του vectoring. Για ψάξου λίγο (τι λίγο έχει πολλές σελίδες, αλλά αν θυμάμαι δεν είχε ξεπεράσει τη μέση).

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...η)?p=6121301

    - - - Updated - - -

  14. #1409
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    φίλος από τον πειραιά (φρεατίδα) που μου θυμίζει τον φίλο κώστα εδώ πέρα που φωνάζει και τα βάζει με την COSMOTE και με την ΔΕΔΔΗΕ

    βρήκε αυτούς που βάζουν τις περίεργες καμπίνες (μικρές) που καταλήγουν με φρεάτια της VODAFONE (που υποτίθεται ότι είναι για το πιλοτικό FTTH) και του απάντησαν ότι είναι "κοινές καμπίνες" και θα ενεργοποιηθούν τελευταίο τρίμηνο του 2017 (Vectoring) μαζί με καμπίνες που θα βάλει η COSMOTE.

  15. #1410
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά γύρισε η τύχη, κανονικά υπάρχει διαθεσιμότητα από Vodafone για VDSL 50 και επιτέλους το αίτημα είναι πλέον στον δρόμο του!!!
    Το μόνο κακό είναι ότι εφόσον πάει πάλι μέσω ΟΤΕ, θα κάνουν 15-20 μέρες μόνο από εκεί να εξυπηρετήσουν!...
    Τελοσπάντων, τουλάχιστον ξεκόλλησε το θέμα και όπως το είχα πει, σε 1 χρόνο μετά την καμπίνα θα μπει τελικά το VDSL. Να ναι καλά οι ΔΕΗ-τζήδες / ΔΕΔΔΗΕ-δες και οι εργολάβοι τους που έκαναν 10 μήνες να βάλουν ρεύμα σε έτοιμη καμπίνα!!......... Τι να λέμε... Η χώρα της υπομονής με όλους όσους έχουμε μπλέξει στην καθημερινότητά μας και πάλι καλά λες και μη χειρότερα...

Σελ. 94 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 748489929394959699104114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL vdsl Νομος Φλωρινας.
    Από bestmania στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 15:33
  2. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  3. Πετρούπολη
    Από emfragmatron στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 11:28
  4. ΟΝ Πετρούπολη
    Από satpit στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 15:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας