Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπερα παιδια.

    Μια ερωτηση για την το ιντερνετ στο σπιτι ενος φιλου μιας κ εγω δεν εχω ΟΤΕ.

    Ο φιλος μου ηταν σε 2 Mbps ιντερνετ κ πριν λιγες μερες ζητησε αναβαθμιση σε 24 Mbps.

    Θυμαμαι παρα πολυ καλα οτι η γραμμη του ειχε attenuation καπου 14, οσο συμπτωματικα τυχαινει να εχω κ εγω στην γραμμη του σπιτιου.

    Μετα την αναβαθμιση λοιπον, η ταχυτητα του πηγε στα 8 Mbps.

    Πηρε τηλ κ του ειπαν οτι τοσο σηκωνει η γραμμη. Δεν ηξερε να τους πει τιποτα περι attenuation κτλ ο φιλος μου κ το αφησε εκει το θεμα.

    Δεν ειναι χαμηλη η ταχυτητα αυτη για τετοιο attenuation;

    Εγω με HOL και παρομοιο attenuation συγχρονιζω γυρω στα 15-16 Μbps.

    Μηπως ειναι καποια τακτικη του ΟΤΕ να σε βαζει σε 8αρα γραμμη παρολο που η γραμμη μπορει να σηκωνει παραπανω και ολα μελι γαλα μετα αν δεν διαμαρτυρηθεις;

    Θα ηθελα να ακουσω και αλλους φιλους αν τυχον εχουν παρομοια εμπειρια γιατι εγω δεν εχω ΟΤΕ εδω και 3 χρονια κ δεν ξερω τι παιζει.

    Εκτος να παιζει οντως καποιο προβλημα με την γραμμη οποτε να πω στον φιλο μου να δηλωσει βλαβη.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    6(dB) / 40(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν όντως έχει attenuation 14, η ταχύτητα του είναι χαμηλή. Δεν είναι τακτική του ΟΤΕ να σε βάζει σε 8αρα γραμμή. Oπότε καλό θα είναι να το δηλώσει βλάβη. PSTN ή ISDN είναι η γραμμή;

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Μήπως έχει μείνει με κανένα παλιό modem που δεν υποστηρίζει ADSL2/2+; Το απλό ADSL πάει μέχρι τα 8 Mbps.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όντως έχει attenuation 14, η ταχύτητα του είναι χαμηλή. Δεν είναι τακτική του ΟΤΕ να σε βάζει σε 8αρα γραμμή. Oπότε καλό θα είναι να το δηλώσει βλάβη. PSTN ή ISDN είναι η γραμμή;
    Ναι. Το attenuation ειναι 14 γιατι το θυμαμαι πολυ καλα. Λες να φταιει οτι εχει ενα παλιο ρουτερ speedtouch 585 απο οταν πρωτοειχε βαλει ιντερνετ πρν 4-5 χρονια; Αλλα αν εφταιγε αυτο δεν θα το εβλεπε ο τεχνικος;

    Οσον αφορα για PSTN ή ISDN δεν το ξερω. Πρεπει να επικοινωνησω μαζι του γιατι μενει σε κοντινη πολη κ δεν μπορω να παω εκει να δω. Θα τον ρωτησω παντως.

    Αν ειναι ISDN υπαρχει διαφορα στην ταχυτητα που μπορει να σηκωσει η γραμμη;

    Και κατι αλλο. Επαιρνα το 13888 για να ρωτησω εκ μερους του φιλου μου για το προβλημα του, κ εβγαζε συνεχως μηνυμα οτι ολες οι γραμμες κατειλημενες.

    Θυμαμαι καποτε στον ΟΤΕ απαντουσαν πολυ γρηγορα. Μαλλον μειωση προσωπικου υποθετω και αρα μεγαλυτερη αναμονη.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    6(dB) / 40(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το speedtouch 585 ειναι μια χαρά, δε φταίει αυτό. Κάποιες isdn γραμμές έχουν πρόβλημα, υπάρχει σχετικό θέμα στο forum.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το speedtouch 585 ειναι μια χαρά, δε φταίει αυτό. Κάποιες isdn γραμμές έχουν πρόβλημα, υπάρχει σχετικό θέμα στο forum.
    Θα επικοινωνησω μαζι του να κοιταξει τον λογαριασμο. Αν και απο οτι ξερω στις isdn γραμμες παρεμβαλεται καποιο αλλο μηχανημα στην πριζα του τηλεφωνου που μοιαζει με το ρουτερ αν δεν κανω λαθος.

    Και κατι τετοιο νομιζω δεν υπηρχε στο σπιτι του φιλου μου, οποτε υπθετω οτι πρεπει να εχει PSTN γραμμη.

    Αλλα θα τον ρωτησω να κοιταξει στον λογαριασμο του ΟΤΕ που εκει το γραφει απο οσο θυμαμαι.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Αν είναι isdn να τα αποσυνδέσει όλα,να συνδέσει πρώτα το dsl modem και αφού συγχρονίσει να συνδέσει το isdn μόντεμ για την τηλεφωνία.
    Ισως έτσι να λυθεί το πρόβλημα του.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-11, 11:47
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-10, 20:30
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-09, 23:01
  4. Χαμηλή ταχύτητα μετά από αναβάθμιση;
    Από Dufraisne στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-08, 01:46
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-07, 20:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας