Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 135
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    VDSL
    Σύμφωνα με πληροφορίες του adslgr.com ικανοποιητική είναι μέχρι στιγμής η ζήτηση για τα νέα πακέτα συνδέσεων VDSL του ΟΤΕ. Συγκεκριμένα οι αιτήσεις για VDSL των πρώτων 3 εβδομάδων έχει φτάσει τις 3500 αιτήσεις οι οποίες έχουν αρχίσει και υλοποιούνται. Ο αριθμός αυτός αφορά αιτήσεις μόνο για το λιανικό προϊόν του Οργανισμού και όχι και τις αιτήσεις από την χονδρική αγορά των εναλλακτικών (wholesale). Ενδιαφέρον είναι πως το 70% των αιτήσεων για VDSL σύνδεση αφορά σύνδεση από το Αστικό Κέντρο και το υπόλοιπό 30% από την καμπίνα. Ωστόσο να αξίζει να σημειωθεί πως ο ΟΤΕ ακόμα δεν έχει δώσει σε διαθεσιμότητα περιοχές που έχει ήδη εγκαταστήσει VDSL εξοπλισμό στις γειτονιές. Όταν προστεθούν και αυτές οι περιοχές αλλά και όταν προχωρήσει και η στοχευμένη διαφήμιση η οποία έχει ξεκινήσει με διαφημιστικά φυλλάδια στις ήδη υπάρχουσες περιοχές, τότε αναμένεται νέα ενίσχυση των πωλήσεων.

    Η ζήτηση επικεντρώνεται κυρίως στο προϊόν των 50Mbps, αποδεικνύοντας πως τα 30Mbps είναι μάλλον λίγα για να κάνουν την διαφορά από μία υπάρχουσα adsl σύνδεση.

    Αντιθέτως αξιοσημείωτος είναι ο μικρός αριθμός των αιτήσεων από εναλλακτικούς παρόχους. Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα οι αιτήσεις εναλλακτικών για παροχή VDSL σύνδεσης (μέσω χονδρικής) είναι μόλις λίγες δεκάδες, σαφώς κάτω από 50. Αυτό ίσως ερμηνεύεται από την (λογική) προτίμηση των παρόχων να δίνουν VDSL από το Αστικό Κέντρο όπου έχουν δικό τους εξοπλισμό, παρά από τον υπαίθριο κατανεμητή του ΟΤΕ, όπου αυτό είναι δυνατό. Ωστόσο ίσως τα νούμερα αυτά αλλάξουν ελαφρώς τόσο λόγω της επέκτασης της διαθεσιμότητας VDSL του ΟΤΕ μέσω KV όσο και από την είσοδο ακόμα ενός εναλλακτικού παρόχου μέσα στις επόμενες ημέρες.

    Την ίδια στιγμή τα έργα επέκτασης του δικτύου VDSL του ΟΤΕ προχωρούν και βρίσκονται σε εξέλιξη νέες εγκαταστάσεις VDSL εξοπλισμού σε περιοχές με προβληματικές adsl συνδέσεις, όπως πχ η περιοχή της Πεντέλης στην Αττική.

    adslgr.com

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχάριστα νέα για τον ΟΤΕ. Ευχόμαστε λοιπόν να καλύψει με καμπίνες και πελάτες του σαν εμάς, που ναι μεν μένουμε σε μεγάλα αστικά κέντρα, αλλά δεν έχουμε την τύχη να βρισκόμαστε κοντά στο Α/Κ της περιοχής μας, αλλά 3 ή και περισσότερα χλμ. μακρυά.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  3. #3
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    3500?
    well done
    VAMOS ARIS

  4. #4
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 VDSL Cosmote
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    οι 50 (or so) αιτήσεις είναι απο το Αστικό Κέντρο ή απο καμπίνα? Επειδή αν είναι απο καμπίνα νομίζω είναι φυσιολογικό.
    I admit to the possibility of the impossible.
    What i am having trouble is accepting the probability of the possibility.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Είμαι στο αστικό κέντρο δάφνης έχω ΟΤΕ αλλα ανήκω στο δήμο Ηλιούπολης σύνορα ηλιουπολή Υμηττός ... Περιμένουμε μαζι με κάτι φίλους ποτε θα αρχίσουν τα έργα στην περιοχή !!!

    Το τελευταίο διάστημα απο 15Mbps απόσταση 2200 είμαι σε προφίλ 12Mbps για να μην έχω αποσυνδέσεις ... Οπότε καλοδεχούμενη η Vdsl
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  6. #6
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για σίγουρη, άνετη, δυνατή 50ρα VDSL, σύνδεση μόνο από καμπίνα, εκτός κι αν από το παράθυρο σου βλέπεις το Α/Κ της περιοχής !
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εγώ τι να πω που δεν μπορω να εχω ταχυτητες πανω απο 7-8 mbps? ακομα και στα 8 πεφτει συνεχεια! με τα 2 και fast path ειναι μια χαρα! δυστυχως μονο οι οπτικες ινες μεχρι το σπιτι μας σώζουν εμας!

  8. #8
    Εγγραφή
    16-05-2012
    Περιοχή
    μέσα στο δάσος
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5489/776
    ISP
    HOL Plus
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Cisco 7200 NPE-G2
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 34.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χαμός γίνεται για το VDSL από φίλους μέχρι συγγενείς μου, όλοι θέλουν VDSL.... αλλά υπάρχει το εμπόδιο των K/V και η απόσταση του Α/Κ.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Εγώ θα ήμουν ευγνώμων αν περνούσα τα 2mbit.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  10. #10
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    λεφτα δεν εχουμε -και καλα ντεμεκ- για εξοδα και πολλοι ειχαν κατεβει στη χαμηλοτερη διαθεσιμη ταχυτητα.

    χωρις βεβαια να λεω οτι δεν ισχυει κτ τετοιο (π.χ. σε μενα ισχυει ),εγω ομως σε λεω οτι το θεμα ηταν κυριως vaule for money. τωρα καποιοι που ειδαν τα mbitia να πεφτουν βροχη,οποτε ανεβηκε "ποιοτικα" το προιον,γαργαλαει το χερι να μπει πιο βαθια στη τσεπη. στο κατω-κατω σε λεει ο αλλος,"αν ειναι να εχω ενα..."βιντεοκλαμπ" στο pc,τοτε τα δινω"

    αμα προσθεσουμε και τον εξωτερικο παραγοντα των ψηφιακων δεκτων,οπου πολλοι κανουν και για media player... καταλαβαινετε που παει το πραμα.

    και ενα ακομα. πλεον με τον ΟΤΕ να δινει VDSL,πιστευω πρεπει να γινει ενα thread "εν ειδει" εξοδιου ακολουθιας για τις μισθωμενες. RIP . και να μην ξαναγυρισετε.

    υ.γ. : μηπως διαφαινετε μια ταση οτι δεν εμπιστευονται τους εναλλακτικους για τετοιες ταχυτητες? ή είναι μονο θέμα μαρκετινγκ? παντως εγω περιμενω να δω καποια γνωστα καφενεια πως θα την παλεψουν βασει δικτυου (κορμος και international exchange). μακαρι να βγω ψευτης αλλα θα ζησουμε σκηνικα

  11. #11
    Εγγραφή
    10-03-2012
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στα κάτω είσαι?

  12. #12
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Ας μου δώσουν 14 πρώτα και βλέπουμε ! Δεν ντρέπονται λίγο !

    Sorry που κράζω αλλά τι να το κάνω το VDSL όταν εν ετοι 2012-2013 πιάνω 0.7-1.4 στην καλύτερη ! και μη μάνα μου 500 μέτρα από εδώ πιάνει 14..
    Τι να το κάνω όταν η απάντηση του ΟΤΕ είναι είμαστε λίγοι 600 κάτοικοι στην περιοχή για να δικαιολογούμε miniDSLAM !
    Στο τετράγωνο που μένω απέναντι έχω 4 εταιρίες διαφημιστικές .... 50 ποιο κάτω είναι το SBC και το Έθνος ! Σε αυτούς όμως βάζουν ξεχωριστά κυκλώματα από ότι στους υπόλοιπους κατοίκους ! Και αυτό δεν έχει να κάνει με την εταιρεία ! Και το ξέρω γιατί μέχρι και στον δήμαρχο της περιοχής μου έχω φτάσει !
    4 χρόνια τίποτα !

    Αρα VDSL ποτέ δεν θα δούμε εμείς ! Sorry που κράζω ....

  13. #13
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αντιθέτως αξιοσημείωτος είναι ο μικρός αριθμός των αιτήσεων από εναλλακτικούς παρόχους. Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα οι αιτήσεις εναλλακτικών για παροχή VDSL σύνδεσης (μέσω χονδρικής) είναι μόλις λίγες δεκάδες, σαφώς κάτω από 50. Αυτό ίσως ερμηνεύεται από την (λογική) προτίμηση των παρόχων να δίνουν VDSL από το Αστικό Κέντρο όπου έχουν δικό τους εξοπλισμό, παρά από τον υπαίθριο κατανεμητή του ΟΤΕ, όπου αυτό είναι δυνατό. Ωστόσο ίσως τα νούμερα αυτά αλλάξουν ελαφρώς τόσο λόγω της επέκτασης της διαθεσιμότητας VDSL του ΟΤΕ μέσω KV όσο και από την είσοδο ακόμα ενός εναλλακτικού παρόχου μέσα στις επόμενες ημέρες.
    Αν είναι δυνατόν να βάλουν μέσω LLU, και οι πελάτες θα το προτιμούν, λογικά. (Λόγω χαμηλότερων τιμών.)
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  14. #14
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παιδιά σόρρυ αλλά λίγο πολύ , όσοι έχουν φύγει από τον οτε , το βλέπουν οικονομικά το θέμα.
    Για παράδειγμα , εγώ , 24αρη ίντερνετ , αστικά-υπεραστικά με 20€ τον μήνα , οπότε δε με πειράζει αν έχει κάποιες καθυστερήσεις το ίντερνετ
    Αν με πιάνεται
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  15. #15
    Εγγραφή
    16-05-2012
    Περιοχή
    μέσα στο δάσος
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5489/776
    ISP
    HOL Plus
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Cisco 7200 NPE-G2
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 34.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μου δώσουν 14 πρώτα και βλέπουμε ! Δεν ντρέπονται λίγο !

    Sorry που κράζω αλλά τι να το κάνω το VDSL όταν εν ετοι 2012-2013 πιάνω 0.7-1.4 στην καλύτερη ! και μη μάνα μου 500 μέτρα από εδώ πιάνει 14..
    Τι να το κάνω όταν η απάντηση του ΟΤΕ είναι είμαστε λίγοι 600 κάτοικοι στην περιοχή για να δικαιολογούμε miniDSLAM !
    Στο τετράγωνο που μένω απέναντι έχω 4 εταιρίες διαφημιστικές .... 50 ποιο κάτω είναι το SBC και το Έθνος ! Σε αυτούς όμως βάζουν ξεχωριστά κυκλώματα από ότι στους υπόλοιπους κατοίκους ! Και αυτό δεν έχει να κάνει με την εταιρεία ! Και το ξέρω γιατί μέχρι και στον δήμαρχο της περιοχής μου έχω φτάσει !
    4 χρόνια τίποτα !

    Αρα VDSL ποτέ δεν θα δούμε εμείς ! Sorry που κράζω ....

    Να αντιδράσουμε μαζικός ειναι η λύσει! Ο ΟΤΕ μας "παίζει"
    Την μια βάζει ΚΑΦΑΟ ΠΕΝΤΕΛΗΣ και μετά ακούς Πειραιά.... έλεος... αν μπορούσα θα μετακόμιζα πάνω στο K/V VDSL... έλεος πια.

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 119
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-11, 17:19
  2. ΟΤΕ: Προσφορά για Conn-x στα 24 Mbps
    Από kiriakosk στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-11, 19:24
  3. Σύντομα 4 και 8 Mbps στα DSLAM του ΟΤΕ
    Από jazzman στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 636
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 15:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας