Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    11-11-2002
    Περιοχή
    In my mind palace
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000 / 1000
    ISP
    SAPPA
    Angry
    Καλησπέρα σας.

    Έχω το εξής πρόβλημα/δίλημμα:
    Είμαι πολλά χρόνια συνδρομητής της Forthnet και με ενημέρωσαν πως τους χρωστάω χρήματα από απλήρωτους λογαριασμούς (2 πλέον, στο παρελθόν ήταν 4-5) κάτι που δεν ισχύει φυσικά.
    Μάλιστα κάποιοι από τους λογαριασμούς που ισχυρίζονται πως δεν έχουν πληρωθεί είναι από την περίοδο που η γραμμή μου ήταν στον ΟΤΕ και προπλήρωνα 3μηνη συνδρομή στην Forthnet. Αυτό σημαίνει πως αν δεν έκανα κατάθεση στην τράπεζα το ποσό της αξίας της 3μηνης συνδρομής δεν θα είχα και internet.
    Για κακή τους τύχη έχω τις αποδείξεις που μου έστελναν και που υποθέτω ότι είναι και αρκετές ώστε να αποδειχθεί πως δεν τους χρωστάω.

    Το δίλημμα που έχω είναι αν θα πρέπει να τακτοποιήσω το θέμα στέλνοντας τις αποδείξεις και να λήξει εκεί ή αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο ώστε να εκτεθεί η πολιτική της εταιρίας.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-05-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    3μηνη συνδρομή; Γιατι μου σκάει στο μυαλό σκηνικό πριν το 2005;
    Ανορθόγραφοι κουφάλες, έρχονται δασκάλες.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-11-2002
    Περιοχή
    In my mind palace
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000 / 1000
    ISP
    SAPPA
    Κοντά είσαι.
    Είναι από 2005 και 2006 τα ποσά που ισχυρίζονται πως τους χρωστάω.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Έχει περάσει η πενταετία, άστους να χτυπιούνται.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-11-2002
    Περιοχή
    In my mind palace
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000 / 1000
    ISP
    SAPPA
    Γιατί τί γίνεται μετά την 5ετία;

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν παρέλθει 5ετία από την στιγμή που έχει δημιουργηθεί κάποιο χρέος χωρίς να εισπραχθεί ή χωρίς να γίνει προσφυγή στα δικαστήρια πριν την πενταετία τότε αυτό διαγράφεται.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-03-2012
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    kanena
    Εάν επιμένουν πήγαινε καλύτερα σε κατάστημα Forthnet. Εκεί σίγουρα θα βρεις άκρη..

  8. #8
    Εγγραφή
    11-11-2002
    Περιοχή
    In my mind palace
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000 / 1000
    ISP
    SAPPA
    Παιδιά, το θέμα μου δεν είναι αν επιμένουν ότι τους χρωστάω, αυτό είναι δεδομένο. Έχει 4 χρόνια που το ξέρω.
    Το δίλημμά μου είναι το πως θα το χειριστώ δεδομένου ότι έχω τις αποδείξεις πληρωμής. Μπορώ να κάνω κάπου κάποια καταγγελία, ας πούμε;
    Γιατί εγώ τις έχω από δική μου εμμονή να κρατάω αποδείξεις δεκαετίας+, όμως αυτό δεν το κάνει όλος ο κόσμος και είναι άδικο για κάποιον που έχει πληρώσει να του λένε πως χρωστάει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haniabal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν επιμένουν πήγαινε καλύτερα σε κατάστημα Forthnet. Εκεί σίγουρα θα βρεις άκρη..
    Α, επίσης, από κατάστημα της Forthnet μου είπαν να επικοινωνήσω με την ίδια την Forthnet. Οπότε εκεί δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν παρέλθει 5ετία από την στιγμή που έχει δημιουργηθεί κάποιο χρέος χωρίς να εισπραχθεί ή χωρίς να γίνει προσφυγή στα δικαστήρια πριν την πενταετία τότε αυτό διαγράφεται.
    Χρήσιμη πληροφορία.
    Να κάνω μια υποθετική ερώτηση: Επειδή θέλω να κάνω διακοπή σύνδεσης σε λίγο καιρό αν αυτοί μου πουν «Αν δεν πληρώσετε, δεν κάνουμε διακοπή της σύνδεσής σας» τί γίνεται;

  9. #9
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Eγώ σε παρόμοια περίπτωση τους προκάλεσα να μου κάνουν αγωγή, λέγοντάς τους ότι τα στοιχεία (τις αποδείξεις) θα τα παρουσιάσω στο δικαστήριο και φυσικά θα προχωρήσω σε ανταγωγή.
    Δεν έχω ξανακούσει νέα τους.

    Ο δικηγόρος που είχα συμβουλευτεί μου είχε πει ότι ο μόνος τρόπος για να τιμωρηθούν θα ήταν να πληρώσουν έξοδα δίκης και αποζημιώσεις της όλης διαδικασίας...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cristina Εμφάνιση μηνυμάτων

    Χρήσιμη πληροφορία.
    Να κάνω μια υποθετική ερώτηση: Επειδή θέλω να κάνω διακοπή σύνδεσης σε λίγο καιρό αν αυτοί μου πουν «Αν δεν πληρώσετε, δεν κάνουμε διακοπή της σύνδεσής σας» τί γίνεται;
    Σ'αυτή την περίπτωση, καταγγελία στην ΕΕΕΤ και στις υπηρεσίες του υπουργείου ανάπτυξης, καθώς και στο συνήγορο του καταναλωτή. Θα αναλάβουν αυτοί τα περαιτέρω...

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.786
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Welcome to the club, το έχουν κάνει σε πολύ κόσμο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #11
    Εγγραφή
    11-11-2002
    Περιοχή
    In my mind palace
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000 / 1000
    ISP
    SAPPA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Welcome to the club, το έχουν κάνει σε πολύ κόσμο.
    Γι αυτό και θέλω κάτι να κάνω. Όχι πως θα αλλάξω από μόνη μου κάτι σημαντικά, αλλά η σιωπή γεννά και άλλα θύματα κι αυτό είναι εξοργιστικό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ σε παρόμοια περίπτωση τους προκάλεσα να μου κάνουν αγωγή, λέγοντάς τους ότι τα στοιχεία (τις αποδείξεις) θα τα παρουσιάσω στο δικαστήριο και φυσικά θα προχωρήσω σε ανταγωγή.
    Δεν έχω ξανακούσει νέα τους.

    Ο δικηγόρος που είχα συμβουλευτεί μου είχε πει ότι ο μόνος τρόπος για να τιμωρηθούν θα ήταν να πληρώσουν έξοδα δίκης και αποζημιώσεις της όλης διαδικασίας...

    - - - Updated - - -



    Σ'αυτή την περίπτωση, καταγγελία στην ΕΕΕΤ και στις υπηρεσίες του υπουργείου ανάπτυξης, καθώς και στο συνήγορο του καταναλωτή. Θα αναλάβουν αυτοί τα περαιτέρω...
    Πραγματικά σε ευχαριστώ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες. Ήταν ό,τι ήθελα να μάθω.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cristina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.

    Έχω το εξής πρόβλημα/δίλημμα:
    Είμαι πολλά χρόνια συνδρομητής της Forthnet και με ενημέρωσαν πως τους χρωστάω χρήματα από απλήρωτους λογαριασμούς (2 πλέον, στο παρελθόν ήταν 4-5) κάτι που δεν ισχύει φυσικά.
    Μάλιστα κάποιοι από τους λογαριασμούς που ισχυρίζονται πως δεν έχουν πληρωθεί είναι από την περίοδο που η γραμμή μου ήταν στον ΟΤΕ και προπλήρωνα 3μηνη συνδρομή στην Forthnet. Αυτό σημαίνει πως αν δεν έκανα κατάθεση στην τράπεζα το ποσό της αξίας της 3μηνης συνδρομής δεν θα είχα και internet.
    Για κακή τους τύχη έχω τις αποδείξεις που μου έστελναν και που υποθέτω ότι είναι και αρκετές ώστε να αποδειχθεί πως δεν τους χρωστάω.

    Το δίλημμα που έχω είναι αν θα πρέπει να τακτοποιήσω το θέμα στέλνοντας τις αποδείξεις και να λήξει εκεί ή αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο ώστε να εκτεθεί η πολιτική της εταιρίας.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ειναι κομπινα και σε εμενα το κανανε χωρις να τους χρωσταω και απειλουσανε με εισπρακτικες εταιριες οτι θα με πανε στα δικαστηρια και οτι θα με βαλουνε στον τειρεσια
    φυσικα σε κανενα δικαστηριο δεν με πηγανε και μολις τους ειπα οτι θα τους κανω μυνηση για παρενοχληση δεν ξαναπηρανε.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ειναι κομπινα και να μην πληρωσεις...
    εμενα το κανανε πριν κατι χρονια το ξαθυμηθηκανε το κολπο τα λαμογια παλι ?

  13. #13
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΛΙΟ
    καλησπερα και χρονια πολλα .πρεπει να ειναι καποια χρηματα που υπεξαιρεθηκαν απο καποια υπαλληλο της εταιρειας και ψαχνουν να τα παρουν πισω .Μπορει να κανω λαθος .

  14. #14
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.188
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Air-Ties RT-111
    δε νομίζω πως στέκει η υπεξαίρεση. Πιο πολύ για κάνα bug στο billing μου μοιάζει εμένα.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-08-2008
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Mα οταν χρωσταμε δεν παει το ποσο αυτο στο επομενο λογαριασμο? Αν μεχρι σημερα, ειμαστε ενταξει και πληρωνουμε κανονικα, πως θα ερθουν να μας πουνε οτι χρωσταμε πριν 5 χρονια? Ειναι περιεργο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-10, 19:54
  2. Ειμαστε θύματα;
    Από zunG στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-06, 16:06
  3. Τα θύματα του οτε!!!!!
    Από acutidens στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-03, 14:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας