Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας φιλοι/φιλες μου

    Μπορειται να μου πειτε ποιον γιατρο πρεπει να επισκεφτει κανεις για κυστη κοκκυγος;

    Πηρα στο 184 αλλα αυτοι ειναι μαλλον μονο για να κλεινουμε ραντεβου.
    Με παρεμπεψαν σε αλλο τηλεφωνο του ΙΚΑ (στο οποιο δεν απανταει κανεις) για να ρωτησω ποιον γιατρο πρεπει να επισκεφτει καποιος για αυτο το ζητημα και μετα να ξαναπαρω στο 184 για να κλειστει το ραντεβου.

    Οποιος εχει εμπειρια πανω σε αυτο ας την μοιραστει μαζι μου.

    Επισης, επειδη ειναι και το θεμα της δουλειας και απο οτι μαθαινω, η αναρωση ειναι μακρα, τι γινεται με την αναρρωτικη αδεια;

    Σας ευχαριστω ολους εκ των πρωτερων,
    papdoux

  2. #2
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Χειρούργος , γαστροεντερολόγος ?? Δεν είμαι σίγουρος , αλλά όταν είχα μπει για εγχείρηση έλκους δωδεκαδακτύλου στην γαστρεντερολογική κλινική στο Ιπποκράτειο (τελικά την κοπάνησα χωρίς να κάνω LOL ) , στο θάλαμο όπου μου έκαναν την εισαγωγή ήταν 2 που είχαν χειρουργηθεί για τον λόγο που αναφέρεις .

    Το πρόβλημά σου πάντως με ένα τηλεφώνημα σε οποιοδήποτε γνωστό σου γιατρό θα λυθεί

  3. #3
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Πεύκη
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG300N
    Θα πρέπει να επισκεφθείς χειρουργό. Πρόσεξε όμως, αν δεν έχεις έκκριση πύου μπορεί να μην έχεις κύστη κόκκυγος αλλά απλά κάποια φλεγμονή που θεραπεύεται με χάπια. Μιλάω εκ πείρας. Σε κάθε περίπτωση, περαστικά.
    ...κι όταν όλα αποτύχουν, ρίξε μια ματιά στο manual !

  4. #4
    Εγγραφή
    19-11-2004
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και εγώ εκ πείρας θα μιλήσω, θα πρέπει να πας σε χειρούργο.

    Η ανάρρωση εξαρτάται από το πόσο μεγάλη και πόσο βαθιά είναι η κύστη. Σε μένα που ήταν πολύ βαθιά αλλά όχι μεγάλη ώστε να φαίνεται χρόνος πλήρους ανάρρωσης ήταν 3 μήνες.
    Η ανάρρωση είναι κάπως μακρά γιατί δε σου ράβουν την πληγή αλλά την αφήνουν να κλείσει από μέσα προς τα έξω και εσύ θα πρέπει να κάνεις αλλαγές γαζών κάθε μέρα.

    Ουσιαστικά μετά την πρώτη εβδομάδα ήμουν αρκετά καλά ώστε να μπορώ να κινούμαι και να κάθομαι αλλά δεν έκανα καμία χειρωνακτική εργασία τότε, φοιτητής ήμουν.

    Σε κάθε περίπτωση περαστικά.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες.

    Νικαετός, αμα ειχα γνωστο γιατρο θα τον ειχα ρωτησει αλλα δεν εχω και αρρωστος μενω αραια και που. Την τελευταια φορα θυμαμαι ηταν πριν το 1999 (ισως και πιο πριν).

    igiorgio & satel, ευχαριστω πολυ για τις ευχες.
    satel, 3 μηνες; θα γελασουμε πολυ & πολλοι στη δουλεια

    μια διευκρινηση, πρεπει να ειναι χειρουργος καποιας συγκεκριμενης ειδικοτητας ή γενικη χειρουργικη;

    αντε μπας και γινω κ@λοφαρδος και κερδισω κανενα lotto, joker, λαχειο

  6. #6
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.603
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είχε κάνει μια φίλη μου εγχείριση απο την Σαλονίκη... Μέσα σε 2 εβδομάδες ήταν καλά, μέχρι βόλτα βγαίναμε. Πάντως δεν είχε προβλήματα, καθόταν κανονικά. Βέβαια δεν παραπονιέται γενικώς, αντίθετα ο αδερφός της, δεν μπορούσε να κάτσει και ήταν τελείως off κανένα μήνα. Είναι ανάλογα το μέγεθος.


    Περαστικά φίλε.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ενα σωστο googling αποδιδει σχεδον παντα θησαυρους.
    Κύστη Κόκκυγος
    http://www.fyssas.gr/gr/kokyga.asp
    http://users.forthnet.gr/ath/sambalis/Pilonidal.htm
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #9
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Προσπάθησε να κάνεις συχνά αποτρίχωση στο επίμαχο σημείο για να αποφύγεις τα χειρότερα.

    Μεγάλο μανίκι απ΄όσο μου 'χουν πει παθόντες...

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Μαλλον σχολαστικη οχι υπερβολικη καθαριοτητα χρειαζεται
    και εαν δεν αποδωσει θεραπεια δερματολογου
    και επιδεινωθει το προβλημα ειναι θεμα γενικου χειρουργου...
    Μια βολτα στα ιατρικα links μεσω google θα ανακουφισει λιγο
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-12-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΡΕΘΥΜΝΟΥ
    Router
    Thomson TG782
    Νομιζω γινεται και με λειζερ αλλα δεν θα το προτεινα γιατι εχω ακουσει για αυξημενες πιθανοτητες επανεμφανισης.Το νυστερι σιγουρα καλυτερο αλλα,φιλε,αν η κατασταση ειναι προχωρημενη εχει πολυ ταλαιπωρια(καθημερινες αλλαγες σε νοσοκομειο τις πρωτες ημερες μετα την επεμβαση κ.α).Για να μη σε αγχωσω αυτα ισχυουν για πολυ πολυ προχωρημενη κατασταση.Περαστικα παντως

  12. #12
    Εγγραφή
    11-11-2005
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Επειδη έχω πολυ μεγαλη (δηλαδή κακή εμπειρία) απο τη συγκεκριμένη εγχείριση θα σου πω τα εξής.

    9 στις 10 φορες είναι εγχείριση ρουτίνας και μπαίνεις το πρωί και βγαίνεις το μεσημέρι και απλα σε ζορίζει λίγο το πώς θα κάθεσαι για δυο τρείς μέρες. Τρείς φίλοι μου την κάνανε την και είχανε βγεί την ίδια μέρα οι δύο την επόμενη ο τρίτος.

    1 στις 10 φορές είναι λίγο πιο ζόρικη, και μια τέτοια περίπτωση είχα κι εγώ. Εκεί μάλιστα που έκανα την εγχείριση είναι πανεπιστημιακό το νοσοκομείο και κρατήσανε φωτογραφίες απο την περίπτωση!! Εκανα κι εγώ κάπου 3 μήνες να αναρρώσω αλλα όπως είπε και ο satel το δύσκολο είναι ότι σου αφήνουνε ανοιχτή την τομή και κάνεις αλλαγές γαζών.

    Παντως θα σου έλεγα να μην ανησυχείς γιατι για να είναι τόσο ζόρικη η περίπτωση όσο η δική μου θα πρέπει να σε ταλαιπωρεί πολύ καιρό τώρα (εμένα με ταλαιπωρούσε κανα δύο χρόνια πριν πάρω την απόφαση να πάω στο γιατρο) και είναι συνήθως εμφανής πολύ με έκκριση πύου και τέτοια άλλα αηδιαστικά πράγματα.

    Επίσης πολύ σπαστικό είναι όταν έχει κάνει την εγχείριση και πείς κάπου ότι την έκανες και σε ρωτήσουνε "Τι είναι αυτό;;" Εκει απλά για να αποφύγεις την "ταπείνωση" και τα γελάκια απλά απαντάς "Δε γ__ται, κύλη έκανα!!!"

  13. #13
    Εγγραφή
    13-11-2006
    Περιοχή
    where packets go
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Vivodi
    Router
    Alcatel 585
    Σιγά την ταπείνωση, στην ουρά είναι. Εγώ την φύλαξα και την έκανα στο Π.Ν., μας κράτησαν μια εβδομάδα νοσοκομείο και μετά άλλη μια στο κρεβάτι σπίτια μας ξαπλωμένοι. Τις πρώτες 1-2 μέρες δεν σε αφήνουν να πας τουαλέτα γι'αυτό σου δίνουν μόνο σούπες, η αλλαγή γάζας τις πρώτες μέρες είναι επώδυνη αλλά μόνο τις πρώτες 4-5 μέρες. Τώρα ποια όλες οι εγχειρήσεις γίνονται με laser και τοπική νάρκωση χωρίς καθετήρα για αυτό και θεωρείτε εγχείρηση ρουτίνας.
    Πείτε όχι στην αέναη Ελληνική γκρίνια και μιζέρια.

  14. #14
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Ειχε κανει ο αδερφος μου τετοια εγχειρηση,ο ξαδερφος μου και μια φιλη μου(ΕΠΙΔΗΜΙΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ. )
    Εχω να σου πω τα εξης:
    Ολα εξαρτονται απο το βαθος που εχει "πιασει" το σπυρακι. Ολα δημιουργουνται συνηθως απο μια τριχα που γυρισε "αναποδα" και αρχεισε να δημιουργειται φλεγμονη κατω κατω στην σπονδυλικη στυλη.Αυτη με την παροδο του χρονου ολο και μεγαλωνει (μπορει να κρατησει και μια δεκαετια και να μην το καταλαβεις).
    Οσο περισσοτερο την εχεις τοσο περισσοτερο θα "σκαψουνε" αυτοι μετα για να το καθαρισουνε.
    αν την εχεις προλαβει "γρηγορα" δεν τιθεται θεμα πολυ γρηγορα θα εισαι καλα.
    Αν ομως εχεις αργησει θελει πολυ χρονο η αναρρωση και εισαι πιο ευαλωτος μετα για επανεμφανιση του φαινομενου.
    Σε κανεναν απο τους τρεις που ανεφερα δεν ξαναγινε τετοιο πραμα-αλλα μαλλον ειναι θεμα τυχης.
    Παντως ο αδερφος μου που ηταν ο ατυχος της παρεας αφου ειχε προχωρησει πολυ η φλεγμονη(επαθαν πλακα οι γιατροι) δεν ειχε ιδιαιτερα προβληματα.Οποτε δεν υπαρχει κατι να φοβασαι και θεμα "αξιοπρεπειας" δεν τιθεται οταν μιλαμε για ιατρικα θεματα

  15. #15
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    παιδια σας ευχαριστω για τις πληροφοριες και τις εμπειριες. θα το προσπαθησω και ελπιζω να πανε ολα καλα. Βασικα την κυστη την εχω παρα πολλα χρονια. Λογω φορτου εργασιας και αλλων προτεραιοτητων, ποτε δεν εδινα σημασια. Ποναγα καποιες φορες αλλα περναγε και το αφηνα γιατι το ξεχναγα. Τελευταιες μερες ομως με εχει τσακισει οποτε πηρα την αποφαση να κινησω διαδικασιες και να τελειωνω με την ιστορια. Ελπιζω να μη με ανοιξουν πολυ αλλα φοβαμαι πως θα ειναι μεγαλη η τρυπα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πληροφορίες...
    Από HateBreeder στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-07, 00:38
  2. Πληροφορίες συστήματος ;;;
    Από kiriakosk στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 16:33
  3. HP palmtops - Πληροφορίες
    Από ΕΡΜΗΣ στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-04, 21:14
  4. πληροφοριες!!
    Από fiorella26 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-04, 13:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας