Σελ. 6 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 249

Θέμα: ZTE ZXDSL 931VII

  1. #76
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.193
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άλλαξε κανάλι , δοκίμασε μερικά και θα το δεις στα 150

  2. #77
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.309
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ. Εμένα δεν με ενδιαφέρει το θέμα με το κινητό αλλά καλή είναι η πληροφόρηση.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 20-05-14 στις 00:31.

  3. #78
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.193
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άλλαξε κανάλι , δοκίμασε μερικά και θα το δεις στα 150

  4. #79
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    Davidadern
    ISP
    Davidadern
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    Davidadern
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει δυνατότητα να γυρίσει σε 5ghz συχνότητα και πώς; συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος με αυτά

    - - - Updated - - -

    Δοκιμασα όλα τα κανάλια αλλά δεν άλλαξε τίποτα εξακολουθεί το τηλέφωνο και συνδέεται με 65mbps
    Στο λαπτοπ έβαλα μια εξωτερική κάρτα δικτύου usb και τώρα συνδέεται με 240mbps και κοντά στο ρουτερ φτάνει και 300 mbps
    Μάλλον το τηλέφωνο χρειάζεται 5ghz συχνότητα για να δουλέψει πάνω από τα 65mbps και απ ότι είδα το συγκεκριμένο ρουτερ δεν έχει αυτή την δυνατότητα εκτός βέβαια και αν μου διαφεύγει και δεν το βλέπω

  5. #80
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.193
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όχι δεν έχει κεραία / chipset για 5Ghz. Το speedport που δίνει ο ΟΤΕ έχει .

    Δοκίμασε να καλέσεις στο 13888 να ζητήσεις αντικατάσταση Router , πακετάρεις το ΖΤΕ και το πας σε κατάστημα και λαμβάνεις ένα Speedport.

  6. #81
    Εγγραφή
    28-05-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Καλησπέρα κι από μένα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Έχω μπερδευτεί σχετικά με την "ταυτότητα" του συγκεκριμένου ρούτερ. Εξηγούμαι:

    Επειδή πρόσφατα έκανα μεταφορά ονόματος της σύνδεσής μου, μου αντικατέστησαν (άλλη βλακεία κι αυτή) το ΖΤΕ με το καινούριο Speedport του ΟΤΕ. Μετά από μία βδομάδα χρήσης, επειδή θα ήθελα να το πετάξω σε αλωνιστική μηχανή και να χορέψω τελετουργικά πάνω από τα κομμάτια του και εφόσον ο ΟΤΕ δεν το παρέχει πλέον (μοναδική ελπίδα αύριο να πάρω με τη σειρά όλους τους Γερμανούς της πόλης μπας και έχει μείνει κανένα), ξεκίνησα να ψάχνω μπας και το βρω κάπου για αγορά. Η ονομασία όμως ZXDSL 931VII έφερε μεικτά αποτελέσματα - εμφανίστηκαν διάφορες συσκευές, κάποιες που έμοιαζαν με το ρούτερ του ΟΤΕ, κάποιες όχι. Ψάχνοντας στο -αγαπημένο- amazon.co.uk βρήκα αυτό:

    http://www.amazon.co.uk/dp/B00JQFVNL...I185MAZVN1D563

    το οποίο είναι όμοιο στην εικόνα με αυτό του ΟΤΕ, στα χαρακτηριστικά του όμως αναφέρεται ως το μοντέλο ZXHN H168N, το οποίο απ' ότι έχω δει προσφέρεται από άλλες εταιρείες (Wind και HOL νομίζω) και δε μοιάζει καθόλου με αυτό του ΟΤΕ.

    Έχει κανείς ιδέα τελικά ποιο είναι αυτό το σκιώδες ΖΤΕ;

  7. #82
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.309
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Γιατί θέλεις να επανέλθεις στο ZTE ZXDSL 931VII ; Υπάρχει πουθενά συγκριτική δοκιμή;

  8. #83
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί θέλεις να επανέλθεις στο ZTE ZXDSL 931VII ;
    Σε κάθε περίπτωση, αφού πλέον ο ΟΤΕ υποστηρίζει το speedport, με τα όποια προβλήματα αυτό κουβαλάει, είναι το router που τελικά μετά από αρκετές αναβαθμίσεις θα έχει τα λιγότερα θέματα.

  9. #84
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.309
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάθε περίπτωση, αφού πλέον ο ΟΤΕ υποστηρίζει το speedport, με τα όποια προβλήματα αυτό κουβαλάει, είναι το router που τελικά μετά από αρκετές αναβαθμίσεις θα έχει τα λιγότερα θέματα.
    Δεν νομίζω να είναι εκεί το θέμα. Ο ΟΤΕ αντικαθιστά με το παραμικρό το router αφού αναφερθεί πρόβλημα. Εδώ σε διακοπή ρεύματος στην περιοχή ήθελαν να μου αλλάξουν router.
    Δεν γνώριζαν και οι ίδιοι εκεί στο τμήμα εξυπηρέτησης ότι όταν υπάρχει διακοπή ρεύματος υπάρχει και διακοπή ιντερνετ μιας και οι νέες καμπίνες δεν τροφοδοτούνται με ρεύμα.
    Εξαρτάται τι συμφωνίες έχουν γίνει με τις εταιρείες που κατασκευάζουν τις συσκευές αυτές και φυσικά παίζει ρόλο το οικονομικό. Φυσικά το speedport μπορεί να έχει λιγότερα προβλήματα αλλά μπορεί και περισσότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 29-05-14 στις 09:42.

  10. #85
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Το σχόλιό μου ήταν βασισμένο στο ότι το speedport είναι το router που δίνει η DT. Υποθέτω λοιπόν πως η χρηματοδότηση για την αντιμετώπιση προβλημάτων/bugs/εκπαίδευσης προσωπικού είναι προϋπολογισμένη. Ελπίζω τουλάχιστον
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Catchphrase : 29-05-14 στις 15:55.

  11. #86
    Εγγραφή
    28-05-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Σας παραθέτω κάτι που πόσταρα στο αντίστοιχο θέμα του Speedport:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SomeRandomBloke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παίδες, πρόσφατα μου αντικαταστάθηκε κι εμένα το ρούτερ (ω αγαπημένο μου ΖΤΕ πού είσαι με αυτό το τεχνολογικό έκτρωμα.

    Το πρόβλημα που έχω είναι ότι ενώ το ρούτερ συγχρονίζει στα 13/1 (απελπιστικό, το ξέρω, αλλά είναι κάτι που το δουλεύω με τον ΟΤΕ), τα speedtest στον υπολογιστή βγάζουν 9/0.9 (μέσω καλωδιού, σημειωτέον ότι μετά το ρούτερ παρεμβάλλεται κι ένα switch- δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο, αν και αμφιβάλλω γιατί με το ΖΤΕ τα έπιανε και τα 13) (Σημείωση 2: Speedtest από φορητές συσκευές (Tablet-Κινητό) μέσω γουίφι βγάζουν κανονικά τα 13/1). Πέραν αυτού και το LAN του σπιτιού έχει γίνει άνω κάτω. Συγκριτικά με το ΖΤΕ πάντα, ενώ πριν για παράδειγμα υπολογιστής και Media player επικοινωνούσαν με 30Mbps τώρα φτάνουν μετά βίας τα 9.

    Καμια ιδέα;
    Πέρα από αυτό, το ασύρματο του Speedport έχει πλέον νεκρές ζώνες στο σπίτι , ενώ το ΖΤΕ δεν είχε + όλα τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς στο φόρουμ. Μόνο εδώ, το θέμα του ΖΤΕ έχει 6 σελίδες ποστ με προβληματάκια, ενώ του Speedport έχει φτάσει αισίως τις 18 και για μένα αυτό είναι μια ένδειξη.

    Καλά βέβαια αν είχα την οικονομική άνεση να κάνω δοκιμές θα ξεχνούσα τελείως αυτά τα δύο και θα έπαιρνα κάτι άλλο (έχω βρει ένα-δύο asus και TP-Link), αλλά δε θέλω να μου δημιουργηθούν άλλα προβλήματα συμβατότητας μετά.

  12. #87
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.193
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είμαι χρήστης και των δύο , το ΖΤΕ 931 έχει less raw power αλλά σίγουρα ΔΕΝ έχει τα προβλήματα του speedport. Είναι σκυλί αν εξαιρέσω ένα σπασαρ..αρ.. αρ.. ιδικο bug με το wifi του που ξαφνικά όλα τα wifi interfaced devices τρώνε άκυρο και πρέπει να κάνω reboot το CPE . (ανωμαλία είναι ότι το έχω δει στην δουλειά αρκετές φορές, ενώ στο σπίτι καμία...) . Επίσης με το wifi άλλο issue , πως ενώ το Local Intranet Link είναι στα 150Mbps μετά από 1-2 μέρες και άνοιξε κλείσε το PC , πέφτει στα 65Mbps.

    Το Speedport είναι το CPE που έχει κλέψει την καρδιά μου πραγματικά όσων αφορά τα bugs και issues . Το έχω ερωτευτεί λίγο λόγο της δυστροπίας του.

    Πάμε τώρα στην απάντηση φίλτατε , μην ψάχνεις στο ebay. Κάλεσε αρχικά στο 13888 και ανέφερε στον agent να καταγράψει αναλυτικότατα τι θα του πεις .
    Θες αντικατάσταση του Router σου διότι έχει ασυμβατότητα και bugs/issues με .... (δες στο topic του Speedport , εκκρεμούν 5-10 problems) διάλεξε ένα.
    Όταν σου περάσει ο τηλεφωνητής το σχετικό αίτημα για αντικατάσταση εξοπλισμού με χρησιδάνειο , πες του να το παραλάβεις εσύ από κατάστημα. Διάλεξε ένα που σε βολεύει κοντά σου.

    Έως εδώ το easy part . Το hard one , ζήτα να μεταφέρει στον επόπτη του γράμμα γράμμα το εξής. Ζητάς συγκεκριμένα εξοπλισμό ZTE 931 που έχεις και στο εξοχικό σου... (λέμε τώρα) και ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟ Speedport. Επίσης δεν είναι θέμα της μονάδας διότι το έχεις κάνει αντικατάσταση allready once, και υπάρχουν αναφορές στα forum για το συγκεκριμένο πρόβλημά σου.
    Ο επόπτης με την σειρά του πρέπει να επικοινωνήσει με το ΟΤΕshop της περιοχής σου για να κανονίσουν την εσωτερική διαδικασία να παραγγείλουν για την πάρτυ σου (ε? ωραίος ε ; ) ένα ΖΤΕ 931 από τις κεντρικές τους αποθήκες, ονομαστικά . Αφήνεις και ένα κινητό τηλέφωνο για να σε notify και gg.

    Αν σου αρνηθούν όλα τα παραπάνω ζήτα το όνομα του επόπτη και κάνε τον add σαν ψεύτικο προφίλ hot chick στο Facebook (ή βάλε καμια φίλη σου) , και μάθε που μένει κτλ και πες του τα από κοντά . Νομίζω πως τότε θα φιλοτιμηθεί να σε helpαρει.

    Υ.Γ Παρακαλώ πολύ μην διστάσετε να με ψηφίσετε του χρόνου σαν Δήμαρχο , βάση των ιδεών μου και των λύσεων που προτείνω σε σοβαρά προβλήματα του τόπου μας. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

  13. #88
    Εγγραφή
    28-05-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    AssVas σε ευχαριστώ πολύ, αν μέναμε στην ίδια περιοχή θα σε ψήφιζα ευχαρίστως!

    Το πρόβλημα δυστυχώς είναι ότι ο ΟΤΕ έχει ξεκινήσει εκστρατεία αντικατάστασης των ΖΤΕ με τα γερμανικά μηχανήματα του διαβόλου (!) και δεν υπάρχει πουθενά. Όλα αυτά που προτείνεις τα έκανα και οι ευγενικότατες outsourced κοπέλες του 13888 μου είπαν πως μόνο αν μπορέσω να βρω προσωπικά κάποιο κατάστημα (ΟΤΕ ή Γερμανός) το οποίο έχει σε απόθεμα το συγκεκριμένο μοντέλο θα μπορέσω να το πάρω. Δύο ημέρες και γύρω στα 30 τηλεφωνήματα αργότερα (είναι και μεγάλο franchise ο άτιμος) η λέξη στο στόμα όλων είναι μία: "έλλειψη". Ως εκ τούτου και οι αναζητήσεις εναλλακτικών λύσεων στο amazon.

  14. #89
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.193
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    και σου ξαναλέω, τράβα σε κατάστημα και πες να σου παραγγείλουν από αποθήκη , απλά πλέον ο ΟΤΕ είναι μεταπωλητής της DT (aka speedport)
    Επίσης από το τηλέφωνο ζήτα να σου αντικατασταθεί το CPE με ΖΤΕ και ΟΧΙ speedport, επέμεινε να ζητήσεις προϊστάμενο.

    Ορίστε και η σελίδα του ΟΤΕ στο FB που έχει από όσο ξέρω προτεραιότητα , γίνε ένας από το 2% που γράφουν στα @@ τους οι managers των projects , αλλά αυτός που υπολογίζουν οι Customer Experience , yeah!

    https://www.facebook.com/ote.gr

  15. #90
    Εγγραφή
    26-03-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    Inalan
    Καλησπέρα παίδες. Κάτοχος κι εγώ του συγκεκριμένου router. Σταθερότατο αλλά είμαι απογοητευμένος με το wifi του. Συγκεκριμένα το router είναι στο δωμάτιο και στο σαλόνι δεν έχω σήμα ή είναι πολύ αδύναμο. Με το Speedtouch 585 v7 δεν είχα τέτοια θέματα. Υπάρχει κάποιο workaround ή χρειάζομαι access point;

Σελ. 6 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] ZTE ZXDSL 931 VII Port Forwarding & DMZ δεν δουλεύουν με τίποτα
    Από Fabulist στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-14, 03:59
  2. ZXDSL 931VII και dyndns - no-ip
    Από hell00 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-14, 20:42
  3. [Other] OTE vDSL - Port forwarding με ZTE ZXDSL 931VII ως modem & Linksys E4200 (v1) ως router
    Από Megaritis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-13, 21:21
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-13, 18:49
  5. [OTE VDSL PSTN] Πρόβλημα σε OTETV με ρούτερ ZTE ZXDSL 931VII
    Από oust_alex στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-13, 17:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας