Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    10-04-2021
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα σας,

    Εδω και 2 χρονιά περίπου έχω βάλει vdsl από cosmote 100mbps, άλλα παρατηρώ το εξής πρόβλημα που δεν μου το έχει φτιάξει από τότε η cosmote. Όποτε κάνω restart modem η ταχύτητα μου κλειδώνει στα 90 περίπου.. όσο περνάν οι μέρες η ταχύτητα αρχίζει κ πέφτει κ μπορεί να φτάσει και μέχρι τα 45 και εκεί είναι που γίνεται αισθητή η διάφορα και μπαίνω μέσα στο modem να δω την ταχύτητα..

    Έχει έρθει τεχνικός να δει το καφαο και είδε και την ρεγκλέτα κάτω στην πολυκατοικία δεν έχουν βρει κάτι, είχε ζητήσει να μπει κ στο σπίτι να δει και εκεί την πρίζα του τηλεφώνου αλλά λόγο της κατάστασης που επικρατεί δεν ήθελα να μπει κάποιος μέσα στο σπίτι.

    Συζητώντας μαζί του μου λέει ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στα καλώδια από την ρεγκλέτα κάτω στην πολυκατοικία και μέχρι την πρίζα που βάζεις το modem. Αυτό έμενα μου φαίνεται λίγο παράξενο γιατί αν το πρόβλημα μου ήταν ότι δεν έφτανα ποτέ κοντά στα 100mbps ναι να το αποδώσω σε καλώδια τις πολυκατοικίας μου, αλλά το πρόβλημα είναι ότι κλειδώνει η ταχύτητα στα 90mbps και είναι εκεί για κάποιες μέρες άρα σημαίνει ότι οι γραμμές έχουν την δυνατότητα να πιάσουν αυτές τις ταχύτητες. Τώρα το γεγονός ότι αρχίζει αυτή η ταχύτητα σταδιακά να πέφτει, μπορεί να οφείλεται στα καλώδια της πολυκατοικίας;

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1 αρχικά αυτό που συγχρονίζει 90 και σταδιακά πέφτει οφείλεται στο sra που αυξομειώνει την ταχύτητα Ανάλογα το θόρυβο της γραμμής. μπορείς να το απενεργοποιήσεις πήγαινε στο speedport > internet > xdsl > capability και βγάλε το sra enable και κάνε ένα reboot και βλέπουμε πως πηγαίνει η γραμμή.
    2 στατιστικά της γραμμής δεν μας έχεις ανεβάσει αν μπορείς ανέβασε μας μία φωτογραφία πριν απενεργοποιήσεις το sra και μία μετά και θα μας ανεβάσεις άλλη μία μετά από ένα εικοσιτετράωρο.
    3 το speedport πώς το έχεις συνδεδεμένο στη γραμμή θέλω να πω από την πρίζα κάνεις επιστροφή τηλεφωνίας με φίλτρα splitter κλπ ?????. το πιο σωστό είναι το καλώδιο από τον κατανεμητή να πηγαίνει στην κεντρική πρίζα από την κεντρική πρίζα να πηγαίνει στο dsl του ρούτερ χωρίς κάποιο φίλτρο και από την phone1 του ρούτερ να πηγαίνει με διπλή πρίζα στην υπόλοιπη εγκατάσταση για το τηλέφωνο. αν μιλάμε μόνο για μία συσκευή την συνδέεις Κατευθείαν στην phone1 του speedport. Επίσης εδώ ένα σχετικό thread με την συνδεσμολογία.
    Αναμένουμε αποτελέσματα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας