Σελ. 9 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 478910111419 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 432
  1. #121
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Meanwhile..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1655817_810362148992018_1964955084_o.jpg 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  245,7 KB 
ID: 137635

    Κοινώς, πως πέτυχε η υπουργάρα να ρίξει τη φαρμακευτική δαπάνη και ποιος (μ@λ@κ@ς ασφαλισμένος) την καλύπτει.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  2. #122
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Μηνύματα
    4.271
    Downloads
    51
    Uploads
    21
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N,ST 530v6
    SNR / Attn
    31(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε πολλά φάρμακα (και φθηνά) με την συμμετοχή φθάνεις να πληρώνεις περισσότερα χρήματα...!!!

  3. #123
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε τι αλητες ειναι αυτοι στο Υπουργειο Υγειας, ουτε η μαφία τετοια κολπα
    http://www.news.gr/ellada/koinonia/a...seis-oi-a.html

  4. #124
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    Να ρωτήσω κάτι τους γιατρούς του φόρουμ; Μπορώ να βρω κάπου την λίστα με τους κωδικούς και έξοδα νοσηλείας KEN στα αγγλικά; Πρόκειται να κάνω μια επέμβαση σε ελληνικό νοσοκομείο και η ιδιωτική ασφάλεια μου ζητάει εκτίμηση κόστους (κανονικά θέλει υπογεγραμμένη φόρμα από το γιατρό, αλλά δεν νομίζω γιατρός ελληνικού δημόσιου νοσοκομείου να υπογράψει κάτι τέτοιο).

  5. #125
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Το βρισκω πολυ δυσκολο, κυριως γιατι ανεξαρτητα απο που τα πηραν (νομιζω απο την Αυστραλια) τα εχουν μεταφρασει και αναταξινομησει. Επιπλεον, πως ξερεις το ακριβες ΚΕΝ που θα "χρεωσει" το νοσοκομειο; Γιατι, αν το ξερεις εκ των προτερων, πηγαινε στο codesfordoctors.gr, δες το κοστος του ΚΕΝ και πες τους το.

    Απο την αλλη, εαν ειναι καμια ΑΧΑ-ΡΡΡ ή BUPA, το εντυπο που χρησιμοποιουν θελει υπογραφη και σφραγιδα του γιατρου μεν οσον αφορα τον τυπο και την αναγκαιοτητα της επεμβασης, αλλα οσο για το κοστος μιλανε με τα λογιστηρια και οχι με τον γιατρο ή τον ασθενη.

  6. #126
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jose_ee1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι τους γιατρούς του φόρουμ; Μπορώ να βρω κάπου την λίστα με τους κωδικούς και έξοδα νοσηλείας KEN στα αγγλικά; Πρόκειται να κάνω μια επέμβαση σε ελληνικό νοσοκομείο και η ιδιωτική ασφάλεια μου ζητάει εκτίμηση κόστους (κανονικά θέλει υπογεγραμμένη φόρμα από το γιατρό, αλλά δεν νομίζω γιατρός ελληνικού δημόσιου νοσοκομείου να υπογράψει κάτι τέτοιο).
    γιατρος δεν ειμαι.Εδω http://www.chaniahospital.gr/documents/fekken.pdf εχει περιγραφη,αλλα στα ελληνικα.δεν νομιζω να βρεις επισημο εγγραφο στην αγγλικη.

  7. #127
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απευθύνσου στο γιατρό σου, ώστε σε συνεννόηση με το Γραφείο Κίνησης και το Λογιστήριο του νοσοκομείου, να σου δώσει αυτό που ζητάς (εμείς τουλάχιστον, το κάνουμε χωρίς πρόβλημα).

    Από εκεί και πέρα, ακολουθείς την επίσημη οδό για μετάφραση/κατάθεση.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #128
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    Ευχαριστώ παιδιά. Ξέρω ήδη αριθμό ΚΕΝ, απλά έψαχνα κάτι σε έυοιμο μεταφρασμένο αν υπήρχε. Ο γιατρός έχει υπογράψει το χαρτί από την ασφαλιστική σχετικά με την διάγνωση και την αναγκαιότητα της επέμβασης αλλά για το κόστος με παρέπεμψε στο λογιστήριο. Το λογιστήριο, αρνήθηκε να υπογράψει το οτιδήποτε, αλλά μου έδψσε αριθμό ΚΕΝ. Προσπαθώ μπας και βγάλω άκρη με την ασφαλιστική με τα όσα έχω (ελπίζω να θέλουν να γλιτώσουν μερικά χιλιάρικα συ σύγκριση με το να έκανα την επέμβαση στην Γαλλία).

  9. #129
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jose_ee1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ παιδιά. Ξέρω ήδη αριθμό ΚΕΝ, απλά έψαχνα κάτι σε έυοιμο μεταφρασμένο αν υπήρχε. Ο γιατρός έχει υπογράψει το χαρτί από την ασφαλιστική σχετικά με την διάγνωση και την αναγκαιότητα της επέμβασης αλλά για το κόστος με παρέπεμψε στο λογιστήριο. Το λογιστήριο, αρνήθηκε να υπογράψει το οτιδήποτε, αλλά μου έδψσε αριθμό ΚΕΝ. Προσπαθώ μπας και βγάλω άκρη με την ασφαλιστική με τα όσα έχω (ελπίζω να θέλουν να γλιτώσουν μερικά χιλιάρικα συ σύγκριση με το να έκανα την επέμβαση στην Γαλλία).

    Αν εχεις το ΚΕΝ, βρισκεις το κοστος της αποζημιωσης του στο codesfordoctors.gr οπως προειπα (αν ειναι αυτο που ενδιαφερει).

    Αν οχι, και η ασφαλιστικη μαλλον θελει τον κωδκο του ICD για να καταλαβει τι επεμβαση θα πληρωσει και κατα ποσον πρεπει να καλυφθει, για να κανεις την συγκριση, πρεπει να εχεις τον κωδικο ICD-10 που αντιστοιχει στο ΚΕΝ που σου δωσανε (δεν ειναι αμφιμονοσημαντη σχεση, συνηθως σε ενα ΚΕΝ αντιστοιχουν πολλοι ICD-10 κωδικοι). Δες αν καπου αναγραφεται, αλλιως ρωτα τον γιατρο μηπως το εχει ψαξει αυτος ή, και παλι, ψαξε σχετικα στο codesfordoctors.gr. Στην τελικη, στειλε μου ενα ΠΜ με την παθηση-επεμβαση-ΚΕΝ και θα στο βρω εγω.

  10. #130
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    «Μαχαίρι» στις διαγνωστικές εξετάσεις «βάζει» ο Βορίδης
    http://www.protothema.gr/greece/arti...ei-o-voridis-/

    Με βαση τα ανωτερω, μου εξηγει καποιος που μπορει να καταλαβει σας παρακαλω;

    Εγω κανω καθε ετος μια πληρη σειρα εξετασεων αιματος, ενδελεχή ομως.
    Μου την γραφει γιατρος του εοππυ, και πληρωνω στο διαγνωστικο κεντρο την συμμετοχη μου.

    Τωρα με βαση αυτα τα νεα δεδομενα, δεν καταλαβαινω.
    Αν στον νομό μου, εχουν 'πιάσει' το πλαφον, σημαινει οτι δεν μπορω να κανω εξετασεις εντος του νομού;
    Σημαινει οτι μπορει να μου τα γραψει γιατρος εντος του νομού, αλλα πρεπει να τις κανω σε αλλο νομό που δεν εχουν πιασει το πλαφον;
    Το πλαφον δεν θα το πιανουν ολοι σχεδον στους πρωτους μηνες καθε ετους; Μετα;
    Μπορει να παω σε ενα γιατρο και να εχει πιασει το πλαφον, και μετα πρεπει να γυρνω σαν τον τσιγγανο απο γιατρο σε γιατρο να βρω ποιος εχει ακομη δικαιωμα να μου γραψει τις εξετασεις;

  11. #131
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Περιοχή
    middle earth
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240 kbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 5530
    Και όχι μόνο. Θα πρέπει και ο ΕΟΠΥΥ να θεωρεί πως πρέπει να κάνεις αυτές τις εξετάσεις κάθε χρόνο. Γιατί με το νέο ΦΕΚ έχουν αυξήσει τα μεσοδιαστήματα ελέγχου. Πχ η οστική πυκνότητα από 1 έτος, πάει ανά δύο έτη. Ο θυρεοειδής, μόνο αν έχεις παθολογική TSH (οι όζοι και οι βρογχοκήλες λείπουν από το παράρτημα του ΦΕΚ). Δυστυχώς έχουν πάρει πρωτόκολλα από Καναδά, ΗΠΑ και ΗΒ και τα περάσαν εδώ. Λες και έχουμε τα ίδια επιδημιολογικά δεδομένα...
    Ερασιτεχνισμός ή υπολογισμένη διαστροφή άραγε;

  12. #132
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Μηνύματα
    4.271
    Downloads
    51
    Uploads
    21
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N,ST 530v6
    SNR / Attn
    31(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aragorn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όχι μόνο. Θα πρέπει και ο ΕΟΠΥΥ να θεωρεί πως πρέπει να κάνεις αυτές τις εξετάσεις κάθε χρόνο. Γιατί με το νέο ΦΕΚ έχουν αυξήσει τα μεσοδιαστήματα ελέγχου. Πχ η οστική πυκνότητα από 1 έτος, πάει ανά δύο έτη. Ο θυρεοειδής, μόνο αν έχεις παθολογική TSH (οι όζοι και οι βρογχοκήλες λείπουν από το παράρτημα του ΦΕΚ). Δυστυχώς έχουν πάρει πρωτόκολλα από Καναδά, ΗΠΑ και ΗΒ και τα περάσαν εδώ. Λες και έχουμε τα ίδια επιδημιολογικά δεδομένα...
    Ερασιτεχνισμός ή υπολογισμένη διαστροφή άραγε;
    Μπορεί και τα δύο...ή κανένα από τα δύο...
    πενία τέχνας κατεργάζεται ..

  13. #133
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αύξηση του προϋπολογισμού του ΕΟΠΥΥ για τις διαγνωστικές μελετά το υπουργείο Υγείας
    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231343578

  14. #134
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δηλαδη τωρα με το νεο πλαφον, θα πρεπει να κανω 'κρατηση' στο διαγνωστικο κεντρο, ωστε να 'προλαβω' να εξεταστω πληρωνοντας μονο τη συμμετοχη μου ως ασφαλισμενος, πριν κλεισει το πλαφον τους;
    Ή αλλιως να στηνομαι στην 1η του μηνα εξω απο το διαγνωστικο, στην ουρά, για να προλάβω;

  15. #135
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Περιοχή
    middle earth
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240 kbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 5530
    Θα μπορείς ελεύθερα να πας σε δημόσιο. Για πιο λόγο να πας σε ιδιωτικό; Πιστεύεις ότι είναι καλύτερα; Άσε που πληρώνεις και 15% συμμετοχή επί της τιμής ΦΕΚ και όχι επί της ασφαλιστικής τιμής που αποζημιώνει ο ΕΟΠΥΥ (και η οποία είναι χαμηλότερη από τη διά νόμου καθορισμένη τιμή...)

Σελ. 9 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 478910111419 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. To thread του Adobe Flash plugin
    Από zutmazut στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 329
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 20:55
  2. Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ
    Από akaliptos69 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-15, 13:45
  3. To thread του FreeBSD 9
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 81
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-12, 09:52
  4. To thread του Ubuntu - "Oneiric Ocelot" 11.10 - episode XIII
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-12, 00:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας