Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2013
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα σε ολους!

    Αντιμετωπιζω ενα εντελως κουφο προβλημα.

    Προσφατα αγορασα και εγκατεστησα 2 επιτοιχια Panel υπερυθρης θερμανσης. ( Ναι , λογω πετρελαιου , κρυου , $$ , γκρινια στην πολυκατοικια κτλ )
    Απο τοτε , οταν λειτουργει το ενα απο αυτα Η και τα 2 μαζι , πεφτει το internet ! Στην ουσια , αποσυγχρονιζει το modem για λιγα δευτερολεπτα , επανερχεται ( σερνεται ομως εντωμεταξυ )
    και ξανα το ιδιο. Δεν συμβαινει συνεχεια , αλλα κατα random περιοδους , μπορει δηλαδη πχ να το κανει επι μια/δυο ωρες συνεχεια η για 5-10 λεπτα μονο.
    Επισης , επειδη το εχω προσεξει , δεν εχει σχεση με το ποσο ''δυνατα'' εκπεμπει το panel.Μπορει δλδ το σπιτι να εχει πιασει σταθερη θερμοκρασια , το panel να εκπεμπει στο low , και να το κανει οπως ακριβως
    οταν το/τα panel ειναι στο high.
    Με το που κλεισω και τα 2 panel τελειως , problem solved !

    Τα panel ειναι σε εντελως διαφορετικα δωματια απο οτι ο υπολογιστης και το Modem. Συνδεομαι ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ .
    Το modem μου ειναι ενα παλιο Baudtech που μου ειχε δωσει ο ΟΤΕ , αν δεν κανω λαθος ειναι το TW263R4.
    H συνδεση μου ειναι 8 mbps.

    Τωρα.... τι εχω δοκιμασει για να λυσω το προβλημα. Δεν θα τα πω ολα , γιατι μερικα ειναι τοσο tragic που θα φαω αναπαντεχο κραξιμο.
    Αρχικα υπεθεσα οτι ειναι καποια παλαβο προβλημα ενεργειας/ρευματος. Οι ασφαλειες ομως που τροφοδοτουν τα πανελ , ειναι διαφορετικες απο οτι του δωματιου με το PC/MODEM.
    Επισης , δοκιμασα αν με καποιο κουφο τροπο , τα panel επηρεαζουν τα φιλτρα τηλεφωνου που ειναι στις πιο κοντινες σε αυτα τηλεφωνικες μπριζες.Τα'βγαλα τα ξαναβαλα , τα καλυψα , εκανα και γω δεν ξερω τι , καμμια διαφορα.Επισης ρωτησα τον ανθρωπο που μου εγκατεστησε τα panel μπας και εχει καμμια ιδεα για το τι τρεχει και κουφαθηκε.Επισης να αναφερω οτι απο τον ιδιο εχω εγκαταστησει παρομοια πανελ στο εξοχικο , οπου και εκει εχω ιντερνετ , και δεν αντιμετωπιζω προβλημα.
    Τελος με παραξενεψε υπερβολικα , οτι μετα απο μια γρηγορη ερευνα στο ιντερνετ , δεν βρηκα καποιον να αναφερει κατι παρομοιο!

    Σκεφτηκα επισης να αλλαξω modem , ξερω οτι ειναι παλιο κτλ , αλλα ποτε δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα και επισης δεν εχω καμμια εγγυηση ( ακομα ) οτι το καινουργιο δεν θα μου δημιουργησει κατι παρομοιο , καθως δεν εχω ιδεα αν το προβλημα ειναι σχετικο με το modem / με της τηλεφωνικες γραμμες / με παρεμβολες σηματων η δεν ξερω και γω τι !!!
    Καμμια προταση ??? Εχω φτασει στο αμην : (

    Συγνωμη αν εγραψα πολλα , προσπαθησα να περιγραψω το προβλημα πληρως.
    Επισης , ειμαι νεος στο forum και για οσους δεν το καταλαβαν απο την μορφη του post μου , αρκετα ΑΣΧΕΤΟΣ σε θεματα ιντερνετ!
    Παρ'ολα αυτα , αυτο το forum με εχει βοηθησει πολλες φορες στο παρελθον σε διαφορα θεματα , οποτε αποφασισα να παρω το θαρρος και να ζητησω απευθειας βοηθεια αυτην την φορα..

    Ελπιζω επισης να εγραψα στο σωστο thread !

    Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.450
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδη οντως ειναι παραξενο και πιθανος παραγοντας ειναι η δημιουργεια ηλεκτρικου τοξου, ριξε μια ματια στις καλωδιωσεις σου και ενδεχομενως
    και στον πινακα μηπως καποιο καλωδιο δεν εχει σωστη εφαρμογη η εαν η ασφαλεια που οδηγει τα πανελ υπερθερμενεται...

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με αυτονομη θερμανση
    Από supermario στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-12, 11:42
  2. Περιεργο προβλημα με adsl
    Από lak100 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-12, 17:15
  3. Προβλημα με adsl
    Από nimits στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-12, 12:09
  4. Περίεργο πρόβλημα με aDSL
    Από Cloudman στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-12, 20:31
  5. Πρόβλημα με adsl (χαμηλές ταχύτητες και lag)
    Από marios88 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-12, 17:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας