Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 141
  1. #1
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.810
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Καλησπέρα παίδες, κάνω αυτό το off-topic μήνυμα για να σας ρωτήσω εσάς που γνωρίζετε από μηχανές αν έχετε να μου προτίνετε κάτι.

    Καταρχάς προσανατολίζομαι σε street που μου αρέσουν πολύ, δεν θέλω να πάρω μεγάλη εκεί γύρω στα 400 με 600 κβ και όσο το δυνατόν πιο φτηνή (και μεταχειρισμένες). Ποιές θα μου προτίνατε (στα πόσα €) και γιατί;

    Ευχαριστώ πολύ!


  2. #2
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Καβρός Δ. Αποκόρωνα Χανίων
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΠΙΣΚΟΠΗ
    Router
    tp-link td-w8980
    SNR / Attn
    (dB) / 51(dB)
    καταρχάς τι εμεπιρία έχεις με τις μηχανές ; αν πας να πάρεισ μια 600άρα χωρίς να έχεις κάνει κάμποσο καιρό έστω και σε παπάκι θα σκοτωθείς!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    22-02-2003
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    761
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος
    Καλησπέρα παίδες, κάνω αυτό το off-topic μήνυμα για να σας ρωτήσω εσάς που γνωρίζετε από μηχανές αν έχετε να μου προτίνετε κάτι.

    Καταρχάς προσανατολίζομαι σε street που μου αρέσουν πολύ, δεν θέλω να πάρω μεγάλη εκεί γύρω στα 400 με 600 κβ και όσο το δυνατόν πιο φτηνή (και μεταχειρισμένες). Ποιές θα μου προτίνατε (στα πόσα €) και γιατί;

    Ευχαριστώ πολύ!

    τα 400-αρια που ηταν και φτηνα πλεον δεν εισαγονται λογω νομοθεσιας της Ε.Ε.ισως ομως να βρεις καπου καποιο που εχει ξεμεινει αλλιως απο ιδιωτη, καλα μηχανακια στην κατηγορια ειναι τα Honda Super Four kai CB-1 εγω εχω ενα CB-1 και εχω μεινει ευχαριστημενος, στα 600-αρια τωρα κορυφη ειναι το Yamaha Fazer, το καινουργιο ειδικα ειναι κουκλι, αλλα πιθανο να βρεις μεταχειρισμενο, και λογικα σε χαμηλη τιμη γιατι στα παλια σταματησε η παραγωγη τους παλι λογο νομοθεσιας ΕΕ.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Τι νομοθεσία είναι αυτή; Απαγορεύει τα μικρά, δεν κατάλαβα;
    Lupus pilum mutat, non mentem

  5. #5
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H Honda bros ειναι ενα δικυλινδρο 400αρι με κινητηρα σε σχημα V και καμια τριανταρια αλογακια. για μεσα στην πολη λογιεται "παπακι", σε κατεβαζει την συγγρου με καμια 140αρα και θα σε φρεναρει αρκετα γρηγορα, η γεωμετρια της ειναι προς μιμηση (μπαινει φοβερα στα στροφιλικια σε επαρχιακους δρομους)φτανει βεβαια να ειναι ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΗ, δεν ειναι πολυ βαρια και εχει χαμηλο κοστος αγορας σαν μεταχειρισμενη.

    απλα προσπαθησε να βρεις την καλυτερη κατασταση σαν μεταχειρισμενο.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Γιατί ειδικά street; Σκέφτηκες καθόλου κανένα on/off με πειραγμένες αναρτήσεις και λάστιχα δρόμου; (Άλλο φρούτο!) κλίσεις ψηλής και κράτημα/φρένα street. (Αν είσαι και μεγαλόσωμος δηλ. > 1.85) θα σε βολέψει καλύτερα από street που βγαίνεις με τη Συγγρού φανέλα, μπροστά στη Μπαρμπαρέλα κλπ κλπ κλπ :-)
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  7. #7
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Αν είναι για commuter και δεν σε ενδιαφέρουν μπιχλιμπίδια και αρώματα κοιτάς για Honda Bros που είπε και ο potis21, Suzuki Gs500, Yamaha Fazer!

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    commuter
    τι ειναι το commuter? εγω μονο computer ξερω!

  9. #9
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    commuter = somebody who travels regularly from one place to another, especially between home and work and usually between a suburb and a city!

  10. #10
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Μήπως είναι η πρώτη σου μηχανή; Γιατί αν είναι, δεν θες κάτι μεταχειρισμένο ούτε κάτι γρήγορο. Δεν θα σου πω να πάρεις παπί,γιατί αν είσαι σα και μένα (1.94/110)θα σου κρέμεται κάτω από τα @@ σου. Αλλά στη θέση σου θα σκεφτόμουνα κάνα μεγάλο σκούτερ (όχι δεν είναι τόσο ξεφτύλα όσο ακούγεται ειδικά να πάρεις κάνα burgman). Σκέψου και κάνα XT γιατί οι μηχανή αξίζει ΦΟΒΕΡΑ το καλοκαίρι και στα χώματα με street θα κάνεις τη ποδιά κουρέλια στη πρώτη πέτρα.

    Αν θες Commuter όπως είπε ο EvilHawk σκέψου κάτι απλό, εύκολο στο φτιάξιμο και κάτι που δεν καίει τα άντερά του. Αν σου είπαν πάρε μηχανή να σου βγαίνει πιο φτηνά, δεν εννοούσαν ZZR 1100, goldwin ή hayabuza ε!

    Όσο και αν σκέφτεσαι γιαούρτια, κατράμι με πούπουλα κλπ κλπ σκέψου και καμιά βέσπα! (δε κάνω <πολύ> πλάκα). Έχω δει στην αγγλία vespa με sidecar, δε μπορείς να φανταστείς για τι γέλιο μιλάμε. Κατεβήκαμε στο φανάρι να το δούμε και μας πήγε και βόλτα!

    Μακρυά από triumph!
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  11. #11
    Το avatar του μέλους Salvador
    Salvador Guest
    αντε Νεκτάριε τα αρπαξες παλι με το site πλάκα κανω ,πάντως εγω εχω ενα typhoon 50αράκι καμοια 10ετια,μου το κλεψαν το βρηκα βαμενο,κολλησε και το αλαξα πιστονακι,και δεν το αλλαζω γιατι με φοβιζει το γκάζι.Προτιμαω να γκαζωνω με το αμαξακι μου που ειμαι και πιο ασφαλής

  12. #12
    Το avatar του μέλους mavlok
    mavlok Guest
    Μολις αγορασα ενα Kawasaki KLR 650 2004, καινουριο. Φιλικο, καλο για ψηλους/μεγαλοσωμους, (σχετικα) φθηνο, καλο για δρομο και (λιγοτερο) για χωμα, το βρισκω πιο ομορφο απο το νεο XT, και προσωπικα το βρισκω πολυ πιο ανετο (σαν θεση οδηγησης) απο ενα street. Κανε research παντως σε περιοδικα, φιλους ακομα και online. Επισης δοκιμασε να κατσεις πανω σε οσες μπορεις για να δεις ποια σε βολευει.

    Με μεταχειρισμενα εχω ασχημες εμπειριες και δεν θα στο συνιστουσα.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Από θέση οδήγησης μόνο BMW. Κάθεσαι σα καομπόυς εκεί πάνω. Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά, αρκέτες BMW έχουν αμερικάνικη θέση ανάβασης. Έχουν και εκείνη τη φανταστική μετάδοση, δεν έχουν πιρούνια, βάζουν ABS, καταλύτες κλπ.

    Ich bin ein chopper, χε, χε, χε...
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  14. #14
    Εγγραφή
    28-01-2004
    Περιοχή
    Παγκρατι - Αθηνα
    Μηνύματα
    3.611
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15.996/935
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 21,5(dB)
    Λοιπον φιλε Νεκταριε εχω να κανω τις εξης παρατηρησεις:
    1. Honda Bros καλο μηχανακι το ειχα στην κατοχη μου για 1 χρονο κανοντας απροβληματιστα km αλλα ειναι μοντελο εισαγωγης και η παραγωγη του εχει σταματησει απο το 1989 (ποτε να μην κοιτας την "πρωτη αδεια")

    2. Honda Super Four ,Honda CB-1,Suzuki bandit
    Ειχα στην κατοχη μου ενα Honda Super Four(version r ,αυτο με το fairing)για 2 χρονια,και ηταν καταπληκτικο μηχανακι.Τελειο μεσα στην κινηση, αρκετα γρηγορο για 400αρι,και σχετικα οικονομικο.
    Για το CB-1 ισχυουν πανω κατω τα ιδια μονο που το συγκεκριμενο μοντελο ποτε δεν επιασε τοσο στην Ελλαδα, και ειναι και λιγοτερο ανετο σε σχεση με το Super Four.
    Το Suzuki bandit και στις 2 εκδοσεις του στα 400 κυβικα (με το κοκκινο καπακι ,και το κανονικο)ειναι ενα πολυ γρηγορο μηχανακι (λιγοτερο ανετο απο το Super Four, και πολυ πιο σκυφτο) αλλα με πολλα προβληματα στις ηλεκτρονικες του που τις εκαιγε για πλακα.
    Για ολα τα παραπανω μοντελα ,και γενικα για ολα τα μεταχειρισμενα εισαγωγης,ισχυει το γνωστο προβλημα με τα ανταλακτικα (καθως ειναι αρκετα παλια μοντελα τα περοσσοτερα,και χωρις επισημη υποστιριξη αντιπρωσοπειας),οποτε για να βρεις ενα ανταλακτικο πρεπει να περιμενεις μερες και θα σου στοιχισει και πανακριβα .Π.χ. μια εξατμιση για το Super Four που ειχα παραγγειλει την ειχα πληρωσει 400 ευρω

    3.On-off μοντελα (KLR, XT, TRANSALP κτλ)
    Τιμια εργαλεια μετακινησης, σχολεια οδηγησης, πολυ ανετα στις καθημερινες συνθηκες,με μικρο λειτουργικο κοστος, αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο για καποιο γρηγορο ταξιδακι τουλαχιστον στην Εθνικη οδο.

    4.YAMAHA FAZER 600
    Εχω στην κατοχη μου ενα Fazer 600 μοντελο 2002(το οποιο και αγορασα καινουργιο) και εχοντας κανει μαζι του 20.000 km μπορω να πω οτι ειναι ενα μηχανακι που συνδυαζει τα παντα.Ειναι ευελικτο μεσα στην πολη-χωραει σχεδον οπου και ενα παπι-, ειναι ανετο ακομα και για 2 ατομα-καθως η σελα συνεπιβατη ειναι ουσιαστικη και οχι διακοσμητικη-, οικονομικο-με 10 ευρω κανω γυρω στα 200 km-, και τρομερα γρηγορο-100 ιπποι-.Επισης ηταν και ειναι ενα πολυ εμπορικο μηχανακι με οτι καλο συνεπαγεται αυτο(πληθωρα ανταλακτικων, υψηλη τιμη μεταπωλησης ,κ.α.)
    Το νεο μοντελο (2004),εχει νεο look-με εξατιμισεις στην ουρα-,καινουργιο κινητηρα (του R6 και οχι του YZF 600 που ειχε το δικο μου), καταλυτη ,αλλα ουσιαστικα με μηδαμινες διαφορες στην αποδοση και αρκετα μειονεκτηματα σε πολλα-καιρια κατα την γνωμη μου-, σημεια.Π.χ. οι εξατμισεις στην ουρα κανουν την ζωη του συνεπιβατη αρκετα "ζεστη" μετα απο λιγη ωρα,καθως και το οτι η καινουργια διαταξη των εξατμισεων εχει καταργησει το μικρο-και πολυ πρακτικο για μικροπραγματα οπως αδιαβροχα, πεταλο,τσαντακια- ντουλαπακι που υπηρχε κατω απο την σελα

    Σου προτεινω λοιπον να παρεις ενα Yamaha Fazer 600-οποιο μοντελο και να αποφασισεις-,και δεν θα το μετανοιωσεις ποτε 8) 8) 8)
    Ενδεικτικες τιμες:
    Fazer 600 μοντελο 2002-03 μεταχειρισμενο -->5000 εως 5500 ευρω
    Fazer 600 μοντελο 2004 καινουργιο απο 6800 εως 7600 ευρω(η διαφορα στην τιμη εξαρταται απο το αν το μηχανακι ειναι αντιπροσωπειας η παραεισαγωγη)

    Ελπιζω να σε βοηθησα, ο,τι αλλο χρειαστεις μην διστασεις να με ρωτησεις

  15. #15
    Εγγραφή
    09-01-2004
    Περιοχή
    Π.ΦΑΛΗΡΟ
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    OTE
    Router
    ZXDSL 931VII
    KLE 500 ,

    ειχα και εγω τον ιδιο προβληματισμο το προηγουμενο σαββατοκυριακο και κατοπιν ωριμου σκεψης το "χτυπησα" απο την προηγουμενη παρασκευη δεν "ξεκαβαλησα" ουτε οδηγησα το αυτοκινητο...
    Ειχα 15 χρονια να καβαλησω μηχανη και φοβομουν αρκετα...(ειδες τι κανει η σιγουρια του ΙΧ) .τελως παντων το μηχανακι δεν παιζεται... "αρπαζει γρηγορα" αν και το στρωνω ακομα (4000 στροφες) , ευελικτο παρα τα 180 κιλα του ακομα και με 2 ατομα στην κινηση, 2 κυλινδρο , υδροψυκτο ( πολυ καλα για κυκλοφορια στην πολη η μακρινες αποστασεισ) τιμη στα € 6100 και με δοσεις , οτι καλυτερο μπορεις να παρεις κατα την γνωμη μου σε αυτα τα λεφτα... καταναλωση ...αναπτηρας, με 10 ευρα / 240 χιλιομετρα full tank 15 λιτρα .... μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος για τοσο λιγο διαστημα που την εχω,

    ειχα και εγω προβληματισμο ( ειμουν μεταξυ τρανσ αλπ και πηγασο ) αλλα στην πρωτη η τιμη και ο ογκοσ με εκανε πισω , στην δευτερη και τιμη,ογκος αλλα και το σερβις και οι ζημιες...

    αυτα καλη τυχη στην επιλογη σου

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-06, 21:37
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-05, 12:20
  3. Να πάρω ή να μην πάρω HOL?
    Από athan00 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-05, 16:38
  4. ΨΗΦΙΑΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ
    Από Against_all_odds στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-05, 16:34
  5. να πάρω ή να μην πάρω, ιδού η απορία
    Από lefteriss στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-03, 21:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας