Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν παιδιά, αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα που δεν μου έχει ξανασυμβεί. Ένας που έχει καφενείο εδώ στο χωριό μου έφερε έναν υπολογιστή για να τον κάνω φορμάτ, να του φορτώσω κλασσικά προγράμματα, και τα γνωστά τέλος πάντων (να σημειώσω ότι του έβαλα lubuntu, αρχικά είχε windows 2000). 2-3 μέρες που τον είχα στο σπίτι μου δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα, το φορμάτ έγινε κανονικά. Κάθε φορά που του έκανα shutdown (κανονικό shutdown, όχι αναμονές και βλακείες) και μετά πάταγα το κουμπί στην μονάδα, άναβε αμέσως.

    Το δίνω λοιπόν στον άνθρωπο και το πάει στο καφενείο. Πατάει 1, 2, 3, 4 φορές το κουμπί και δεν ανάβει. Άναβε για μισό δευτερόλεπτο το λαμπάκι και μετά έσβηνε. Μετά από αρκετές όμως προσπάθειες άναψε κανονικά. Αφού το δούλεψε κανονικά για αρκετές ώρες το έσβησε και την επόμενη μέρα που πήγε να το ανάψει έκανε πάλι τα ίδια. Δηλαδή κάθε φορά που πάταγε το κουμπί στην μονάδα άναβε το λαμπάκι για μισό δευτερόλεπτο και από κει και πέρα δεν άναβε. Μετά όμως από αρκετές προσπάθειες, τότες άναβε. Αυτό συνεχίστηκε για αρκετές μέρες. Όσο έμενε αναμμένος δεν παρουσίαζε κανένα πρόβλημα. Πήγα από το καφενείο και το διαπίστωσα και εγώ ο ίδιος.

    Τον παίρνω λοιπόν πίσω στο σπίτι μου και τον συνδέω στην πρίζα. Πατάω το κουμπί και όλα καλά, άναψε αμέσως. Τον κλείνω εντελώς, τον έβγαλα και από την πρίζα, τον ξανασυνδέω και πάλι άναψε αμέσως. Όσες φορές και να το δοκίμασα στο σπίτι μου (τουλάχιστον 50 φορές, κυριολεκτικά) άναβε κανονικά με την πρώτη, δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Μάλιστα το δοκίμασα και σε διάφορες πρίζες (στο σπίτι μου πάντα) και πάντα άνοιγε αμέσως.

    Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν ότι έχει κάποιο ηλεκτρολογικό πρόβλημα στο καφενείο του και αρχικά του είπα να πάει να πάρει καινούριο πολύπριζο. Αλλά έκανε πάλι τα ίδια, δεν άναβε παρά μόνο μετά από πολλές προσπάθειες, έχει μουλαρώσει για τα καλά. Ο πατέρας μου που εντελώς τυχαία είναι ηλεκτρολόγος είναι τακτικός πελάτης του καφενείου και από μια απλή ματιά που έριξε διαπίστωσε ότι η πρίζες είναι ΟΚ (είχε πάει σαν πελάτης για να πιεί καφέ και απλώς τα κοίταξε, δεν πήγε σαν ηλεκτρολόγος, αλλά αν συνεχίσει έτσι θα του πω να πάρει εργαλεία και να πάει να το κοιτάξει καλύτερα).

    Προς το παρόν ο πατέρας μου δεν μου έδωσε λεπτομερή αναφορά για το τι κοίταξε στο καφενείο αλλά από ότι κατάλαβα έχει μονοφασικό ρεύμα και πάνω έχει συνδεδεμένες αρκετές συσκευές, ψυγείο, καφετιέρα, μεγάλη οθόνη και διάφορα άλλα. Υπάρχει περίπτωση ναι μεν να δουλεύουν κανονικά οι πρίζες αλλά να μην δίνουν αρκετό ρεύμα για να ξεκινήσει ο υπολογιστής; Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που λέω, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

    Ανακεφαλαίωση:
    1) Στο σπίτι μου, ο υπολογιστής ανοίγει πάντα με την πρώτη.
    2) στο καφενείο ανοίγει μετά από αρκετές προσπάθειες.
    α) όταν δεν ανοίγει, ανάβει το λαμπάκι για μισό δευτερόλεπτο και μετά νέκρα.
    β) όταν ανοίγει κανονικά, μετά από πολλές προσπάθειες, για όση ώρα και να το έχει ανοιχτό, θα λειτουργήσει κανονικά.

    Τι μπορεί να φταίει; Ο άνθρωπος επειδής είναι και ντιπ άσχετος νομίζει ότι τον κοροϊδεύω κιόλας, και τον περιμένω σήμερα όταν σχολάσει για να του δείξω ότι στο σπίτι μου δουλεύει κανονικά. Ε καλοί μου συμφορουμήτες; Εσείς τι λέτε; Περιμένω απαντήσεις από τους ειδικούς. Αν δεν έγινα κατανοητός κάπου ή αν θέλετε να πω κάτι που ξέχασα να το αναφέρω, ρωτήστε ελεύθερα.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK TD-W8961NB
    SNR / Attn
    7.7(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    - Μήπως έχει χαμηλή τάση στο καφενείο; Το τροφοδοτικό έχει διακόπτη 110/220V; Λογικά μόνο αυτά επηρεάζονται από χαμηλή τάση.
    - Τα περιφερειακά , οθόνη, πληκτρολόγιο, usb συσκευές κτλ είναι τα ίδια;

  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sprog111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Μήπως έχει χαμηλή τάση στο καφενείο; Το τροφοδοτικό έχει διακόπτη 110/220V; Λογικά μόνο αυτά επηρεάζονται από χαμηλή τάση.
    - Τα περιφερειακά , οθόνη, πληκτρολόγιο, usb συσκευές κτλ είναι τα ίδια;
    Έχει διακόπτη 110/220v και είναι στα 220v προφανώς, δεν τον έχουμε πειράξει. Για τα περιφεριακά τι εννοείς αν είναι τα ίδια; Στο σπίτι μου έχω πάρει μόνο την μονάδα και την συνδέω σε δικιά μου οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι επειδής το ρεύμα στο καφενείο είναι μονοφασικό και έχει πολλές συσκευές που λειτουργούν (πχ κλιματιστικό, καφετιέρα, μεγάλο ψυγείο και ότι άλλο έχει ένα καφενείο) ίσως να μην μπορεί να τα σηκώσει όλα μαζί ταυτόχρονα. Αλλά το κουλό είναι ότι κάποια στιγμή μετά από πολλές προσπάθειες, μπορεί να ανοίξει κανονικά ο υπολογιστής, και για όση ώρα θα είναι ανοιχτός τότες λειτουργεί κανονικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 20-01-13 στις 19:08.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει διακόπτη 110/220v και είναι στα 220v προφανώς, δεν τον έχουμε πειράξει. Για τα περιφεριακά τι εννοείς αν είναι τα ίδια; Στο σπίτι μου έχω πάρει μόνο την μονάδα και την συνδέω σε δικιά μου οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι επειδής το ρεύμα στο καφενείο είναι μονοφασικό και έχει πολλές συσκευές που λειτουργούν (πχ κλιματιστικό, καφετιέρα, μεγάλο ψυγείο και ότι άλλο έχει ένα καφενείο) ίσως να μην μπορεί να τα σηκώσει όλα μαζί ταυτόχρονα. Αλλά το κουλό είναι ότι κάποια στιγμή μετά από πολλές προσπάθειες, μπορεί να ανοίξει κανονικά ο υπολογιστής, και για όση ώρα θα είναι ανοιχτός τότες λειτουργεί κανονικά.
    Nα βάλει σταθεροποιητή τάσης ή ένα UPS πριν κάνει μεγαλύτερη ζημιά.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  5. #5
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα βάλει σταθεροποιητή τάσης ή ένα UPS πριν κάνει μεγαλύτερη ζημιά.
    Τελικά, εκτός από το δικό μου σπίτι, το δοκιμάσαμε στο δικό του σπίτι και στο σπίτι ενός γείτονα και δούλεψε κανονικά όλες τις φορές. Οπότε καταλήξαμε στο ότι έχουν πρόβλημα οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις στο καφενείο του. Του το ανέφερα αυτό που λες, για σταθεροποιητή τάσης, αλλά επειδής ο υπολογιστής είναι 10ετίας τουλάχιστον (στο αρχικό μήνυμα ανέφερα ότι είχε και windows 2000), δεν τον ενδιαφέρει και τόσο αν θα πάθει κάτι. Τέλος πάντων, εγώ τον συμβούλεψα, αυτός πληρώνει, αυτός αποφασίζει.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα βάλει σταθεροποιητή τάσης ή ένα UPS πριν κάνει μεγαλύτερη ζημιά.
    Σωστός μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ και εγώ.
    Γκομπιούντερ.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-08-2012
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    Μαμά Intracom
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 44.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι πρίζες του καφενείου έχουν γείωση? Είναι σούκο? Είναι πολύ σημαντικό στην λειτουργία του Η/Υ

  8. #8
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cleffekt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πρίζες του καφενείου έχουν γείωση? Είναι σούκο? Είναι πολύ σημαντικό στην λειτουργία του Η/Υ
    Δεν γνωρίζω να σου πω, εγώ διαπίστωσα ότι ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικότατα, οπότε εδώ η δουλειά μου τελείωσε. Δεν είμαι ηλεκτρολόγος για να ξέρω τι πρόβλημα έχει με τις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις στο καφενείο του. Από δω και πέρα αναλαμβάνει ηλεκτρολόγος. Εγώ του το τόνισα ότι έχει πρόβλημα με τις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις και του έδωσα διάφορες συμβουλές, οπότε είναι δικό του πρόβλημα πλέον τι θα κάνει.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Σωστός, σύν του βρήκες και μια βλάβη στην ηλεκτρική εγκατάσταση που μακροχρόνια θα του κατέστρεφε ποιό γρήγορα τις συσκευές.
    Γκομπιούντερ.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το καλωδιο ρευματος στο καφενειο ειναι σε καλη κατασταση και κουμπωνει καλα στο τροφοδοτικο προφανως ;

  11. #11
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλωδιο ρευματος στο καφενειο ειναι σε καλη κατασταση και κουμπωνει καλα στο τροφοδοτικο προφανως ;
    Ναι, μάλιστα το άλλαξα κιόλας και δοκίμασα 2-3, με όλα έκανε το ίδιο πράγμα.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Ξαναπές του να φωνάξει ηλεκτολόγο, γιατί το pc μπορεί να μήν τον νοιάζει, αλλά τα ψυγεία κλπ μπορεί να τον νοιάζουν

  13. #13
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναπές του να φωνάξει ηλεκτολόγο, γιατί το pc μπορεί να μήν τον νοιάζει, αλλά τα ψυγεία κλπ μπορεί να τον νοιάζουν
    Σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά οι υπόλοιπες ηλεκτρικές συσκευές λειτουργούν κανονικά (προς το παρόν τουλάχιστον). Αν είχε παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα θα είχε φωνάξει ήδη ηλεκτρολόγο, δεν νομίζω να είναι τόσο βλάκας ώστε να το άφηνε έτσι.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά οι υπόλοιπες ηλεκτρικές συσκευές λειτουργούν κανονικά (προς το παρόν τουλάχιστον). Αν είχε παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα θα είχε φωνάξει ήδη ηλεκτρολόγο, δεν νομίζω να είναι τόσο βλάκας ώστε να το άφηνε έτσι.
    Πολλές δεν έχουν πρόβλημα, μέχρι να καούν ή στη χειρότερη περίπτωση να σου κάψουν όλο το μαγαζί. Αρα μάλλον βλακεία του. Με μερικά πράγματα δεν παίζουμε. Εκτός αν του ταιριάζει το " ακριβός στα πίτουρα και φθηνός στο αλεύρι"

  15. #15
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλές δεν έχουν πρόβλημα, μέχρι να καούν ή στη χειρότερη περίπτωση να σου κάψουν όλο το μαγαζί. Αρα μάλλον βλακεία του. Με μερικά πράγματα δεν παίζουμε. Εκτός αν του ταιριάζει το " ακριβός στα πίτουρα και φθηνός στο αλεύρι"
    Όπως το είπες, δεν ήθελα να αρχίσω να χώνω τον άνθρωπο και για αυτό δεν είπα τίποτα παραπάνω, αλλά είναι ακριβώς έτσι.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. δεν ανοιγει ο υπολογιστης
    Από johnny55 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-12, 03:02
  2. Ο υπολογιστης δεν ανοιγει
    Από Γιωργος.Κ στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-12, 23:59
  3. Δεν ανοιγει ο υπολογιστης(ποσο κλισε θεμα)
    Από blade_ στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 200
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-12, 12:56
  4. Δεν ανοιγει ο υπολογιστης!!!Παρακαλω βοηθεια!!!!!
    Από cflour στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-12, 16:55
  5. Προβλημα! δεν ανοιγει ο υπολογιστης
    Από nasos_sonics στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 15:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας