Σελ. 8 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 980
  1. #106
    Εγγραφή
    23-05-2007
    Μηνύματα
    1.871
    Downloads
    30
    Uploads
    1
    αφού και που έχουμε υποδοχές, δεν έχουμε κεραία....τι να το κάνεις

  2. #107
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Εντάξει, δίκιο έχεις, αλλά η κεραία μπορεί να εγκατασταθεί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, οι υποδοχές όμως;

    - - - Updated - - -

    Aπό φίλο "ανιχνευτή" η πληροφορία: Τα L520 που διαθέτουν τις υποδοχές για sim και την mini pci express, διακρίνονται από το FRU μητρικής 63Υ1807.
    Τα σκέτα έχουν αυτόν που έχω δει σε όσα έχουν έρθει μέχρι τώρα, δηλαδή 63Y1805.

    Περιμένω να το επιβεβαιώσω με τα μηχανήματα που θα μου φέρουν σήμερα και αύριο. Πάντως ο φίλος λέει πως εξαντλούνται τα αποθέματα και μάλλον δεν θα ξαναέλθουν.

  3. #108
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    812
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.998/4.996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένω να φτάσουν στα χέρια μου άλλα δύο μηχανήματα, ένα αύριο κι ένα μεθαύριο. Το δεύτερο παραγγέλθηκε πριν από δύο ώρες. Θα δούμε αν είναι καινούργια παρτίδα ή ζήτημα ρουλέτας!

    - - - Updated - - -



    Θα κοιτάξω αν προλάβω αύριο με το L520 που θα μου φέρει φίλος, αν δεν το βιάζεται υπερβολικά.
    Ωστόσο μην κρατάς και την αναπνοή σου, είπαμε, περιφερειακή σχέση έχω με το linux!
    Μην το δοκιμάσεις. Είχα δυο μέρες να μπω σε Windows και σήμερα που το δοκίμασα το thinvantage power manager δεν αναγνώριζε την μπαταρία και ο υπολογιστής σερνόταν. Ψάχνω τώρα τρόπο να βρω να το επαναφέρω. Το γεγονός οτι έχει σταματήσει την ανάπτυξη του εδώ και 3 χρόνια δεν το καθιστά ασφαλές στα σύγχρονα laptop.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος humanious : 13-02-13 στις 22:57.

  4. #109
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Λυπάμαι που δεν σου δούλεψε. Υπάρχει κάπου ένα firmware update για τον ελεγκτή της μπαταρίας (Update: εδώ), μπορεί ίσως να την επαναφέρει αν η βλάβη είναι εκεί.
    Δοκίμασες να την αφαιρέσεις τελείως και να την ξαναβάλεις μετά από λίγο, πάντα σε windows; Αφαίρεσε όλες τις ρυθμίσεις ή ακόμα απεγκατάστησε τον power manager μήπως γίνει reset στον ελεγκτή μ'αυτόν τον τρόπο.

    Ο φίλος με τη Fedora δεν αντιμετώπισε πρόβλημα πάντως. Λες να οφείλεται σε συγκεκριμένη μπαταρία-ελεγκτή; Είδα τουλάχιστον δύο διαφορετικές μπαταρίες ανάλογα με το serial number.

    Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για την άμεση πληροφόρηση. Θα το δοκίμαζα στο τελευταίο λάπτοπ που θα έχω αύριο στα χέρια μου, και θα έμπλεκα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BigBlack : 14-02-13 στις 05:11.

  5. #110
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    812
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.998/4.996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λυπάμαι που δεν σου δούλεψε. Υπάρχει κάπου ένα firmware update για τον ελεγκτή της μπαταρίας (Update: εδώ), μπορεί ίσως να την επαναφέρει αν η βλάβη είναι εκεί.
    Δοκίμασες να την αφαιρέσεις τελείως και να την ξαναβάλεις μετά από λίγο, πάντα σε windows; Αφαίρεσε όλες τις ρυθμίσεις ή ακόμα απεγκατάστησε τον power manager μήπως γίνει reset στον ελεγκτή μ'αυτόν τον τρόπο.

    Ο φίλος με τη Fedora δεν αντιμετώπισε πρόβλημα πάντως. Λες να οφείλεται σε συγκεκριμένη μπαταρία-ελεγκτή; Είδα τουλάχιστον δύο διαφορετικές μπαταρίες ανάλογα με το serial number.

    Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για την άμεση πληροφόρηση. Θα το δοκίμαζα στο τελευταίο λάπτοπ που θα έχω αύριο στα χέρια μου, και θα έμπλεκα...
    Το επανέφερα σβήνοντας το partition των linux και βγάζοντας και ξαναβάζοντας την μπαταρία. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε τίποτα περισσότερο.
    Δεν ξέρω σε τι μπορεί να οφείλεται, ίσως και εγώ έπαιξα πολύ με διάφορες ρυθμίσεις που έβρισκα στο internet και καμία δεν περιελάμβανε το μοντέλο L520.

    Τέλος καλό, όλα καλά.

  6. #111
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Xαίρομαι που λύθηκε με απλό τρόπο. Από περιέργεια, η μπαταρία σου είναι 70+ ή 55+ (κόκκινη στρογγυλή ένδειξη στα αριστερά της μπαταρίας);

  7. #112
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    812
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.998/4.996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xαίρομαι που λύθηκε με απλό τρόπο. Από περιέργεια, η μπαταρία σου είναι 70+ ή 55+ (κόκκινη στρογγυλή ένδειξη στα αριστερά της μπαταρίας);
    Τώρα μόλις ήθελα να ρωτήσω κάτι για την μπαταρία. Πρώτα απ' όλα είναι 70+. Τι σημαίνει αυτό;

    Δεύτερον, οι περισσότεροι έχετε βάλει την φόρτιση μεταξύ 40%-50%. Υπάρχει διαφορά για την συντήρηση της μπαταρίας να την βάλω στο 90%-99% ; Το ρωτάω γιατί έτσι βολεύει περισσότερο σε περίπτωση που ξαφνικά χρειαστεί να φύγεις μακριά από πρίζα και χρειάζεσαι laptop.

  8. #113
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    70+ είναι ο τύπος με τον νεώτερο ελεγκτή που δέχεται και ταχυφόρτιση. Είναι ασύμβατοι οι νέοι με τους παλιότερους ελεγκτές. Μάλλον γι'αυτό αντιμετώπισες το πρόβλημα.

    Όσο για το επίπεδο φόρτισης, φυσικά και έχει διαφορά. Κάνε όμως ότι σε βολεύει, το λάπτοπ πρέπει να εξυπηρετεί εσένα κι όχι εσύ αυτό.
    Μόνο και μόνο που δεν θα φορτίζει συνέχεια από την μπρίζα, βοηθάει αρκετά στη μακροβιότητα της μπαταρίας. Θα πρότεινα 75-80% όμως, είναι ένα γεμάτο τρίωρο χρήσης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπό φίλο "ανιχνευτή" η πληροφορία: Τα L520 που διαθέτουν τις υποδοχές για sim και την mini pci express, διακρίνονται από το FRU μητρικής 63Υ1807.
    Τα σκέτα έχουν αυτόν που έχω δει σε όσα έχουν έρθει μέχρι τώρα, δηλαδή 63Y1805.

    Περιμένω να το επιβεβαιώσω με τα μηχανήματα που θα μου φέρουν σήμερα και αύριο. Πάντως ο φίλος λέει πως εξαντλούνται τα αποθέματα και μάλλον δεν θα ξαναέλθουν.
    Επιβεβαιώνεται η παραπάνω πληροφορία σχετικά με το FRU της motherboard. Οι διαφορές ανάμεσα σε αυτά με την υποδοχή pci express και στην προηγούμενη παρτίδα είναι οι εξής:

    α) FRU motherboard: 63Υ1807 αντί 63Y1805

    β) μοντέλο μπαταρίας 70+ με δυνατότητα ταχυφόρτισης (η 55+ καταργήθηκε, δεν έχει όμως καμία διαφορά σε ποιότητα ή σε ηλεκτρικά χαρακτηριστικά).
    Οι μπαταρίες είναι εναλλάξιμες μεταξύ των δύο παρτίδων.

    γ) Οι σειριακοί αριθμοί δίνουν αποτέλεσμα στον έλεγχο της διάρκειας εγγύησης, αντίθετα με την πρώτη παρτίδα.
    Η διάρκεια είναι όντως 3 χρόνια, mail-in ή carry-in.
    Να επισημάνω πως δεν έχω καμμία αμφιβολία για την τριετή εγγύηση και της πρώτης παρτίδας, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του ελέγχου.

    Όσοι ενδιαφέρονται για αγορά, καλό είναι να ρωτάνε serial number και να το ελέγχουν εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BigBlack : 14-02-13 στις 16:03.

  9. #114
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Σε εμάς που δεν αναγνωρίζεται ο σειριακός αριθμός, δεν θα έχουμε πρόβλημα με την εγγύηση στην περίπτωση που βρεθούμε σε άλλη χώρα; Γνωρίζει κανείς; Λέω να τηλεφωνήσω αύριο για να ρωτήσω.

  10. #115
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, αλλά και μια ερώτηση δε βλάπτει...

  11. #116
    καλημέρα,
    αγόρασα και εγώ το εν λόγω λάπτοπ, του έβαλα win7 και δεν μπορώ να εντοπίσω ποιό απ'όλα τα driver είναι του wifi.
    έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν έχει wifi, γιατί ενώ βλέπω bluteooth και το υπόλοιπο hardware χωρίς να έχω εγκαταστήσει τίποτα drivers,
    wifi δεν γράφει πουθενά στα devices.
    ευχαριστώ.

  12. #117
    Εγγραφή
    26-12-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13326/1023
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Thomson TG585 V8
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα και καλοδούλευτο και σε σένα φίλε . Βάλε το ThinkVantage System Update και θα σου βρει όλους τους drivers
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλά έκανες και το πήρες, ακόμα και μ'αυτή την ανάλυση οθόνης. Καλοδούλευτο!

    Όταν στήσεις τα windows, κατά προτίμηση τα 7 αφού έχουν καλύτερη υποστήριξη προς το παρόν, και βάλεις και το service pack, μπορείς να κατεβάσεις το system update το οποίο θα κατεβάσει ότι χρειαστείς.

    Αυτό δεν αναιρεί την ανάγκη να εγκαταστήσεις επιπλέον και τα διάφορα updates της microsoft, αλλά θα σε γλυτώσει από πολύ κόπο με όλα τα υπόλοιπα.

  13. #118
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george.myeap Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα,
    αγόρασα και εγώ το εν λόγω λάπτοπ, του έβαλα win7 και δεν μπορώ να εντοπίσω ποιό απ'όλα τα driver είναι του wifi.
    έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν έχει wifi, γιατί ενώ βλέπω bluteooth και το υπόλοιπο hardware χωρίς να έχω εγκαταστήσει τίποτα drivers,
    wifi δεν γράφει πουθενά στα devices.
    ευχαριστώ.
    Κάνε φυσικά αυτό που σου λέει ο rasputin, αλλά κοίταξε και στο device manager για τις μη αναγνωρισμένες συσκευές. Έχει τουλάχιστον 3-4, εκεί θα δεις και το wifi σαν άγνωστη συσκευή.
    Καλοδούλευτο!

  14. #119
    ευχαριστώ παιδιά, θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι,
    μου είχε ξεφύγει αυτό το post για το system update μέσα στο thread

  15. #120
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george.myeap Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα,
    αγόρασα και εγώ το εν λόγω λάπτοπ, του έβαλα win7 και δεν μπορώ να εντοπίσω ποιό απ'όλα τα driver είναι του wifi.
    έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν έχει wifi, γιατί ενώ βλέπω bluteooth και το υπόλοιπο hardware χωρίς να έχω εγκαταστήσει τίποτα drivers,
    wifi δεν γράφει πουθενά στα devices.
    ευχαριστώ.
    Αν έχεις κίτρινο ερωτημάτικο

    Start
    στην δεξιά στήλη επιλέγεις
    Run γράφεις mmc devmgmt.msc
    όπου έχει κίτρινο ερωτηματικό κάνει δεξί κλικ επάνω του
    Properties
    Details
    από το μενού επιλέγεις την δεύτερη επιλογή
    Hardware ids
    εκεί θα δεις έναν κωδικό τον οποίο το επιλέγεις ( δεξί κλικ επάνω του επιλογή όλων - αντιγραφή - επικόλληση ) .................

Σελ. 8 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Lenovo Thinkpad T530
    Από sato στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-13, 17:35
  2. Lenovo ThinkPad R60
    Από esykas στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-12, 22:32
  3. Lenovo ThinkPad R61
    Από koprodogis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-12, 22:41
  4. Lenovo ThinkPad Edge E420
    Από bebis19 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-12, 13:15
  5. lenovo thinkpad x201i
    Από obillias στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-12, 12:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας