Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχω φτιαξει ένα οικιακό δικτυο, συνδεοντας ένα pc (κυριο, με windows 7) με άλλα δυο pc που έχουν windows xp. Απο το πρώτο ( με τα 7) βλέπω τα άλλα δυο (με τα xp), τους κοινοχρηστους φακέλους τους και όλα καλά. Από τα άλλα δύο (με τα xp) βλέπω όλα τα pc και τους κοινόχρηστους φακέλους, αλλά δεν μπορώ να μπω σε άλλο κοινοχρηστο φάκελο (εκτος από τον φάκελο users) του pc με τα windows 7. Βγαίνει μύνημα που λέει<< Δεν έχετε πρόσβαση στο..... Μπορεί να μην έχετε δικαίωμα να χρησιμοποιήσετε αυτόν τον πόρο του δικτύου. Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή αυτού του διακομιστή για να διαπιστώσετε άν έχετε δικαίωμα πρόσβασης. >>
    Τι πρέπει να κάνω;

    - - - Updated - - -

    Καμμία ιδέα;

  2. #2
    Εγγραφή
    18-11-2006
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Στα windows 7, πας "network and sharing center" του πινακα ελέγχου, πας "advanced sharing settings" και κοιτάς κάτω κάτω "password protecting sharing" . Αν δεν έχεις ορίσει password στο pc ,με τα 7, θα πρέπει να τικάρεις την δεύτερη επιλογή (turn off). Η default (turn on) είναι η πρώτη.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το έχω ήδη κάνει αυτό (δηλαδή χωρίς κωδικό), αλλά τίποατα. Τον ένα φάκελο user/public των 7, τον βλέπω και μπαίνω από τα xp (αυτός πρέπει να είναι σε κοινή χρηση default), όμως τον άλλο που τον έφτιαξα εγώ να είναι σε κοινή χρήση τον βλέπω από τα xp αλλά όταν τον κλικάρω μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα. Πιστεύω ότι κάτι φταίει με τα δικαιώματα. Δεν ξέρω αλλά μ έχει παιδέψει πολύ! Σευχαριστώ πάντως

  4. #4
    Εγγραφή
    18-11-2006
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Πρόσθεσε στο security tab του κοινόχρηστου φακέλου τον Guest και κάνε και restart και ξαναδοκίμασε. Αν μπαίνεις σαν guest από τα xp στα 7 απλά μετά θα πρέπει να προσθέσεις τον user του remote.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν το κατάλαβα. Αν σου είναι εύκολο μου λες λιγο πιο αναλυτικά πως θα το κάνω;

  6. #6
    Εγγραφή
    18-11-2006
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Δεξί κλικ στον φάκελο που θες να μοιράσεις. -> properties -> security (tab) , μετά κλικάρεις το edit και μετά το add, γράφεις guest και τον προσθέτεις. Βασικά για να μπεις σε κοινόχρηστο φάκελο ή θα μπεις σαν guest ή σαν user.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σ ευχαριστώ πολύ chillath!!!! Τελικά με αυτό το τελευταίο όλα λειτουργούν σωατά!!!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    18-11-2006
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ναι αλλά έχε υπάψιν σου ότι μπαίνεις σαν guest, δηλαδή με περιορισμένα διαχειριστικά δικαιώματα στον κοινόχρηστο φάκελο και τα αρχεία του. Αν θέλεις διαχειριστικά δικαιώματα, θα πρέπει να συνδέεσαι σαν user ή administrator. Αυτό συμαίνει ότι εκεί που πρόσθεσες τον Guest θα πρέπει να προσθέσεις κάποιον user.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν θέλω να τροποποιώ αλλά μόνο να μεταφέρω αρχεία από τον 7, στα xp. Οπότε νομίζω είμαι ok.

Παρόμοια Θέματα

  1. WD Tv Live HD media player προβλημα στο δικτυο!
    Από marios79 στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-13, 00:46
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-12, 13:49
  3. Πρόβλημα σε δίκτυο
    Από kostis_74 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-12, 15:45
  4. Πρόβλημα σε οικιακό δίκτυο
    Από SWWDD στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-12, 12:58
  5. [Other] Πρόβλημα με δίκτυο Router-Repeater-client
    Από Gus στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-12, 20:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας