Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπερα γ αλλη μια φορα!
    αυτη την φορα επανερχομαι με νεο προβλημα που με ταλαιπωρει εδω και αρκετο καιρο!το pc αρνειται να ανοιξει!καθε φορα που το κλεινω και την επομενη μερα παω να το ανοιξω ανοιγει κανονικα,δεν φορτωνει το bios και δεν εχει δημα η οθονη!αυτο γινεται γ πολυ ωρα μεχρις οτου τον ανοιξω τελειως ,πειραξω τις μνημες ram αλλαζοντας τους θεση (DDR4) και στην συνεχεια μετα απο πολυ ωρα που το κανω αυτο παιρνει μπροστα και λειτουργει κανονικα!ωστωσο τις τελευταιες μερες εκει που λειτουργει (ή μολις μου δειχνει την οθονη εναρξης των windows ) κρεμαει...

    τα περιεργα εδω ειναι τα εξης :το τροφοδοτικο εχει αλλαχθει με ενα καινουργιο 550W (to προηγουμενο ειχε αρχισει να παιζει ,μαζι του πηρε και εναν πυκνωτη που αλλαχθηκε και αυτος απο τεχνικο).
    η μπαταρια της μητρικης επειδη μου ειπε ο τεχνικος οτι η ταση της ειχε πεσει καπως (την μετρησε γυρω στα 3,1 volt ) μου ειπε και την αλλαξα και αυτη με μια καιρνουργια.
    οι μνημες αν και παλιες που εχω ακουσει οτι δεν χαλανε ευκολα δειχνουν να εχουν προβλημα.και αυτο γιατι μετα την τριτη επισκεψη στον τεχνικο αφου τις καθαρισε λιγο απο την οξειδωση και τους αλλαξε θεση λειτουργησαν κανονικα.ωστωσο μετα απο δυο μερες το pc παλι δεν ανοιγε,ωστωσο τωρα που το παλευω εγω ο υπολογιστης ανοιγει μονο με μια απο τις δυο και ποτε και με τις δυο!(βεβαια τωρα που γραφω βρηκα και μια τριτη και λειτουργει μονο με αυτην)!


    εχω κανει φορματ ,εχω βγαλει την μπαταρια της μητρικης χωρις τροφοδοσια ρευματος,εχω κανει reset το bios απο την μητρικη και επισης εχω παει στον τεχνικο τρεις φορες,ο οποιος μου λεει οτι δεν βλεπει κατι και αφου μου καθαρισε τις μνημες και ανοιξε το πισι μου ειπε οτι ολα ηταν οκ!



    πιστευω οτι εχει αρχισει να τα παιζει η μητρικη αλλα θα ηθελα πρωτου κανω οτιδηποτε να μου πειτε εαν υπαρχει κατι αλλο που να μπορω να κανω γ να δω τι απιζει με το pc (πολυμετρο δεν εχω σε περιπτωση που μου πειτε να μετρησω τασεις κτλ στην μητρικη)

  2. #2
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Ίσως φταίει το κουμπί εκκίνησης, καμιά φορά χαλάνε. Δές που καταλήγει στην μητρική και δοκίμασε να εκκινήσεις το pc βραχυκυκλονοντας με ένα κατσαβίδι για περίπου 1-2 δευτερόλεπτα εκεί που πιάνει το φισάκι του κουμπιού εκκίνησης στην μητρική σε δύο ακροδέκτες-συρματάκια.
    Γκομπιούντερ.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK TD-W8961NB
    SNR / Attn
    7.7(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασε να το ξεκινήσεις χωρις να έχεις συνδέσει τίποτα εξωτερικά αλλά και εσωτερικά να έχεις μόνο μνήμες και κάρτα οθόνης.
    Αν παραμένει το πρόβλημα δοκίμασε με 1 μνήμη εναλλάξ και αν μπορείς , με άλλη κάρτα οθόνης.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    παιζει να τα χει παιξει η καρτα γραφικων δηλαδη?αυτο που με προβληματιζει ειναι οταν ξεκιναει δουλευει κανονικα...αμα ειχε προβλημα η καρτα γραφικων δεν θα ηταν μονιμο?επισης τα drive γτ να αποσυνδεσω ?υπαρχει περιπτωση να προκαλουν αυτα το προβλημα?

    αυτο με τις μνημες το εχω δοκιμασει απειρες φορες και μετα απο πολλες πολλες προσπαθειες τελικα ανοιγει .
    κατι που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι καποιες φορες χωρις να εχω καμια μνημη συνδεδεμενη εαν τον ξεκινησω δεν κανει τα χαρακτηριστηκα μπιπ που δηλωνουν απουσια μνημης αλλα δειχνει να ξεκιναει χωρις να φορτωνει το bios

  5. #5
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Περιοχή
    salonica!
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    567
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140 A
    SNR / Attn
    11(dB) / 15(dB)
    Στο πρωτο ποστ λες οτι το παλιο τροφοδοτικο πηρε και εναν πυκνωτη μαζι του.αν εννοεις πυκνωτη της μητρικης τοτε φιλος δεν πηρε μονο ενα η μπορει και οχι μονο....ισως και καμμια μνημη.τι μητρικη εχεις?

  6. #6
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ναι πυκνωτη της μητρικης εννοω.συγκεκριμενα ο πυκνωτης ειχε ''φουσκωσει'' και ειχαν βγει τα υγρα του.επειδη μου το εδειξε ο τεχνικος ,οποιος ελύσε τελειως την μητρικη για να τον αλλαξει ,ειδε φανταζομαι εαν ειχε προβλημα γενικα κατι αλλο και οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι εκτος απο πυκνωτη και τροφοδοτικο ηταν οκ.πραγματι δουλεψε χωρις προβληματα για καμια 10αρια μερες αλλα μετα παλι τα ιδια.

    δηλαδη απ οτι φαινεται παμε για σκουπιδια ετσι?

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αποσυναρμολόγησέ το εντελώς, και ξαναστήσ' το σ' ένα χαρτόνι πάνω στο γραφείο σου.
    Μόνο με επεξεργαστή-μνήμη-δίσκο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποσυναρμολόγησέ το εντελώς, και ξαναστήσ' το σ' ένα χαρτόνι πάνω στο γραφείο σου.
    Μόνο με επεξεργαστή-μνήμη-δίσκο.
    καλη ιδεα αυτο.νομιζω πως μπορω να το κανω,αλλα δεν εχω το manual της μητρικης και φυσικα φοβαμαι να πειραξω τα καλωδια του τροφοδοτικου μην τυχον και δεν μπορεσω να τα ξανασυνδεσω σωστα...

  9. #9
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    TG585v8 - 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 31.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να εσκασε πυκνωτής (γιατί στην πραγματικότητα αυτό εγινε) και να μην έχει άλλη ζημιά .... στην μητρική ... λίγο μυστήριο μου φαίνεται. Η υπέρταση που έκανε αυτήν την ζημιά σίγουρα θα πείραξε και κάτι άλλο. Ρίξε μια προσεκτική ματιά τις επαφές απο τις μνήμες .... αν δείς κάτι που μοιάζει με "καπνιά".......μάλλον έχεις μεγαλούτσικο πρόβλημα.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    το περιεργο εινα οτι αυτη την στιγμη λειτουργει μια χαρα (εκτος απο τα απροοπτα κρεμασματα).στις μνημες παντως δεν υπαρχει αυτη η καπνα που λες ,μονο ελαφρα οξειδωση η οποια απομακρυνθηκε στο μεγαλυτερο βαθμο μετα τον καθαρισμο.τεσπα μαλλον θα ξαναπαω στον τεχνικο για τελευταια φορα ,μια κ απο οτι καταλαβαινω το προβλημα εχει προχωρησει αρκετα και το μονο που μενει πλεον ειναι να μην ανοιγει καθολου πλεον!

  11. #11
    Εγγραφή
    19-06-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Wind - Ν. ΙΩΝΙΑ
    τα watt του τροφοδοτικού σε καλύπτουν ? πόσους δίσκους, κάρτες, μνήμες έχεις επάνω ?

  12. #12
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAGKAKI13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... δεν εχω το manual της μητρικης και φυσικα φοβαμαι να πειραξω τα καλωδια του τροφοδοτικου μην τυχον και δεν μπορεσω να τα ξανασυνδεσω σωστα...
    Πές ποιά μητρική έχεις, μήπως το βρούμε στο Internet.
    Επίσης, τράβα φωτογραφίες πριν αρχίσεις να αποσυνδέεις.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σου φίλε! Εγώ στη θέση σου θα έλεγχα τις μνήμες αρχικά. Μπορείς να τις τσεκάρεις με το MemTest . Αν οι μνήμες είναι οκ τότε ξαναδοκίμασε άλλο τροφοδοτικό. Αλλά μάλλον σε βλέπω για μητρική.

Παρόμοια Θέματα

  1. Το pc μου κολλαει
    Από Ανδρεας στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-12, 18:04
  2. sos, χαλασαν το pc μου στο service
    Από soypia στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-12, 02:50
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-12, 16:16
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-12, 23:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας