Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-17 από 17
  1. #16
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.548
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Αρχικά να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Δεν περιαυτολογώ ούτε θέλω να μειώσω κανένα αναφερόμενος στα certifications. Απλά ήθλεκα να τονίσω ότι γνωρίζω τα προιόντα και τα χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια.

    Δεύτερον οι δυνατότητες ενός μηχανημάτος και η παραμετροποίηση του δεν εξαρτώνται από την ύπαρξη CLI αλλά από από την κατασκευή του και το κατα πόσο καλά το γνωρίζει αυτός που το εγκαθιστά. (Βέβαια αν πουλήσεις κάτι που δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες της συγκεκριμένης εγκατάστασης θάυματα δεν γίνονται. - αν και πολλές φορές εκ των υστέρων αναζητούνται-)

    Τρίτον δεν συγκρίνουμε μήλα με ρεπανάκια. Οπωσδήποτε οι μεγαλύτερες σειρές switches από την cisco έχουν περισσότερες δυνατότητες, αλλά το θέμα είναι να κάνεις τη σωστή μελέτη και να προτείνεις το κατάλληλο στον πελάτη. ( τι να το κάνειs το PVST όταν δεν έχεις κανένα VLAN?)

    Tέλος οι αφορισμοί του τύπου τα μηχανήματα του τάδε κατασκευαστή είναι χάλια συνήθως (μην το παίρνετε προσωπικά) είναι συμπέρασμα κάποιου που έφαγε τα μούτρα του επειδή δεν ήξερε τον συγκεκριμένο εξοπλισμό.

    Eιδικότερα για τα δικτυακά προιόντα της HP τα έχω δεί να λειτουργούν με αξιοπιστία επί πολλά χρόνια σε μεγάλες εγκαταστάσεις με άριστες επιδόσεις. Αν δοκίμαζα να τα εγκαταστήσω εγώ που δεν τα γνωρίζω πιθανώς να κατέληγαν σε προβληματική λειτουργία, οπότε το έυκολο θα ήταν για μένα να κατηγορώ τον κατασκευαστή.


    Βύρων.

  2. #17
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    ...Once more into the breach my dear friends...
    Μηνύματα
    1.204
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από viron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tέλος οι αφορισμοί του τύπου τα μηχανήματα του τάδε κατασκευαστή είναι χάλια συνήθως (μην το παίρνετε προσωπικά) είναι συμπέρασμα κάποιου που έφαγε τα μούτρα του επειδή δεν ήξερε τον συγκεκριμένο εξοπλισμό.

    Eιδικότερα για τα δικτυακά προιόντα της HP τα έχω δεί να λειτουργούν με αξιοπιστία επί πολλά χρόνια σε μεγάλες εγκαταστάσεις με άριστες επιδόσεις. Αν δοκίμαζα να τα εγκαταστήσω εγώ που δεν τα γνωρίζω πιθανώς να κατέληγαν σε προβληματική λειτουργία, οπότε το έυκολο θα ήταν για μένα να κατηγορώ τον κατασκευαστή.
    Για τα HP συμφωνώ και επαυξάνω.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβληματάκια σε Cisco switches
    Από wintech2003 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-06, 11:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας