Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Χαλανδρι-Μαρουσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Καλημερα στο φορουμ!
    Μενω σε μια πολυκατοικια στο ισογειο, και στον 3ο οροφο μενει η αδερφη μου. Εγω εχω την δικια μου γραμμη τηλεφωνου και η αδερφη μου την δικια της, αλλα δε την ενδιαφερει το ιντερνετ οποτε εχει απλη γραμμη απο τον ΟΤΕ, μονο για τηλεφωνια, σε αντιθεση με μενα που εχω 24αρα (υποτιθεται!). Επειδη λοιπον με ενδιαφερει να εχει ιντερνετ ΚΑΙ στο αλλο διαμερισμα για λιγες ωρες οταν πηγαινω, ψαχνω τροπο να βρω ωστε να μεταφερω καπως το ιντερνετ απο το διαμερισμα μου στο δικο της. Ασυρματα δεν γινεται με τιποτα γιατι ειναι 3 οροφους πανω και το σημα η δε φτανει καθολου η και να φτασει θα ειναι ασθενεστατο. Ο αλλος τροπος που σκεφτηκα και δε ξερω κατα ποσον ειναι εφικτος, ειναι να : Συνδεσω με καποιο τροπο τη δευτερη γραμμη(ανενεργη) του Αλλου διαμερισματος (3ου οροφου) απο τον κατανεμητη τη πολυκατοικιας, με τη δικια μου γραμμη. Ωστε δηλαδη να εχει ιντερνετ και εκεινο το διαμερισμα , φυσικα με ξεχωριστο μοντεμ και φυσικα οταν δε θα χρησιμοποιειται η γραμμη απο το σπιτι του εισογειου!!!

    Καταρχας αυτο γινεται? Φανταζομαι οτι λογικα ναι, και αν οντως γινεται μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως χρειαζεται? Εργαλεια-καλωδια κλπ? Σε γεννικες γραμμες!

    Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, γίνεται όπως το σκέφτεσαι.
    Θα πρέπει, στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής, να βρεις το ελεύθερο ζευγάρι της αδελφή σου και να το συνδέσεις στο δικό σου.
    Το πως θα γίνει εξαρτάται από τα υλικά του κατανεμητή. Αν δεν έχεις γνώσεις και εργαλεία απευθύνσου σε κάποιον ηλεκτρολόγο.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Χαλανδρι-Μαρουσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, γίνεται όπως το σκέφτεσαι.
    Θα πρέπει, στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής, να βρεις το ελεύθερο ζευγάρι της αδελφή σου και να το συνδέσεις στο δικό σου.
    Το πως θα γίνει εξαρτάται από τα υλικά του κατανεμητή. Αν δεν έχεις γνώσεις και εργαλεία απευθύνσου σε κάποιον ηλεκτρολόγο.
    ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση!! Βεβαια μετα δε ξερω κατα ποσο αυτο ειναι νομιμο και κατα ποσο υπαρχει η πιθανοτητα να το δει ο ΟΤΕ και να εχουμε προβλημα μετα χαχα.

    Αλλος τροπος? με καλωδιο UTP 20+ μετρων που θα περναει εξωτερικα γινεται? η θα υπαρχει προβλημα σε θορυβο/packet loss/latency Κλπ?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η ευθύνη της γραμμής του κάθε παρόχου σταματά στον κατανεμητή.
    Από εκεί και ύστερα είναι των ιδιοκτητών και μπορούν να την κάνουν ότι θέλουν για ιδία χρήση.

    Αν μπορείς να περάσεις καλώδιο utp είναι η καλύτερη λύση και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μέχρι τα 100 μέτρα.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Η πολυκατοικια ειναι παλια η καινουρια?
    Ξέρεις αν τα καλωδια στον κατανεμητη ειναι utp ή τα παλια 2 καλωδια συνεστραμενα?

    Αν υπαρχει utp τοτε το 1 ζευγαριτο χρησιμοποιεις για να εχεις τηλ+ινετ στο σπιτι σου στον 1ο οροφο. Μέσα στο σπιτι σου βαζεις σε 2 ζευγαρια ενα πριζακι rj45 και το κουμπωνεις στο ρουτερ σου. Στον κατανεμητη συνδεεις αυτα τα 2 ζευγαρια με 2 ζευγαρια που αντιστοιχουν στο καλωδιο του σπιτιου της αδερφης σου. Τέλος στον 3ο στα 2 ζευγαρια που εχεις συνδεσει βαζεις ενα rj45 και ειτε το συνδεεις κατευθειαν σε υπολογιστη ή βαζεις ενα ΑΡ. Ελπιζω να μην σε μπερδεψα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 07-02-13 στις 13:08.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.665
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fcuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    [...]Εγω εχω την δικια μου γραμμη τηλεφωνου και η αδερφη μου την δικια της, αλλα δε την ενδιαφερει το ιντερνετ οποτε εχει απλη γραμμη απο τον ΟΤΕ, μονο για τηλεφωνια, σε αντιθεση με μενα που εχω 24αρα (υποτιθεται!).[...] Ο αλλος τροπος που σκεφτηκα και δε ξερω κατα ποσον ειναι εφικτος, ειναι να : Συνδεσω με καποιο τροπο τη δευτερη γραμμη(ανενεργη) [...]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, γίνεται όπως το σκέφτεσαι.
    Θα πρέπει, στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής, να βρεις το ελεύθερο ζευγάρι της αδελφή σου και να το συνδέσεις στο δικό σου.
    Το πως θα γίνει εξαρτάται από τα υλικά του κατανεμητή. Αν δεν έχεις γνώσεις και εργαλεία απευθύνσου σε κάποιον ηλεκτρολόγο.
    Περίμενε λίγο, από την μία λέει ότι η αδερφή του έχει γραμμή μόνο για τηλεφωνία (δηλαδή προφανώς θα είναι ενεργή), και από την άλλη λέει ότι είναι ανενεργή. Τι ισχύει τελικά; Αν είναι ενεργή και κάνει αυτό που του είπες τότες η αδερφή του δεν θα θα μπορεί να αξιοποιήσει την δικιά της γραμμή. Σωστά τα λέω;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γράφει ότι υπάρχει δεύτερη ανενεργή γραμμή στο διαμέρισμα του 3ου ορόφου.
    Ακόμα και στις παλιές πολυκατοικίες συνήθως περνούσαν 2 (και μερικές φορές 3 ) γραμμές σε κάθε διαμέρισμα από τον κατανεμητή.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν αξίζει αυτή η λύση... πετάς ένα UTP και η αδερφή σου έχει μόνιμο Internet απο εσένα...

    Να προσέξεις, αν το περάσεις εξωτερικά, να πάρεις εξωτερικού χώρου (μαύρo - ldpe αν θυμάμαι καλά λέγεται. Όχι οτι έχει πρόβλημα το απλό, αλλά μετά απο 5-6-7 χρόνια χαλάει η μόνωση απο τον ήλιο (η εξωτερική) και σπάει σιγά-σιγά. Εμένα ας πούμε που έχω στο μπαλκόνι περασμένο ένα εδώ και 6 χρόνια, στις γωνίες άνοιξε και βλέπω τα ζευγάρια, βέβαια ακόμα δουλεύει και δεν το ενοχλώ...

  9. #9
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Χαλανδρι-Μαρουσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πολυκατοικια ειναι παλια η καινουρια?
    Ξέρεις αν τα καλωδια στον κατανεμητη ειναι utp ή τα παλια 2 καλωδια συνεστραμενα?
    η πολυκατοικια ειναι 5ετιας περιπου αλλα επειδη ηταν αντιπαροχη κλπ κλπ και ο εργολαβος ηταν της πλακας δε ξερω κατα ποσον εβαλε τα παλια τα καλωδια η UTP! αυτο που το βλεπω? στον κατανεμητη η μεσα στο σπιτι?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε λίγο, από την μία λέει ότι η αδερφή του έχει γραμμή μόνο για τηλεφωνία (δηλαδή προφανώς θα είναι ενεργή), και από την άλλη λέει ότι είναι ανενεργή. Τι ισχύει τελικά; Αν είναι ενεργή και κάνει αυτό που του είπες τότες η αδερφή του δεν θα θα μπορεί να αξιοποιήσει την δικιά της γραμμή. Σωστά τα λέω;
    υπαρχουν 2 γραμμες στο διαμερισμα, μια ενεργη που χρησιμοποιειται και μια ενενεργη που σκευτομαι να πειραματιστω πανω της!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αξίζει αυτή η λύση... πετάς ένα UTP και η αδερφή σου έχει μόνιμο Internet απο εσένα...

    Να προσέξεις, αν το περάσεις εξωτερικά, να πάρεις εξωτερικού χώρου (μαύρo - ldpe αν θυμάμαι καλά λέγεται. Όχι οτι έχει πρόβλημα το απλό, αλλά μετά απο 5-6-7 χρόνια χαλάει η μόνωση απο τον ήλιο (η εξωτερική) και σπάει σιγά-σιγά. Εμένα ας πούμε που έχω στο μπαλκόνι περασμένο ένα εδώ και 6 χρόνια, στις γωνίες άνοιξε και βλέπω τα ζευγάρια, βέβαια ακόμα δουλεύει και δεν το ενοχλώ...
    \

    χμ ναι, η πιο ευκολη λυση ειναι αυτη φαινομενικα, αλλα μετα υπαρχουν 2 προβληματα : 1) θα πρεπει απο καπου να περναει το καλωδιο, και η θα πρεπει να εχω ανοιχτο ενα τζαμι και στα 2 σπιτια ωστε να περναει η απο καπου αλλου να το περασω που ακομα δεν το εχω βρει.. (να ανοιξω τρυπα καπου πχ) 2) πρεπει να στερεωσω και το καλωδιο καπως στον εξωτερικο τοιχο της πολυκατοικια, να μην μπαλατζαρει με αερα κλπ κλπ

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fcuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πολυκατοικια ειναι 5ετιας περιπου αλλα επειδη ηταν αντιπαροχη κλπ κλπ και ο εργολαβος ηταν της πλακας δε ξερω κατα ποσον εβαλε τα παλια τα καλωδια η UTP! αυτο που το βλεπω? στον κατανεμητη η μεσα στο σπιτι?
    Είτε σε οποιαδήποτε πρίζα του σπιτιού, κατά προτίμηση sτην πρώτη, είτε στον κατανεμητή.
    Παλιότερα περνούσαν απλά δίχρωμα ζεύγη (μπλε/κόκκινο), όμως τα τελευταία χρόνια βάζουν UTP (Cat5e). Όμως ακόμη και σήμερα υπάρχουν κάποιοι που δεν το χρησιμοποιούν ή περνούν απλό τηλεφωνικό 4 ζευγών (Cat3) που δεν κάνει να περάσεις δίκτυο.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-11-2010
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δοκιμασε ενα ζευγος Powerline.

    - - - Updated - - -

    Το powerline ειναι δοκιμασμενο μεταξυ 2 οροφων με ταχυτητα περιπου 3-4 Mbps, πιθανων λογω κοινης γειωσης.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασες να βάλεις το ρουτερ δίπλα στην μπαλκονοπορτα; Τότε ίσως να έχεις σήμα και πάνω και να αποφύγεις την οποία ταλαιπωρία.. Επίσης δεύτερη λύση, utp απο το μπαλκόνι καρφωτο στις 2 άκρες του στον τοίχο και δυο τρυπουλες δίπλα σε κάθε μπαλκονοπορτα με μπλακεντεκερ , μια σε σένα και μια της αδερφής σου.. Μόνιμη λύση το έχω κάνει.. Καλώδιο παίρνεις άσπρο να μην φαινεται και για τα μέτρα που το θέλεις δεν έχεις καμια απώλεια..

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-15, 20:07
  2. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 16:41
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-12, 21:33
  4. Μεταφορα Γραμμης σε αλλο διαμερισμα
    Από RalakosGR στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-12, 19:23
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-12, 22:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας