Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 64
  1. #16
    Εγγραφή
    27-03-2012
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    kanena
    Εξακολουθώ να είμαι fan των προσωπικών υπολογιστών ωστόσο αυτή η άνοδος μου φαίνεται λογική και την αποδίδω και σε θέμα μόδας και μάρκετινγκ. Πιστεύω ότι στο μέλλον θα φτάσουμε σε μια ισορροπία μεταξύ των δυο.

  2. #17
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από technisat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπάρχει κανείς που στο σπίτι του να υποκαθιστά το pc με το tablet;
    Η έρευνα μιλάει για συγκεκριμένες εργασίες όπως πρόσβαση στο διαδίκτυο και το facebook.

    Πέρα από τον τίτλο υπάρχει και ένα κείμενο που τον συνοδεύει..

  3. #18
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HELL_pegaSOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα tablet είναι βολικά για browsing ή chat με απαντήσεις ως 10 το πολύ χαρακτήρες.

    Οτι χρειάζεται γράψιμο κι όσο περισσότερο χρησιμοποιείται η γραφή τα αφής σέρνονται κι είναι δύσχρηστα...
    Ακόμη κι εκείνοι που το παλεύουν θα πρέπει από τώρα να προετοιμάζονται για τενοντίτιδες!
    Χαζομαρες^2. Ειναι υποθεση μιας βδομαδας να συνηθισεις το γραψιμο σε ενα σοβαρο tablet οπως στο ipad.
    Τα ιδια λεγανε και κατι γραφικοι τυποι για τα κινητα με οθονη αφης, πλεον ειναι mainstream κι οχι αδικα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από technisat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπάρχει κανείς που στο σπίτι του να υποκαθιστά το pc με το tablet;
    Browsing, skype, μουσικη, σχεδον τις 8 απο τις 10 ασχολιες μου τις κανω απο tablet.
    Μονο για δουλεια και games χρησιμοποιω το desktop, το laptop πηρε συνταξη.

    Πρακτικα και κατα τη δικη μου αποψη ενα tablet συμπληρωνει τα αδυνατα σημεια ενος υπολογιστη. Αυτα ειναι η φορητοτητα, η ευκολια χρησης, οι εφαρμογες, η αυτονομια (με βαρια χρηση το ipad βγαζει ανετα μια μερα) κτλ.
    Οπως και να το κανουμε, αλλιως ειναι να εχεις στο κρεβατι σου η στον καναπε σου ενα tablet και να το φερνεις βολτες παντου μεσα στο σπιτι, κι αλλιως ενα laptop.

    Και μιλαω παντα για σοβαρα tablets οπως το ipad η το 10αρι της asus.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Μπουγατσούπολη
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24άρα
    ISP
    Forthnet
    Router
    Pirelli Ανελαστι
    Path Level
    Interleaved
    το να σερφάρεις είναι εύκολο.
    Υπο τον όρο ότι διαβάζεις μόνο.

    Το να γράφεις και να απαντάς παραμένει πιο δύσκολο και κουραστικό. Αυτό είπα.
    Εχω δει άπειρες φορές σε φόρα κάποιον να γράφει λειψά ή ανακριβή πράγματα και να φέρνει ως δικαιολογία του τύπου ότι "έγραφα από tablet/κινητό" και δεν με έπαιρνε να το αναπτύξω/επεξηγήσω...

  5. #20
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HELL_pegaSOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    το να σερφάρεις είναι εύκολο.
    Υπο τον όρο ότι διαβάζεις μόνο.

    Το να γράφεις και να απαντάς παραμένει πιο δύσκολο και κουραστικό. Αυτό είπα.
    Εχω δει άπειρες φορές σε φόρα κάποιον να γράφει λειψά ή ανακριβή πράγματα και να φέρνει ως δικαιολογία του τύπου ότι "έγραφα από tablet/κινητό" και δεν με έπαιρνε να το αναπτύξω/επεξηγήσω...
    Συνηθεια ειναι. Δε λεω οτι ειναι πιο ευκολο απο το παραδοσιακο πληκτρολογιο, αλλα θαρρω πως αξιζει τον κοπο.
    Μερικα αξεσουαρ οπως το magic cover, οταν ακουμπας το tablet σε επικληνη γωνια, ειναι σα να εχεις κανονικο πληκτρολογιο η εστω μια πολυ παρομοια εμπειρια.

    Παντως ουτε ενα λαθος δεν εκανα σε αυτο το μηνυμα

  6. #21
    Εγγραφή
    11-10-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Speedtouch 585
    SNR / Attn
    32.5(dB) / 15(dB)
    Η απούσια τόνων δε θεωρείται πλέον λάθος?
    Επίσης επικλινή γωνία δεν είναι το σωστό?

    Συγκριτικά πόση διαφορά έχει στη ταχύτητα γραψίματος από το παραδοσιακό πληκτρολόγιο μιας που έχεις και από τα δύο

    Εγώ πάντως συμφωνώ με το αυτό που είπε ο πήγασος χωρίς να έχω tablet. Μόνο από όσο έχω χρησιμοποιήσει σε καταστήματα σαν έρευνα μελλοντικής αγοράς

    το να σερφάρεις είναι εύκολο.
    Υπο τον όρο ότι διαβάζεις μόνο.

    Το να γράφεις και να απαντάς παραμένει πιο δύσκολο και κουραστικό. Αυτό είπα.

  7. #22
    Εγγραφή
    23-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    649
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Cosmote ZTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HELL_pegaSOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα tablet είναι βολικά για browsing ή chat με απαντήσεις ως 10 το πολύ χαρακτήρες.

    Οτι χρειάζεται γράψιμο κι όσο περισσότερο χρησιμοποιείται η γραφή τα αφής σέρνονται κι είναι δύσχρηστα...
    Ακόμη κι εκείνοι που το παλεύουν θα πρέπει από τώρα να προετοιμάζονται για τενοντίτιδες!
    +1

  8. #23
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    +1000 Hell-Pegasos

    Μερικοί αρνούνται να καταλάβουν ότι οι προσωπικοί υπολογιστές είναι ΚΑΙ εργαλείο δουλειάς, όπου εκεί τα πισιά είναι μονόδρομος (για τους μη-μαζοχιστές). Και δεν μιλάω μόνο για τους επαγγελματίες της πληροφορικής, μιλάω για τον οποιοδήποτε/οποιαδήποτε χρησιμοποιεί τον υπολογιστή για παραγωγικότητα στη δουλειά του και όχι για φασομπούκι, σερφάρισμα και μουσική. Ακόμα και οι gamers που ασχολούνται με σοβαρά παιχνίδια (και όχι παιχνίδια τύπου farmville/shitville) προτιμούν τους προσωπικούς υπολογιστές.

    Όσο για τα περί εξοικίωσης με το πληκτρολόγιο στα smartphones/tablets τα ακούω στο στυλ "μάθε πατίνι για να πηγαίνεις Αθήνα - Θεσσαλονίκη... κάποια στιγμή θα το συνηθίσεις". Απλά αστείο...

  9. #24
    Εγγραφή
    25-01-2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Δε γνωρίζω.
    Το κάθε ένα είναι χρήσιμο και έχει διαφορετικό ρόλο. Αν είναι μόνο για facebook φυσικά και βολεύουν τα κινητά και τα tablets, αλλα από εκεί και πέρα για παραπάνω πράγματα θεωρώ πώς δεν υπάρχει ανταγωνισμός με τα laptop και τους σταθερούς υπολογιστές.

  10. #25
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 VDSL Cosmote
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000 Hell-Pegasos

    Μερικοί αρνούνται να καταλάβουν ότι οι προσωπικοί υπολογιστές είναι ΚΑΙ εργαλείο δουλειάς, όπου εκεί τα πισιά είναι μονόδρομος (για τους μη-μαζοχιστές). Και δεν μιλάω μόνο για τους επαγγελματίες της πληροφορικής, μιλάω για τον οποιοδήποτε/οποιαδήποτε χρησιμοποιεί τον υπολογιστή για παραγωγικότητα στη δουλειά του και όχι για φασομπούκι, σερφάρισμα και μουσική. Ακόμα και οι gamers που ασχολούνται με σοβαρά παιχνίδια (και όχι παιχνίδια τύπου farmville/shitville) προτιμούν τους προσωπικούς υπολογιστές.

    Όσο για τα περί εξοικίωσης με το πληκτρολόγιο στα smartphones/tablets τα ακούω στο στυλ "μάθε πατίνι για να πηγαίνεις Αθήνα - Θεσσαλονίκη... κάποια στιγμή θα το συνηθίσεις". Απλά αστείο...
    και μερικοί είναι τόσο fanboys που δεν μπορούν να καταλάβουν οτι ΌΛΑ τα παραπάνω posts αφορούν την χρήση των tablet/mobile σε καταστάσεις internet browsing και facebook. όποιος λέει οτι τα tablet/mobile μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τίποτε περισσότερο απο απλές καταστάσεις δεν ξέρει τι του γίνεται. Αλλά το θέμα μας εδώ είναι για facebook. οχι για "εργαλεία δουλειάς".

    αν είναι να κάνετε "αστεία" διαβάστε το 1ο post και δείτε για ποιά πράγματα έγινε το thread.

    για flame wars ξεκινήστε άλλο thread ή ακόμα καλύτερα ρίχτε το στα pm.
    I admit to the possibility of the impossible.
    What i am having trouble is accepting the probability of the possibility.

  11. #26
    Εγγραφή
    07-06-2011
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Netgear D6200
    Το PC/laptop δε συγκρίνεται για το 90% των χρήσεων που έχουν σχέση με υπολογιστές. Tablets, smartphones και τα ρέστα κάνουν μόνο για ελαφρύ websurfing, παρακολούθηση βίντεο και χαζοπαιχνιδάκια. Όποιος βέβαια κάνει μόνο αυτά, βολεύεται...

  12. #27
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Το θέμα είναι πολλοί είναι αυτοί που προτιμάνε προσωπικούς υπολογιστές ακόμα για τα παραπάνω "απλά" tasks (φασομπούκι, σερφάρισμα, μουσική). Απλά, όσο σημαντικά είναι αυτά τα tasks, άλλο τόσο (και περισσότερο) σημαντικό είναι να μπορεί να αισθάνεται κάποιος παραγωγικός, ακόμα και να μπορεί να βγάζει χρήματα, από μια ηλεκτρονική συσκευή. Επιπλέον, το θέμα της πληκτρολόγησης είναι πολύ πιο άξιο προσοχής απ' ότι νομίζετε, και καλύπτει σχεδόν όλους τους τομείς χρήσης μίας συσκευής.

  13. #28
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από technisat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπάρχει κανείς που στο σπίτι του να υποκαθιστά το pc με το tablet;
    ο ναιιιιιιιιι ξέρω άπειρους νέους (από 15 μέχρι 27+) για τους οποίους το internet ξεκινάει από το facebook και τελειώνει στο facebook κάπου ενδιάμεσα είναι το youtube για αυτούς είναι πάνω από υπεραρκετό ένα tablet ακόμη και smartphone (και μιλάμε για 65+% σημερινών χρηστών έτσι..)
    φαντάσου όταν πηγαίνω να κάνω κάνα format η μου φέρνουν μηχανήματα σπίτι κλασσικά ρωτάω τι προγράμματα θέλεις να βάλω κάτι ιδιαίτερο?........... πόσες φόρες εχω απάντηση............ βάλε μου μόνο facebook (φαντάσου δεν ξέρουν καν τι είναι browser και το λένε facebook.........)
    άλλα κουλά που μου ζητάνε...... θέλουν μόλις ανοίξει το pc να τους πηγαίνει κατευθείαν στο facebook.........

  14. #29
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ευτυχώς εδώ μέσα έχει ανθρώπους που κάνουν σοβαρότερα πράγματα στα μηχανήματά τους, από Φατσοβιβλίο, μουσική κτλ

    Καλά που δεν διαβάσαμε κιόλας ότι οι Προσωπικοί Υπολογιστές θα εκλείψουν.

    Πριν λίγο είχα βγει να δω έναν αγώνα σε καφετέρια, και το κοινό (15-40+) είχε ανοιχτά σε laptops-κινητά, πρώτο και καλύτερο το Fb και μετά youtube.

    Μάλιστα ορισμένοι δεν κάνουν ποτέ log out απ' το Fb, και το έχουν μονίμως ανοικτό στο κινητό, χαρίζοντάς τους έτσι μια ψευδαίσθηση κοινωνικότητας, με likes, chat κτλ.

    Οπότε, ναι, ένας στους τρείς χρησιμοποιεί φορητές συσκευές, αλλά ΤΙ ακριβώς κάνουν και οι τρείς στο Internet ;

  15. #30
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Όχι ρε γαμώτο, διάβασα ένα βιβλίο σχετικό με την δουλειά μου στο tablet και δεν μου έμεινε τίποτα. Τώρα πρέπει να το ξαναδιαβάσω στο PC για να το εμπεδώσω.
    Επίσης κάθε πρωί διαβάζω τα server logs από το κινητό μου αλλά δεν πιάνει και μετά αναγκάζομαι να τα ξαναδιαβάσω από τον υπολογιστή.
    Καμιά φορά βάζω το tablet σε μια θήκη με πληκτρολόγιο για να γράψω email αλλά δεν βγαίνουν καλά και μετά τα ξαναστέλνω από το κομπιούτερ.

    Βέβαια όλα αυτά δεν έχουν σημασία γιατί όποιος έχει το PC για facebook είναι άσχετος, δεν είναι l33t σαν και την πάρτι μας. Ας μας κάνουν υπουργούς για μια μέρα να τα κατασχέσουμε τα κομπιούτερ των φατσοβιβλιάδων. Οι αλήτες, να είναι απλοί χρήστες και όχι επαγγελματίες, έτσι καταστρέφεται ο κλάδος.

    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 18:00
  2. Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-12, 21:45
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-12, 23:53
  4. Διαχειρηση προσωπικου
    Από valmora στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-12, 09:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας