Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 64
  1. #31
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Θα συμφωνήσω με αυτούς που θεωρούν ότι οι φορητές συσκευές συμπληρώνουν τα κενά των μεγάλων PC. Τα τελευταία 2 χρόνια έχω βολευτεί κατά πολύ με το κινητό μου για απλή χρήση. Ακόμη και στο σπίτι έχω μόνιμα το κινητό δικτυωμένο και συγχρονισμένο.

    1. Δεν ανοίγω ποτέ τον thunderbird. Λαμβάνω τα πάντα στο κινητό και τα διαβάζω εκεί. Μόνο αν χρειαστώ κάτι περισσότερο πάω στον μεγάλο.

    2. ebooks...... Στο κρεβάτι, στον καναπέ, στην χέστρα.......

    3. Ειδήσεις - ενημέρωση. Οι mobile εφαρμογές έχουν μόνο τα νέα και όχι 1002 άλλα link. Μπαίνω και βλέπω τα τελευταία νέα και όχι link για το νυφικό της 5ης Δούκισσας της Κορνουάλης που παντρεύτηκε τον κηπουρό της.

    4. Εξειδικευμένες εφαρμογές. Πχ το πρόγραμμα της τηλεόρασης ή ο καιρός. Κατά ένα περίεργο τρόπο τέτοιες απλές πληροφορίες είναι "δύσκολο" να τις βρεις. Μπαίνεις με στην εφαρμογή "TVme" και βρίσκεις τα πάντα χωρίς να χρειαστεί να υποστείς το μαρτύριο που περιέγραψα στο "3".

    Και δεν είναι μόνο αυτά.

    Καλό το FB αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δεν αγοράζουν όλοι κινητά και tablets για αυτό.

    Το μόνο παράπονο που έχω με τα φορητά είναι η μπαταρία.

  2. #32
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Αφού δεν το χρειάζεσαι το πισί, τι το κρατάς και σου πιάνει χώρο ;

    Βάλε.... Gentoo Linux στην ταμπλέτα, στο κινητό, διάβαζε εκεί τα βιβλία σου, τα server logs και ό,τι άλλο κάνεις.

    Εμείς είμαστε "παλαιομοδίτες" που επιμένουμε να κάνουμε την δουλειά μας σε PC, προφανώς πρέπει να σε κάνουν... υπουργό να στείλεις τα PC στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας.

    Outdated πληκτρολόγια, καλώδια και ποντίκια, μια χαρά τα καταφέρνεις με touch screen, όλα καθαρά και τακτοποιημένα !

  3. #33
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Δεν γνωρίζω κάποιον που να πληρώνεται διαβάζοντας βιβλία/logs. Αντιθέτως γνωρίζω αρκετούς που γράφουν βιβλία/άρθρα/παρουσιάσεις/scripts/προγράμματα/εργασίες/κλπ. και πληρώνονται γι' αυτό.

    Δεν γνωρίζω κανέναν που να κάνει γραφιστική δουλειά σε tablet.
    Δεν γνωρίζω κανέναν αρχιτέκτονα/πολιτικό μηχανικό/ηχολήπτη/κλπ. να εργάζεται σε tablet.

    Ίσως διαβάζοντας κάποιο βιβλίο να συνδεθεί ο εγκέφαλος τους με μηχανή ανάγνωσης μυαλού και να καταλάβει τι θέλουν να γράψουν... Ειδικά όταν έχουν να γράψουν 1000 λέξεις μέσα σε λίγες μέρες... είναι ότι πρέπει. Με παρόμοιο τρόπο εννοείται ότι θα εργάζονται και όσοι ρετουσάρουν εικόνες, ξέρεις ειδικά εκεί που το πας pixel-pixel την επεξεργασία και δεν έχεις δάχτυλα-οδοντογλυφίδες ώστε να μην τα καλύπτεις. Και φυσικά στα αγαπημένα σου first persons shooters ο εγκέφαλος, πάντα διαβάζοντας κάποιο βιβλίο, θα στέλνει σήματα σε μια μηχανή ώστε το παιχνίδι να μπορεί να αντιληφθεί με ακρίβεια που θέλεις να πας και που στοχεύεις...

    By the way, γιατί να προτιμήσει κάποιος ένα tablet με extra πληκτρολόγιο, αντί ένα ενιαίο laptopάκι/netbook; Κοτσάροντας ένα πληκτρολόγιο σε tablet, απλά χάνει σε φορητότητα.

  4. #34
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Θυμήθηκα μια ωραία ατάκα: ξέρω μόνο όσα έχω διαβάσει στα βιβλία... που έχω γράψει εγώ.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #35
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Ένα καινούργιο ανέκδοτο που έμαθα λέει "I'm a web developer and I use a tablet".

  6. #36
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Κοίτα να δεις, είπες πως δεν γνωρίζεις κανέναν που να διαβάζει βιβλία ή άρθρα και να πληρώνεται. Επομένως δεν γνωρίζεις προφανώς κανέναν web developer αφού είναι ένας χώρος που κάθε μέρα βγαίνουν νέα πρότυπα, νέα frameworks, νέα πακέτα κοκ και φυσικά δεν γίνονται download στο κεφάλι σου.

    Βέβαια ακόμη και αν γνώριζες ένα web developer χωρίς tablet, δεν θα έμενε web developer για πολύ αφού όπως μας λέει η είδηση, τα tablet τρώνε το μερίδιο των Η/Υ.
    Ένας web developer που δεν δοκιμάζει τον κώδικά του σε κινητά και tablets έχει ημερομηνία λήξης. Πέρσι.

    Βέβαια το όλο πρόβλημά σου είναι από την πίστη σου πως όποιος έχει Η/Υ πρέπει να τον χρησιμοποιεί για δουλειά.
    Η είδηση όμως μας λέει ακριβώς το αντίθετο. Οι Η/Υ δεν είναι πλέον μόνο εργαλεία αλλά μέσα ψυχαγωγίας και επικοινωνίας, για αυτό αλλάζουν μορφή και αποκτούν μεγαλύτερη παρουσία στην καθημερινότητά μας.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #37
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Ασφαλώς και γνωρίζω web developers γιατί κι εγώ αυτό το επάγγελμα ασκώ (και πληρώνομαι γι' αυτό που κάνω, με αρκετή πίεση χρόνου). Ναι όλοι μαθαίνουμε από τα βιβλία (στις μέρες μας πλέον και από βιντεο-sites τύπου youtube). Φτάνει όμως κάποια στιγμή που πρέπει να κάνεις πράξη όλα όσα έχεις μάθει με το διάβασμα. Αν στη δουλειά σου πάνω, εκεί που ο χρόνος είναι αμείλικτος, κάτσεις εσύ και πείς "μισό να διαβάσω πώς αλλάζω την τάδε ρύθμιση (ή να τροποποιήσω το τάδε template/framework)" έχεις πάρει πόδι την ίδια στιγμή. Ναι ok, θα τεστάρω το site μου αν φαίνεται σωστά στο κινητό μου που τρέχει android, το στήσιμο του όμως και η συντήρηση απαιτούν τα καλύτερα δυνατά εργαλεία (προγράμματα, hardware) ώστε αυτό που θα φτιάξεις κανονικά σε 3 μέρες, να μην σου πάρει 1 μήνα. Τελευταίο που θέλω να επισημάνω, είναι ότι ουδέποτε αμφισβήτησα την χρήση μίας υπολογιστικής συσκευής για ψυχαγωγία/ενημέρωση. Αυτό που έγραψα παραπάνω αυτολεξεί, είναι ότι ένας υπολογιστής είναι ΚΑΙ εργαλείο δουλειάς και, ευτυχώς ή δυστυχώς, ακόμα απαραίτητο σε μια μεγάλη μερίδα gamers...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Helix : 10-02-13 στις 02:55.

  8. #38
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Με την σειρά μου να δηλώσω ότι ανήκω και εγώ στους άσχετους που προτιμανε το ταμπλετ για σερφαρισμα ακόμα και στο σπίτι

    Για άλλη μια φορά οι περισσότεροι διάβασαν μόνο τίτλο

  9. #39
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    @Helix
    Με αυτή την τοποθέτηση συμφωνώ στα περισσότερα σημεία. Το πως θα σε αντιμετωπίσει ο εργοδότης σου είναι βέβαια δικό του θέμα αλλά imo και ο χρόνος για διάβασμα και η αναζήτηση πληροφοριών είναι απολύτως θεμιτά. Τα περισσότερα λάθη που βλέπω γίνονται γιατί κάποιος «ξέρει».
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #40
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Ok, sorry για το ελαφρώς off-topic. Στο κρεβατάκι μου κι εγώ απ' το android κινητό μου σερφάρω...

  11. #41
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Για απλά πράγματα το ποσοστό πρέπει να είναι ακόμα μεγαλύτερο. Το κινητό το έχεις πάντα μαζί σου σε αντίθεση με το laptop. Αλλά αυτό ισχύει μόνο σε ορισμένες δραστηριότητες. Δε νομίζω να κάθεται πολύς κόσμος να γράψει ή να κάνει δουλειά στο κινητό ή το tablet.

  12. #42
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για απλά πράγματα το ποσοστό πρέπει να είναι ακόμα μεγαλύτερο. Το κινητό το έχεις πάντα μαζί σου σε αντίθεση με το laptop. Αλλά αυτό ισχύει μόνο σε ορισμένες δραστηριότητες. Δε νομίζω να κάθεται πολύς κόσμος να γράψει ή να κάνει δουλειά στο κινητό ή το tablet.
    το laptop το πήρα για να μπορώ να έχω το mail από συνεργάτες όπου είμαι (έργο) και να μπορώ να ανοίξω κατευθείαν το καινούριο dwg, αυτό το κάνει με απίστευτη άνεση και το ταμπλετ μου πλέον και το laptop πέρασε στα χέρια του γιου μου, αλλά προφανώς δεν είναι επαγγελματικό για μερικούς το dwg
    σίγουρα υπάρχουν και άλλες σοβαρές δουλείες που μπορεί να κάνει αλλά αυτό ξέρω εγώ στο κλάδο μου
    σε ταξίδια είναι απίστευτη ευκολία ,gps,μουσική,βίντεο non stop για ένα 10άωρο τουλάχιστον σε αντίθεση με το laptop που τα φτύνει από μπαταρία αν δεις μια ταινία
    για τις ευκολίες που σου προσφέρει όσον αφορά διάβασμα news,books, κοινωνικά δίκτυα τα έγραψαν πριν

  13. #43
    Εγγραφή
    13-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 7.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ tablet δεν έχω. Το κινητό βέβαια κάνει πολλές απλές δουλειές, και της κάνει αρκετά καλά για να υποκαταστήσει σ'αυτές τις δουλειές το laptop ή το desktop. Αλλά το να κάτσω να γράψω στο κινητό π.χ., πάνω από 1 σειρά, και μάλιστα τις μισές φορές χωρίς τόνους, εντάξει, είναι εντελώς μαζοχιστικό. Και στο fb ας πούμε να θέλω να μιλήσω ή να γράψω, αν έχω σκοπό να μιλήσω πολύ, ή πάω στο pc ή ανοίγω το laptop. Για e-mail και μηνύματα σε fora, τίποτα δε συγκρίνεται με ένα κανονικό πληκτρολόγιο.

    Αλλά για τις ΠΟΛΥ απλές δουλειές, λογικό μου φαίνεται να χρησιμοποιούνται τα φορητά πιο εύκολα. Δεν κάνεις κάτι σημαντικό άλλωστε ώστε να θες την ακρίβεια ή την ταχύτητα που σου παρέχει ένας κανονικός υπολογιστής.

  14. #44
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mithrandir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απούσια τόνων δε θεωρείται πλέον λάθος?
    Επίσης επικλινή γωνία δεν είναι το σωστό?

    Συγκριτικά πόση διαφορά έχει στη ταχύτητα γραψίματος από το παραδοσιακό πληκτρολόγιο μιας που έχεις και από τα δύο

    Εγώ πάντως συμφωνώ με το αυτό που είπε ο πήγασος χωρίς να έχω tablet. Μόνο από όσο έχω χρησιμοποιήσει σε καταστήματα σαν έρευνα μελλοντικής αγοράς
    Ποτε δεν εβαζα τονους οσο χρησιμοποιω υπολογιστη για ευκολια πιο πολυ. Και στο tablet το ιδιο κανω.
    Στην ξαπλα γραφω πιο γρηγορα στο tablet, στο γραφειο γραφω ελαφρως πιο γρηγορα σε κανονικο πληκτρολογιο. Για το ορθογραφικο λαθος δεν ευθυνεται το tablet

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000 Hell-Pegasos

    Μερικοί αρνούνται να καταλάβουν ότι οι προσωπικοί υπολογιστές είναι ΚΑΙ εργαλείο δουλειάς, όπου εκεί τα πισιά είναι μονόδρομος (για τους μη-μαζοχιστές). Και δεν μιλάω μόνο για τους επαγγελματίες της πληροφορικής, μιλάω για τον οποιοδήποτε/οποιαδήποτε χρησιμοποιεί τον υπολογιστή για παραγωγικότητα στη δουλειά του και όχι για φασομπούκι, σερφάρισμα και μουσική. Ακόμα και οι gamers που ασχολούνται με σοβαρά παιχνίδια (και όχι παιχνίδια τύπου farmville/shitville) προτιμούν τους προσωπικούς υπολογιστές.

    Όσο για τα περί εξοικίωσης με το πληκτρολόγιο στα smartphones/tablets τα ακούω στο στυλ "μάθε πατίνι για να πηγαίνεις Αθήνα - Θεσσαλονίκη... κάποια στιγμή θα το συνηθίσεις". Απλά αστείο...
    Σε εναν γιατρο που ειχα παει για κατι εξετασεις, μου συνταγογραφουσε σε ipad. Βρε τον αλητη!
    Σοβαρεψου παντως γιατι βλεπεις μονο το δεντρο και χανεις το δασος.

    Δεν ειπε κανεις οτι στο tablet θα παιζεις Battlefield ή θα γραψεις τον κωδικα για το ανερχομενο enterprise προγραμμα. Ουτε οτι ντε και καλα θα κανεις τη δουλεια σου που πληρωνεσαι απο ενα tablet (αν και σου εφερα παραδειγμα που γινεται κι αυτο).
    Το tablet ειναι βολικο σε αρκετες περιπτωσεις, καλυπτει αρκετα κενα των pc αλλα σιγουρα οχι ολα και δεν προκειται να το αντικαταστησει εξ´ ολοκληρου στο αμεσο μελλον.
    ακομα και το ipad που εγραφε συνταγες συνεργαζοταν με ενα mac στη γραμματεια


    Πως να το κανουμε δηλαδη, να ανοιγουμε το pc αντι το tablet να διαβαζουμε adslgr για να μας καταταξουν καποιοι στους εξυπνους χρηστες; Μου ακουγεται αξιολυπητο, προτιμω (κι αυτο εξεταζει η ερευνα, τις προτιμησεις) την ανεση του κρεβατιου μου ή του σαλονιου μου.

    Κι οσοι χλευαζουν το facebook και τις λοιπες "χαζες" ασχολιες, ας ψαχτουνε καλυτερα, το adslgr ανηκει σε αυτες αλλα παρολα αυτα μια χαρα ενεργοι ειστε. Ειπε ο γαιδαρος τον πετινο κεφαλα.

  15. #45
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι οσοι χλευαζουν το facebook και τις λοιπες "χαζες" ασχολιες, ας ψαχτουνε καλυτερα, το adslgr ανηκει σε αυτες αλλα παρολα αυτα μια χαρα ενεργοι ειστε. Ειπε ο γαιδαρος τον πετινο κεφαλα.
    Σε αυτό το τελευταίο διαφωνώ κάθετα
    Πως θα αγοράσεις το φθηνότερο Tablet με τα καλύτερα χαρακτηριστικά;
    Πώς Θα κάνεις root το tablet σου που παίρνεις στο κρεβάτι;
    Πώς θα το αναβαθμίσεις σε JB;
    Που θα βρεις αυτές τις πληροφορίες ; στο...facebook;
    Πως θα αξιοποιήσεις αυτές τις πληροφορίες χωρίς PC;

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 18:00
  2. Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-12, 21:45
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-12, 23:53
  4. Διαχειρηση προσωπικου
    Από valmora στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-12, 09:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας