Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-64 από 64
  1. #61
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χρησιμοποιώ το ipad εδώ και 6 μήνες, πρώτη φορά tablet γενικά. Δεν εξετάζω αν είναι καλό/καλό/άσχημο σε σχέση με αντίστοχα super-duper tablet, παραπλήσιας ή χαμηλότερης τιμής. Μου άρεσε εμφανισιακά, είχα και το iphone, έδεσε η κομπόστα. Η χρήση του καθαρά συμπληρωματική του υπολογιστή. Εκεί θα παίξω κανένα παιχνίδι, θα γράψω κάνα κώδικα. Δεν μπορώ όμως να είμαι συνέχεια στο pc, προτιμώ την χαλάρωση και - πιστέψτε με - την αίσθηση της αποτοξίνωσης που σου δίνει ενα tablet όταν το χρησιμοποιείς αντί του pc, για σερφάρισμα, email, τραγούδια, video κλπ.

    Σε καμιά περίπτωση το tablet - τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα - δεν θα αντικαταστήσει το pc και είναι άδικο να γίνονται συγκρίσεις για το αν θα τρέχει apache/php/mysql σε tablet ή θα χρησιμοποιεί ως εργαλείο ανάπτυξης εφαρμογών. Εξάλλου, για μένα προσωπικά, που πέρασα την φάση της τρέλας ή της επαγγελματικής χρήσης του pc στο σπίτι, και έγινα ενας "ταπεινός" χρήστης, το tablet με καλύπτει απόλυτα για αυτά που ήθελα να κάνω όταν το αγόρασα. Αν οι ανάγκες μου ήταν διαφορετικές, θα αγόραζα laptop.

  2. #62
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο επιχείρημα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για οτιδήποτε. Πχ τι κάνουν όλοι αυτοί με τα αυτοκίνητα χωρίς να ξέρουν να τα οδηγούν ή να τα συντηρούν; Τι διάολο έχουν όλοι κουζίνα χωρίς να είναι σεφ; Γιατί οι φοιτητές έχουν ψυγεία αν είναι να βάζουν μέσα μόνο μπύρες; Γιατί οι πλούσιοι μαζεύουν λεφτά που δεν έχουν τι να τα κάνουν; Γιατί κρεμάνε τόσοι πίνακες στους τοίχους τους χωρίς να ξέρουν από τέχνη; Γιατί ο άλλος χρειάζεται mp3 player για να ακούει Φλωρινιώτη;
    ΣΩΣΤΩωωωωωωςςςςςςςςς

    Ας μην τρελαινόμαστε.

    Για όλα υπάρχει μια χρήση, αρκεί ο χρήστης να θέλει κάποια υπηρεσία ή και βρε αδερφέ έτσι για μόδα. Και αυτό δεν μπορούμε να το κατακρίνουμε.

    Επί του θέματος όμως.

    Εγώ, λόγω εργασίας είμαι συνέχεια στους δρόμους ... και κυριολεκτώ.

    Χρησιμοποιώ και laptop (για τη δουλειά) και μάλιστα αρκετά ισχυρό και με 15,6" οθόνη γιατί μου είναι τελείως απαραίτητο.

    Μέρος της δουλειάς μου το έχω στο cloud και μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτό ανά πάσα στιγμή με τη χρήση του smartphone (πολύ βολικό, ειδικά αν θες να δεις κάτι σημαντικό και γρήγορα και δεν χρειάζεται να κάνεις όλη τη διαδικασία "ανοίγω laptop ..... περιμένω ...... κλείνω laptop .... μαζεύω ...).

    Και έχω ένα tablet περισσότερο για διασκέδαση (κανένα παιχνιδάκι .... έχω λιώσει στο Dead Trigger, καμιά ταινιούλα κλπ) και για σερφάρισμα από τον καναπέ ή το κρεβάτι (όπου το μεγάλο laptop είναι πολύ δύσχρηστο και το smartphone λιγουλάκι μικρό). Άμα τύχει και υπό συνθήκες το χρησιμοποιώ και στη δουλειά (εκεί που δεν είναι απαραίτητο να έχω συνέχεια ανοικτό το laptop άλλα μόνο να έχω γρήγορη πρόσβαση σε κάποιο αρχείο ή email με κάπως μεγαλύτερες απαιτήσεις, π.χ dwg που ανέφερε και κάποιος άλλος).

    Που είναι δηλαδή το πρόβλημα.

    Επιπλέον, ξέρω πολύ κόσμο ο οποίος χρησιμοποιεί τις παραπάνω συσκευές με πολύ παρόμοιο τρόπο, ακόμα και στις περιπτώσεις που αυτές σπανίως βγαίνουν από το σπίτι του.

  3. #63
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Κανένα πρόβλημα..ίσως το μονο θέμα για πολλούς απο μας,ασχέτως αν έχουμε smartphone ,tablet κτλ,μας προβληματίζει το γεγονος οτι η αγορά του desktop έχει συρρικνωθεί...
    VAMOS ARIS
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  4. #64
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ep103855 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...όποιος λέει οτι τα tablet/mobile μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τίποτε περισσότερο απο απλές καταστάσεις δεν ξέρει τι του γίνεται.
    Μην σε ψαρώνουν. Και η συντριπτική πλειοψηφία στους υπολογιστές δεν «δουλεύει». Για hobby, ενημέρωση, αγορές, παιχνίδια, multimedia τους έχει.

    Απ' ό,τι φαίνεται εδώ κάποιοι βλέπουν μόνο administrators και προγραμματιστές στα 'PC'.


    Μία σοβαρή κατάσταση. Yπάρχουν και άλλες, αλλά όπως πάντα άνθρωποι που ούτε έχουν tablet έχουν και εμπεριστατωμένη «άποψη».
    https://itunes.apple.com/us/app/tune...er/id335568329

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από batdum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μας πεις φίλε πως θα εγκαθιστούσες εσύ τα Apache, PHP, MySQL, Photoshop στο κινητό ή το Tablet σου για να δοκιμάζεις την σελίδα που φτιάχνεις.
    Γίνεται, αλλά δεν χρειάζεται, άλλο εννοούσε. Εσύ πρώτα δοκιμάζεις σε άλλον υπολογιστή και μετά στον vps server; Μου φαίνεται διπλή δουλειά.


    Αυτό το επιχείρημα με το Photoshop μου θυμίζει το: «μα δεν έχει AutoCAD το Linux». Λίγο ποικιλία με τις καραμέλες και τις κασσέτες. Γεμίσαμε επαγγελματίες του Photoshop. Όλοι στο astynomia.gr δουλεύετε;
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 18:00
  2. Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-12, 21:45
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-12, 23:53
  4. Διαχειρηση προσωπικου
    Από valmora στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-12, 09:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας