Σελ. 22 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 21217202122
Εμφάνιση 316-325 από 325
  1. #316
    Εγγραφή
    04-08-2010
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18μβιτ
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    έχει πλάκα που ψάχνετε να βρείτε και λογική

  2. #317
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HELL_pegaSOS Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έτσι μάλιστα που έχει καταντήσει η κατάσταση με τα περισσότερα ενοίκια να αργούν 2-3 μήνες πίσω, όσοι είχαν καλομάθει εδώ και δεκαετίες τώρρα στο αεριτζίδικο χρήμα, θα το καλοσκεφτούν πριν φάνε ένα νόμιμο φέσι από τους ενοίκους...
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιο μένος με τους εισοδηματίες.Ειδικά όσοι κοβουν αποδείξεις όλο το ποσό και φορολογουνται με το μέγιστο συντελεστη φυσικών προσώπων (45%) , μια χαρά προσφέρουν στο Κράτος.Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί "αεριτζίδικο" χρημα: παντού στον κόσμο το real estate έχει χρήμα. Ενα διαμέρισμα δε σχηματίζεται αυτοβούλως από αρνητική εντροπία. Η γη και το χτίσιμο ή το διαμερισμα αυτό καθαυτο αγοράζονται/φτιάχνονται με κάποιο κεφάλαιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HELL_pegaSOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακούσει τραγικά πράγματα για ενοίκους που αφήνουν φέσια αερίου, ΔΕΗ, νερού συν τα ενοίκια... Αυτός είναι ο λόγος που οι περισσότεροι ιδιοκτήτες κόβουν τους λογαριασμούς κι αναγκάζουν τους μισθωτές να βάλουν ΔΕΗ, νερό, αέριο στο δικό τους όνομα.
    Αυτή είναι μια πολύ απλή,εύκολα εφαρμόσιμη και αποτελεσματική πρόταση που θα έπρεπε να είναι κατα βάση αυτονόητη .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  3. #318
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    το θεμα με την φορολόγηση ακινήτων είναι γενικότερο. Θα πρέπει να ΜΗΝ φορολογείται ο στάσιμος πλούτος και μόνο το εισόδημα; Δηλαδή εαν έχω ακίνητα αξίας 100.000.000 αλλά δεν έχω εισόδημα, και έστω πραγματικό αυτό, λέμε τώρα, δεν πρέπει να με φορολογήσουν καθόλου, αντιθέτως, θα πρέπει να μεριμνήσουν μιας και ανήκω στις χαμηλού εισοδήματος τάξεις, να έχω επιδόματα και βοηθήματα... Τι λέτε;

    Η μη φορολόγηση πλούτου είναι εκ του πονηρού. Γιατί ο πλούσιος αυτό φοβάται, και όχι τον φόρο εισοδήματος (δεν έχει) ή τον ΦΠΑ. Αποτελούν πολύ μικρό ποσοστό στον κύκλο εργασιών του. Ομως εαν φορολογούνται τα ακίνητα τον τσούζει. Μιας και ειναι μιας μορφής αξιόπιστη επένδυση/τοποθέτηση. Εγώ θα έλεγα σαν φόρο στα ακίνητα, όσο ειναι η αντικειμενική αξία (έστω...) πόσο τόκο θα έπαιρνε σε τράπεζα; Ε, αυτό το ποσό στις τράπεζες θα φορολογούνταν. Στα ακίνητα, να βάλουν τον μισό φόρο (για να μην τρέχουν μετά και τα βάζουν όλοι στις τράπεζες).... Χωρίς όμως εξαιρέσεις, ξενοδοχεία κλπ κλπ. Ηδη όμως υπάρχει φόρος μεγάλης ακίνητης περιουσίας. Χωρια το ΕΤΗΗΔΕ. Να γίνουν όλοι οι φόροι όσον αφορά τα ακίνητα ένας φόρος.

  4. #319
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.816
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα με την φορολόγηση ακινήτων είναι γενικότερο. Θα πρέπει να ΜΗΝ φορολογείται ο στάσιμος πλούτος και μόνο το εισόδημα; Δηλαδή εαν έχω ακίνητα αξίας 100.000.000 αλλά δεν έχω εισόδημα, και έστω πραγματικό αυτό, λέμε τώρα, δεν πρέπει να με φορολογήσουν καθόλου, αντιθέτως, θα πρέπει να μεριμνήσουν μιας και ανήκω στις χαμηλού εισοδήματος τάξεις, να έχω επιδόματα και βοηθήματα... Τι λέτε;
    Για περιπτωσεις μεγαλης ακινητης περιουσιας, υπαρχει (υπηρχε?) ο φορος μεγαλης ακινητης περιουσιας. Μπορει δλδ να διαχωριστει αυτος που ειναι πραγματικος μεγιστανας απ'αυτον που εχει νορμαλ ιδιοκτησια - το θεμα ειναι οτι δεν επιθυμουν κατι που να ειναι δικαιο, επιθυμουν την εξοντωση και τη ποινικοποιηση της κατοχης ακινητων ακομα και σ'αυτους που εχουν μια υπογα 25τμ.

    Αλλα και παλι, μη το βλεπεις τι πληρωνει ο καθενας σε ετησια βαση. Ειναι λαθος γιατι χανεις τη μεγαλυτερη εικονα. Ο μεγαλοιδιοκτητης δε πληρωνει καθε χρονο. Πληρωνει οταν ο εν δυναμει πλουτος (το στασιμο χωραφι, σπιτι κτλ) γινει ρευστο. Ας πουμε ενας φορος 10% κοστος μεταβιβασης στα 100.000.000 => 10εκ ευρω παιρνει το κρατος. Δε βαζω ΦΠΑ, υποθετω οτι δεν υπαρχει καν.

    Η μη φορολόγηση πλούτου είναι εκ του πονηρού. Γιατί ο πλούσιος αυτό φοβάται, και όχι τον φόρο εισοδήματος (δεν έχει) ή τον ΦΠΑ.
    Το ακινητο ειναι πλουτος αλλα δεν ειναι χρημα. Οταν μετατρεπεται σε χρημα / ρευστοποιειται / μεταβιβαζεται, ΤΟΤΕ φορολογειται. Αν ο ΦΠΑ και η μεταβιβαση φανε το 33% (εστω εγω σου λεω 16.5% σε αγοραστη/πωλητη) απο 100εκ, τοτε μιλαμε για 33/100. Ειναι πολυ, δεν ειναι λιγο.

    Ηδη όμως υπάρχει φόρος μεγάλης ακίνητης περιουσίας. Χωρια το ΕΤΗΗΔΕ. Να γίνουν όλοι οι φόροι όσον αφορά τα ακίνητα ένας φόρος.
    Η καταργηση του φορου μεγαλης περιουσιας και η αντικατασταση του με οριζοντιο φορο δεν ειναι οτι καλυτερο για τα μικροτερα στρωματα.

    Υπαρχουν 3 οπτικες αναφορικα με το τι ειναι δικαιο

    1) Να πληρωνουν ολοι το ιδιο
    2) Να πληρωνουν ολοι το ιδιο ποσοστο
    3) Να πληρωνουν ολοι οσοι μπορουν να πληρωσουν

    Ολες εχουν +/-, αναλογα σε ποια κατηγορια ανηκει ο καθενας.

  5. #320
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αλλος για την ανεργία;
    http://news247.gr/eidiseis/gnomes/xa...a.2212019.html

  6. #321
    Εγγραφή
    13-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    @ MNP-10,

    Ένα θέμα άσχετο με τον τίτλο.

    Στο " POLL: Θα θέλατε να επιστρέψουμε στη Δραχμή;" που είναι κλειστό και δεν μπορούν να γίνουν σχόλια, τροποποίησες κάποιες από τις απαντήσεις σου στο διάλογο, σε ημερομηνία μεταγενέστερη της ημερομηνίας πχ της 2/3/2012;

  7. #322
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.816
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Δε μπορεις να κανεις edit οταν περασουν >24 ωρες (τοσο νομιζω ειναι το οριο).

  8. #323
    Εγγραφή
    13-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μπορεις να κανεις edit οταν περασουν >24 ωρες (τοσο νομιζω ειναι το οριο).
    Οκ. Όχι -κατηγορηματικά- πάντως δεν είπες.
    Είμαι 100% σίγουρος ότι κάποιες απαντήσεις σου έχουν "αλλάξει", έχουν εμπλουτιστεί, είναι πιο εξειδικευμένες, με περισσότερα στοιχεία.
    Αυτό είναι πολύ καλό, πάντως δεν απάντησα σε κάποιες από αυτές, όπως τις είδα τώρα, γιατί θα απαντούσα κάπως διαφορετικά και με άλλο ύφος.
    Ι am honest.

    Ακόμα υπέρ δραχμής;

  9. #324
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Μπουγατσούπολη
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24άρα
    ISP
    Forthnet
    Router
    Pirelli Ανελαστι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιο μένος με τους εισοδηματίες.Ειδικά όσοι κοβουν αποδείξεις όλο το ποσό και φορολογουνται με το μέγιστο συντελεστη φυσικών προσώπων (45%) , μια χαρά προσφέρουν στο Κράτος.Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί "αεριτζίδικο" χρημα: παντού στον κόσμο το real estate έχει χρήμα.
    .
    Το "μένος" προέρχεται από την απλή αιτία ότι στην ελλάδα το έχουμε παρακάνει με τα τσιμεντοκυψέλες.
    Πολυκατοικίες, πολυκατοικίες, πολυκατοικίες. Δουλειά να έχουν οι μηχανικοί και ο κατασκευαστικός κλάδος.

    Δεν πάει η χώρα μπροστά έτσι όμως με τέτοιες φούσκες.
    Οσο πήγε η φούσκα πήγε. Πρέπει να δωθούν κίνητρα για παραγωγική επιχειρηματικότητα.
    Τόσο στην πρωτογενή-βιοτεχνική-βιομηχανική παραγωγή όσο και σε όσες ακόμη υπηρεσίες συνεχίσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί σαν χώρα.
    Το real estate με εξαίρεση τις τουριστικές μονάδες ήταν ανεξήγητα διογκωμένο. Που στην περίπτωση της Χαλκιδικής στηριζόταν σε "καταστροφικές πυρκαγιές"...

    Ενα διαμέρισμα δε σχηματίζεται αυτοβούλως από αρνητική εντροπία. Η γη και το χτίσιμο ή το διαμερισμα αυτό καθαυτο αγοράζονται/φτιάχνονται με κάποιο κεφάλαιο.
    Τίποτα δεν φτιάχνεται από το μηδέν.
    Κι ακόμη και οι κληρονόμοι σε αρκετές περιπτώσεις ξανααγοράζουν την περιουσία των γονέων τους(ορισμένες φορές για μικρά αγροτεμάχια στο 20-30% της αξίας πώλησης)
    Για αυτό άλλωστε το συνηθισμένο είναι να τα γράφουν οι παππούδες κατευθείαν στα εγγόνια.

  10. #325
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.816
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epxein Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ. Όχι -κατηγορηματικά- πάντως δεν είπες.
    Ειναι τεχνικα αδυνατο να επεμβω, αρα μπορεις να πεις οτι ειναι σχετικα κατηγορηματικο.

    Είμαι 100% σίγουρος ότι κάποιες απαντήσεις σου έχουν "αλλάξει", έχουν εμπλουτιστεί, είναι πιο εξειδικευμένες, με περισσότερα στοιχεία.
    Αυτό είναι πολύ καλό, πάντως δεν απάντησα σε κάποιες από αυτές, όπως τις είδα τώρα, γιατί θα απαντούσα κάπως διαφορετικά και με άλλο ύφος.
    Ι am honest.
    Τι να πω, μπορει αυτη να ειναι η αισθηση? Παντως το θεμα το ειχα εξαντλησει τοσο διεξοδικα, που τα arguments εγιναν η βαση για την εκδοση ebook.

    Ακόμα υπέρ δραχμής;
    Υπερ "εθνικου νομισματος". Για να μην υπαρχει συγχηση με τη παλια δραχμη

Σελ. 22 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 21217202122

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-12, 12:12
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 02:08
  3. είναι όντως οι πρώτοι μου σκασμένοι πυκνωτές????
    Από johnyb98 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-12, 01:19
  4. ΟΙ ΔΡΟΣΟΥΛΙΤΕΣ εσείς τι πιστεύετε;
    Από taratata13 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-12, 00:07
  5. SOS ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΟΙ iP, ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
    Από chris1083 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 01:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας