Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    09-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Liakoni Εμφάνιση μηνυμάτων
    phpMyAdmin
    OpenOffice Database
    Φυσικά το command line είναι πολύ πιο γρήγορο για κάποιον που ξέρει να το χειρίζεται
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denis1276 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να τρέξει η εφαρμογή σου θα πρέπει ο άλλος, υποχρεωτικά, να έχει Access (και μάλιστα την έκδοση που έχεις και εσύ όταν την έφτιαξες γιατί αλλιώς κάηκε ...)
    Σοβαρή εφαρμογή. Κάποτε έδενε η Microsoft και ένα εργαλείο για να παράγει .exe (νομίζω στην 95 ή 97 δεν θυμάμαι καλά). Τώρα τίποτε. Πάρε όλο το Office για να τρέξεις μια εφαρμογή σε Access.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Office υπάρχει στους περισσότερους υπολογιστές έτσι κι αλλιώς.
    Και δε μιλάμε για εμπορική εφαρμογή!



    phpMyAdmin;;;;;;;;
    Δηλαδή θα γράψεις σε php την φόρμα εισαγωγής και αναζήτησης στον ίδιο χρόνο που χρειάζομαι εγώ για να πατήσω 3 φορές το Next>> στον wizard της Access?
    Έλα ρε παιδιά... το command line και ιστορίες για κουνούπια!

    <edit>Αλήθεια... Αυτές οι σελίδες php που θα τρέχουν; Στον Apache ή στον IIS που θα στήσεις από πίσω;
    <edit2>denis μιλάς για τα Developer Extensions που συνεχίζουν να υπάρχουν... απλά δεν τα χρησιμοποιεί κανείς
    Κάτι τέτοιο θα έλεγα και εγώ, yiapap με πρόλαβες.
    Παίδες, να σοβαρευτούμε λίγο. Ο Shakinen ξεκίνησε να φτιάξει μια απλή database σε Access και ζορίστηκε και εσείς του λέτε να εγκαταστήσει PHP σε IIS ή Apache (ακόμα πιο δύσκολο) και mySQL και να δουλεύει με phpMyAdmin ?! Για όνομα του θεού... Δεν υπάρχει καλύτερη database για μικρές εφαρμογές για Windows, τελεία.

    Υ.Γ. Πως ακριβώς θα μεταφέρει ένας αρχάριος / αδαής (με την καλή έννοια) μια "εφαρμογή" PHP/mySQL/Apache από ένα computer σε ένα άλλο;

  2. #17
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denis1276 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τώρα και εσύ, μην λες τέτοια. Και επειδή υπάρχει (αν υπάρχει δηλαδή) τι πάει να πει αυτό. Κάνεις μια εφαρμογή σήμερα και αύριο βγαίνει το νέο office και δεν τρέχει (ή μήπως κάνω λάθος, όποιος έχει δοκιμάσει εφαρμογές σε Access δεν νομίζω να μην αντιμετόπισε τέτοια προβλήματα).
    Τότε τα εκτελέσιμα γιατί υπάρχουν. Φαντάσου αν για ένα .exe που έχουμε στον ΗΥ χρειαζόταν να ανοίξουμε ολόκληρη την Visual C (ή όποια άλλη εφαρμογή θέλετε) για να τρέξει.
    Ούτε για οικιακή χρήση δεν προτείνεται. Πέταμα.

    Το άλλο που λες για php σωστό.

    Καλύτερα να παιδευτεί να γράψει μια εφαρμογή σε μια γλώσσα προγραμματισμού, παρά να ασχοληθεί με Access (τζάμπα χρόνος και κόπος) - αν δεν θέλει φυσικά να πάρει κάτι free και έτοιμο και θέλει να έχει αυτός την χαρά της δημιουργίας.
    Καταρχήν όλα (σχεδόν) τα exe που τρέχεις έχουν και χρειάζονται τις βιβλιοθήκες της γλώσσας. Για δοκίμασε να τρέξεις κάτι σε Visual C++ χωρίς το Msvcrt.dll και θα σου πω. Δοκίμασε να τρέξεις κάτι σε Visual Basic χωρίς το vbrun.dll. Να μη σου πω για κάτι εφαρμογές που ΝΑΙ χρειάζονται όλο το Visual Studio εγκατεστημένο (η μια είναι και "εμπορική"- ρώτα τον euri )

    Κατά δεύτερο, εξαρτάται τι εφαρμογή θα κάνεις για το αν τρέξει στην επόμενη έκδοση της Access. Στη συγκεκριμένη εφαρμογή μιας απλής βιβλιοθήκης για CD φυσικά και θα τρέξει.
    Για την ακρίβεια ΠΑΝΤΑ θα τρέξει σε επόμενη έκδοση μια καλοφτιαγμένη εφαρμογή αφού έως σήμερα η Access έχει πλήρες backward compatibility σε επίπεδο πινάκων, φορμών, αναφορών και ερωτημάτων, ακόμη και σε επίπεδο κώδικα VBA. Ε, αν είχες 16-bit API calls στην Access 2.0... καλά να πάθεις που δε θα τρέξει!

    Όσο για το "να παιδευτεί", μαζί σου. Αν είναι πιτσιρικάς προγραμματιστής/κομπιουτεράς/τρομεροχάκερ να παιδευτεί. Αν είναι ένας απλός χρήστης που θέλει μια απλή βάση για τα CD του και τα βρίσκει μπαστούνια με την Access, δε νομίζω ότι το "command line" και οι regular expressions θα τον βοηθήσουν!!!

    --------------
    @thePrince
    Πως θα τη μεταφέρει;;;; Μα ΝΤΙΠ άσχετος είσαι βρε; Με command line φυσικά
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #18
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thePrince Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες, να σοβαρευτούμε λίγο. Ο Shakinen ξεκίνησε να φτιάξει μια απλή database σε Access και ζορίστηκε και εσείς του λέτε να εγκαταστήσει PHP σε IIS ή Apache (ακόμα πιο δύσκολο) και mySQL και να δουλεύει με phpMyAdmin ?! Για όνομα του θεού... Δεν υπάρχει καλύτερη database για μικρές εφαρμογές για Windows, τελεία.
    Εγώ δεν είπα να την φτιάξει για php. Ίσα - ίσα που συμφώνησα με τον yiapap.
    Όσο για την Access έχω κακή εμπειρία, γιατί όταν την πρωτοεμφανίστηκε εγώ χρησιμοποιούσα dBase και κάποια πράγματα, ακόμα και τώρα, τα θεωρώ αυτονόητα να γίνονται ιδικά σήμερα.
    Απλά δεν μου αρέσει και δεν την θεωρώ σοβαρή (προσωπική άποψη - τίποτα παραπάνω)
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #19
    Εγγραφή
    09-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denis1276 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά δεν μου αρέσει και δεν την θεωρώ σοβαρή (προσωπική άποψη - τίποτα παραπάνω)
    Η προσωπικές γνώμες είναι σεβαστές. Ούτε εγώ την θεωρούσα σοβαρή μέχρι που έπιασα δουλειά σε εμπορικό μαγαζί με computers και αναγκάστηκα να την μάθω. Εκεί είχαμε μια frontend εφαρμογή σε Access με MS SQL backend που επέζησε επιτυχώς σε 2 αναβαθμίσεις -από 97 σε 2000 σε 2003- και δουλεύει καθημερινά για παραγγελίες, προσφορές, συνθέσεις, πελατολόγιο ΚΑΙ ενημερώνει και το site του μαγαζιού εδώ και 6 χρόνια. ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν θέλω να πω πως η Access είναι πανάκεια ή ότι δεν υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να κάνεις το ίδιο. Θέλω να πω πως είναι πολύ εύχρηστη, εύκολη και με πολλές δυνατότητες και αυτά καλό θα είναι να μην τα παραβλέπουμε μόνο και μόνο επειδή είναι Micro$oft.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denis1276 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν είπα να την φτιάξει για php. Ίσα - ίσα που συμφώνησα με τον yiapap.
    Όσο για την Access έχω κακή εμπειρία, γιατί όταν την πρωτοεμφανίστηκε εγώ χρησιμοποιούσα dBase και κάποια πράγματα, ακόμα και τώρα, τα θεωρώ αυτονόητα να γίνονται ιδικά σήμερα.
    Απλά δεν μου αρέσει και δεν την θεωρώ σοβαρή (προσωπική άποψη - τίποτα παραπάνω)
    DBase III, Dbase IV και FoxPro (μέχρι τη 2.6 που την αγόρασε η MS).
    Το σοβαρότατο πλεονέκτημα της Access είναι ότι έχεις ένα ενοποιημένο και εύκολο (βλπ. GUI + Wizards) περιβάλλον για να κάνεις Πίνακες, Ερωτήματα, Φόρμες, Αναφορές (Εκτυπωτικά). Αν θέλεις να κάνεις κάτι άλλο, η Access δεν σε περιορίζει (η VBA είναι το ίδιο δυνατή με τη Visual Basic).
    Αυτό το περιβάλλον φυσικά δεν προορίζεται για να κάνεις εμπορικές εφαρμογές ή βάσεις των εκατομμυρίων εγγραφών σε πραγματικό χρόνο,ούτε καν για να έχεις >5 concurrent users.

    Όσο για τα αυτονόητα που λες... Αν εξαιρέσεις το Delete/Pack δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο πράγμα που γινόταν σε DBase και δε γίνεται σε Access! Για πες μου τι σκέφτεσαι.

    (έχουμε φύγει εντελώς offtopic, αλλά νομίζω η αρχική ερώτηση έχει απαντηθεί)
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Αμοιβή για βάση δεδομένων σε Access
    Από European στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-08, 21:27
  2. Ερώτηση για βάση δεδομένων σε Access 203
    Από Kapnos στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-08, 10:05
  3. απλό πρόγραμμα για βάση δεδομένων
    Από kakalot στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-08, 10:48
  4. μετατροπή μιας σχεσιακής βάσης δεδομένων σε berkeley xml βάση δεδομένων
    Από malesina στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 13:09
  5. Βάση δεδομένων ή Εφαρμογή για πελατολόγιο
    Από Talos82 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-08, 12:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας