Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Γεια σας,

    μη θέλοντας να ανοίξω για ακόμα μια φορά πόλεμο θέλω τη γνώμη σας...
    ZoneAlarm 6 ή Kaspersky Internet Security 6 ή ZoneAlarm 7?
    Συγκλίνω προς το Kaspersky λόγω τέλειας εμπειρίας με το Antivirus αλλά με προβληματίζει αν το firewall του θα μπορεί να ρυθμιστεί τόσο extensively όπως το ZoneAlarm

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Το Zone Alarm ξέχνα το. Για το Kaspersky το συζητάμε (είναι αρκετά καλό). Δες και το Sygate Personal Firewall (free).
    Ψάξε και σε σχετικά θέματα στο site θα βρεις αρκετά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Ευχαριστώ αλλά είμαι μεταξύ αυτών των δύο... Μάλλον για Kaspersky θα οδεύσω

  4. #4
    Εγγραφή
    03-02-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Και εγω Κaspersky προτεινω

  5. #5
    Εγγραφή
    13-11-2006
    Μηνύματα
    804
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kaspersky Internet Security!

    Ο ρώσος είναι εγγύηση (ή τουλάχιστον έτσι νομίζουμε μέχρι σήμερα )

  6. #6
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Τι έχει το Zone Alarm και το θάψατε;

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Προτεινω ZoneAlarm PRO ( η free εκδοση υποιλειπεται αρκετα ) για το κομματι του firewall και Kaspersky η ακομα καλυτερα NOD32 ( εξαιρετικα ελαφρυ και αποτελεσματικο ) για το κομματι του antivirus.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    ερωτηση, τα free δε σου αρεσουν;
    αναμμεσα σε αυτα που παραθετεις τοτε KIS. Το εχω χρησιμοποιησει και ειναι πολυ καλο.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Για το Kasperksky περαν του οτι θεωρειται λιγο βαρυ
    (θεμα προσωπικης εκτιμησης τελικα) δεν εχει ακουστει αρνητικη κριτικη!
    Για το KIS καθοσον παρεχει και πληρη προστασια μονο θετικα σχολια.
    Προσωπικα εαν αγορασα/επαιρνα τωρα, αυτο θα ηταν μοναδικη μου επιλογη...
    Απο εκει και περα το NOD32 ειναι ταχυ και ελαφρυ και εξισου καλο με το Kaspersky antivirus.
    Ως προς το ZoneAlarm οι γνωμες διιστανται πληρως. Υπαρχει το Sygate και το Comodo ...
    Εαν βεβαια εχεις ενα καλο router δεν χρειαζεσαι κατι εξωτικο σε firewall(εως καθολου)!
    Οσο για τα free δες την υπογραφη του hedgehog
    Spoiler:
    Γιατί να βάλεις το σπασμένο όταν υπάρχει free???
    OpenOffice AbiWord Free Download Manager TUGZip Firefox Thunderbird Opera CutePDF Writer
    Cryptainer LE CD Burner XP Pro RealVNC Paint.NET GiMP IrfanView AudioGrabber Wink
    CamStudio VMware Wolfenstein ET AntiVir AVG Ad-Aware Spybot Kerio FileZilla...

    και επισης αυτον τον καταλογο: http://www.techsupportalert.com/best..._utilities.htm
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #11
    Το avatar του μέλους Delijohn
    Delijohn Guest
    KIS. Το καλύτερο που δοκίμασα ποτέ.... Δεν υπάρχει άλλο καλύτερο αυτή τη στιγμή κατά τη γνώμη μου. Όλα σε ένα και αξιόπιστο. Επίσης αν σου φανεί βαρύ ξετσέκαρε την επιλογή για scan στην έναρξη. Ενημερώσεις κάθε λίγες ώρες! Το nod32 είναι ελαφρύ αλλά.... είναι να μην πάρει ιό. Πρωτα το καταλαβαίνεις εσύ και μετά το nod..κι αν σε ειδοποιήσει! Μου θύμιζε κάτι συστήματα με norton που συνέχιζε να λειτουργεί και να σου λέει ότι όλα πάνε καλά κι από πίσω ήταν τίγκα στο trojan και τον ιό...

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Με εξαιρετικα "επικινδυνη" χρηση ( επισκεψεις σε site που περιεχουν dialers και διαφορες αλλες "ενδειξεις νοημονος ζωης" ) ο συνδυασμος ZoneAlarm PRO + NOD32 εχει αποδειχτει αποτελεσματικος.
    Την ιδια καλη συμπεριφορα ειχαν και ολες οι εκδοσεις του θειου Norton που εχω χρησιμοποιησει απο το 1995 !! και μαλιστα ακομα καλυτερη οταν εξαγορασε και ενσωματωσε το AtGuard ενα απο τα καλυτερα firewall.
    Κατα την γνωμη μου αυτα τα 3 προιοντα εχουν δειξει μεχρι σημερα μια σταθεροτητα στην αποδοση τους η οποια κυμαινεται απο πολυ καλη εως αριστη. Αυτα βεβαια χωρις να εξετασουμε αλλους παραγοντες οπως σημερα η ταδε εταιρεια εβγαλε ενα καταπληκτικο νεο firewall που ομως μετα απο 6 μηνες εχει χασει αρκετα απο την αποτελεσματικοτητα του καθως δεν ενημερωνεται οπως πρεπει, το θεμα της τιμης δηλαδη ποσο πιο ακριβο ειναι το Norton απο το Sygate ας πουμε, αλλα ουτε και το "βαρος" της καθε εφαρμογης.

    Για μενα το ZoneAlarm PRO αξιζει την προτιμηση εναντι της free εκδοσης καθως ειναι σαφως καλυτερο αλλα ΔΕΝ λεει τιποτα σαν antivirus & Antispyware.

    Το NOD32 μονο και μονο οτι ειναι τοσο ελαφρυ ειναι εξαιρετικο για τα laptop και ειδικα για τα παλαιοτερα που δεν αντεχουν τους υπερβολικα υψηλους πορους που απαιτει το Norton με ολο το bloatware που του εχουν φορτωσει.

    Παλαιοτερα ΔΕΝ ειχα καθολου καλες εμπειριες με το software της Sygate, ουτε με της McAffee και οσο για το Comodo η αληθεια ειναι πως σε οτι review επεσα στο internet οι αποψεις ειναι ακριβως 50-50 μοιρασμενες. Αυτο με κανει να πιστευω πως δεν ειναι ακομα " ωριμο" προιον.

    @manoulamou θα διαφωνησω στο θεμα του ρουτερ. Το ρουτερ ΔΕΝ ελεγχει την κινηση απο μεσα προς τα εξω και μου εχει τυχει μηχανημα ζομπι να στελνει δεξια κι αριστερα οτι στοιχειο μπορεις να φανταστεις.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    @manoulamou θα διαφωνησω στο θεμα του ρουτερ. Το ρουτερ ΔΕΝ ελεγχει την κινηση απο μεσα προς τα εξω και μου εχει τυχει μηχανημα ζομπι να στελνει δεξια κι αριστερα οτι στοιχειο μπορεις να φανταστεις.
    1. Δεν χρειάζεται κανένας έλεγχος της κίνησης από μέσα προς τα έξω.

    2. Ευθύνη σου είναι να προλάβεις το μηχανάκι ΠΡΙΝ γίνει ζόμπι. Πρόληψη και όχι θεραπεία.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Περιοχή
    Thessaλλλλoniki
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    69
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19874/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    7(dB) / 15.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Delijohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    KIS. Το καλύτερο που δοκίμασα ποτέ.... Δεν υπάρχει άλλο καλύτερο αυτή τη στιγμή κατά τη γνώμη μου. Όλα σε ένα και αξιόπιστο. Επίσης αν σου φανεί βαρύ ξετσέκαρε την επιλογή για scan στην έναρξη.
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Και θεωρω απαραίτητη την συμβουλή του φίλου για ξετσεκάρισμα του scan on startup, αφού δημιουργεί σε πολλούς την λανθασμένη εντύπωση ότι το πρόγραμμα είναι βαρύ. (Kaspersky I.S. με φορτωμένα Antivirus, Anti-Hacker, Proactive Defence ~ 1=-12MB μνήμης)
    Τρέξτε να φολντάρετε


    Opera 11 και αφήστε τους άλλους να ακολουθούν...

  15. #15
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    @WAntilles :

    1. Μπορεις να με χαραχτηρισεις παρανοικο αλλα την σημερον ημερα που ακομα και ο εκτυπωτης μου θελει να συνδεθει με την μαμα εταιρεια και να την πληροφορησει τι μελανια φοραει αλλα και για να με ενημερωσει το τι καταπληκτικα νεα προιοντα εχει βγαλει στην αγορα ειναι νομιζω αναγκαιο να του κοβω την προσβαση. Επισης οταν κατεβαζω ενα trial προγραμμα για δοκιμη εχω προσεξει πως κι αυτο προσπαθει να "ενημερωθει" με αποτελεσμα στην απεγκατασταση να αφηνει περισσοτερα κατακαθια - εντελως περιττα παντα - στο pc μου. Και τελικα ενας επιπλεον ελεγχος δινει περισοοτερη, εστω ψυχολογικη, ασφαλεια.

    2. Βεβαιως και ειναι ευθυνη του καθενος να προφυλασσει το συστημα του αλλα και να πρφυλασσεται αλλα επειδη παντα υπαρχει και ο ανικητος ανθρωπινος παραγοντας ε δεν νομιζεις και παλι πως μια ασφαλεια παραπανω ειναι καλυτερη ?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας