Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Γερμανική κάτω Βουλή(Bundestag) με ψήφους 293 έναντι 243, επικύρωσε νόμο που δίνει το δικαίωμα στους εκδότες να χρεώνουν τις μηχανές αναζήτησης και άλλα μέσα για την αναπαραγωγή του περιεχομένου τους από αυτές, αφήνοντας όμως ελεύθερη χωρίς χρέωση την χρήση κειμένου σε links και τις μικρές περιλήψεις.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  photo.jpg 
Εμφανίσεις:  285 
Μέγεθος:  31,2 KB 
ID: 120733Ο νόμος που προτάθηκε από το κόμμα της καγκελαρίου Μέρκελ αρχικά προέβλεπε την πλήρη χρέωση όλων των τμημάτων του κειμένου που αναπαράγονταν, αλλά το τελικό ψήφισμα άφησε ελεύθερη την περίληψη, είναι μια προσπάθεια υποχρέωσης των μεγάλων Internetικών εταιριών όπως η Google, να μοιράσουν κάποιο μέρος από τα δισεκατομμύρια των εσόδων που έχουν από τις διαφημίσεις που προβάλουν στα links του Google news και άλλων υπηρεσιών.

    Για να ισχύσει σαν νόμος πρέπει να επικυρωθεί και από την άνω Βουλή(Bundesrat), η πλειοψηφία της οποίας θέλει να τον ακυρώσει στο σύνολο του και να μην εφαρμοστεί.

    Κανένας εκτός από ελάχιστους μεγαλοεκδότες δεν θέλει αυτόν τον νόμο όπως ανέφερε ο Tabea Rössner, μέλος των Πρασίνων, σίγουρα κανένας από τον online κόσμο όπως κατέληξε.

    Η Google χαιρέτησε την ψήφιση του βελτιωμένου νόμου σε σχέση με την αρχική πρόταση και είχε αντιδράσει έντονα όταν πρωτοπροτάθηκε, ισχυριζόμενη πως θα φέρει περιορισμό της ελεύθερης πρόσβασης στην πληροφορία και την καινοτομία online.

    As a result of today’s vote, ancillary copyright in its most damaging form has been stopped,” said Ralf Bremer, a spokesman for Google in Germany, who argued that the law was “not necessary because publishers and Internet companies can innovate together, just as Google has done in many other countries.

    Πηγή : NYTimes

  2. #2
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Εγώ προβλέπω να φτιάχνει δική της διαδικτυακή εφημερίδα η google ή οτιδήποτε άλλο παρεμφερές. Μα δεν καταλαβαίνουν οτι το διαδίκτυο έκανε χιλιάδες ανθρώπους που δεν διαβάζαν εφημερίδες να διαβάσουν την ηλεκτρονική έκδοση ;
    Γκομπιούντερ.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    H φιλοσοφια του νομου ειναι αλλη.

    Η google αυτη τη στιγμη εκμεταλευεται κοπο αλλων και βγαζει λεφτα και δεν ειναι οι ειδησεις αλλα το συνολο του web γενικα.
    Δηλαδη η google δεν εχει περιεχομενο απλα δινει links σε περιεχομενο αλλων ομως αυτη βγαζει λεφτα και οι αλλοι που εχουνε κοπιασει να βαλουνε το περιεχομενο στις σελιδες τους
    περνουνε τα @@ τους. Μαλλον οχι μερικοι περνουνε κατι ψιχουλα απο τις διαφημισεις που τους τα δινει η google γιατι εκει εχουνε οι ποιο πολοι διαφημισεις.
    Αυτο το αδικο πρεπει να σταματησει γιατι οι πραγματικοι δημιουργοι του web ειναι οι σελιδες και οχι η google
    αν οι σελιδες εξαφανιστουνε η google δεν εχει νοημα υπαρξης γιατι δεν εχει κανενα περιεχομενο.
    Λοιπον πρεπει να μπει τελος στο νταβατζηλικι που καποιος εκμεταλευτε τον κοπο του αλλου για να κονομαει και αυτος που κανει ολη την δουλεια να μην παιρνει τιποτα.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-02-2010
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εννοείται ρε παίδες... Όπως τα λέει ο mpetou. Και δεν είναι μόνο αυτό, με διάφορα τρικ ούτε τους φόρους που τους αναλογούν δε πληρώνουν... Μιλάμε για χρήμα σε τσέπες 5-10 επενδυτών...

    Η Γερμανία έχει τη δύναμη να το κάνει, και το χαίρομαι... Αυτές και μόνο, είναι στίγμες που θα΄θελα να ήμασταν πραγματικά ενωμένοι ως Ευρώπη. Άντε τώρα να βγει η Ελλαδίτσα μας να ζητήσει φόρους από τη Google για διάφορα θεματάκια. Εδώ δε μπορούμε να πάρουμε πίσω τα χρήματα από Άκηδες και Παπαγεωργόπουλους...

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Δε φτανει αυτο εχουνε και fanboys επειδη βγαλανε κατι ψιχουλα απο το adsense η χρησιμοποιουνε τις cool-spy υπηρεσιες της οπως το google-analytics/gmail
    και νομιζουνε οτι ειναι τζαμπα

  6. #6
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε φτανει αυτο εχουνε και fanboys επειδη βγαλανε κατι ψιχουλα απο το adsense η χρησιμοποιουνε τις cool-spy υπηρεσιες της οπως το google-analytics/gmail
    και νομιζουνε οτι ειναι τζαμπα
    Δεν εχεις φτιαξει τιποτα δικο σου (i.e homemade server) για να βγαζεις λεφτα απο τις δικες σου διαφημισεις και να εχεις δικα σου αρθρα? Πφφφφφφ

    Ε οι εκδοτες θα χασουν, σιγα. Ανετα η google μπορει να ανοιξει τμημα δημοσιογραφιας

  7. #7
    Το avatar του μέλους chriszah
    chriszah Guest
    Το lobbying σε όλο το μεγαλείο του .

    Υ.Γ. Άλλο θέμα οι φοροαποφυγή που κάνει η google

  8. #8
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.285
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020/16.075
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Thompson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι μεγάλη αδικία δείχνει τα άρθρα τους και ανακατευθύνει σε αυτούς εκατοντάδες χιλιάδες χρήστες. Πραγματικά θα είχε πλάκα να μην έδειχνε αποτελέσματα από τους συγκεκριμένους να βλέπαμε σε πόσο καιρό θα πλήρωναν οι ίδιοι την google και την κάθε google. Αυτά είναι γελοιότητες άμα θέλουν λεφτά ας βγάλουν κάνα σοβαρό άρθρο και να σταματήσουν να είναι τα φερέφωνα της κάθε κυβέρνησης
    “This is hell, this is not Wall Street. We have a little thing called integrity here” Crowley King of Hell
    A computer without windows is like a cake without mustard!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Μα χαζοί είναι; Θα τους κόψει η Google την κίνηση και τέλος... δεν φτάνει που τους πάει κόσμο, θέλουν και τα ρέστα.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  10. #10
    Εγγραφή
    20-02-2010
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    COSMOTE
    Router
    APU2 PC ENGINES
    Path Level
    Fastpath
    Απόψε στα γεγονότα της Google στις Οκτώ!

  11. #11
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    29
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Έχω μπερδευτεί. Θέλουμε ελευθερία στην πρόσβαση που παρέχει το διαδίκτυο ή όχι...; Και κάτι άσχετο, έχει βάλει κανείς σας τίποτα στο robots.txt για να πείτε στις αράχνες αναζήτησης να μην έρχονται ή περιμένετε να μυρίσουν τα νύχια τους;


  12. #12
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μπερδευτεί. Θέλουμε ελευθερία στην πρόσβαση που παρέχει το διαδίκτυο ή όχι...; Και κάτι άσχετο, έχει βάλει κανείς σας τίποτα στο robots.txt για να πείτε στις αράχνες αναζήτησης να μην έρχονται ή περιμένετε να μυρίσουν τα νύχια τους;
    Ακριβώς. Εφόσον οι πάροχοι των ειδήσεων δεν θέλουν να τις αναπαράγει η Google μπορούν να της κόψουν την πρόσβαση. Τεχνικά είναι εφικτό.
    Αλλά όοοοοχι... Να έρχονται οι crawlers. Να μας στέλνουν επισκέπτες- πελάτες. Αλλά να πληρώνουν κιόλας γι αυτό το δικαίωμα!!!
    Κι εγώ αν ήμουν η Google θα χαιρέτιζα την απόφαση. Και μετά θα έκοβα από τους crawlers μου όλους αυτούς που θα ζητούσαν €
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  13. #13
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoxir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μεγάλη αδικία δείχνει τα άρθρα τους και ανακατευθύνει σε αυτούς εκατοντάδες χιλιάδες χρήστες. Πραγματικά θα είχε πλάκα να μην έδειχνε αποτελέσματα από τους συγκεκριμένους να βλέπαμε σε πόσο καιρό θα πλήρωναν οι ίδιοι την google και την κάθε google.
    Τις διαφημισεις στο κάθε site δεν τις εισπράτουν οι ίδιες οι σελίδες?

    Αν πχ με το τηλέφωνο που πληρώνει κάποιος το χρησιμοποιεί και βγάζει χρήματα, τότε θα πρέπει να δώσει και ποσοστά στην εταιρια τηλεφωνίας?
    Αλλη υπηρεσία η google και άλλη οι ειδήσεις
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  14. #14
    Εγγραφή
    05-10-2011
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30 Mbps / 5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grousso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόψε στα γεγονότα της Google στις Οκτώ!
    Google News: https://news.google.gr

    - - - Updated - - -

    Εγώ είμαι με τη Google, στο θέμα με αυτόν τον νόμο στη Γερμανία.

    1. Όπως αναφέρθηκε, υπάρχει το robots.txt για να λες σε όλες τις μηχανές αναζήτησης, ποιες σελίδες να μην καταγράφουν, και επίσης η Google παρέχει και επιπλέον εργαλεία για αυτό. Οπότε, όποιος θέλει να μην τον βρίσκουν, μπορεί να το κάνει.

    2. Χωρίς τη δυνατότητα αναζήτησης, θα γυρίσουμε πάρα πολύ πίσω. Πρώτη φορά ακούω κάποιους να θέλουν να πληρώνονται από τη Google, επειδή ο κόσμος τους βρίσκει και τους διαβάζει, αλλιώς δεν θα τους διάβαζε.

    Νομίζω το ότι ψηφίστηκε τέτοιος νόμος, δείχνει πόσο η Γερμανία έχει πάρει την κάτω βόλτα, γιατί νομίζω ότι μόνο με το να τα παίρνει κάποιος από εκδότες, ψηφίζει τέτοια πράγματα.

    Ή την έχουν ψωνίσει πολύ, και κοιτούν αποκλειστικά και μόνο τον εαυτό τους, και πως μπορούν να τα πάρουν από τους άλλους με κάθε τρόπο.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από developer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το ότι ψηφίστηκε τέτοιος νόμος, δείχνει πόσο η Γερμανία έχει πάρει την κάτω βόλτα, γιατί νομίζω ότι μόνο με το να τα παίρνει κάποιος από εκδότες, ψηφίζει τέτοια πράγματα.

    Ή την έχουν ψωνίσει πολύ, και κοιτούν αποκλειστικά και μόνο τον εαυτό τους, και πως μπορούν να τα πάρουν από τους άλλους με κάθε τρόπο.
    Και τα δύο μαζί
    Ειδικά το δεύτερο το βιώνουμε
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  2. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 22:11
  3. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-12, 13:02
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-12, 21:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας