Εμφάνιση 1-15 από 15

Θέμα: About E-mule

  1. #1
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Hell is my home
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.732
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4998/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16(dB) / 7(dB)
    Σκέφτομαι να κατεβάσω το e-mule. Το είχα δοκιμάσει παλιότερα αλλά όταν πάταγα να κατεβάσει οποιδήποτε αρχείο δεν γινόταν τίποτα οπότε θα θέλει κάποιες ρυθμίσεις. Επειδή είμαι αρχάριος σε τέτοιου είδους πράγματα θα μπορούσε κανείς να μου πει τι να κάνω; Δεν έχω router έχω το modem crypto f200.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Shared
    Ταχύτητα
    5200/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Microcom
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Καλησπέρα vaggos_fromhell
    Αρχικά θα πάς στη διεύθυνση http://prdownloads.sourceforge.net/e...-Installer.exe και θα κατεβάσεις το e-mule.

    Στη συνέχεια θα πρέπει να τρέξεις το αρχείο .exe και να κάνεις εγκατάσταση. Μετά την εγκατάσταση θα δεις ότι θα σου βγάλει έναν οδηγό ρυθμίσεων. Οι ερωτήσεις που σου κάνει είναι πολύ απλές, δεν χρειάζονται ιδιαίτερες αλλαγές, άσε τα efault επιλεγμένα για αρχή.

    Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι ότι σε ένα βήμα σε ρωτάει για τις ports που θα χρησιμοποιεί το emule. Σε περίπτωση που έχεις firewall στον υπολογιστή σου θα πρέπει να ανοίξεις τις θύρες αυτές ή απλά να ορίσεις στο firewall ότι θέλεις αυτή η εφαρμογή να έχει ανοιχτά τα ports.

    Μόλις τελειώσει η διαδικασία του σεταρίσματος του emule θα δείς την κεντρική σελίδα του προγράμματος. (Εγώ έχω την αγγλική έκδοση, εσύ πιθανώς να έχεις επιλέξει την ελληνική) Πήγαινε στην καρτέλα που λέει servers (διακομιστές) και πάτα στη στήλη που λέει files(αρχεία) για να σου τακτοποιήσει τους servers κατά φθήνουσα σειρά. Συνδέσου με διπλό κλικ στον DonkeyServer 1 ή 2. Πάτα μετά στην αριστερή καρτέλα που λεει KAD και μετά το κουμπί connect. Τώρα θα πρέπει να είσαι συνδεδεμένος και το emule να είναι έτοιμο για αναζήτηση.

    Για να ελέγξεις ότι όλα θα είναι καλά, δές στο κάτω δεξί μέρος της οθόνης την καρτέλα Info. Θα πρέπει να σου δείχνει ότι είσαι συνδεδεμένος με το eD2K Network να έχει το όνομα του eD2K Server που είχες επιλέξει και το Kad Network να έχει Status: Open. Αν λέει firewalled σημαίνει ότι πρέπει να ρυθμίσεις το firewall, αλλιώς θα έχεις πολύ χαμηλές ταχύτητες.

    Πήγαινε στην καρτέλα Search(Αναζήτηση) και δοκίμασε να κάνεις μια αναζήτηση. Από τα αποτελέσματα επέλεξε να κατεβάσεις αρχεία που έχουν μεγάλο availability και που οι completed sources είναι αρκετές.

    Ελπίζω να σε βοήθησα για αρχή

    Αν κάπου κολήσεις ή έχεις κάποια ερώτηση είμαι εδώ για να σε βοηθήσω!

    Καλή επιτυχία
    Μήπως είμαι τρελός;;; Μήπως τα 'χω χαμένα;;;

  3. #3
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    στην πιο όμορφη αγκαλιά...
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    SpeedTouch 585(i)
    weater να σ'ευχαριστήσω και γω
    ζήτησε βοήθεια ο vaggos_fromhell και μου ήρθε και μένα...
    πάντα σε περίμενα και σ΄ονειρευόμουνα...και για σένα αγάπη μου...προετοιμαζόμουνα...

  4. #4
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Hell is my home
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.732
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4998/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16(dB) / 7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weater Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα vaggos_fromhell
    Αρχικά θα πάς στη διεύθυνση http://prdownloads.sourceforge.net/e...-Installer.exe και θα κατεβάσεις το e-mule.

    Στη συνέχεια θα πρέπει να τρέξεις το αρχείο .exe και να κάνεις εγκατάσταση. Μετά την εγκατάσταση θα δεις ότι θα σου βγάλει έναν οδηγό ρυθμίσεων. Οι ερωτήσεις που σου κάνει είναι πολύ απλές, δεν χρειάζονται ιδιαίτερες αλλαγές, άσε τα efault επιλεγμένα για αρχή.

    Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι ότι σε ένα βήμα σε ρωτάει για τις ports που θα χρησιμοποιεί το emule. Σε περίπτωση που έχεις firewall στον υπολογιστή σου θα πρέπει να ανοίξεις τις θύρες αυτές ή απλά να ορίσεις στο firewall ότι θέλεις αυτή η εφαρμογή να έχει ανοιχτά τα ports.

    Μόλις τελειώσει η διαδικασία του σεταρίσματος του emule θα δείς την κεντρική σελίδα του προγράμματος. (Εγώ έχω την αγγλική έκδοση, εσύ πιθανώς να έχεις επιλέξει την ελληνική) Πήγαινε στην καρτέλα που λέει servers (διακομιστές) και πάτα στη στήλη που λέει files(αρχεία) για να σου τακτοποιήσει τους servers κατά φθήνουσα σειρά. Συνδέσου με διπλό κλικ στον DonkeyServer 1 ή 2. Πάτα μετά στην αριστερή καρτέλα που λεει KAD και μετά το κουμπί connect. Τώρα θα πρέπει να είσαι συνδεδεμένος και το emule να είναι έτοιμο για αναζήτηση.

    Για να ελέγξεις ότι όλα θα είναι καλά, δές στο κάτω δεξί μέρος της οθόνης την καρτέλα Info. Θα πρέπει να σου δείχνει ότι είσαι συνδεδεμένος με το eD2K Network να έχει το όνομα του eD2K Server που είχες επιλέξει και το Kad Network να έχει Status: Open. Αν λέει firewalled σημαίνει ότι πρέπει να ρυθμίσεις το firewall, αλλιώς θα έχεις πολύ χαμηλές ταχύτητες.

    Πήγαινε στην καρτέλα Search(Αναζήτηση) και δοκίμασε να κάνεις μια αναζήτηση. Από τα αποτελέσματα επέλεξε να κατεβάσεις αρχεία που έχουν μεγάλο availability και που οι completed sources είναι αρκετές.

    Ελπίζω να σε βοήθησα για αρχή

    Αν κάπου κολήσεις ή έχεις κάποια ερώτηση είμαι εδώ για να σε βοηθήσω!

    Καλή επιτυχία
    Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
    By the way την αγγλική επέλεξα. Δεν μου αρέσουν τα προγράμματα να είναι στα Ελληνικά Και τα windows english είναι.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    ISP
    OTEnet
    στους donkeyserver που εχουν πορτες 4242!!!!!!!!!!!!!!!!! οι αλλοι ειναι fake!!!!

  6. #6
    εχω το KIS και εγκατεστησα το εmule.οταν προσπαθω να συνδεθω με kab δικτυο δεν με συνδεει.ισως πρεπει να ρυθμισω το κις.μηπως ξερει κανεις να μου πει πως:το πορτ χρηστη TCP ΚΑΙ UDP να τα αλλαξω η οχι.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Hell is my home
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.732
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4998/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16(dB) / 7(dB)
    Ρε παιδιά μια ερώτηση. Έχει όντως πολλά fake files το emule? Δηλαδή πάω να κατεβάσω για παράδειγμα μια ταινία 700mb size και τελικά κατεβάζω ένα 500kb αρχείο που είναι ιος. Υπάρχει αυτό;

  8. #8
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.083
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΕΡΔΥΛΛΙΑ
    Router
    speedtouch TG585v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggos_fromhell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά μια ερώτηση. Έχει όντως πολλά fake files το emule? Δηλαδή πάω να κατεβάσω για παράδειγμα μια ταινία 700mb size και τελικά κατεβάζω ένα 500kb αρχείο που είναι ιος. Υπάρχει αυτό;
    σχετικα με τα fake αρχεια συνηθως υπαρχουν θαυμαστικα που χαρακτηριζουν χρηστες το συγκεκριμενο αρχειο.Δεξι κλικ στο αρχειο->σχολια(και αν δεν εχει σχολια κανεις και "αναζητηση στο kad").Παντως τελευταια εχω πετυχει αρκετα μουφοαρχεια.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και βέβαια υπάρχει πάντα το vlc (www.videolan.org) που μαζί με το τσεκάρισμα του "download first/lst chinks) σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις preview το αρχείο που κατεβάζεις ώστε να επιβεβαιώσεις (ειδικά στην περίπτωση του video) ότι είναι πράγματι αυτό που λέει ο τίτλος.
    Επίσης... συνήθως στα αρχεία αυτά, στο Details βλέπεις πολλούς, διάφορους και άσχετους τίτλους. Οπότε και από εκεί μπορείς να ψιλοϋποψιαστείς τι παίζει.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  10. #10
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Hell is my home
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.732
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4998/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16(dB) / 7(dB)
    Μετά απο reinstall του emule παρατήρησα ότι δεν συνδέομαι σε kad αλλά μόνο σε ed2k. Το kad παραμένει στο connecting. Ξέρει κανείς τι να κάνω για να συνδεθώ;

  11. #11
    Εγγραφή
    11-09-2006
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    Sagem F@st1540WG
    SNR / Attn
    12db(dB) / 42db(dB)
    Εγω απτην αλλη εχω ενα αλλο προβλημα. Οταν στο first run configuration wizard φτασω στην σελιδα οπου πρεπει να βαλω τα TCP-UDP port, παταω test ports και με βγαζει σε μια σελιδα οπου ελεγχει τα ports. Το θεμα ειναι οτι μου βγαζει TCP failure οτι δηλαδη δεν συνδεεται. Δοκιμασα να κανω port forward, αλλα τιποτα. Δοκιμασα να αλλαξω την port, παλι τιποτα. Εχει κανεις καμια ιδεα? Η deafult tcp port οπως δειχνει εδω ειναι η 5072.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.083
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΕΡΔΥΛΛΙΑ
    Router
    speedtouch TG585v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggos_fromhell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά απο reinstall του emule παρατήρησα ότι δεν συνδέομαι σε kad αλλά μόνο σε ed2k. Το kad παραμένει στο connecting. Ξέρει κανείς τι να κάνω για να συνδεθώ;
    Περιμενεις λιγο να δεις αν θα συνδεθει?πολλες φορες αργει.Αν οχι κανε test ports να δεις τι σου βγαζει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Net_Exploder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω απτην αλλη εχω ενα αλλο προβλημα. Οταν στο first run configuration wizard φτασω στην σελιδα οπου πρεπει να βαλω τα TCP-UDP port, παταω test ports και με βγαζει σε μια σελιδα οπου ελεγχει τα ports. Το θεμα ειναι οτι μου βγαζει TCP failure οτι δηλαδη δεν συνδεεται. Δοκιμασα να κανω port forward, αλλα τιποτα. Δοκιμασα να αλλαξω την port, παλι τιποτα. Εχει κανεις καμια ιδεα? Η deafult tcp port οπως δειχνει εδω ειναι η 5072.
    Στο http://www.portforward.com
    μπηκες?εχεις καποιο firewall που θελει ρυθμιση?κανε μια αναζητηση και θα βρεις πολλες απαντησεις.Εχει συζητηθει πολλακις.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Α tip for your trip: Αφού φτιάξεις το port forwarding και ξεπεράσεις το low id έχε υπ΄όψιν σου ότι το emule αργεί να πάρει μπρος, είναι λίγο μουλάρι, η τακτική που ακολουθούσα είναι να του βάζω περίπου στα 6-8 αρχεία για downloading και μετά από κανα 8ωρο να πάει καλά (εφόσον πάντα υπάρχει availability) και μετά δεν το έκλεινα για μέρες. Γενικά καλό είναι να μην κλείνει το pc που τρέχει emule (να μένει ανοικτό για μέρες) γιατί αν το κλείνεις χάνεις τη σειρά σου και αργεί να κατέβει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xguru : 02-02-07 στις 02:57.
    I see dead pixels

  14. #14
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.083
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΕΡΔΥΛΛΙΑ
    Router
    speedtouch TG585v7
    σωστα.εγω θα προτεινα λιγα παραπανω αρχεια για κατεβασμα.20-30 δημοφιλη αρχεια κανουν το μουλαρο να πεταξει γρηγορα.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Net_Exploder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω απτην αλλη εχω ενα αλλο προβλημα. Οταν στο first run configuration wizard φτασω στην σελιδα οπου πρεπει να βαλω τα TCP-UDP port, παταω test ports και με βγαζει σε μια σελιδα οπου ελεγχει τα ports. Το θεμα ειναι οτι μου βγαζει TCP failure οτι δηλαδη δεν συνδεεται. Δοκιμασα να κανω port forward, αλλα τιποτα. Δοκιμασα να αλλαξω την port, παλι τιποτα. Εχει κανεις καμια ιδεα? Η deafult tcp port οπως δειχνει εδω ειναι η 5072.
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=30535
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετάβαση από e-mule σε a-mule
    Από del_ahmettt στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-06, 21:26
  2. e-mule help
    Από demis21 στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-06, 16:22
  3. E-mule
    Από simple20 στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-06, 13:50
  4. Original e-Mule vs e-Mule vs e-Mule Sivka...
    Από todo στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-05, 21:11
  5. e-mule
    Από hobbitakos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-05, 16:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας