Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    04-12-2012
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπερα θα ηθελα καποιο προγραματακι η καποιεσ συμβουλες! εκανα ανασυγκροτηση ,εψαξα με το antivirus avira για ιους και θα ηθελα να μου πειτε τι αλλο να κανω ωστε να πηγαινει πιο γρηγορα

  2. #2
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    κατέβασε και το

    http://www.softpedia.com/get/System/...-Edition.shtml

    και δώσε μας την αναφορά ( επιλέγεις Summary μετά πας στο menu Report στο υπομενού επιλέγεις Quick Report - Overclock εκεί επιλέγεις Plain text ( ορίζεις να αποθηκευτεί στην Επιφάνεια Εργασίας ) και με αντιγραφή - επικόλληση μας δίνεις την αναφορά , μετά από την Διαχείριση Συνημμένων Αρχείων βρίσκεις και ανεβάζεις την αναφορά
    πήγαινε Start - Run %temp% - ok , σβήσε όλα τα αρχεία από αυτόν το φάκελο
    Start - Run msconfig - Ok πας στην καρτέλα Startup και απενεργοποιείς όλα - Apply - Ok , κάνεις επανεκκίνηση που θα σου ζητηθεί , μπορείς να κάνεις και ό,τι λέει εδώ

    http://www.microsoft.com/atwork/main...id=ciaQlenU1YZ

    και βλέπουμε .....................

  3. #3
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Εγώ χρησιμοποιώ System Mechanic. To Demo δεν είναι πλήρως λειτουργικό πιά. Αν βρείς την έκδοση 10,3 τότε θα μπορέσεις να το δοκιμάσεις στην πλήρη λειτουργικοτητά του για 1 μήνα. Αν γραφτείς να λαμβάνεις προσφορές μπορείς να το αγοράσεις και με σημαντική έκπτωση.

    http://www.iolo.com/products/system-mechanic/
    Γκομπιούντερ.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    kostarcng νομίζω πως αυτό που προτείνεις πρέπει να έχει λίγες γνώσεις επί του θέματος ο χρήστης , επίσης μπορεί να κάνει ζημιά αν δε ξέρεις πως να το τρέξεις , το είχα δοκιμάσει παλιά και μου κρέμαγε όλο το σύστημα ...................

  5. #5
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Απενεργοποιείς όλες τις αυτόματες ενέργειες του προγράμματος και μια φορά την εβδομάδα κάνεις ένα deep scan και το βάζεις μετά να κάνει pc total care με τσεκαρισμένες όλες τις ενέργειες συντήρησης. Επίσης, έχει κάτι εργαλεία καθάρισμα ιστορικού, επιτάχυνση internet και τα λοιπά που είναι καλά, βέβαια δεν πρέπει να αρχίσει κάποιος να μπαίνει πολύ βαθειά με αυτό το πρόγραμμα χωρίς να έχει εξοικειωθεί στην χρήση του. Επίσης το Program Accelerator είναι πολύ καλό, βάζει στον δίσκο στην ίδια θέση τα αρχεία του χ προγράμματος και τρέχουν τα προγράμματα γρήγορα. Πάντως το χρησιμοιποιώ (με σύνεση) απο το 2006 και έχω γλυτώσει πολλά format. Τέλος βρίσκει και επικίνδυνες συσχετήσεις αρχείων κτλ.
    Γκομπιούντερ.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Θεωρώ οτι ο loun3ytunes επρεπε να δώσει μια περιγραφή εστω και γενική σχετικα με την συνθεση του PC.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-12-2012
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ειναι καποιο απο αυτα ?

  8. #8
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Ναι αλλά αφαίρεσε τον υπερσύνδεσμο γιατί αποτελεί παραβίαση TOS. Αν θές έχω την νόμιμη δοκιμαστική έκδοση 10,3 που είναι πλήρως λειτουργική στο mediafire, απλά θα ποστάρω υπερσύνδεσμο και το κατεβάζει όποιος θέλει.

    Να εδώ είναι το demo του System Mechanic 10.3 http://www.mediafire.com/?6ofqwm9gnium0oq Η συγκεκριμένη έκδοση είναι η αγαπημένη μου γιατί έχει όλα τα χαρακτηριστικά και των νεότερων εκδόσεων και δεν έχει κανένα λειτουργικό περιορισμό. Επίσης αν το εγκαταστήσεις να αποσυνδεθείς απο το internet γιατί κατά την εγκατάσταση Ενημερώνεται σε νεότερη έκδοση. Τέλος όταν σου ζητήσει email απλά βάλε ότι να'ναι για email κάνε μπροστά (θα σου βγάλει οτι δεν ισχύει ή κάτι τέτοιο) κάνε πίσω και πάλι μπροστά και παρακάμπτει το email και εγκαθίσταται κανονικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostarcng : 11-03-13 στις 14:22.
    Γκομπιούντερ.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-12-2012
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ωραια ευχαριστω! οταν ειναι να κανω κατι με το προγραμμα πρεπει να κλεινω το ιντερνετ ?

  10. #10
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Μόνο κατά την εγκατάσταση, γιατί προσπαθεί να κάνει ενημέρωση σε νεότερη έκδοση που δεν έχει κάποια πράγματα στο demo, και απενεργοποίησε την αυτόματη ενημέρωση απο τα Automated Tasks για τον ίδιο λόγο.
    Γκομπιούντερ.

  11. #11
    Εγγραφή
    04-12-2012
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ολα disabled ειναι

  12. #12
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Γεια σας.
    Έχω έναν υπολογιστή με τα παρακάτω γενικά χαρακτηριστικά :
    Motherboard : Gigabyte P55-UD5 F3 (http://www.gigabyte.com/products/pro...px?pid=3159#sp)
    CPU : Intel(R) Core(TM) i7 860 @ 2.80GHz (http://ark.intel.com/products/41316/...Cache-2_80-GHz)
    Graphics card : NVIDIA GeForce GTX 260 (http://www.geforce.com/hardware/desk...specifications)
    Operating system : Ms-Windows 7 ultimate 32bit
    Operating system disk drive : WD 6401AALS-00E3A0 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303735)
    RAM : 3,5 GB Kingston Model:9905403-011A03LF

    Έχει εγκατεστημένα αρκετά βαριά προγράμματα (Ms-Office, AutoCAD , Solidworks, Photoshop, CorelDraw) και μάλιστα τις δύο τελευταίες εκδόσεις του καθενός από τα προγράμματα αυτά.
    Επίσης έχει και διάφορα άλλα μικρότερα (Zip, TeamViewer, TV tuner, Ashampoo WinOptimizer 2013, ABBYY FineReader , Nero burning studio κτλ)

    Παρουσιάζει τα εξής προβλήματα :
    Χρόνος εκκίνησης : 3 λεπτά από το πάτημα του κουμπιού ΟΝ/OFF.
    Χρόνος εκκίνησης Solidworks : 1 λεπτό.
    Χρόνος εκκίνησης AutoCAD : 1 λεπτό.
    Χρόνος εκκίνησης Firefox με 5 add ons : 20 δευτερόλεπτα

    Ορισμένες φορές το shutdown μπορεί να διαρκέσει άπειρο χρόνο (μετά από 3 ώρες(!) το κλείνω από το κουμπί).
    Αρκετά συχνά προγράμματα όπως web browsers και ιδιαίτερα ο Adobe reader κολλάνε (No responding στην μπάρα του προγράμματος) αλλά με ένα δύο κλικ του ποντικιού το πρόγραμμα επανέρχεται. Δεν έχω δει μπλε οθόνη στα Windows ακόμη.

    Τα προγράμματα κατά τη χρήση τους, ακόμα και με μεγάλα αρχεία δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερο πρόβλημα παρά μικρά κολλήματα λόγω σκληρού δίσκου.

    Με επεξεργαστή i7 που έχει, δεν έπρεπε να πηγαίνει "σφαίρα"; Ποιές οι διαφορές των νέων i7 με αυτόν που έχει το μηχάνημα;


    Έτρεξα το SiSoft Sandra και επισυνάπτω το αρχείο μήπως και βγάλετε κανένα συμπέρασμα γιατί εγώ το μόνο που βλέπω στον ορίζοντα είναι η αγορά νέου μηχανήματος. :-(

    my pc.txt
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gnusselt : 17-03-13 στις 14:33.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Πόσο καιρό έχεις να κάνεις ανασυγκρότηση; Ο σκληρός δίσκος μπορεί να υπονομεύει την απόδοση όλου του συστήματος αν έχει θέμα, το τροφοδοτικό μπορεί επίσης να κάνει το σύστημα να μην δουλεύει καλά, μπορεί να είναι οτιδήποτε απο Hardware μέχρι Software. Βάλε την δοκιμαστική έκδοση του System Mechanic που έχω βάλει παραπάνω υπερσύνδεσμο και οδηγίες εγκατάστασης και χρήσης και τρέξτο να κάνει επιδιόρθώσεις Στο Software τμήμα του συστήματος κ.τ.λ. Είναι το ποιό απλό προτού πιάσεις να ψάχνεις το υλικό του υπολογιστή.
    Γκομπιούντερ.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Πρόσφατα έχω βάλει το Ashampoo Win Optimizer να κάνει ανασυγκρότηση. Μάλιστα έχει βάλει στη μνήμη πρόγραμμα που κάνει ζωντανά ανασυγκρότηση μέσα στα Windows. Παρόλα αυτά θα βάλω και το System Mechanic και θα επανέλθω με νέες μετρήσεις χρόνου.

  15. #15
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Πρόσεξε μόνο μην έχουν θέμα συμβατότητας μεταξύ τους αυτά τα προγράμματα.
    Γκομπιούντερ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. το pc μου πεθαινει!
    Από MAGKAKI13 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 12:38
  2. Πως θα υπερχρονίσω τον επεξεργαστη μου!
    Από loun3ytunes στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-12, 20:34
  3. πως θα κανω εναν σκληρο δισκο δικτυακο
    Από hamurabi στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-12, 02:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-12, 16:16
  5. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-12, 23:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας