Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    03-03-2009
    Περιοχή
    Μάνη - Πειραιάς
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα παιδια ! Διαθετω εως 1000 ευρω αλλα ειμαι μπερδεμενος ! Κυκλοφορουν τοσα πολλα μοντελα και δε ξερω τι να επιλεξω γιατι δε εχω τις καταλληλες γνωσεις ! Εχετε να μου προτεινετε κατι ???

    Ειμουν μεταξυ αυτης της sony http://www.plaisio.gr/fotografia-vid...J650VE-CEN.htm

    και της panasonic εδω http://www.panasonic.co.uk/html/en_G...544/index.html


    Εδω τα λεει λιγο ποιο αναλυτικα τα χαρακτηριστικα εχει σε συγκριση αλλη μια http://www.sony.gr/comparison/hdrpj6...hdrpj780ve.cen

    Αν εχετε κανα αλλο μοντελο να σας ακουσω

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Τα λεφτά είναι πολλά. Βέβαια εσύ ξέρεις τι ακριβώς χρειάζεσαι από μια βιντεοκάμερα,
    αλλά πριν προχωρήσεις στην αγορά, καλύτερα να κάνεις ότι κάνω σε παρόμοιες αγορές,

    Πάνε στο Camcorder info βρες την κάμερα που χρειάζεσαι με βάση,
    τις ανάγκες σου, ή το ποσο που θέλέις να διαθέσεις.

    Σύγκρινε τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν, και μετά στο Skroutz.gr βρίσκεις την χαμηλότερη τιμή.

    Σημαντικό να παίρνει κάρτες μνήμης για αύξηση του αποθηκευτικού χώρου.

    Καλύτερα θα κρίνεις και θα συγκρίνεις εσύ, με βάση αυτό που θέλεις,
    παρά να ακούσεις γνώμες από άλλους.Αυτή είναι προσωπική άποψη βέβαια.

    Ο καθένας βλέπει διαφορετικά κι έχει διαφορετικές απαιτήσεις από την κάμερα.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #3
    Εγγραφή
    03-03-2009
    Περιοχή
    Μάνη - Πειραιάς
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστω για την αναρτηση Biggeo με βοηθησε πολυ ! Αγορασα την Sony Videocamera HDR-PJ650VE ! Σαν βιντεοκαμερα καλη ! Εικονα καλη ! Εχει καποιες επιλογες για οσους ξερουν να με βοηθησουν αν μπορουν !

    Στην ποιοτητα εικονα μου εχει τις εξης επιλογες

    Εξαιρετικη ποιοτητα FX - Υψηλη ποιοτητα FH - Τυπικη HQ - Μαχροχρ.ληψη LP

    Απο καρε εχω να επιλεξω αναμεσα σε 50i Και 50p και 25p

    Το ερωτημα ειναι ! Ποια ποιοτητα να επιλεγω και ποια η διαφορα μεταξυ 50i και 50p ??????Ποιο να επιλεγω απο τα δυο

  4. #4
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Όσον αφορά την ποιότητα της εικόνας αναλόγως που θα κάνεις την προβολή μετά
    Το Ευρωπαϊκό στανταρ για Υψηλή ανάλυση είναι το 1080p25 που είναι το ίδιο με το 1080i50

    Όπως τα αναφέρεις παραπάνω:
    Εξαιρετικη ποιοτητα FX =1080 οριζόντιες γραμμές ανά frame
    Υψηλη ποιοτητα FH = 720 οριζόντιες γραμμές
    Τυπικη HQ = 420 γραμμές
    Μαχροχρ.ληψη LP =360 οριζόντιες γραμμές.

    Αν έχεις οθόνη 1080p τότε οι ρυθμίσεις σου θα είναι Εξαιρετική ποιότητα FX 25p
    Τα 50p χρειάζονται διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο και για καθημερινή χρήση είναι υπερβολή.

    Γενικά για να καταλάβεις εσύ ο ίδιος καλύτερα τις διαφορές, τράβα μικρά βίντεο,
    διάρκειας 10 λεπτών, σε κάθε ανάλυση και Frame Rate.

    Mετά δες τις διαφορές τόσο στην οθόνη, οπτικό αποτέλεσμα,
    όσο και πρακτικά, με το mediaInfo για να δεις τις διαφορές σε:
    bandwidth, μέγεθος βίντεο κλπ.

    Για περισσότερα ανάμεσα στα διάφορα frame rates δες παρακάτω:

    Spoiler:
    Όσο πιο πολλές οι γραμμές ,τόσο πιο πυκνή είναι η σάρωση του κάθε frame,
    τόσο περισσότερες οι πληροφορίες που αποθηκεύονται, τόσο καλύτερη η εικόνα.

    Τώρα για τα 50p, 50i ,25p

    p=Progressive=προοδευτικός. Αυτό σημαίνει ότι κάθε frame (σταθερή εικόνα) βίντεο,
    άναλύεται ξεχωριστά κι αποθηκεύονται σε σειρά.
    Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, πιο ομαλή (ρεαλιστική) κίνηση, καλύτερη ποιότητα εικόνας,
    και σταθερό frame χωρίς να τρεμοπαίζει.

    i=interlaced H μέθοδος κατα την οποία διπλασιάζεις τα frames χωρίς να αλλάζει το μέγεθος του βίντεο.
    Γι αυτό έγραψα παραπάνω ότι 25p =50i.

    Για παράδειγμα όταν το video είναι 50i, στη τηλεόραση θα έχεις την εμφάνιση 50 ιnterlaced frames κάθε δευτερόλεπτο.
    Kάθε δευτερόλεπτο αναλύονται 25 μονές γραμμές και 25 ζυγές, κι αυτές ενώνονται ώστε να σου δώσουν 50i βίντεο,
    δηλαδή βίντεο Interlaced 50 frames το δευτερόλεπτο.

    Πλεονεκτήματα του Interlaced βίντεο ,είναι το μέγεθος τους ,και το bandwidth που χρειάζονται.
    Π.χ. ένα βίντεο 50i μιας ώρας ,πιάνει τον μισό χώρο στον δίσκο από ένα βίντεο 50p.

    Κύριο μειονέκτημα του Interlaced βίντεο, είναι το τρέμουλο που παρουσιάζει,
    δες παραδείγματα. Αυτό διορθώνεται σε τηλεοράσεις HD,
    χρησημοποιώντας διάφορες τεχνικές deinterlacing

    Περισσότερα στην Wikipedia

    Να'σαι καλά, να χαρείς την κάμερα
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  5. #5
    Εγγραφή
    03-03-2009
    Περιοχή
    Μάνη - Πειραιάς
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστω πολυ biggeo με καλυψες πληρως ! Η ποιοτητα που θα χρησιμοποιω θα ειναι FX υψηλη ποιοτητα στα 25p ! Σαν βιντεοκαμερα καλη αλλα δε εχει τα εφε και τα faders που ειχαν οι παλιες σειρες ! Πχ παλια με μια TRV-66 που ειχα εκανα παπαδες ηταν digital 8 !Εβαζα προσωπα πανω σε αλλα προσωπα και ειχε παρα πολλα εφε ! Πλεον πληρωνουμε την ποιοτητα εικονας - την φωτογραφικη που εχουν ενσωματωμενες και τον βιντεοπροβολεα! Ισως καλυτερα ετσι ! Με ενα προγραμμα επεξεργασιας τα φτιαχνουμε μετα αυτα !

  6. #6
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    Sony HDR-CX 220

    αυτή εδώ δηλαδή

    την έχει κάποιος; λέει τίποτα;
    για χρήση εντελώς ερασιτεχνική (μέχρι να προκύψει τίποτα άλλο)

  7. #7
    Εγγραφή
    05-04-2013
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VANDAMME Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγορασα την Sony Videocamera HDR-PJ650VE ! Σαν βιντεοκαμερα καλη ! Εικονα καλη !
    Φίλε καλορίζικη σου έυχομαι την κάμερα να την χαρείς και να την χρισιμοποιήσεις σε πολλές καλές και όμορφες στιγμές της ζωή σου!

    επειδή αυτόν τον καιρό είμαι και εγώ στην αναζήτηση νέα βιντεοκάμερας στην κατηγορία της δικιά σου.. ξεκίνησα για την panasonic την v700 έπειτα από αναζήτηση πήγα στην SD800 πάλι panasonic και τελευταία.. είμαι ανάμεσα στην panasonic x900 (που είχες δει και εσύ όπως μας είπες) και την sony cx 730.. θα με βοηθούσες αν μου έλεγες με πιο σκεπτικό επέλεξες την sony από την panasonic... δεν γνωρίζω και πάρα πολλά από βιντεοκάμερες, ότι μπορώ να καταλάβω μέσα από τα διάφορα φόρουμ... αν μπορεί και κάποιος άλλος φίλος να βοηθήσει θα μου έκανε μεγάλο καλό βγάζοντας μου από το δίλημα... δηλαδή να δώσω τό κάτι παραπάνω, θα δώ σημαντικές και ουσιαστικές διαφορές π.χ. sony cx730, HDR-PJ650VE και Panasonic x900 ή να πάρω μια v700 Panasonic όπου μάλιστα είδα και αρκετά καλές κριτικές ως προς την ποιότητα της εικόνας;
    βοήθεια παιδιά..

  8. #8
    Εγγραφή
    03-03-2009
    Περιοχή
    Μάνη - Πειραιάς
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σου φιλε μου ! Σορρυ για την καθυστερηση τωρα ειδα το μυνημα σου ! Επελεξα sony γιατι η πρωτη μου βιντεοκαμερα 1999 και μετεπειτα ηταν sony ! Δυσκολο να αλλαξω μαρκα λογω συναισθηματος ! Την PJ650 την δοκιμασα ! Οπως κοιταει το ματι τετοια εικονα βγαζει ! Ειναι φανταστικη !

    Εχω μια ερωτηση παιδια να κανω ! Υπαρχει καποιο προγραμμα επεξεργασιας που οταν επεξεργαζομαι τα αρχεια της βιντεοκαμερας να μου τα βγαζει οπως τα τραβηξα ? ιδια ποιοτητα δηλαδη ! Δηλαδη μετα την επεξεργασια να εχω ιδια σχεδον αναλυση με την βιντεοκαμερα ! ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΟ AVS εχει επιλογες διαφορες οπως AVI-MPEG-WMV και εχει και στις επιλογες για μετεπειτα αναλυση 1080p αυτο να επιλεξω ?? Το AVI ειναι καλυτερο απτα αλλα ?

  9. #9
    Εγγραφή
    31-08-2013
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλοριζικη φίλε vandame, προσωπικά πιστεύω (και από κριτικές..) σε θεμα ποιότητας εικόνας η πανασονικ είναι φοβερή όπως και η σονυ βέβαια, η σονυ έχει κάποια χαρακτηριστικά σε σχέση με την πανασονικ, προτζεκτορα, ελληνικο μενού, σχεδιαση κατασκευή, αλλά προσωπικά (αν και έχω σονυ pc1000 3cmos) η επόμενη μου αγορά (επειδή το σκέφτομαι) είναι κάτι σε πανασονικ και ποιο συγκεκριμένα ανάμεσα σε v720 και x810 το δίλημμα μου είναι στο αν θα ήταν καλύτερα να πάρω βιντεοκάμερα η μια καλή dslr που συνδιαζει καλό βιντεο και καλή φωτογραφία π.χ. Panasonic g6 η Nikon d5200..

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-12, 23:53
  2. Αναζήτηση RAM 16gb DDR3
    Από TheUser στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-12, 16:58
  3. Αναζήτηση νέου, unmetered traffic VPS (Xen?)
    Από kourampies στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-12, 13:08
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-12, 14:22
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 15:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας