Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 92
  1. #76
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα 7140 το οποίο το έχω μετατρέψει σε 7170 εδώ και καιρό και δουλεύει μια χαρά ως pstn gateway, είτε με γραμμή ΟΤΕ, είτε με κάποιο FCT. Θέλω όμως μέσα από τον Asterisk να μπορώ να έχω το dialtone της PSTN, όπως μπορώ να το έχω με το SPA3102. Από τις θύρες FON του Fritz αν καλέσω *10# (ή *11#, δεν θυμάμαι καλά, έχω να το χρησιμοποιήσω καιρό) παίρνω κανονικά το dialtone. Αν το καλέσω από τον Asterisk περνάει το *χχ# σαν εντολή στην pstn και ακούω την κυρία του ΟΤΕ να λέει "Η υπηρεσία που ζητήσατε δεν καταχωρήθηκε" Κάποια λύση;
    Υπάρχει λύση για αυτό;
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  2. #77
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα.

    Καταλαβαίνω πως είναι παλαιό θέμα, αλλά έχω απορίες που δεν μπορώ να λύσω διαβάζοντας το. Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε. Έγραψα ήδη και σε άλλο thread και ζητώ συγγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός.

    Έκανα το 7140 σε 7170 και δεν παίζει το Fritz!App FON επειδή η version είναι ασύμβατη.

    Ισχύουν τα παρακάτω:
    1. Το 7170 είναι και SIP Server.
    2. Οποιαδήποτε συσκευή SIP Client μπορεί να συνδεθεί πάνω σε αυτόν τον SIP Server.

    Αν ισχύουν αυτά, τότε έχω τις εξής απορίες:
    1. Για να παίξει ένας SIP Client στο Android κινητό μου, πρέπει να κάνω κάποια αίτηση σε κάποιον provider ή δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα; Απλά να το κατεβάσω και να το ρυθμίσω να παίξει με το 7170;

    2. Το ίδιο ισχύει και για το PC; Μπορώ να κατεβάσω έναν SIP Client και να συνδεθώ με το SIP Server του 7170;

    3. Δεν έχω ιδέα πως γίνεται αυτή η ρύθμιση και έχω φάει αρκετή ώρα να κάνω configure έναν SIP Client για το android μου, που θα βρω τα στοιχεία του SIP Server του 7170;

    Συγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ!

  3. #78
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα το 7140 σε 7170 και δεν παίζει το Fritz!App FON επειδή η version είναι ασύμβατη.
    Κανονικά το FRITZ!App είναι για το γερμανικό firmware του 7170, με version xx.04.86 και φυσικά σε νεότερες συσκευές με οποιοδήποτε firmware.
    Δοκίμασε αυτό. Είναι ένα δοκιμαστικό firmware στο οποίο πρέπει να δουλεύει (όπως είχαν αναφέρει παλαιότερα) το FRITZ!App στο αγγλικό 7170.

    Ισχύουν τα παρακάτω:
    1. Το 7170 είναι και SIP Server.
    2. Οποιαδήποτε συσκευή SIP Client μπορεί να συνδεθεί πάνω σε αυτόν τον SIP Server.
    Ναι, ισχύουν και τα 2.

    Αν ισχύουν αυτά, τότε έχω τις εξής απορίες:
    1. Για να παίξει ένας SIP Client στο Android κινητό μου, πρέπει να κάνω κάποια αίτηση σε κάποιον provider ή δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα; Απλά να το κατεβάσω και να το ρυθμίσω να παίξει με το 7170;
    2. Το ίδιο ισχύει και για το PC; Μπορώ να κατεβάσω έναν SIP Client και να συνδεθώ με το SIP Server του 7170;
    3. Δεν έχω ιδέα πως γίνεται αυτή η ρύθμιση και έχω φάει αρκετή ώρα να κάνω configure έναν SIP Client για το android μου, που θα βρω τα στοιχεία του SIP Server του 7170;
    1. Ο SIP Client σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις κλήσεις voip συνδεόμενος σε οποιονδήποτε SIP Server. Αυτός μπορεί να είναι κάποιος voip πάροχος, ένα Asterisk PBX που έχεις στήσει εσύ ή και το Fritz.
    2. Το ίδιο με το παραπάνω.
    3. Ουσιαστικά δημιουργείς ένα extension (π.χ. 620) για ΙΡ τηλέφωνο (έχει wizard το Fritz) βάζοντας μόνο τον κωδικό. Κατόπιν στον client βάζεις τον αριθμό, τον κωδικό και την διεύθυνση του Fritz, για να γίνει register.

    Όταν με το καλό καταφέρεις και δουλέψει το Fritz!App στο 7170, επανέρχεσαι για την συνέχεια.
    Υπόψη ότι το μόνο πλεονέκτημα του App έναντι άλλων clients, είναι ότι εκτός των κλήσεων (εισερχομένων-εξερχομένων) και του αυτόματου τηλεφωνητή, μπορείς να έχεις πρόσβαση στο ιστορικό των κλήσεων και τον τηλεφωνικό κατάλογο.

  4. #79
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά το FRITZ!App είναι για το γερμανικό firmware του 7170, με version xx.04.86 και φυσικά σε νεότερες συσκευές με οποιοδήποτε firmware.
    Δοκίμασε αυτό. Είναι ένα δοκιμαστικό firmware στο οποίο πρέπει να δουλεύει (όπως είχαν αναφέρει παλαιότερα) το FRITZ!App στο αγγλικό 7170.
    Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Βλέπω πως είναι στα Αγγλικά, θα το κατεβάσω, αλλά θέλω να μάθω πως δουλεύει και από απλό SIP Client, όχι μόνο το Fritz!App, επειδή θέλω να κάνω κλήσεις και από το PC μου, χρησιμοποιώντας ηχεία και μικρόφωνο.

    3. Ουσιαστικά δημιουργείς ένα extension (π.χ. 620) για ΙΡ τηλέφωνο (έχει wizard το Fritz) βάζοντας μόνο τον κωδικό. Κατόπιν στον client βάζεις τον αριθμό, τον κωδικό και την διεύθυνση του Fritz, για να γίνει register.
    Έπαιζα εχθές βράδυ με όλα αυτά και δεν τα κατάφερα, αλλά μετά βρήκα μια ρύθμιση που δεν είχα δοκιμάσει. Θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι το βράδυ.

    Όταν με το καλό καταφέρεις και δουλέψει το Fritz!App στο 7170, επανέρχεσαι για την συνέχεια.
    Υπόψη ότι το μόνο πλεονέκτημα του App έναντι άλλων clients, είναι ότι εκτός των κλήσεων (εισερχομένων-εξερχομένων) και του αυτόματου τηλεφωνητή, μπορείς να έχεις πρόσβαση στο ιστορικό των κλήσεων και τον τηλεφωνικό κατάλογο.
    Όπως είπα, θέλω να μάθω να στήνω και το SIP Client. Επίσης έχω μια απορία: Όταν έβαλα το Fritz!App, παρ' όλο που δεν μπόρεσε να κάνει κλήση επειδή δεν υποστήριζε το firmware, μου έκανε εντύπωση πως είχε όλες τις κλήσεις στο σταθερό μου. Εν το μεταξύ μέχρι να βάλω το Fritz router, δούλευα με άλλον router, πως βρήκε αυτές τις πληροφορίες; Το έκανε σε κάποια ανταλλαγή με την HOL;

    Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    Υ.Γ. Στην συνέχεια θα ήθελα να δω τι γίνεται με εξής σενάριο: να συνδέομαι με το κινητό μου από ένα άλλο WiFi στο Fritz και να κάνω κλήσεις μέσω του σταθερού μου. Δηλαδή π.χ. θα είμαι στο σπίτι της μητέρας μου, θα συνδέομαι στο WiFi της, θα μπαίνω στο δικό μου WiFi και στο Fritz μου (με κάποιον τρόπο, αυτό είναι που δεν γνωρίζω - νομίζω είχα δει πως έχουν έναν server που κρατάει τις αλλαγές της IP του Fritz) και θα κάνω κλήση μέσω PSTN σαν να βρισκόμουν στο δικό μου WiFi. Αυτό γίνεται;

  5. #80
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Βλέπω πως είναι στα Αγγλικά, θα το κατεβάσω, αλλά θέλω να μάθω πως δουλεύει και από απλό SIP Client, όχι μόνο το Fritz!App, επειδή θέλω να κάνω κλήσεις και από το PC μου, χρησιμοποιώντας ηχεία και μικρόφωνο.

    Έπαιζα εχθές βράδυ με όλα αυτά και δεν τα κατάφερα, αλλά μετά βρήκα μια ρύθμιση που δεν είχα δοκιμάσει. Θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι το βράδυ.
    Οκ, κάνε τις δοκιμές με το firmware και επανέρχεσαι.

    Όπως είπα, θέλω να μάθω να στήνω και το SIP Client. Επίσης έχω μια απορία: Όταν έβαλα το Fritz!App, παρ' όλο που δεν μπόρεσε να κάνει κλήση επειδή δεν υποστήριζε το firmware, μου έκανε εντύπωση πως είχε όλες τις κλήσεις στο σταθερό μου. Εν το μεταξύ μέχρι να βάλω το Fritz router, δούλευα με άλλον router, πως βρήκε αυτές τις πληροφορίες; Το έκανε σε κάποια ανταλλαγή με την HOL;
    Δεν υπάρχει περίπτωση το App να παίρνει πληροφορίες από άλλο router. Το πιθανότερο να είδες τις κλήσεις και τον τηλεφωνικό κατάλογο του κινητού που είναι εγκατεστημένο, που στην πραγματικότητα έτσι δουλεύει.
    Εδώ υπάρχουν οδηγίες για το πως θα ρυθμίσεις στον SIP server μία ΙΡ συσκευή.

    Υ.Γ. Στην συνέχεια θα ήθελα να δω τι γίνεται με εξής σενάριο: να συνδέομαι με το κινητό μου από ένα άλλο WiFi στο Fritz και να κάνω κλήσεις μέσω του σταθερού μου. Δηλαδή π.χ. θα είμαι στο σπίτι της μητέρας μου, θα συνδέομαι στο WiFi της, θα μπαίνω στο δικό μου WiFi και στο Fritz μου (με κάποιον τρόπο, αυτό είναι που δεν γνωρίζω - νομίζω είχα δει πως έχουν έναν server που κρατάει τις αλλαγές της IP του Fritz) και θα κάνω κλήση μέσω PSTN σαν να βρισκόμουν στο δικό μου WiFi. Αυτό γίνεται;
    Γίνεται, αλλά με ερωτηματικό για το 7170, διότι έχει σταματήσει η ανάπτυξή του.
    Πριν προχωρήσεις σε αυτό πρέπει πρώτα να ρυθμιστεί και να δουλεύει σωστά μέσα στο δικό σου δίκτυο.

  6. #81
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ υπάρχουν οδηγίες για το πως θα ρυθμίσεις στον SIP server μία ΙΡ συσκευή.
    Δεν είμαι ακόμα στο σπίτι, αλλά το ρωτάω από τώρα επειδή ξέρω πως θα έχω την απορία αργότερα.
    Στο link, το βήμα 7 γράφει: "Select the number to be used for making calls.".

    Τι από αυτά εννοεί:
    1. Το νούμερο του κινητού (μάλλον απίθανο);
    2. Το νούμερο που έχει ο SIP Client του κινητού (πιθανό μου φαίνεται);
    3. Το νούμερο της τηλεφωνικής γραμμής μου, μέσω της οποίας θα μιλάει ο SIP Client με τον έξω κόσμο μέσω PSTN - δηλαδή ο τηλεφωνικός μου αριθμός (το πιο πιθανό αλλά δεν είμαι σίγουρος);

  7. #82
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Την κουρτίνα 3.
    Για να δέχεσαι και να κάνεις κλήσεις πρέπει να υπάρχουν ενεργές τηλεφωνικές συνδέσεις. Αυτές μπορεί να είναι είτε του παρόχου σου είτε κάποια voip από άλλον πάροχο.
    Θα πρέπει να ρυθμίσεις το Fritz ώστε να γνωρίζει ποιες υπάρχουν, για να μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τις τηλεφωνικές συσκευές ή τους clients που συνδέονται πάνω του.

  8. #83
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα.

    Λοιπόν δούλεψε! Μιλάω με έναν SIP Client (Android: Sipdroid, PC: X-Lite) στον SIP Server του FritzBox και βγάζει την κλήση από την σταθερή μου γραμμή!

    Το τηλέφωνό μου είναι και αυτό συνδεδεμένο με το Fritz στην θέση FON.

    Για την ώρα έχω τα εξής θέματα:
    1. Όταν έχω εισερχόμενη κλήση, χτυπάνε όλα μαζί, android/x-lite και το σταθερό μου! Όταν το σηκώσω από το x-lite, παραμένει σαν αναπάντητη στο κινητό (android) ενώ συνεχίζει να χτυπάει στο σταθερό! Αυτό πως διορθώνεται; Αν το βάλω παράλληλα και όχι στο Fritz, θα λυθεί το πρόβλημα;

    2. Στο PC (X-Lite), δεν έχω πρόβλημα. Στο Android (Sipdroid) όμως η ποιότητα του ήχου είναι απαίσια. Φαντάζομαι πως αφού στο PC δουλεύει καλά, τότε θα είναι κάποια ρύθμιση του SipDroid.

    Θα κοιτάξω αύριο αυτά τα θέματα. Για την ώρα θα δοκιμάσω να δω πως γίνεται να συνδέομαι και όταν βρίσκομαι εκτός τοπικού WiFi και θα επιστρέψω να κάνω ερωτήσεις.


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Επεξεργασία: Ξέχασα πως όταν παίρνω εγώ από το σταθερό μου έχει υπερβολικό θόρυβο, αυτό είπαμε ελπίζω να λυθεί όταν βάλω την συσκευή παράλληλα.

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα.

    Προσπάθησα να το φτιάξω να δουλεύει με SIP Client σε εξωτερικό WiFi.
    Πήγα να ακολουθήσω αυτό αλλά το fritz μου δεν έχει τις ρυθμίσεις που ζητάει αυτή η σελίδα.

    Το απόγευμα θα δοκιμάσω να παίξω με την public IP που θα έχω εκείνη την στιγμή και θα δω τι θα γίνει για πιο μόνιμα.

    Γνωρίζεις αν υπάρχει θέμα ασφαλείας; Επίσης, γίνεται μόνο με VPN ή και χωρίς;

    Πάντως το μηχανάκι τα σπάει! Σκέφτομαι να παίξω και με το Freetz και με τα ESP8266 για να φτιάξω κανένα περίεργο home automation.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostbill : 26-11-15 στις 00:13. Αιτία: Ξέχασα!

  9. #84
    Εγγραφή
    11-10-2007
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5493
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Λοιπόν δούλεψε! Μιλάω με έναν SIP Client (Android: Sipdroid, PC: X-Lite) στον SIP Server του FritzBox και βγάζει την κλήση από την σταθερή μου γραμμή!

    Το τηλέφωνό μου είναι και αυτό συνδεδεμένο με το Fritz στην θέση FON.

    Για την ώρα έχω τα εξής θέματα:
    1. Όταν έχω εισερχόμενη κλήση, χτυπάνε όλα μαζί, android/x-lite και το σταθερό μου! Όταν το σηκώσω από το x-lite, παραμένει σαν αναπάντητη στο κινητό (android) ενώ συνεχίζει να χτυπάει στο σταθερό! Αυτό πως διορθώνεται; Αν το βάλω παράλληλα και όχι στο Fritz, θα λυθεί το πρόβλημα;

    2. Στο PC (X-Lite), δεν έχω πρόβλημα. Στο Android (Sipdroid) όμως η ποιότητα του ήχου είναι απαίσια. Φαντάζομαι πως αφού στο PC δουλεύει καλά, τότε θα είναι κάποια ρύθμιση του SipDroid.

    Θα κοιτάξω αύριο αυτά τα θέματα. Για την ώρα θα δοκιμάσω να δω πως γίνεται να συνδέομαι και όταν βρίσκομαι εκτός τοπικού WiFi και θα επιστρέψω να κάνω ερωτήσεις.


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Επεξεργασία: Ξέχασα πως όταν παίρνω εγώ από το σταθερό μου έχει υπερβολικό θόρυβο, αυτό είπαμε ελπίζω να λυθεί όταν βάλω την συσκευή παράλληλα.

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα.

    Προσπάθησα να το φτιάξω να δουλεύει με SIP Client σε εξωτερικό WiFi.
    Πήγα να ακολουθήσω αυτό αλλά το fritz μου δεν έχει τις ρυθμίσεις που ζητάει αυτή η σελίδα.

    Το απόγευμα θα δοκιμάσω να παίξω με την public IP που θα έχω εκείνη την στιγμή και θα δω τι θα γίνει για πιο μόνιμα.

    Γνωρίζεις αν υπάρχει θέμα ασφαλείας; Επίσης, γίνεται μόνο με VPN ή και χωρίς;

    Πάντως το μηχανάκι τα σπάει! Σκέφτομαι να παίξω και με το Freetz και με τα ESP8266 για να φτιάξω κανένα περίεργο home automation.
    Γενικά, τα Fritz είναι πολύ καλά μηχανήματα και πολύ αξιόπιστα.

    Αναφορικά με αυτά που ρωτάς:
    1) Στο 7170 όταν μια κλήση απαντάται από ένα τηλέφωνο, τα υπόλοιπα δείχνουν την κλήση ως αναπάντητη, ανεξάρτητα αν είναι κανονικά τηλέφωνα συνδεδεμένα στην FON ή softphones. Στο δικό μου έτσι τα έδειχνε πάντα. Το να συνεχίζει να χτυπάει πάντως δεν μου ακούγεται σωστό.

    2) Για το Android, δοκίμασε το CSipSimple. Έχει πολλούς codecs και το θεωρώ καλύτερο από το Sipdroid. Γενικά πειραματίσου με τους codecs του για να πετύχεις την καλύτερη ποιότητα.

    Αναφορικά με τον θόρυβο, τί εννοείς θα βάλεις την συσκευή παράλληλα;

    Πάντως, για να δουλέψει ο SIP client εκτός του τοπικού σου δικτύου και να κάνεις κλήσεις PSTN εκτός σπιτιού, χρειάζεται να μπεις στο Fritz μέσω telnet και να κάνεις αλλαγές στο voip.cfg αρχείου που θα βρεις εκεί μέσα.
    Περισσότερες λεπτομέρειες θα βρεις εδώ

    Ωστόσο, να ξέρεις ότι κάτι τέτοιο δεν είναι ασφαλές. Για να γίνει πιο ασφαλής η επικοινωνία, μπορείς να εγκαταστήσεις OPENVPN μέσω του Freetz και να συνδέεσαι με ασφάλεια στο τοπικό σου δίκτυο, όταν είσαι εκτός αλλά καλύτερα αυτά που θες να τα κάνεις βήμα - βήμα, αλλιώς θα χαθείς.

  10. #85
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να συνεχίζει να χτυπάει πάντως δεν μου ακούγεται σωστό.
    Αναφορικά με τον θόρυβο, τί εννοείς θα βάλεις την συσκευή παράλληλα;
    Για την ώρα η τηλεφωνική συσκευή συνδέεται στην θύρα FON του Fritz.
    Θα την βγάλω και θα συνδέσω την τηλεφωνική συσκευή κατευθείαν στο δίκτυο (splitter στην τηλεφωνική πρίζα).
    Οπότε το τηλέφωνο θα είναι σε παράλληλη σύνδεση με το Fritz.

    Πάντως, για να δουλέψει ο SIP client εκτός του τοπικού σου δικτύου και να κάνεις κλήσεις PSTN εκτός σπιτιού, χρειάζεται να μπεις στο Fritz μέσω telnet και να κάνεις αλλαγές στο voip.cfg αρχείου που θα βρεις εκεί μέσα.
    Περισσότερες λεπτομέρειες θα βρεις εδώ
    Θα το δοκιμάσω, είχα την εντύπωση πως δεν θα χρειάζονταν αλλαγές στο cfg αλλά δεν είναι τόσο τρομερό όπως φαίνεται.

    Ωστόσο, να ξέρεις ότι κάτι τέτοιο δεν είναι ασφαλές. Για να γίνει πιο ασφαλής η επικοινωνία, μπορείς να εγκαταστήσεις OPENVPN μέσω του Freetz και να συνδέεσαι με ασφάλεια στο τοπικό σου δίκτυο, όταν είσαι εκτός αλλά καλύτερα αυτά που θες να τα κάνεις βήμα - βήμα, αλλιώς θα χαθείς.
    Το Fritz που έχω τώρα υποστηρίζει VPN, λες πως δεν είναι ασφαλές το ενσωματωμένο;

  11. #86
    Εγγραφή
    11-10-2007
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5493
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Fritz που έχω τώρα υποστηρίζει VPN, λες πως δεν είναι ασφαλές το ενσωματωμένο;
    Δεν λέω ότι δεν είναι ασφαλές, απλά αν θυμάμαι καλά, με το VPN του Fritz δε μπορείς να δημιουργήσεις μια ασφαλή σύνδεση από το κινητό σου γιατί το software αυτό είναι μόνο για σύνδεση μεταξύ 2 Fritz ή για να μπεις στο Fritz μέσω ενός Windows PC.

  12. #87
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να παίξει έξω από το δίκτυο η τηλεφωνία αναγκαστικά δοκιμάζεις την λύση του "reg_from_outside=yes" στο αρχείο voip.cfg. Σε άλλους έπαιξε και σε άλλους όχι, χωρίς να έχουμε καταλήξει τι μπορεί να φταίει.
    Σε κάθε περίπτωση πολύ ισχυρό password καθώς μπορείς να βρεθείς με μεγάλο λογαριασμό τηλεφωνικών κλήσεων.

    Καλύτερη και ασφαλέστερη περίπτωση μέσω VPN. Μπορείς να δοκιμάσεις το VPN της AVM (IPSec) που παίζει σε κινητά.
    Προσωπικά το δούλεψα μεταξύ 2 Fritz 7270, αλλά τελικά είχα θέμα στο voip και πήγα σε OpenVPN μέσω Freetz.

  13. #88
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικά δεν θα βάλω register from outside για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Έβαλα την τηλεφωνική συσκευή παράλληλα στο Fritz και τώρα παίζει πολύ καλά.
    Επίσης το X-Lite παίζει πολύ καλά σαν PC SIP Client.

    Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι πως ακόμα και το CSipsimple ακούγεται εντελώς χάλια από το κινητό μου.

    Επίσης, ξέρετε κάποιο PC SIP Client που να κάνει εισαγωγή τηλεφωνικό κατάλογο;
    Το X-Lite δεν το υποστηρίζει στην free έκδοση.

  14. #89
    Εγγραφή
    11-10-2007
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5493
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι πως ακόμα και το CSipsimple ακούγεται εντελώς χάλια από το κινητό μου.
    "Έπαιξες" καθόλου με τους codecs στο CSipSimple; Δοκίμασε να συνδεθείς κάθε φορά με διαφορετικό codec (καλό θα είναι να βάζεις έναν τη φορά) μήπως και καταλήξεις σε κάποιον που δεν θα παρουσιάζει προβλήματα.

  15. #90
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να παίξει έξω από το δίκτυο η τηλεφωνία αναγκαστικά δοκιμάζεις την λύση του "reg_from_outside=yes" στο αρχείο voip.cfg. Σε άλλους έπαιξε και σε άλλους όχι, χωρίς να έχουμε καταλήξει τι μπορεί να φταίει.
    Σε κάθε περίπτωση πολύ ισχυρό password καθώς μπορείς να βρεθείς με μεγάλο λογαριασμό τηλεφωνικών κλήσεων.

    Καλύτερη και ασφαλέστερη περίπτωση μέσω VPN. Μπορείς να δοκιμάσεις το VPN της AVM (IPSec) που παίζει σε κινητά.
    Προσωπικά το δούλεψα μεταξύ 2 Fritz 7270, αλλά τελικά είχα θέμα στο voip και πήγα σε OpenVPN μέσω Freetz.
    Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα Freetz και OpenVPN, είναι εύκολο να μου στείλεις λεπτομέρειες για το στήσιμο;

Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή Fritz!Box από Γερμανικό σε Αγγλικό
    Από karasardelis στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-22, 20:02
  2. fritz 7140 σαν sip trunk pstn σε asterisk;
    Από soulfreem στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-13, 09:06
  3. AVM FRITZ! BOX FON WLAN 7140/7170 ANNEX A PSTN για Conn-X 2Mbps
    Από greatst στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 14:17
  4. fritz 7140 και caller ID προβληματα σε PSTN...
    Από kgf στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-12, 23:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας