Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 68
  1. #16
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liberostelios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι η πειρατεία δε βλάπει τις μεγάλες επιχειρήσεις και τις δισκογραφικές. Αυτοί που την "πατάνε" είναι οι μικρότεροι σε μέγεθος, αυτοί που δεν έχουν εξασφαλισμένο ότι η δωρεάν παράνομη εξάπλωση της μουσικής τους θα τους επιφέρει πολλαλάσια κέρδη μέσα από άλλες μεθόδους ...
    Πόσα cd να πουλούσαν πια αυτοί οι μικροί; Και ποιος κάθεται και αγοράζει παντελώς άγνωστους καλλιτέχνες;

  2. #17
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα cd να πουλούσαν πια αυτοί οι μικροί; Και ποιος κάθεται και αγοράζει παντελώς άγνωστους καλλιτέχνες;
    Mα τι λες;;;;; Συγνώμη αλλά αυτό που λες υποδεικνύει άγνοια
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #18
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα τι λες;;;;; Συγνώμη αλλά αυτό που λες υποδεικνύει άγνοια
    Δηλαδή αυτοί που θα έμπαιναν σε ένα δισκοπωλείο και θα αγόραζαν το cd ενός άγνωστου καλλιτέχνη ήταν αρκετοί για να τους συντηρήσουν;

  4. #19
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αυτοί που θα έμπαιναν σε ένα δισκοπωλείο και θα αγόραζαν το cd ενός άγνωστου καλλιτέχνη ήταν αρκετοί για να τους συντηρήσουν;
    Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ και προσθέτω, μήπως και αυτοί ωφελούνται από το file sharing?
    Αφού πιθανότερο (το βλέπω) πρώτα κάποιος να κατεβάσει το cd τους και μετά να πάει να το αγοράσει από το να πάει στα τυφλά και να το αγοράσει.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    επιτελους τα αυτονοητα,περιμενουμε αναλογη συνεχεια..
    VAMOS ARIS

  6. #21
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    1.849
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα, χορτασαμε απο τετοιες 'ερευνες'...

    Το ξερουμε, οτι αυτος που κατεβαζει τραγουδια παρανομα, ειναι αυτος που θα κατεβασει και πιο πολλα νομιμα, μιας και του αρεσει η μουσικη και εχει χρονο.
    Οι αλλοι που δεν κατεβαζουν πειρατικα, εχουν 10cd και ο πειρατης 30. Ο νομιμος ομως εχει μονο αυτα τα 10, ο πειρατης εχει αλλα 20,000 mp3
    Αν ο πειρατης δεν κατεβαζε θα ειχε παλι 0 αγορασμενα CD.

    Η ερευνα ειναι ευστοχη,απλα διαφοροι,κυριως ιδιοκτητες DVD club κτλ αγνοουν την παραπανω προταση που εγραψα.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-10-2011
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30 Mbps / 5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω λογικές τιμές σε online music stores, που πουλάνε μουσική ως αρχεία (flac, ogg, mp3, κ.λ.π.) χωρίς DRM, της τάξης 0,10€ το τραγούδι, μπορεί να αυξήσει τις πωλήσεις.

    Με μη λογικές τιμές, και DRM junk, αυτοί χάνουν.

  8. #23
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Gordito, η αγορά της μουσικής έχει άλλάξει άρδην και ο μόνος λόγος που δεν υπάρχουν φυσικές πωλήσεις, είναι γιατί πολύ λίγοι ασχολούνται πλέον με το ίδιο το μέσο της αναπαραγωγής, αφού το youtube τα έχει ισοπεδώσει όλα. Οι περισσότεροι πλέον δεν ενδιαφέρονται για ποιότητα, ενδιαφέρονται απλώς για να ακούσουν κάποιο κομμάτι. Και όπως σωστά λέει και η έρευνα την οποία εσύ τρολλάρεις (as usual) "τονίζοντας πως η απουσία αυτών των sites δεν σημαίνει πως θα έκανε τους χρήστες να αγοράσουν την μουσική που τώρα κατεβάζουν". To έχουμε πει αυτό πολλάκις, ακόμα και για τις ταινίες και το λογισμικό. Αν δεν είχαμε τη δυνατότητα να τα παίρνουμε από το youtube, απλά δεν θα ασχολούμασταν περαιτέρω. Σταμάτα λοιπόν να μιλάς αφ'υψηλού (όπως πάντα) για λάτρεις της μουσικής κτλ γιατί δεν έχουν καμία σχέση με τη συζήτηση.

    Ούτε εμένα μου λέει κάτι όταν μου λέει κάποιος οτι έχει τα άπειρα tera σε mp3 γιατί και αυτό είναι fast food αλλά δεν τα μπλέκω.
    Oτι'ναναι.

    τονίζοντας πως η απουσία αυτών των sites δεν σημαίνει πως θα έκανε τους χρήστες να αγοράσουν την μουσική που τώρα κατεβάζουν
    Σοβαρα;

    Ναι δεν θα αγοραζαν 5.000 mp3 που εχει ο καθενας, θα αγοραζαν 100. Τωρα δεν αγοραζουν τιποτα.

    Εγω να ρωτησω, αν δεν υπηρχε τοσο ευκολη πειρατεια, θα ειχαν περισσοτερες πωλησεις τα mp3 ή οχι;

  9. #24
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Αγαπητέ Gordito, μπορείς να θεωρείς ότι τα πάντα έχουν μια τιμή και είναι για πούλημα. Μπορεί όμως κάποιοι να θεωρούν ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα.

    Η δική μου άποψη είναι ότι η έρευνα επιβεβαιώνει το αυτονόητο και διαψεύδει το παράλογο.

    Το μέσο που μεταφέρει τη μουσική από τον δημιουργό στον ακροατή δεν μπορεί να σκοτώνει τη μουσική. Μόνο το αντίθετο κάνει, δηλαδή συμβάλει στη διάδοσή του.
    Η φράση «η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική» σε μία πολύ κοντινή εποχή θα ήταν ίδια με τη φράση «το ραδιόφωνο σκοτώνει τη μουσική». Αντίστοιχα το επιχείρημα ότι όποιος αποκτά μουσική μέσα από το file sharing δεν πληρώνει για μουσική, πριν από λίγα χρόνια θα μπορούσε να διατυπωθεί ως «όποιος ακούει ραδιόφωνο δεν αγοράζει μουσική». Όπως όμως όλοι γνωρίζουμε σήμερα το ραδιόφωνο δεν σκότωσε τη μουσική, αλλά αντίθετα την έβαλε στην καθημερινότητα των ανθρώπων. Το ίδιος ακριβώς συνεχίζει να κάνει το file sharing.

    Η απαίτηση των εταιρειών να μην διαμοιράζουμε μουσική είναι τόσο παράλογη όσο παράλογο θα ήταν εάν απαιτούσαν να ακούμε τη μουσική που αγοράζουμε μόνο με ακουστικά, για να μην ακούει ο διπλανός μας, που δεν έχει πληρώσει.

    Οι σύγχρονοι μικροί και άγνωστοι καλλιτέχνες (ουσιαστικά όλοι οι καλλιτέχνες, διότι κανείς δεν γεννιέται μεγάλος και διάσημος) όχι μόνο δεν την «πατάνε», αλλά αντίθετα έχουν στη διάθεσή τους ένα μέσο που μπορεί να μεταφέρει φτηνά και εύκολα το έργο τους στο κοινό, χωρίς να κρέμονται οι ίδιοι από τα π@π@ρι@ της κάθε δισκογραφικής.

    Κανείς καλλιτέχνης δεν ξεκινά με το σκεπτικό να γράψει ένα τραγούδι που θα το πάρει μία μεγάλη δισκογραφική και από τη στιγμή εκείνη ο ίδιος θα κάθετε να τα ξύνει βγάζοντας εκατομμύρια από τις πωλήσεις.
    Όλοι οι καλλιτέχνες ξεκινούν με το όνειρο να μπορούν να γράφουν τη μουσική τους, να την παρουσιάζουν στο κοινό τους όπως οι ίδιοι θεωρούν ότι πρέπει να παρουσιαστεί και να έχουν τη δυνατότητα να κάνουν το ίδιο (δηλαδή να γράφουν και να παίζουν μουσική) για το υπόλοιπο της ζωής τους. Μπορεί ταυτόχρονα να επιθυμούν να πιάσουν το τζόκερ και να αράξουν για το υπόλοιπο της ζωής τους, αλλά αυτό δεν έχει σχέση με τη μουσική. Οι καλλιτέχνες ακόμη κι αν πιάσουν το τζόκερ θα εξακολουθούν να θέλουν να γράφουν και να παίζουν μουσική.

    Η μόνη λογική απαίτηση που μπορούν να προβάλουν οι δισκογραφικές εταιρείες είναι το μονοπώλιο της εμπορικής εκμετάλλευσης της μουσικής. Να ζητούν δηλαδή πνευματικά δικαιώματα μόνο από άλλες εταιρείες που εκμεταλλεύονται τη μουσική για εμπορικούς σκοπούς, όπως οι τηλεοπτικοί και ραδιοφωνικοί σταθμοί, ενδεχομένως ακόμη και τα εμπορικά καταστήματα.

  10. #25
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adabter Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ έτσι κάνω τις περισσότερες φορές.

    demo γτ δεν βγάζουν?
    Googlαρε το "ΑLIENS: COLONIAL MARINES" για να μάθεις τι στο διάολο έγινε με αυτό το game και το demo του.

    Συνοπτικά: Το παιγνίδι είναι άθλιο. Γεμάτο bugs, χάλια γραφικά για 2013, μούφα υπόθεση, αδιάφορο και πανεύκολο gameplay.
    Είχαν κυκλοφορήσει λοιπόν ένα demo το οποίο σχεδιάστηκε από το μηδέν και δεν είχε καμία απολύτως σχέση με το παιχνίδι! Οι εχθροί (τα alien) είχαν πολύ καλύτερο ΑΙ και animation, ενώ η πίστα που έπαιζες στο demo δεν υπήρχε καν στο main game.

    Προσωπικά, εκτός από περιπτώσεις που θέλω να στηρίξω την εταιρία ή τους εμπιστεύομαι απόλυτα (heart of the swarm, witcher 2) αν θέλω να παίξω δοκιμαστικά ένα παιχνίδι κατεβάζω το demo του από pirate bay
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  11. #26
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Είναι άσχετο παντελώς να μιλάμε για πειρατεία σε software, σε games, σε ταινίες, και μουσική σε ένα νήμα. Ο αντίκτυπος είναι παντελώς διαφορετικός, μιας και η πειρατεία μπορεί να μην σκοτώνει την μουσική αλλά είμαι βέβαιος πως κάνει τεράστια ζημιά στις ταινίες μιας και εκεί συνήθως την ταινία την βλέπει κανείς άπαξ (άντε και δεύτερη φορά) ενώ ένα τραγούδι μπορεί να το ακούσει και χιλιάδες φορές (One - U2 / Confortably Numb - Floyd ).

    Ας μείνουμε εδώ στη μουσική που είναι το θέμα μας και πάλι όχι μουσική γενικά αλλά στην σχέση που περιγράφει το paper με την αγορά digital τραγούδια.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #27
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Το βλεπεις μονομπαντα το θεμα και εισαι και offtopic.
    Κατ'αρχας τι σχεση εχει το ραδιοφωνο με την πειρατεια; Υπηρχε ανεκαθεν και ειναι σταθερος παραγοντας.

    Δε με ενδιαφερει πως προαγει τους καλλιτεχνες το youtube, δεν πραγματευεται αυτο η ειδηση.

    Αυτο ομως το παραμυθι, οτι η πειρατεια βοηθαει τις δισκογραφικες, ειναι μυθος. Οτι θελεις το βρισκεις τζαμπα, ακομα και αδαης.
    Γιατι να πληρωσεις, το πληρωμενο δεν προσφερει τιποτα παραπανω.

    Απο αυτην την αποψη, η ευκολη προσβαση στην πειρατεια, σκοτωσε τις αγορες mp3/cd/whatever

    To οτι οι εταιριες ειναι ληστρικες, οτι πρεπει να βρουν αλλο format για να πουλανε κλπ ειναι αλλο καπελο και αλλη συζητηση.

  13. #28
    Εγγραφή
    27-03-2012
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    kanena
    Θα μας τρελάνουν τελικά με αυτή την πειρατεία.

  14. #29
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βλεπεις μονομπαντα το θεμα και εισαι και offtopic.
    Νομίζω ότι κάνεις λάθος. Απλά διαφωνώ μαζί σου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε με ενδιαφερει πως προαγει τους καλλιτεχνες το youtube, δεν πραγματευεται αυτο η ειδηση.

    Αυτο ομως το παραμυθι, οτι η πειρατεια βοηθαει τις δισκογραφικες, ειναι μυθος. Οτι θελεις το βρισκεις τζαμπα, ακομα και αδαης.
    Γιατι να πληρωσεις, το πληρωμενο δεν προσφερει τιποτα παραπανω.
    Απο αυτην την αποψη, η ευκολη προσβαση στην πειρατεια, σκοτωσε τις αγορες mp3/cd/whatever
    Εδώ νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε για να συνεχίσουμε τη συζήτηση.
    Εσένα δεν σε ενδιαφέρει πως προάγει τους καλλιτέχνες το youtube. Εμένα με ενδιαφέρει ακριβώς αυτό.

    Το παραμύθι ότι η πειρατεία βοηθάει τις δισκογραφικές δεν ξέρω αν είναι μύθος. Αλλά ελπίζω να είναι και μάλιστα να παραμείνει. Ελπίζω η πειρατεία αντί να βοηθήσει να σκοτώσει μια και καλή τις δισκογραφικές.
    Απλά βλέπω ότι δεν πεθαίνουν και μου μπαίνουν υποψίες ότι τελικά μπορεί και να ωφελούνται. Δες το λίγο έτσι. Αναρωτήσου λίγο, τόσα χρόνια πως επιβιώνουν οι ρουφιάνες οι δισκογραφικές με τόση πειρατεία.

    Από αυτό το σκεπτικό ξεκινώ και καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το free κατέβασμα κάνει την ίδια δουλειά που έκανε παλιότερα το ραδιόφωνο. Κανείς δεν σταμάτησε να αγοράζει τότε τσάμπα μουσική, επειδή μπορούσε να ακούει τσάμπα στους εκατοντάδες ραδιοφωνικούς σταθμούς. Δυστυχώς ούτε τώρα σταματάμε να ενισχύουμε τις δισκογραφικές που ελέγχουν όσα ακούμe

  15. #30
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εδώ νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε για να συνεχίσουμε τη συζήτηση.
    Εσένα δεν σε ενδιαφέρει πως προάγει τους καλλιτέχνες το youtube. Εμένα με ενδιαφέρει ακριβώς αυτό.

    Το παραμύθι ότι η πειρατεία βοηθάει τις δισκογραφικές δεν ξέρω αν είναι μύθος. Αλλά ελπίζω να είναι και μάλιστα να παραμείνει. Ελπίζω η πειρατεία αντί να βοηθήσει να σκοτώσει μια και καλή τις δισκογραφικές.
    Απλά βλέπω ότι δεν πεθαίνουν και μου μπαίνουν υποψίες ότι τελικά μπορεί και να ωφελούνται. Δες το λίγο έτσι. Αναρωτήσου λίγο, τόσα χρόνια πως επιβιώνουν οι ρουφιάνες οι δισκογραφικές με τόση πειρατεία.

    Από αυτό το σκεπτικό ξεκινώ και καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το free κατέβασμα κάνει την ίδια δουλειά που έκανε παλιότερα το ραδιόφωνο. Κανείς δεν σταμάτησε να αγοράζει τότε τσάμπα μουσική, επειδή μπορούσε να ακούει τσάμπα στους εκατοντάδες ραδιοφωνικούς σταθμούς. Δυστυχώς ούτε τώρα σταματάμε να ενισχύουμε τις δισκογραφικές που ελέγχουν όσα ακούμe
    Το free κατεβασμα σου δινει ακριβως το προιον που θα αγοραζες, το ραδιοφωνο δεν εχει καμια σχεση με την πειρατεια, σταματα το offtopic.

    Πετας γενικουρες σε σχεση με την προωθηση των καλλιτεχνων (radio, pirated mp3) και δεν εχεις απαντησει ακομα, θα αγοραζε περισσοτερο ο κοσμος αν δεν ειχε τα πειρατικα ετοιμα;;;

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 06:50
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-12, 13:59
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-12, 20:15
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-12, 04:22
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-12, 04:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας