Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-68 από 68
  1. #61
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις μία εταιρεία στην οποία είσαι μέτοχος και κερδίσεις 100 εκατομύρια € το χρόνο , δηλώνεις ατομικό εισόδημε 0 € .
    Δεν πάει να πει ότι δεν έχεις να φας.
    το νόμιμο είναι και ηθικό βεβαίως βεβαίως.....
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  2. #62
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    το αν δεν δηλωνουν ατομικα εισοδηματα αλλα κανουν εταιρειες κτλ η εκμεταλευονται διαφορα τερτιπια η αλλιως παραθυρα του νομου δεν τους κανει τιμιους και εντιμους πολιτες.

    για μενα εντιμος και τιμιος πολιτης ειναι αυτος που δηλωνει τα εισοδηματα που κερδιζει και πληρωνει την φορολογια που του αναλογει
    Σε αυτό απάντησα , δεν αναφέρει τίποτε για ηθικη.
    Έντιμος και τίμιος γράφει.

  3. #63
    Εγγραφή
    27-03-2012
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    kanena
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το νόμιμο είναι και ηθικό βεβαίως βεβαίως.....
    Πάντα. Νόμος ήταν και και ο αφανισμός ανθρώπων κατά την Ναζιστική Γερμανία.

  4. #64
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό απάντησα , δεν αναφέρει τίποτε για ηθικη.
    Έντιμος και τίμιος γράφει.
    ποιος σου ειπε οτι εγω τους θεωρω εντιμους και τιμιους αυτους/ες τους κυριους/ες επειδη κανουν χρηση των διαφορων "παραθυρων" του νομου για να μην πληρωσουν η για να μην δηλωσουν οτι πραγματικα παιρνουν.

    για μενα ειναι φοροφυγαδες η αλλιως κλεφτες-λαμογια δεν ειναι εντιμοι ουτε τιμιοι

    βεβαια φταινε και αυτοι που αγοραζουν τα προιοντα τους η πανε στα κεντρα που τραγουδουν η στις συναυλιες

    εγω φιλε μου επειδη δηλωνα οτι εισοδημα ειχα απο το 2009 - 2010 - 2011 - 2012 εως και τωρα το 2013 και ας ειμαι (μακροχρονια) ανεργος
    εχασα την καρτα ανεργιας που ειχα απο το 2009 και μου εκδοσαν αλλη το 2013 χαρη σε εναν νομο (ποιος τον περασε δεν εχει σημασια) που λεει οτι για να ειμαι ανεργος πρεπει να μην εχω καθολου εισοδημα δηλωμενο στην ΕΦΟΡΙΑ δηλαδη το εκκαθαριστικο μου θα επρεπε να ειναι μηδενικο για να ειμαι ενταξει στον ΟΑΕΔ θα επρεπε να κλεβω την ΕΦΟΡΙΑ και να μην δηλωνω κανενα εισοδημα και ας ειχα η και ας το ειχαν δηλωσει αυτοι που με πληρωσαν (επειδη ομως με την ΕΦΟΡΙΑ εχω μαθει να μην παιζω προτιμησα να χασω την καρτα ανεργιας και να μην κινδυνευω να κληθω να πληρωσω προστιμο στην ΕΦΟΡΙΑ αλλωστε ο ΟΑΕΔ τι μου εχει προσφερει ως ανεργος (μια καρτα ανεργιας εχω) ουτε ιατροφαρμακευτικη καλυψη εχω ουτε τιποτα αν αρρωστησω και δεν εχω χρηματα να πληρωσω στον ΕΟΠΠΥ θα πεθανω σαν το σκυλι στον δρομο.

  5. #65
    Εγγραφή
    20-02-2010
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    COSMOTE
    Router
    APU2 PC ENGINES
    Path Level
    Fastpath
    Ερώτηση κρισεως: Αν το αμέτρητο κατέβασμα τραγουδιών δεν κάνει ζημιά στην μουσική βιομηχανία αυτό δεν σημαίνει ότι την οφείλει;;
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  6. #66
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nfotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σημειώσω ότι συχνά ένας γνωστός καλλιτέχνης (π.χ. Νταλάρας) 'ξελάσπωνε' πολλούς μικρούς ή μη εμπορικούς καλλιτέχνες στις δισκογραφικές εταιρείες.
    Εβλεπες π.χ. την εταιρεία ΧΥΖ να βγάζει ένα Νταλάρα (τυχαίο το παράδειγμα) και από κοντά δέκα μικρούς καλλιτέχνες.
    [...]
    Α, και να σημειώσω ότι για να φτιαχτεί μουσική η οποία θα μπει σε ένα CD ή κάποιο άλλο μέσο έχεις κάποιο κόστος.

    [...]

    Αυτά έχουν ένα κόστος, πέρα από τα ποσοστά και τις διάφορες αμοιβές των καλλιτεχνών, και τα καλύπτει (guess who?) η δισκογραφική εταιρεία.

    Ν.Φ.
    Δεν διαφωνώ με αυτό που λες αλλά δεν νομίζω ότι ο σκοπός (δουλειά σε διάφορους παρατρεχάμενους) αγιάζει τα μέσα (δισκογραφικές).

    Αντίστοιχο παράδειγμα είναι η αύξηση της εγκληματικότητας που δίνει ψωμί σε δικηγόρους, εταιρίες security, κατασκευαστές και εγκαταστάτες κυκλωμάτων cctv/θωρακισμένων πορτών/κτλ.

  7. #67
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    729
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    netgear 834G v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ με αυτό που λες αλλά δεν νομίζω ότι ο σκοπός (δουλειά σε διάφορους παρατρεχάμενους) αγιάζει τα μέσα (δισκογραφικές).

    Αντίστοιχο παράδειγμα είναι η αύξηση της εγκληματικότητας που δίνει ψωμί σε δικηγόρους, εταιρίες security, κατασκευαστές και εγκαταστάτες κυκλωμάτων cctv/θωρακισμένων πορτών/κτλ.
    Νομίζω ότι είναι λάθος το επιχείρημα της ταύτισης με εταιρείες σεκιούριτι, τις οποίες σε τελική ανάλυση τις πληρώνεις αν θέλεις (και δεν σου εγγυώνται ότι θα είσαι 100% ασφαλής).

    Όταν έχεις πολλαπλούς συντελεστές μιας μουσικής/τηλεοπτικής παραγωγής (οι οποίοι είναι αναγκαίοι, αν θέλεις να φτιάξει ο καλλιτέχνης αυτό που έχει στο μυαλό του), από κάπου πρέπει να πληρωθούνε, σωστά;

    Μπορεί να πληρωθούν σε ποσοστά, όπως έκανε π.χ. ο Alec Guiness στο Star Wars, αλλά η συνήθης πρακτική είναι να πληρωθούν με την ολοκλήρωση του καλλιτεχνικού έργου με μια fix αμοιβή (σπανιότερο είναι μίγμα συγκεκριμένης αμοιβής και ποσοστού επί των πωλήσεων).
    Κάποιος πρέπει να τα πληρώσει όλα αυτά *πριν* βγει για πώληση στη πιάτσα το καλλιτεχνικό έργο (άρα, παίρνει το ρίσκο). Και δεν μιλάω για κόστος διαφήμισης και προώθησης του έργου (γιατί δεν είναι ούτε αυτό τζάμπα).

    Ν.Φ.

  8. #68
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Και όλοι βλέπουμε το "έργο" των "καλλιτεχνών" που προωθούν με χίλια δύο βάσανα οι δισκογραφικές εταιρείες ανά τον κόσμο.... Το ρίσκο για το αν θα "πουλήσει" ή όχι η καλλιτέχνης που επέλεξαν να πάρουν στην εταιρεία τους είναι μέρος της δουλειάς τους και όχι δικαιολογία για τα πανάκριβα cd και για το δήθεν πολλές φορές κυνήγι της πειρατίας όποτε τους βολεύει.

    Οποιοσδήποτε επενδύει ένα κεφάλαιο για επιχειρηματικούς λόγους έχει ρίσκο, το οποίο το αναλαμβάνει ο ίδιος. Η στροφή των εταιρειών κατά της πειρατείας φανερώνει την απληστία τους και ΜΟΝΟ.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 06:50
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-12, 13:59
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-12, 20:15
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-12, 04:22
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-12, 04:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας