Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 68
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρά την σταθερή θέση των εταιριών της μουσικής βιομηχανίας, πως η πειρατεία είναι επιβλαβής για τις Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2011-06-23-teaser2.gif 
Εμφανίσεις:  480 
Μέγεθος:  14,5 KB 
ID: 121468πωλήσεις τους, αναφορά του Prospective Technological Studies ινστιτούτου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, δείχνει πως τα sites παράνομου διαμοιρασμού αρχείων στην πραγματικότητα ενισχύουν τα έσοδα των δισκογραφικών.

    Μετά από μελέτη δείγματος 16.000 Ευρωπαίων και εξέταση των δεδομένων από πολλές πλευρές κατέληξαν πως αν δεν υπήρχαν sites σαν το The Pirate Bay, τα clicks σε sites που πουλούν νόμιμα μουσική θα ήταν λιγότερα 2% με 4% ανάλογα με την χώρα που είναι ο χρήστης.

    Επιπλέον ενίσχυσαν την κοινή άποψη όσων υποστηρίζουν το filesharing, τονίζοντας πως η απουσία αυτών των sites δεν σημαίνει πως θα έκανε τους χρήστες να αγοράσουν την μουσική που τώρα κατεβάζουν, ενώ στην έρευνα φάνηκε πως οι δωρεάν υπηρεσίες streaming μουσικής ενισχύουν κατά 7% τις επισκέψεις στα καταστήματα μουσικής.

    Φυσικά αναγνωρίζεται πως υπάρχει παραβίαση των νόμων περί ιδιοκτησίας.

    Πηγή : Techspot
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 131005609-JRC79605.pdf  


  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    pirates dilemma λέμε..... άντε να αρχίσουμε να ξυπνάμε.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    [...]τονίζοντας πως η απουσία αυτών των sites δεν σημαίνει πως θα έκανε τους χρήστες να αγοράσουν την μουσική που τώρα κατεβάζουν[...]
    Συμφωνώ και επαυξάνω.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-03-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10383/979
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Netgear DGND3700v2
    SNR / Attn
    5.1(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για άλλη μια φορά φαίνεται πως η νοοτροπία του ότι πουλάω γιατί ο άλλος δεν ξέρει τι αγοράζει, γιατί αν ήξερε δεν θα το αγόραζε, φαίνεται πόσο άθλια είναι.

    Εγώ πάντως, έχω αγοράσει πολλά video games που δεν θα αγόραζα αν δεν τα είχα δοκιμάσει πειρατικά. Τι να κάνουμε, ας βγάζανε demos. (ξέρω γιατί δεν βγάζουν demos, αλλά ... :/)

  5. #5
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raidenfreeman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως, έχω αγοράσει πολλά video games που δεν θα αγόραζα αν δεν τα είχα δοκιμάσει πειρατικά. Τι να κάνουμε, ας βγάζανε demos. (ξέρω γιατί δεν βγάζουν demos, αλλά ... :/)
    Το ίδιο και εγώ. Τα περισσότερα μουσικά CD που έχω αγοράσει, τα έχω αγοράσει γιατί τα άκουσα πρώτα στο youtube.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-12-2010
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raidenfreeman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως, έχω αγοράσει πολλά video games που δεν θα αγόραζα αν δεν τα είχα δοκιμάσει πειρατικά. Τι να κάνουμε, ας βγάζανε demos. (ξέρω γιατί δεν βγάζουν demos, αλλά ... :/)
    και εγώ έτσι κάνω τις περισσότερες φορές.

    demo γτ δεν βγάζουν?

  7. #7
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Καλα, χορτασαμε απο τετοιες 'ερευνες'...

    Το ξερουμε, οτι αυτος που κατεβαζει τραγουδια παρανομα, ειναι αυτος που θα κατεβασει και πιο πολλα νομιμα, μιας και του αρεσει η μουσικη και εχει χρονο.
    Οι αλλοι που δεν κατεβαζουν πειρατικα, εχουν 10cd και ο πειρατης 30. Ο νομιμος ομως εχει μονο αυτα τα 10, ο πειρατης εχει αλλα 20,000 mp3

    Επισης, μην συγκρινετε με games, τελειως αλλο πραγμα. Το αγορασμενο game προσφερει Updates/online play/ξενοιασα απο cracks κλπ
    Το αγορασμενο τραγουδι προσφερει...... υποστηριξη στον καλλιτεχνη και τιποτα αλλο.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adabter Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ έτσι κάνω τις περισσότερες φορές.

    demo γτ δεν βγάζουν?
    έλλειψη εμπιστοσύνης στο προϊόν. τα περισσότερα που βγάζουν είναι σαβούρα και το ξέρουν. εταιρίες που έχουν εμπιστοσύνη στη δουλειά τους δίνουν demo. π.χ. xcom.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  9. #9
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Η έρευνα λέει τα αυτονόητα. Το μοτό "Η πειρατεία βλάπτει την μουσική", απλά δεν περνάει πλέον.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η έρευνα λέει τα αυτονόητα. Το μοτό "Η πειρατεία βλάπτει την μουσική", απλά δεν περνάει πλέον.
    Να που όμως δεν λέει ακριβώς αυτό RTFM
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να που όμως δεν λέει ακριβώς αυτό RTFM
    Σαν γενική ιδέα αυτό εννοεί, φυσικά η έρευνα μιλάει μόνο για digital sales και δεν ασχολείται με φυσικές πωλήσεις μουσικής (CDs κλπ) που αυτές βρίσκονται στο μηδέν σχεδόν.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #12
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Πράγματι η πειρατεία δε βλάπει τις μεγάλες επιχειρήσεις και τις δισκογραφικές. Αυτοί που την "πατάνε" είναι οι μικρότεροι σε μέγεθος, αυτοί που δεν έχουν εξασφαλισμένο ότι η δωρεάν παράνομη εξάπλωση της μουσικής τους θα τους επιφέρει πολλαλάσια κέρδη μέσα από άλλες μεθόδους (από συναυλίες, δικαιώματα σε ραδιόφωνα/εκπομπές κλπ.). Οπότε, κάτι τέτοιες έρευνες πράγματι λένε τη (μισή) αλήθεια: σε βάθος χρόνου η μεγάλη δισκογραφική δεν έχει κανένα πρόβλημα και δε θα θηχθεί καθόλου (ίσα-ίσα κερδίζει). Το πρόβλημα το έχει όποιος δεν μπαίνει (ή δεν μπορεί να μπει) σε αυτή τη βιομηχανία και είναι a priori "πεθαμένος". Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα παιχνίδια και τις εφαρμογές. Δεν έχει ανάγκη η Microsoft, που ξέρει ότι από την παράνομη εξάπλωση των Windows 7 θα "αναγκάσει" κόσμο να είναι εξαρτημένος από το λειτουργικό της. Το πρόβλημα το έχω εγώ, αν προσπαθήσω να πουλήσω μία εφαρμογή που θα δε θα γίνει ποτέ τόσο γνωστή για να έχει τέτοια οφέλη.

    Για μένα, το σημαντικό είναι να κάνεις συνειδητή επιλογή. Δεν είναι θέμα παρανομίας ή όχι, απλά τουλάχιστον να ξέρεις τι κάνεις και να προσπαθείς να στηρίξεις αυτόν που έκανε κάτι και σου άρεσε (ιδίως το "μικρό" που περιμένει να βγάλει μόνο από τις πωλήσεις).

  13. #13
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Μπουγατσούπολη
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24άρα
    ISP
    Forthnet
    Router
    Pirelli Ανελαστι
    Path Level
    Interleaved
    Ισχύουν τέτοια πράγματα?

    Πέφτω από τα σύννεφα!


    Δεν χρειαζόταν αυτή η έρευνα. Ολοι ξέρουμε την πραγματικότητα και πρώτοι απ όλους οι δισκογραφικές.
    Αλλά εκεί προσπαθούν να βυζάξουν την αγελάδα ως το μεδούλι!

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    τον κόσμο τον έδιωξαν οι ίδιες οι εταιρίες τόσο με τις τιμολογιακές πολιτικές τους (30 και 50€ το cd ffs). κάποτε όλοι ταΐζαμε τα δισκάδικα γιατί υπήρχε μια κόντρα ποίος έχει τη μεγαλύτερη δισκοθήκη. με τις σαβούρες όμως που έβγαζαν κατάφεραν να μην ασχολείται κανένας σχεδόν με το άθλημα πια. κάποτε τα booklets που είχαν ήταν τέχνη από μόνα τους. τώρα είναι πιο εύκολο και σαφώς πιο φτηνό είτε να ακούσεις στο tube τα κομμάτια που σε ενδιαφέρουν είτε να κατεβάσεις ολόκληρη τη δισκογραφία τσάμπα.

    για εμένα το μόνο βιώσιμο μοντέλο για τη μουσική είναι να δίνουν τα πάντα τσάμπα σαν προώθηση προϊόντος (σε επίπεδο να λένε και ευχαριστώ που τους κατέβασες από τον πειρατή) και να εισπράττουν από το live.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #15
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Gordito, η αγορά της μουσικής έχει άλλάξει άρδην και ο μόνος λόγος που δεν υπάρχουν φυσικές πωλήσεις, είναι γιατί πολύ λίγοι ασχολούνται πλέον με το ίδιο το μέσο της αναπαραγωγής, αφού το youtube τα έχει ισοπεδώσει όλα. Οι περισσότεροι πλέον δεν ενδιαφέρονται για ποιότητα, ενδιαφέρονται απλώς για να ακούσουν κάποιο κομμάτι. Και όπως σωστά λέει και η έρευνα την οποία εσύ τρολλάρεις (as usual) "τονίζοντας πως η απουσία αυτών των sites δεν σημαίνει πως θα έκανε τους χρήστες να αγοράσουν την μουσική που τώρα κατεβάζουν". To έχουμε πει αυτό πολλάκις, ακόμα και για τις ταινίες και το λογισμικό. Αν δεν είχαμε τη δυνατότητα να τα παίρνουμε από το youtube, απλά δεν θα ασχολούμασταν περαιτέρω. Σταμάτα λοιπόν να μιλάς αφ'υψηλού (όπως πάντα) για λάτρεις της μουσικής κτλ γιατί δεν έχουν καμία σχέση με τη συζήτηση.

    Ούτε εμένα μου λέει κάτι όταν μου λέει κάποιος οτι έχει τα άπειρα tera σε mp3 γιατί και αυτό είναι fast food αλλά δεν τα μπλέκω.

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 06:50
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-12, 13:59
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-12, 20:15
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-12, 04:22
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-12, 04:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας