Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6100/920
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    TD 5130
    SNR / Attn
    6(dB) / 44,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα παιδιά
    Από τη μέρα που ενεργοποιηθήκα στη HOL σε νέα γραμμή, στο πρόγραμμα 2play lite η γραμμή δε παίζει σταθερά
    Όταν ενεργοποιήθηκα πρώτη φορά το Νοέμβριο είχα πολλά disconnects και πάρα πολλά errors στη γραμμή
    Να ξεκαθαρίσω ότι από το ζεύγος του ΟΤΕ (κατανεμητής) έρχεται utp cat6 στο χώρο μου και είναι πάνω σε splitter ένα fritzbox 7140 και το τηλέφωνο
    Έχω δοκιμάσει διάφορα splitters, αλλά και το ρούτερ απευθείας στη πρίζα
    Ήρθε τεχνικός και τα βρήκε όλα σωστά από μέρους και δε διαπίστωσε κάποιο πρόβλημα
    Τα disconnects και τα errors συνεχιζόντουσαν καθημερινά και δεν έβγαζε το ρούτερ uptime πάνω από 3 μέρες, λόγω ότι μπούκωνε από τα πολλά errors και ήθελε restart μετά
    Ξανά μανά δήλωση βλάβης και από ότι μου είπανε μετα, πήγανε και αλλάξανε πόρτα στο dslam που βετίωσε κάπως το uptime του ρούτερ στις 7 μέρες και μείωσε κάπως τα πολλά errors
    Αυτό βάστηξε όμως λίγες μέρες και ξανά άρχισαν να ανεβαίνουν τα errors
    Στο διάστημα αυτό εγώ συνχρόνιζα στα 4.6-5.2mbits
    Το δίνουν βλάβη στον ΟΤΕ και από ότι μου είπαν μετά ότι είχε πρόβλημα το καλώδιο και άλλαξαν ζεύγος
    Από τότε δε μπορώ να συνχρονίσω πάνω από 3.8mbits με τίποτα και εμφανίστηκε και ένα παράξενο κόψιμο στο spectrum στις πρώτες συχνότητες, ενώ πρώτα ήταν ενιαίο
    Φυσικά τα errors παραμένουν, απλά τραβάει κάπου 10 μέρες uptime τώρα
    Η HOL μου ξεκαθάρισε ότι δε μπορούν να κάνουν κάτι άλλο αφού η ταχύτητα είναι στα λογικά όρια
    Για δείτε λίγο τα screenshots μπας και κάποιος βγάζει άκρη τη συμβαίνει και μπορέσω και το επιλύσω
    Αυτά είναι στατιστικά από 4 ώρες uptime
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dsl.jpg  

    spectrum.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.700
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11600/800
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    ZTE H367N (voip)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 28,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μέχρι να σου απαντήσει κάποιο άλλο μέλος με γνώσεις σε τέτοια θέματα, θα σου πω τι βλέπω. Κατ' αρχήν φαίνεται από το attenuation 45 να είσαι μακριά από το κέντρο (3260m σύμφωνα με αυτό:http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php). Ξέρεις τι απόσταση έχεις πραγματικά; Παλιότερα ήσουν σε άλλο πάροχο, κι αν ναι, τι ταχύτητες είχες;
    Βλέπω επίσης ότι σε έχουν σε ADSL2, γι αυτό πιθανότατα συγχρονίζεις μέχρι 3.8. Σε πήγαν εκεί για να είσαι πιο σταθερός. Προηγουμένως που σε είχαν σε ADSL2+ έπιανες 4.6-5.2, αλλά επειδή τους ανέφερες πρόβλημα με αποσυνδέσεις σε γύρισαν στο ADSL2.
    Τα κοψίματα στο spectrum ίσως είναι παρεμβολές - θόρυβος από άλλη γειτονική γραμμή.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    ισως να μην κατάλαβα. Το προβλημα ειναι οι 10 μερες uptime που βγάζει η γραμμη, ή τα σφάλματα που μετράει το ρουτερ?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εξόσον γνωρίζω το υφιστάμενο δίκτυο στο Περιστέρι είναι ίσως (αν όχι σίγουρα) το παλαιότερο και το χειρότερο της Αττικής.
    Στο ΟΤΕ είχες 2Mbps (βλέπω στο προφίλ σου) που ακριβώς για τον λόγο αυτό έπαιζε ικανοποιητικά.
    Στη HOL σωστά επέλεξες 6Mbps, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα τα πιάνεις και για την ακρίβεια συγχρονίζεις σχεδόν σε αυτό που το Fritz υπολογίζει.
    Για μένα πρόκειται για καλωδιακό θέμα (όχι εσωτερικό δικό σου) και νομίζω δύσκολα θα βρεθεί κάποιο καλό ζευγάρι χωρίς βέβαια ν' αποκλεισθεί.
    Κάνε μια δοκιμή και με το router της HOL, που συνήθως συγχρονίζουν ψηλότερα από το Fritz.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6100/920
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    TD 5130
    SNR / Attn
    6(dB) / 44,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dikal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι να σου απαντήσει κάποιο άλλο μέλος με γνώσεις σε τέτοια θέματα, θα σου πω τι βλέπω. Κατ' αρχήν φαίνεται από το attenuation 45 να είσαι μακριά από το κέντρο (3260m σύμφωνα με αυτό:http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php). Ξέρεις τι απόσταση έχεις πραγματικά; Παλιότερα ήσουν σε άλλο πάροχο, κι αν ναι, τι ταχύτητες είχες;
    Βλέπω επίσης ότι σε έχουν σε ADSL2, γι αυτό πιθανότατα συγχρονίζεις μέχρι 3.8. Σε πήγαν εκεί για να είσαι πιο σταθερός. Προηγουμένως που σε είχαν σε ADSL2+ έπιανες 4.6-5.2, αλλά επειδή τους ανέφερες πρόβλημα με αποσυνδέσεις σε γύρισαν στο ADSL2.
    Τα κοψίματα στο spectrum ίσως είναι παρεμβολές - θόρυβος από άλλη γειτονική γραμμή.
    Ναι το attenuation είναι σωστό, κάπου εκεί είμαι 3200 μέτρα
    Ήμουν ξανά στη HOL για 3 χρόνια μέχρι το περασμένο Μάιο και έπαιζα με το ίδιο προφίλ και το ίδιο ρούτερ και την ίδια δικιά μου καλωδίωση στα 6mbits σταθερά και με uptime πάνω από 2 μήνες (βράχος η γραμμή, εγώ έκανα restart το ρούτερ κάθε 2 μήνες να φρεσκαριστεί)
    Έφυγα λόγω υπαιτειότητας του ΟΤΕ (υπόγεια καλωδιακή βλάβη), αφού όταν έγινε η ζημιά νόμιζα ότι έφταιγε η HOL και αφού παιδεύτηκα 1 μήνα και δε διορθώνοτανε το πρόβλημα (50-60 αποσυνδέσεις καθημερινά και ασταθές snr) νόμιζα ότι πίταρε το δίκτυο πλέον και πήγα ΟΤΕ
    Εκεί μόλις ενεργοποιήθηκα στα 24mbits και είχαμε ένα σωρό προβλήματα, ο δεύτερος τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε στο χώρο μου και μετά πήγε στο καφαό μου είπε πως ακριβώς έχουν τα πράγματα (υπόγεια καλωδιακή βλάβη που θα πάρει καιρό να φτιαχτεί) και με γύρισε σε 2mbits που ακόμα και στα 2mbits είχα θέμα μέχρι τέλος Σεπτέμβρη
    Οκτώμβριο πλέον βλέπω ότι έχει στρώσει η γραμμή και με ένα τεχνικό που μίλησα μου είπε ότι αποκαστάθηκε πλήρως η υπόγεια καλωδίωση, αλλά καλύτερα να το αφήσω στα 2mbits να μην έχω θέματα
    Ε λέω κι εγώ αφού έστρωσε, δε παίρνω μια νέα γραμμή απο τη HOL που ήταν δοκιμασμένη και αν δε πιάσουμε πάλι τα 6mbits, κάπου 5mbits θα τα πιάσουμε
    Μετά την αλλαγή ζεύγους από τον OTE, ότι προφίλ και να έχουμε δοκιμάσει δε πάει πάνω από 3.8mbits
    Εμένα που κάνει εντύπωση αυτή η βουτιά που κάνει στις αρχικές χαμηλές συχνότητες, ενώ πρώτα ήταν ενιαία

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valen_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ισως να μην κατάλαβα. Το προβλημα ειναι οι 10 μερες uptime που βγάζει η γραμμη, ή τα σφάλματα που μετράει το ρουτερ?
    Και τα 2 σύν η χαμήλη ταχύτητα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξόσον γνωρίζω το υφιστάμενο δίκτυο στο Περιστέρι είναι ίσως (αν όχι σίγουρα) το παλαιότερο και το χειρότερο της Αττικής.
    Στο ΟΤΕ είχες 2Mbps (βλέπω στο προφίλ σου) που ακριβώς για τον λόγο αυτό έπαιζε ικανοποιητικά.
    Στη HOL σωστά επέλεξες 6Mbps, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα τα πιάνεις και για την ακρίβεια συγχρονίζεις σχεδόν σε αυτό που το Fritz υπολογίζει.
    Για μένα πρόκειται για καλωδιακό θέμα (όχι εσωτερικό δικό σου) και νομίζω δύσκολα θα βρεθεί κάποιο καλό ζευγάρι χωρίς βέβαια ν' αποκλεισθεί.
    Κάνε μια δοκιμή και με το router της HOL, που συνήθως συγχρονίζουν ψηλότερα από το Fritz.
    Έχω δοκιμάσει αρκετά ρούτερ, και τα δικά τους και εμπορίου, καθώτι έχω 5-6 και κάθονται αλλά έχει μπετώσει σε αυτό το συνχρονισμό
    Ίσως πάει μετά από καμιά διακοπή ρεύματος γύρω στα 4mbits (λόγω μειωμένου crosstalk, εκείνη τη στιγμή), αλλά μαζεύει πιο γρήγορα errors μετά, με αποτέλεσμα να μπουκώνει σε 2-3 μέρες και να θέλει restart

  6. #6
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μια απο τα ιδια και γω ειμαστε μπουρδελο εδω...αν κανουν και ποτε αναβαθμιση.....λογικα το netfaster iad 2 πιανει την υψηλοτερη ταχυτητα συχρονισμου....πεταξα το netgear 2200 πανω στη γραμμη μου....περιραξα και snr πιανω 5-6 με γραμμη στο τεζα.....μαλλον θα τραβηξω και γραμμη απο το κουτι του σπιτιου εως το ρουτερ.ειναι και πλιο το δικο μου 30αετιας.αυτα

  7. #7
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Μετά τις επισκευές του υπόγειου καλωδίου ειδικά αν αυτό έγινε με τίποτα μούφες συμβαίνουν αυτά. Μείνε στο ποιο φτηνό πρόγραμμα που μπορείς να βρεις και άσε τα πειράματα με τις αλλαγές παρόχων. Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι δεν κρατάει πάνω από 10 μέρες το uptime?
    Και αυτά τα errors με τι ρυθμούς αυξάνονται δηλαδή; Έκατοντάδες ή χιλιάδες ανά λεπτό ή 100 ανα εβδομάδα;

  8. #8
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6100/920
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    TD 5130
    SNR / Attn
    6(dB) / 44,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ingenius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά τις επισκευές του υπόγειου καλωδίου ειδικά αν αυτό έγινε με τίποτα μούφες συμβαίνουν αυτά. Μείνε στο ποιο φτηνό πρόγραμμα που μπορείς να βρεις και άσε τα πειράματα με τις αλλαγές παρόχων. Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι δεν κρατάει πάνω από 10 μέρες το uptime?
    Και αυτά τα errors με τι ρυθμούς αυξάνονται δηλαδή; Έκατοντάδες ή χιλιάδες ανά λεπτό ή 100 ανα εβδομάδα;
    Κατά χιλιάδες τη μέρα και αρκετά loss of frames and signals και crd errors
    Αυτό είναι screenshot από uptime 25 ώρες
    Το θέμα είναι ότι η γραμμή μπορεί να πάει παραπάνω και να είναι σταθερή
    Μία διεύκρινιση που δεν ανέφερα σε προηγούμενα πόστ
    Το snr το έχουν ρίξει στο 9 λόγω ότι όπως προείπα για 3 χρόνια πριν με προφίλ adsl2 και snr 9 έπαιζε η γραμμή καμπάνα
    Αν ανεβάσουν το snr στο 11 που είναι το standart της HOL, τότε δε πάει πάνω από 3mbits με τίποτα
    Γείτονας σε On Telecoms και άλλος σε Wind πιάνουν 5.5-6Mbits και σταθερά
    Απλά δε μπορεί να επέμβει στο καφαό η HOL για να βρει κάποιο καλύτερο ζεύγος και δε μπορεί να το δηλώσει πάλι βλάβη
    Αλλά επειδή έχω και γραμμή του ΟΤΕ, μου λέγανε τη περίοδο που υπήρχε η καλωδιακή βλάβη, να κάνω υπομονή και τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν θα άλλαζαν τα καφαό (ήταν ήδη προγραμματισμένα ποια καφάο θα άλλαζαν) και θα ερχόντουσαν οπτικές ίνες και δημιουργία mini dslam
    Όσο τα είδες εσύ....τα είδα κι εγώ
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dsl.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iakinthos : 01-04-13 στις 08:50.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Δεν υπάρχει λόγος να σου πειράξουν το modulation. Μπορείς πολύ άνετα να παίξεις οικιοθελώς εσύ σε ότι modulation θέλεις φτανει να μπορεί το μόντεμ σου να το υποστηρίξει και να σε αφήνει να το αλλάξεις. Πες τους να σε γυρίσουν σε "auto" με μεγαλύτερο SNR και παίξε μπάλα μόνος σου μετά φτάνει να ξέρεις να χειριστείς το μόντεμ σου κατάλληλα. Τα 600+ CRC είναι λίγα σχετικά για ένα 24ωρο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με windows theme
    Από alekos_ep91 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-13, 15:00
  2. Προβλημα με γραμμη τηλεφωνου...
    Από psixas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-13, 21:35
  3. προβλημα με την γραμμη του οτε
    Από bravelover στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-13, 17:56
  4. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-12, 16:35
  5. ξαφνικό πρόβλημα με γραμμή εργασιών
    Από beto11 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-12, 20:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας