Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ένας -και μάλιστα ο βασικός- από τους παροχείς μέιλ που χρησιμοποιώ είναι ο Hotmail.

    Προ κάποιου διαστήματος, με πέταξε ξαφνικά σε Outlook. Ευτυχώς ο Seitman μου έδωσε οδηγίες για το πώς να το επαναφέρω. [Για να δείτε εικόνα οδηγίας, πατήστε εδώ: Συνημμένο Αρχείο 107854]. Αυτό έγινε κάνα δυο φορές ακόμα, αλλά ακολουθούσα την ίδια οδηγία και έτσι κάθε φορά το επανέφερα. Τις προάλλες όμως ξαναέγινε Outlook δίχως πλέον να παρέχεται η δυνατότης να το ξαναλλάξω σε Hotmail.

    Το πήρα λοιπόν απόφαση ότι μάλλον το πάει για μόνιμη κατάργηση η Hotmail, οπότε είπα να κοιτάξω πώς θα προσαρμοστώ στην χρήση της Outlook. Όμως έχει αρκετά προβλήματα, τα οποία θα ήθελα σιγά-σιγά να τα καταγράψω εδώ, με την ελπίδα:
    α) να μπορούν κάποια από αυτά να αντιμετωπιστούν (οπότε όποιος ξέρει, να μου πει πώς!) και
    β) όσα δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν από εμάς, να τα δει και κάποιος υπεύθυνος της Outlook, και να τα διορθώσει εκείνος.


    Ξεκινάω με τα πρώτα προβλήματα που θυμάμαι:

    1) Όταν πάω να μεταφέρω ένα μήνυμα από τα εισερχόμενα σε κάποιον άλλον από τους δικούς μου φακέλλους, ύστερα το αναδυόμενο παραθυράκι με τα ονόματα των φακέλλων μου παραμένει εκεί και δεν φεύγει με τίποτα, με αποτέλεσμα απλώς να μη μπορώ πλέον να διαβάσω κανένα μέιλ μου (αφού το περιεχόμενο κρύβεται από το αναδυόμενο παραθυράκι! Βρε τι ξαναπάω στα εισερχόμενα και ξανανοίγω το μήνυμα, τίποτα!

    2) Οι επαφές μου· ο τρόπος που είναι τώρα, την ώρα που έχω συντάξει ένα μήνυμα και θέλω να προσθέσω τους παραλήπτες, είναι χάλια! Ιδίως αν πρόκειται για "ιδιαίτερη κοινοποίηση" (που είναι η σωστή επιλογή για όταν στέλνεις μαζικά μέιλς), με το που βάλω τα τρία πρώτα ονόματα, μετά βίας μπορώ να δω τα υπόλοιπα ονόματα των επαφών μου, για να διαλέξω αυτά που θέλω, με αποτέλεσμα πολλά να μου ξεφεύγουν, και η αποστολή μέιλ σε πολλά άτομα να γίνεται από τρομερά δύσκολη έως αδύνατη. Καμμία σχέση με το Hotmail, όπου έβλεπες ένα μεγάλο μέρος του καταλόγου σου ταυτοχρόνως!

    3) Τα χρώματα που έχει διαθέσιμα για τις μορφοποιήσεις των μηνυμάτων, είναι τελείως ασθενικά και μετά βίας φαίνονται! Καμμία σχέση με το πώς ήταν πριν στο Hotmail!



    Κατόπιν των ανωτέρω, θέλω να ρωτήσω:

    α) Τι ξέρετε γι' αυτήν την αλλαγή; Είναι πράγματι υποχρεωτικό να μείνουμε πλέον σε Outlook; Η Hotmail καταργήθηκε επισήμως; Ή μήπως μπορώ να το επαναφέρω;

    β) Υπάρχει τρόπος να διορθωθούν τα προβλήματα που ανέφερα;
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  2. #2
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Λιγο που δοκιμασα τωρα, δεν εχω κανενα απο τα παραπανω θεματα.

    Με αλλο browser δοκιμασες;

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιγο που δοκιμασα τωρα, δεν εχω κανενα απο τα παραπανω θεματα.

    Με αλλο browser δοκιμασες;
    Όχι, διότι πάντα με Google Crome με βολεύει να δουλεύω.


    Υ.Γ. Ξέρουμε τι έγινε με την Hotmail; Καταργήθηκε πλέον οριστικώς και αμετακλήτως;
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Μήπως απλά δεν το έχεις μάθει ακόμα; Γιατί χρησιμοποιώ το Outlook από το προηγούμενο καλοκαίρι, σε Chrome από 3 διαφορετικά λειτουργικά συστήματα και δεν είχα ποτέ αυτά τα θέματα. Ίσα ίσα που είναι μια πάρα πολύ καλή αναβάθμιση, ειδικά όταν θες να δουλέψεις παράλληλα με το skydrive.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως απλά δεν το έχεις μάθει ακόμα; Γιατί χρησιμοποιώ το Outlook από το προηγούμενο καλοκαίρι, σε Chrome από 3 διαφορετικά λειτουργικά συστήματα και δεν είχα ποτέ αυτά τα θέματα. Ίσα ίσα που είναι μια πάρα πολύ καλή αναβάθμιση, ειδικά όταν θες να δουλέψεις παράλληλα με το skydrive.
    Τι να σου πω... Δεν νομίζω. Καθώς κανένα από τα τρία που αναφέρω, δεν θεωρώ ότι μπορεί να έχει σχέση με εμένα ως χρήστη. Π.χ. το θέμα με τα χρώμα (που είναι το πιο ασήμαντο φυσικά από τα τρία), δεν μπορώ να κάνω κάτι λάθος· απλώς δεν βγαίνουν έντονα - έτσι απλά!

    Ή αυτό που λέω ότι κάθε φορά που πάω να μεταφέρω ένα μήνυμα από τα εισερχόμενα σε κάποιον άλλον φάκελλο, ύστερα το αναδυόμενο παραθυράκι με τα ονόματα των φακέλλων μου παραμένει εκεί και δεν φεύγει με τίποτα (αυτό είναι πολύ σημαντικό!), δεν μπορεί να προκύπτει από κάποιο δικό μου λάθος, έτσι δεν είναι;
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  6. #6
    Εγγραφή
    08-02-2005
    Περιοχή
    Ίλιον,Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.5MB True
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    SNR / Attn
    10(dB) / 33(dB)
    μια απο τα ιδια κανενα προβλημα, δεν βαζεις κανα screenshot να δουμε ποσο "ασθενικα" εινι σε σενα ?

  7. #7
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η αλήθεια είναι ότι και σε εμένα δεν εμφανίζεται πλέον η επιλογή επιστροφής στο interface του hotmail, πράγμα που σημαίνει ότι πλέον έχει σταματήσει η χρήση του από την MS.

    Δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα, αν και δεν χρησιμοποιώ καθόλου το web interface του. Για τα mail μου χρησιμοποιώ thunderbird. Όπως ειπώθηκε και από τον plouf καλό είναι να μας παραθέσεις ένα screenshot.

    A! Και για καλό και για κακό κάνε και ένα update των drivers της κάρτας γραφικών σου.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  8. #8
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    εγω με το outlook ειμαι ευχαριστημενος, αλλα προς το παρον δεν μας δινει την δυνατοτητα να αλλαξει το domain απο το account μας απο @hotmail, σε @outlook

Παρόμοια Θέματα

  1. αλλαγή από HOL σε ΟΤΕ, διακοπή HOL;
    Από kiriakk στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-13, 14:13
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ WIND ΣΕ ΟΤΕ
    Από giannisrip στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 23:57
  3. "Φαγωμα" στροφων βιδας βασης σε σκληρο δισκο.
    Από Glasgownights στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-12, 12:02
  4. αλλαγη απο linux σε windows 7
    Από erotokritos_76 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-12, 11:54
  5. αλλαγη απο wind σε hol
    Από thmls στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-12, 19:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας