Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887
    Καλησπέρα σε όλους

    Έχουμε στο γραφείο μιά σύνδεση ΟΤΕ, η οποία έχει είναι πάνω σε ένα cicso 887V (η γραμμή μας είναι ADSL οχι VDSL). Λόγω απόστασης απο το dslam χρονίζουμε στα 5500/450.

    Βάλαμε πρίν ένα μήνα και μια δεύτερη γραμμή Forthnet για λόγους reduduncy με κριτήριο το χαμηλο κόστος. Η γραμμή αυτή έχει ένα φτηνό draytech (αυτά που έδινε παλιά η altec). Το παράξενο είναι οτι αν και τα ρουτεράκια είναι στον ίδιο φυσικό χώρο, η forthnet χρονίζει στα 7800/650.

    Τα νούμερα αυτά επαληθεύονται και από τις μετρήσεις στο speedtest.net.

    Επικοινωνήσαμε με τον ΟΤΕ και επιμένουν ότι είναι είναι θέμα του router ή της απόστασης της γραμμής. Μου φαίνεται παράλογο ένα ρουτεράκι των 19€ να είναι καλύτερο απο ένα των 430€.

    Έχει αντιμετωπίσει κανένας παρόμοιο περιστατικό

  2. #2
    Εγγραφή
    31-03-2013
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    To ίδιο ακριβώς πρόβλημα με ΟΤΕ και Φόρθνετ έχουμε κι εμείς στο γραφείο, αλλά με διαφορετικά ρούτερς... άποψή μου είναι ότι ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι η Φὀρθνετ έχει πιο καινούριο εξοπλισμό στα DSLAM της.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tarlicious Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επικοινωνήσαμε με τον ΟΤΕ και επιμένουν ότι είναι είναι θέμα του router ή της απόστασης της γραμμής. Μου φαίνεται παράλογο ένα ρουτεράκι των 19€ να είναι καλύτερο απο ένα των 430€.
    Να μην σου φαίνεται παράλογο. Καλό είναι να δεις τι στατιστικά δίνει το router. Επίσης, ο OTE δίνει SNR 9, η Forthnet 6 οπότε 1 mbps περίπου το έχεις εκεί.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Περισσός
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    vigor 2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 26(dB)
    Καταρχάς δεν παίζει κανένα ρόλο το κόστος ενός adsl2+ ρούτερ στο πόσο θα συγχρονίσει.
    Επιπρόσθετα , το vigor 2700 κάποτε ήταν από τα καλύτερα adsl2 ρούτερ και κόστιζε 150€ ,ανεξάρτητα αν σήμερα λόγω κάποιων συγκυριών το δίνουν 20€
    Έπειτα , η forth δίνει default snr 6 έναντι 9 του ΟΤΕ και μπορεί να δεις μέχρι 2mbps παραπάνω στην ίδια γραμμή.
    Τέλος μην ξεχνάς πως είναι 2 ξεχωριστές γραμμές(βρόχοι) . Σε αρκετές περιπτώσεις 2 γραμμών στον ίδιο χώρο , έχω δει απίστευτες διαφορές λόγω καλωδιακών προβλημάτων ή άλλης σύνδεσης στο ΚΑΦΑΟ κλπ...
    Αν θες να πειραματιστείς πάντως , θα πρότεινα να δοκιμάσεις το vigor στην γραμμή του ΟΤΕ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mellodos : 03-04-13 στις 18:10.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Πέρα από το γεγονός ότι η διαφορά συγχρονισμού είναι πολύ μικρή, η διαφορά κατά ένα 70-80% οφείλεται στο διαφορετικό snr που δίνουν οι 2 πάροχοι όπως αναφέρθηκε. Το άλλο 20% είναι πολύ απλά θέμα βρόχου. Δεν είναι ίδιοι όλοι οι βρόχοι...

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mellodos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς δεν παίζει κανένα ρόλο το κόστος ενός adsl2+ ρούτερ στο πόσο θα συγχρονίσει.
    Επιπρόσθετα , το vigor 2700 κάποτε ήταν από τα καλύτερα adsl2 ρούτερ και κόστιζε 150€ ,ανεξάρτητα αν σήμερα λόγω κάποιων συγκυριών το δίνουν 20€
    Έπειτα , η forth δίνει default snr 6 έναντι 9 του ΟΤΕ και μπορεί να δεις μέχρι 2mbps παραπάνω στην ίδια γραμμή.
    Τέλος μην ξεχνάς πως είναι 2 ξεχωριστές γραμμές(βρόχοι) . Σε αρκετές περιπτώσεις 2 γραμμών στον ίδιο χώρο , έχω δει απίστευτες διαφορές λόγω καλωδιακών προβλημάτων ή άλλης σύνδεσης στο ΚΑΦΑΟ κλπ...
    Αν θες να πειραματιστείς πάντως , θα πρότεινα να δοκιμάσεις το vigor στην γραμμή του ΟΤΕ.
    Να κάνω μία αφελή ερώτηση? Δεδομένου ότι και με snr 6 Μια adsl είναι σταθερή και μάλιστα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο router (εκεί κόλλαγε το κόστος mellodos ), για ποιο λόγο ο ΟΤΕ να μου δίνει 9 και μάλιστα σε business σύνδεση. Στο κάτω κάτω θα μπορούσαν οι τεχνικοί του Β' επιπέδου όταν επικοινώνησα να μου πούν οτι "Οκ θα σου αλλάξουμε προφίλ, και αν έχει αποσυνδέσεις θα σε ξαναγυρίσουμε".

    Εμένα προσωπικά μου φαίνεται απλά αδιαφορία των τεχνικών να ασχοληθούν ή εν πάσει περιπτώσει, πολιτική του ΟΤΕ ωστε να μη έχει το τεχνικό τμήμα το Overhead να κάνει Fine tuning τις γραμμές ανά πελάτη, ώστε ο πελάτης να παίρνει αυτό που πραγματικά μπορεί να δώσει η γραμμή.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tarlicious Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μία αφελή ερώτηση? Δεδομένου ότι και με snr 6 Μια adsl είναι σταθερή και μάλιστα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο router (εκεί κόλλαγε το κόστος mellodos ), για ποιο λόγο ο ΟΤΕ να μου δίνει 9 και μάλιστα σε business σύνδεση. Στο κάτω κάτω θα μπορούσαν οι τεχνικοί του Β' επιπέδου όταν επικοινώνησα να μου πούν οτι "Οκ θα σου αλλάξουμε προφίλ, και αν έχει αποσυνδέσεις θα σε ξαναγυρίσουμε".

    Εμένα προσωπικά μου φαίνεται απλά αδιαφορία των τεχνικών να ασχοληθούν ή εν πάσει περιπτώσει, πολιτική του ΟΤΕ ωστε να μη έχει το τεχνικό τμήμα το Overhead να κάνει Fine tuning τις γραμμές ανά πελάτη, ώστε ο πελάτης να παίρνει αυτό που πραγματικά μπορεί να δώσει η γραμμή.
    Για τον ΟΤΕ υπάρχει όριο στο τι Power Θα βάλει τα δικά του Modem, για τους άλλους όχι όποτε καταλαβαίνεις οτι υπάρχει ενα θεματάκι.
    Ακόμα τα 6 δεν θα τα έλεγα σταθερά

Παρόμοια Θέματα

  1. νεα συνδεση οτε προβληματα
    Από konig στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-13, 17:05
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-13, 18:01
  3. HOL 482.600 vs Forthnet 498.850 LLU στις αρχες Ιουνίου
    Από stockman στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-12, 17:43
  4. Τραγική περίπτωση σε νέα σύνδεση ΟΤΕ!
    Από panteraz στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-12, 20:21
  5. [Other] Belkin Surf F7D1401 Vs Forthnet Router
    Από Christakos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-12, 15:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας