Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 86
  1. #16
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά εγώ έχω μια άλλη ερώτηση. Έχω windows xp home oem με νόμιμο κλειδί. Συνήθως μία με δύο φορές το έτος κάνω φορμάτ στον σκληρό και καθαρή εγκατάσταση των windows για να το "ξαλαφρώνω" λιγάκι. Αν κάνω φορμάτ μετά τον Απρίλιο του 2014, τι θα γίνει; Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα; Και εννοώ τα εξής, 1ον - θα μπορώ να κάνω ενεργοποίηση των Windows; 2ον - Θα μπορώ να κατεβάσω τα τελευταία windows updates;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #17
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Τα updates νομίζω έχουν σταματήσει εδώ και καιρό.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    προφανως κ θα μπορεις να κανεις οσα λες.απλα μετα το 14 δε θα μπορει να σε υποστηριξει η ms σε κατι
    VAMOS ARIS

  4. #19
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα updates νομίζω έχουν σταματήσει εδώ και καιρό.
    Δεν ξέρω αν βγάζουν νέα updates - αν και νομίζω ότι βγάζουν αλλά πολύ αραιά - αλλά τα τωρινά updates (όσα έχουν βγάλει εως τώρα τέλος πάντων) μπορώ να τα κατεβάσω κανονικά.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  5. #20
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά εγώ έχω μια άλλη ερώτηση. Έχω windows xp home oem με νόμιμο κλειδί. Συνήθως μία με δύο φορές το έτος κάνω φορμάτ στον σκληρό και καθαρή εγκατάσταση των windows για να το "ξαλαφρώνω" λιγάκι. Αν κάνω φορμάτ μετά τον Απρίλιο του 2014, τι θα γίνει; Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα; Και εννοώ τα εξής, 1ον - θα μπορώ να κάνω ενεργοποίηση των Windows; 2ον - Θα μπορώ να κατεβάσω τα τελευταία windows updates;
    1) Θεωρώ ότι δεν θα έχεις θέμα (αν και δεν θα έπρεπε να θεωρείς το format ως "λύση" για "ξαλάφρωμα").
    2) Λογικά θα μπορείς να κατεβάσεις ότι είναι διαθέσιμο, απλούστατα δεν πρόκειται να βγαίνουν νέα updates (αν δεν έχουν σταματήσει ήδη).
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  6. #21
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα updates νομίζω έχουν σταματήσει εδώ και καιρό.
    Προσφατα σε fresh install xp pro sp2 σε παλιό laptop γνωστού, updates δεν έγιναν ποτέ με κανέναν τρόπο... ούτε τα παλιά..

  7. #22
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Θεωρώ ότι δεν θα έχεις θέμα (αν και δεν θα έπρεπε να θεωρείς το format ως "λύση" για "ξαλάφρωμα").
    2) Λογικά θα μπορείς να κατεβάσεις ότι είναι διαθέσιμο, απλούστατα δεν πρόκειται να βγαίνουν νέα updates (αν δεν έχουν σταματήσει ήδη).
    1) κάνω image με το Acronis για παν ενδεχόμενο αλλά προτιμώ 1-2 φορές τον χρόνο να του κάνω και ένα φορμάτ και καθαρή εγκατάσταση Windows.
    2) αυτό μου φαίνεται και εμένα το ποιό λογικο, αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  8. #23
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Ο μέσος εταιρικός χρήστης δε χρησιμοποιεί το λειτουργικό σύστημα, αλλά κατά βάση 2-3 εφαρμογές. Οπότε το GUI που "βλέπει" και τον απασχολεί είναι αυτό τις εφαρμογής του.

    Το κόστος μετάβασης σε νέες εκδόσεις λειτουργικού είναι αρκετά μεγάλο ώστε να αποφεύγεται εάν δε συνοδεύεται από αντίστοιχο upgrade στις εφαρμογές που θα χρησιμοποιούνται και με το νέο λειτουργικό θα παρέχουν ευκολίες που πριν δε μπορούσαν να υποστηριχτούν.

    Και για την αναλογία της συζήτησης, στα Win3.1 (και 3.11 και WfW) ήταν περίπου αδύνατο να φτιάξεις μια αποδοτική, δικτυακή εφαρμογή, στα WinXP είναι απλό πράγμα. Εάν βρεθεί κάποιο feature πάνω στα Win7/8/18/οσοδήποτε που θα δώσει μια δυνατότητα που μπορούν να εκμεταλλευθούν οι εφαρμογές που χρησιμοποιεί κάποια εταιρεία να είστε σίγουροι πως το upgrade είναι μονόδρομος.

    Όσο λοιπόν το Word τρέχει το ίδιο καλά σε WinXP όσο και σε Win8, κανείς δε θα δώσει $$ για να αγοράσει μια από τα ίδια.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα updates νομίζω έχουν σταματήσει εδώ και καιρό.
    Μια χαρά γίνονται τα updates, όπως φυσικά και η ενεργοποίηση (και θα συνεχίσει να την δέχεται)

  10. #25
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Το SP3 δεν είναι το τελευταίο; Το SP2 είναι outdated από την μάνα του.

  11. #26
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    τυπικα τα updates για τα XP εχουν σταματησει απο το 2009 αν θυμαμαι καλα, το 2014 σταματανε τα updates για τα XP SP3 (αρα τελος στα hotfixes κλπ)

    Παντως με 38,73% των υπολογιστων να τρεχουν ακομα XP θα εχει ενδιαφερον ο επομενος χρονος.

  12. #27
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Μηνύματα
    315
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογική κίνηση αφού πλέον δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα στη χρήση των xp. Ας πει κάποιος αν έχει διαφορετική γνώμη
    Μην βλέπεις μόνο την χρήση που κάνει κάποιος ιδιώτης (ο οποίος πιθανώς και να μην αγοράζει το λειτουργικό). Δες και τις εταιρίες (Οι οποίες κατά κανόνα αγοράζουν το λειτουργικό και όχι μόνο αυτόα) οι οποίες δεν έχουν ιδιέταιρες απαιτήσεις στις θέσεις εργασίας τους και χρησιμοποιούν π.χ. μόνο το Office. Δεν έχουν καμία ανάγκη να αλλάξουν το λειτουργικό, θέλουν μόνο να είναι ασφαλές. Η αντικατάσταση του λειτουργικού φέρνει μόνο πρόσθετο κόστος και ίσως και μειωμένη παραγωγικότητα (τουλάχιστον στην αρχή, λόγω καμύλης μάθησης). Άσε που τελικά δεν μπορείς να αλλάξεις μόνο το λειτουργικό, αλλά πρέπει να αλλάξεις και το Office και τον Η/Υ ολόκληρο. Κόστος, κόστος κόστος και όφελος αρνητιικό... Που το όφελος λοιπόν για τους εταιρικούς χρήστες;

  13. #28
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    το ζήτημα είναι σύνθετο και δεν υπάρχει μια απλή απάντησ, αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

    π.χ. έχω ένα παλιό netbook, πλήρως λειτουργικό, το οποίο είχε έρθει με Win XP. καθώς είχε χρόνια με την ίδια εγκατάσταση windows είχε μαζέψει πολλή σαβούρα και σερνόταν. αποφασίζω να στήσω δοκιμαστικά windows 8. Το μηχάνημα πετάει, αλλά η Intel αποφάσισε να μη βγάλει drivers για την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών για τα windows 8, οπότε δουλέυει σε ανάλυση 800x640. Στην περίπτωση αυτή τι να κάνω, να το πετάξω;

  14. #29
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Λόγο Οικονομικής Δύσκολης Κατάστασης ποίος θα κάνει αναβάθμιση αυτί την περίοδο όταν 42% λειτουργεί ακόμα με Win XP. Ξερό ότι ενήργησαν σωστά και σύμφωνα με τα τεχνολογικά πρότυπα άλλα στην Ελλάδα ειδικά αυτί την εποχή όλοι για windows ΧP θα ρωτάνε ίσως δεν έπρεπε να γίνει αυτί την περίοδο. Για έμενα έκαναν την σωστή ενεργεία την λάθος χρονική στιγμή.

  15. #30
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheFireman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην βλέπεις μόνο την χρήση που κάνει κάποιος ιδιώτης (ο οποίος πιθανώς και να μην αγοράζει το λειτουργικό). Δες και τις εταιρίες (Οι οποίες κατά κανόνα αγοράζουν το λειτουργικό και όχι μόνο αυτόα) οι οποίες δεν έχουν ιδιέταιρες απαιτήσεις στις θέσεις εργασίας τους και χρησιμοποιούν π.χ. μόνο το Office. Δεν έχουν καμία ανάγκη να αλλάξουν το λειτουργικό, θέλουν μόνο να είναι ασφαλές. Η αντικατάσταση του λειτουργικού φέρνει μόνο πρόσθετο κόστος και ίσως και μειωμένη παραγωγικότητα (τουλάχιστον στην αρχή, λόγω καμύλης μάθησης). Άσε που τελικά δεν μπορείς να αλλάξεις μόνο το λειτουργικό, αλλά πρέπει να αλλάξεις και το Office και τον Η/Υ ολόκληρο. Κόστος, κόστος κόστος και όφελος αρνητιικό... Που το όφελος λοιπόν για τους εταιρικούς χρήστες;
    δεν ειναι τοσο απλο. Πχ αν κανεις μεταβαση σε office 365 απλα ξεχνας τα XP. Γιατι να κανεις μεταβαση? Πολλοι λογοι, απο κοστος support/deployment μεχρι παραγωγικoτητα. Δεν ειναι ολες οι επιχειρησεις το ιδιο, επειδη πχ ξερωγω η ΕΥΔΑΠ Φαληρου δουλευει μια χαρα με word 2003 δε σημαινει οτι το ιδιο ισχυει για ολες τις επιχειρησεις

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 06:52
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-13, 01:23
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 12:20
  4. Πρόβλημα με τον boot loader των windows xp.
    Από Alessandra στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-12, 11:03
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-12, 16:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας