Σελ. 5211 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 5191520152065209521052115212521352165221 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 78.151-78.165 από 78436
  1. #78151
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cassander Εμφάνιση μηνυμάτων
    NAI ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ.
    Ειναι ιδιοι? Απαντα σε αυτο και άσε τις υπεκφυγές. Πως κάνεις συγκριση μιας χωρας με μια άλλη οταν διαφέρει το βασικο εισόδημα;
    Ναι αλλά ο τσιπρας σε 3...2..1


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  2. #78152
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Η συναισθηματική αντιμετώπιση των πλειστηριασμών το μόνο που καταφέρνει είναι να κρύψει τα πραγματικά εγκλήματα και να αποφύγει να βρει λύσεις στο θέμα της στέγης.


    Με ή χωρίς παρεξήγηση, το πετάμε οικογένειες στο δρόμο είναι προσβλητικό για όσους μένουν στο ενοίκιο. Αν σου κατασχέσουν το σπίτι, πας στο ενοίκιο, όπως τόσοι άλλοι συμπολίτες σου.
    Φυσικά κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, και έχω δει και τις δύο πλευρές. Το θέμα είναι να προστατεύσουμε όσους αξίζει να προστατεύσουμε και μέχρι το σημείο που δεν επιβαρύνονται οι υπόλοιποι.

    Το πραγματικό έγκλημα είναι πως δώσαμε δισεκατομμύρια για να σώσουμε τις τράπεζες και φάγαμε 10 χρόνια μνημόνια στο κεφάλι, και τελικά από τις τραπεζικές μετοχές και τα κόκκινα δάνεια επωφελούνται φίλοι και γνωστοί.
    Στις ΗΠΑ σώσανε τις τράπεζες, αλλά όταν ήρθε η ώρα να δώσουν τις μετοχές, το κάνανε με κέρδος.

    Το στεγαστικό πρόβλημα δεν λύνεται, ούτε επιβαρύνεται από τους πλειστηριασμούς. Για να λυθεί, μία μέθοδος θα ήταν να υπάρξει νομοθεσία που φορολογεί τα κλειστά σπίτια προοδευτικά. Όσα περισσότερα κλειστά σπίτια έχεις, τόσο ανεβαίνει ο ΕΝΦΙΑ, ώστε να προτιμάς να τα πουλήσεις. Ταυτόχρονα πρέπει να δωθεί νομοθετική λύση για σπίτια με πολλούς ιδιοκτήτες, ώστε να μπορέσουν να απεγκλωβιστούν όσοι είναι σε αυτή την περίπτωση.

    Με ένα τέτοιο νόμο και τα real estate funds δεν θα μπορούσαν να ανεβάσουν τα ενοίκια, και οι τράπεζες και τα funds θα είχαν συμφέρον να ρυθμίσουν τα δάνεια καθώς οι τιμές των ακινήτων θα έπεφταν.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  3. #78153
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια κολοκυθια;
    Ισα ισα, το οξυμορο του θεματος εθιξα - να ζητας μεγαλυτερη συνταξη με σταθερη εισφορα στους οδοντιατρους.
    Εσυ το εκανες ακομα πιο οξυμορο αναφερομενος σε μαυρο χρημα, την ιδια ωρα που μιλαμε για εναν κλαδο που παιζει πολυ το μαυρο χρημα.

    Θα μας εξηγησεις λοιπον σε ποιο λογικο κρατος αυξανεται η συνταξη χωρις να αυξηθει η εισφορα;
    Ή παλι θα παιζουμε το παιχνιδι της δημιουργικης ασαφειας;
    Στο ερώτημά σου έχω απαντήσει με μια «παράλογη» ιδέα (που μπορεί να εφαρμοστεί και σε άλλα θέματα). Δε με ενδιαφέρουν οι οδοντίατροι συγκεκριμένα.

    Συνέχισε να παίζεις μόνος σου την κολοκυθιά
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #78154
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ερώτημά σου έχω απαντήσει με μια «παράλογη» ιδέα (που μπορεί να εφαρμοστεί και σε άλλα θέματα). Δε με ενδιαφέρουν οι οδοντίατροι συγκεκριμένα.

    Συνέχισε να παίζεις μόνος σου την κολοκυθιά
    Για να μην υπαρχει καμια αμφιβολια ποιος κανει whataboutism, ποιος παιζει κολοκυθιες και μηλα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το What about να μην πέφτουν μαύρα κάτω από το τραπέζι;;; Λέω εγώ τώρα μια παράλογη ιδέα
    Κατα τα αλλα ναι, παιξε μονος σου

  5. #78155
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το στεγαστικό πρόβλημα δεν λύνεται, ούτε επιβαρύνεται από τους πλειστηριασμούς. Για να λυθεί, μία μέθοδος θα ήταν να υπάρξει νομοθεσία που φορολογεί τα κλειστά σπίτια προοδευτικά. Όσα περισσότερα κλειστά σπίτια έχεις, τόσο ανεβαίνει ο ΕΝΦΙΑ, ώστε να προτιμάς να τα πουλήσεις. Ταυτόχρονα πρέπει να δωθεί νομοθετική λύση για σπίτια με πολλούς ιδιοκτήτες, ώστε να μπορέσουν να απεγκλωβιστούν όσοι είναι σε αυτή την περίπτωση.

    Με ένα τέτοιο νόμο και τα real estate funds δεν θα μπορούσαν να ανεβάσουν τα ενοίκια, και οι τράπεζες και τα funds θα είχαν συμφέρον να ρυθμίσουν τα δάνεια καθώς οι τιμές των ακινήτων θα έπεφταν.
    Δεν ξέρω αν συμφωνώ απαραίτητα, για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τα μικροοικονομικά και έτσι δεν ξέρω τη συγκεκριμένη διάρθρωση της αγοράς λεπτομερώς για να τοποθετηθώ στην πρότασή σου αν και μου βγάζει κάποιο νόημα.

    Εκείνο που γνωρίζω πάντως καλά είναι πως η κυβέρνηση έχει όντως σχέδιο ανάπτυξης μέσω των funds και στην τελική έχει δοκιμαστεί και αλλού όπως π.χ. Δουβλίνο. Και είναι πολύ ενδιαφέρον για όσους ιδιοκτήτες μείνουν "όρθιοι" με την περιουσία τους, καθώς η αξία των ακινήτων τους ανεβαίνει (και άρα πιθανές ψήφοι προς την κυβέρνηση), παράλληλα funds αγοράζουν και μετατρέπουν (άρα δουλεύει η οικοδομή - ψήφοι και εκεί), ενώ παράλληλα ανεβαίνει η αξία ακινήτων και άρα οι νέοι ένοικοι / ιδιοκτήτες είναι μιας Χ επιφάνειας που προσδίδει και αξίες στα εμπορικά.

    Παλιό, γνωστό, δοκιμασμένο κόλπο που όμως καταλήγει σε δάκρυα καθώς η ίδια η κοινωνία είναι εκτός αγοράς (pricing out) και καταλήγουμε με όμορφα μεν κέντρα πόλεων, έρημα δε, ενώ για τις νέες γενιές η έννοια απόκτησης κατοικίας είναι τόσο ξένη όσο να πάνε αστροναύτες στο φεγγάρι. Βέβαια αυτό όταν πλέον προκύψει θα είναι χρόνια μετά και αρκετοί από τους σημερινούς κυβερνώντες δεν θα ασχολούνται καν πια με την πολιτική

    Ήδη συμβαίνει αυτό, πλέον θα συνεχιστεί μαζικότερα - πόσο μάλλον όταν πλέον οι τράπεζες αρχίζουν να ξεφορτώνουν κατά κόρον.

    Αυτό που λες εσύ θα είχε νόημα αν είχες μία κυβέρνηση που όντως ήθελε να βοηθήσει αλλά προφανώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο - το ακριβώς αντίθετο είναι ο στόχος της.

    Και επειδή αναφέρθηκα στην Ιρλανδία, τουλάχιστον εκεί όταν έγινε κάτι τέτοιο είχε ήδη σκάσει η φούσκα ακινήτων και η οικονομία και εκεί τουλάχιστον καιγόταν η γούνα των τότε κυβερνώντων. Στην Ελλάδα, δεν υπάρχει μια άμεση τέτοια ανάγκη, αλλά όταν η κυβέρνηση αυτή έχει ανθρώπους σαν τον Πάτση ως βουλευτές και στελέχη, είναι προφανές τι ακριβώς επιθυμεί και σε τι στοχεύει
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #78156
    Εγγραφή
    05-01-2021
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Μέχρι και πριν 40 και βάλε χρόνια όλοι οι γονείς μας εδώ στο χωριό είχαν αγοράσει σπίτια στην Λάρισα όπως φυσικά και η δική μου οικογένεια.20 χρόνια μετά ειδικά από όταν ανέβηκε το τομάρι ο εκσυγχρονιστής οι περισσότεροι τα πούλησαν και εμείς τα παιδιά τους όποτε μείναμε και πάλι Λάρισα πήγαμε στο ενοίκιο.

    Όπως το βλέπω εγώ που κοντεύω τον μισό αιώνα ζωής το βιοτικό επίπεδο των και η περιουσία των Ελλήνων άρχισε να μειώνεται εκθετικά από το 95 και μετά. Καλά από το 2010 και μετά δεν το συζητώ άρχισαν να πουλάνε και αυτοί που είχαν και δύο και τρία σπίτια στην πόλη.

    Εδώ στο χωριό επειδή είμαστε πιο μικρή κοινωνία μπορούμε να ακτινογραφήσουμε τις περιόδους ευημερίας και τις περιόδους των ισχνών αγελάδων για όλους μας πολύ εύκολα. Από την είσοδο στην ΟΝ.Ε και μετά τελειώσαμε οι περισσότεροι οικονομικά.

    Αν και αν θέλω να είμαι απόλυτα δίκαιος στην δικά μας περίπτωση ως οικογένειας που δεν χρωστούσαμε πουθενά έπαιξαν και άλλα πράγματα ρόλο όπως το ότι μόλις βρήκαμε νερό και επεκτείναμε την ποτιστική καλλιέργεια όπου φυσικά απαιτούνταν και τριπλάσιος εξοπλισμός μας χτύπησε τρεις φορές το χαλάζι.

    Παλιότερα όμως η πρόσβαση σε αποζημιώσεις όπως και στα καλλιεργητικά δάνεια που ήταν για αυτόν τον σκοπό ήταν απείρως πιο εύκολη και προσβάσιμη από ότι το 95 και μετά.

  7. #78157
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το στεγαστικό πρόβλημα δεν λύνεται, ούτε επιβαρύνεται από τους πλειστηριασμούς. Για να λυθεί, μία μέθοδος θα ήταν να υπάρξει νομοθεσία που φορολογεί τα κλειστά σπίτια προοδευτικά. Όσα περισσότερα κλειστά σπίτια έχεις, τόσο ανεβαίνει ο ΕΝΦΙΑ, ώστε να προτιμάς να τα πουλήσεις. Ταυτόχρονα πρέπει να δωθεί νομοθετική λύση για σπίτια με πολλούς ιδιοκτήτες, ώστε να μπορέσουν να απεγκλωβιστούν όσοι είναι σε αυτή την περίπτωση.

    Με ένα τέτοιο νόμο και τα real estate funds δεν θα μπορούσαν να ανεβάσουν τα ενοίκια, και οι τράπεζες και τα funds θα είχαν συμφέρον να ρυθμίσουν τα δάνεια καθώς οι τιμές των ακινήτων θα έπεφταν.
    Όταν λες στεγαστικό πρόβλημα, τι ακριβώς εννοείς; Τα κόκκινα δάνεια ή να είναι φτηνά τα ενοίκια;
    Γιατί είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  8. #78158
    Εγγραφή
    15-12-2021
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Τηλεοπτικές άδειες: Απαλλαγή του Ν. Παππά ζητά η εισαγγελέας του Ειδικού Δικαστηρίου
    Παρασκευή, 10 Φεβρουαρίου 2023 18:24

    «Η διαγωνιστική διαδικασία για τις τηλεοπτικές άδειες πραγματοποιήθηκε υπό πλήρη διαφάνεια και τήρηση της νομιμότητας»

    Ευτυχώς ήρθε η ΝΔ και δεν πληρώνουν τίποτα..... Σουλα με ακους ?

    Έτσι?

    https://www.naftemporiki.gr/politics...y-dikastirioy/

    Λεει και αλλαμγια μερικους μερικους...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΝΟΝΟΝΟ : 10-02-23 στις 20:49.

  9. #78159
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν συμφωνώ απαραίτητα, για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τα μικροοικονομικά και έτσι δεν ξέρω τη συγκεκριμένη διάρθρωση της αγοράς λεπτομερώς για να τοποθετηθώ στην πρότασή σου αν και μου βγάζει κάποιο νόημα.

    Εκείνο που γνωρίζω πάντως καλά είναι πως η κυβέρνηση έχει όντως σχέδιο ανάπτυξης μέσω των funds και στην τελική έχει δοκιμαστεί και αλλού όπως π.χ. Δουβλίνο. Και είναι πολύ ενδιαφέρον για όσους ιδιοκτήτες μείνουν "όρθιοι" με την περιουσία τους, καθώς η αξία των ακινήτων τους ανεβαίνει (και άρα πιθανές ψήφοι προς την κυβέρνηση), παράλληλα funds αγοράζουν και μετατρέπουν (άρα δουλεύει η οικοδομή - ψήφοι και εκεί), ενώ παράλληλα ανεβαίνει η αξία ακινήτων και άρα οι νέοι ένοικοι / ιδιοκτήτες είναι μιας Χ επιφάνειας που προσδίδει και αξίες στα εμπορικά.
    ...
    Σε αυτό συμφωνώ. Ωστόσο στο εξωτερικό η ιδιοκτησία δεν είναι τόσο σπάνια, απλώς είναι εκτός πόλεων και πηγαίνεις στην δουλειά σου με το τραίνο (ή το αυτοκίνητο).
    Συνήθως νοικιάζουν μέσα στην πόλη οι πιο νέοι, είτε λόγω σχολών, είτε για να είναι κοντά στην «δράση».
    Νομίζω οι περισσότεροι γνωστοί μου στο εξωτερικό (άμεσα παραδείγματα Αγγλία, ΗΠΑ, Ολλανδία, Ισπανία, Γαλλία), μόλις ξεκινούν οικογένεια αγοράζουν σπίτι εκτός πόλης, και μάλιστα η αγορά είναι και πιο ρευστή —αγοράζουν και πουλούν μερικές φορές στην διάρκεια της ζωής τους ανάλογα με τις ανάγκες τους.

    Επίσης γενικά πολλά ακούγονται για τους πλειστηριασμούς αλλά γενικά δεν περπατάνε. Τα τελευταία χρόνια οι μόνες αγοραπωλησίες είναι για golden visa και έχουν φουσκώσει οι αντικειμενικές. Στους πλειστηριασμούς εξαιτίας αυτού, τα ακίνητα βγαίνουν σε πανάκριβες τιμές. Κανείς δεν δίνει τόσα χρήματα, όχι μόνο γιατί δεν έχει, αλλά γιατί σιγά μην ακριβοπληρώσεις κάτι που δεν μπορείς να ελέγξεις πριν αγοράσεις. Δεν ξέρεις αν θα χρειαστεί ανακαίνιση (και τι έκτασης) ή όχι. Δεν ξέρεις αν έχει αυθαιρεσίες που θα κοστίσουν όσο το μισό ακίνητο να διορθώσεις. Δεν ξέρεις αν κατόπιν του πλειστηριασμού, κάποιο δικαστήριο θα τον ακυρώσει με αποτέλεσμα να μείνεις και χωρίς χρήματα και χωρίς σπίτι (έχει συμβεί).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες στεγαστικό πρόβλημα, τι ακριβώς εννοείς; Τα κόκκινα δάνεια ή να είναι φτηνά τα ενοίκια;
    Γιατί είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα.
    Εννοώ αφενός τα ενοίκια, αφετέρου πως είναι αδύνατο για μισθωτούς (και όχι μόνο) στην Ελλάδα του σήμερα να αγοράσουν σπίτι.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #78160
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά ο τσιπρας σε 3...2..1
    Θα κάνει την ΠΝΠ που του είπε για να γίνει και μάγκας ο δικός μου? Χλωμό με τα συμφέροντα πίσω του.
    Από εκεί και πέρα, σήμερα πρώτη φορά άκουσα πως η κατάργηση φορολογίας στα funds το 2003 έχει κοστίσει στο κράτος 40δις. Γμ την ανάπτυξη σας μέσα θα πω.

    Την άλλη εβδομάδα έχει 1400 πλειστηριασμούς 1ης κατοικίας και μετά που θα καθαρογραφει η απόφαση του Αρείου Πάγου θα γίνει το μεγάλο πανηγύρι.

    Εγώ στη θέση του Κούλη δεν θα κατέβαινα στις εκλογές, θα είναι σα να κλέβει κάποιος εκκλησία με αυτό στο αέρα για τα 700000 σπίτια, με το παρακράτος να ζει και να βασιλεύει με τις παρακολουθήσεις, με την ακρίβεια, τις ακρίδες, με την νομική αποτυχία σε όποιον έχουν κυνηγήσει για ότι μπαρουφα έχουν σκεφτεί δικαστική και 100αδες αλλά θέματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 10-02-23 στις 23:28.

  11. #78161
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ αφενός τα ενοίκια, αφετέρου πως είναι αδύνατο για μισθωτούς (και όχι μόνο) στην Ελλάδα του σήμερα να αγοράσουν σπίτι.
    Τα ενοίκια ακολουθούν τους νόμους της αγοράς, προσφορά και ζήτηση. Όσο κάποιοι άνθρωποι είναι διατεθειμένοι να πληρώνουν υψηλά ενοίκια, τόσο δεν θα πέφτουν οι τιμές, αφού προφανώς οι ιδιοκτήτες δεν είναι κορόιδα για να ρίξουν από μόνοι τους τις τιμές και να έχουν μικρότερο κέρδος. Από την άλλη πλευρά, τις εποχές της σκληρής μνημονιακής λιτότητας, όλοι θυμόμαστε νομίζω, πόσο πολύ είχαν πέσει οι τιμές, γιατί είχε μειωθεί η ζήτηση, καθώς, αφενός μεν είχαν τσακιστεί τα εισοδήματα, οπότε πολλοί έκαναν deal επαναδιαπραγμάτευσης του ενοικίου, κάποιοι άλλοι απλώς μετακόμισαν σε φτηνότερα σπίτια και αρκετοί (εργένηδες κυρίως) επαναπατρίστηκαν στα πατρικά τους, οπότε έμειναν πολλά σπίτια ξενοίκιαστα. Όλα αυτά τότε, συνετέλεσαν στην πτώση των τιμών.

    Όσον αφορά τη δυσκολία αγοράς σπιτιού από μισθωτούς, νομίζω ότι αυτή υπήρχε από ανέκαθεν, αν εξαιρέσει κανείς την εποχή των παχέων αγελάδων (μετά ευρώ & προ μνημονίων), όπου δίνονταν τα δάνεια φόρα-παρτίδα όπου να ναι. Δηλαδή κάποιος μισθωτός π.χ. την δεκαετία του 80 ή του 90, πάλι δαπανούσε τις οικονομίες μιας ζωής και χρεωνόταν με δάνειο, προκειμένου να πάρει ένα σπίτι. Δε νομίζω ότι αυτό, έχει αλλάξει και τόσο πολύ σήμερα. Αυτό που έχει αλλάξει, είναι ότι τα δάνεια πλέον δίνονται αρκετά πιο δύσκολα, αφού φαίνεται ότι οι τράπεζες έβαλαν επιτέλους μυαλό (ή τέλος πάντων, τις ανάγκασαν να βάλουν μυαλό).
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  12. #78162
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κάνει την ΠΝΠ που του είπε για να γίνει και μάγκας ο δικός μου? Χλωμό με τα συμφέροντα πίσω του.
    Από εκεί και πέρα, σήμερα πρώτη φορά άκουσα πως η κατάργηση φορολογίας στα funds το 2003 έχει κοστίσει στο κράτος 40δις. Γμ την ανάπτυξη σας μέσα θα πω.

    Την άλλη εβδομάδα έχει 1400 πλειστηριασμούς 1ης κατοικίας και μετά που θα καθαρογραφει η απόφαση του Αρείου Πάγου θα γίνει το μεγάλο πανηγύρι.

    Εγώ στη θέση του Κούλη δεν θα κατέβαινα στις εκλογές, θα είναι σα να κλέβει κάποιος εκκλησία με αυτό στο αέρα για τα 700000 σπίτια, με το παρακράτος να ζει και να βασιλεύει με τις παρακολουθήσεις, με την ακρίβεια, τις ακρίδες, με την νομική αποτυχία σε όποιον έχουν κυνηγήσει για ότι μπαρουφα έχουν σκεφτεί δικαστική και 100αδες αλλά θέματα.
    Δεν μπορεί να ζητάει κάτι τέτοιο ο Αλέξης όταν και τον νόμο τον έκανε για τα funds το 2015 και το 2019 κατάργησε πλήρως την προστασία της πρώτης κατοικίας, γιατί είχε καταργήσει και πιο πρίν την αυξημένη προστασία του νόμου Κατσέλη και έβαλε και την απόφαση για όποιος διαδηλώνει κατά πλειστηριασμών να τον μαζεύουν με συνοπτικές διαδικασίες.

  13. #78163
    Εγγραφή
    18-09-2022
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ..
    Τα κόκκινα δάνεια είναι μια εμβληματική μορφή λεηλασίας....

    https://youtu.be/4yFYeXzYDeM

    - - - Updated - - -

    Η εκτίμηση του ΜέΡΑ25 για την κρίσιμη εκλογική χρονιά που αρχίζει

    https://youtu.be/cMghOqVBJUM

  14. #78164
    Εγγραφή
    14-06-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ψηφίστε τους θα καλοπεράσετε, αλλά παίρνετε στον λαιμό σας και τους άλλους.

    https://www.youtube.com/watch?v=OPKO468wWbg

    https://www.youtube.com/watch?v=aGc_C-llkdM

  15. #78165
    Εγγραφή
    15-12-2021
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί να ζητάει κάτι τέτοιο ο Αλέξης όταν και τον νόμο τον έκανε για τα funds το 2015 και το 2019 κατάργησε πλήρως την προστασία της πρώτης κατοικίας, γιατί είχε καταργήσει και πιο πρίν την αυξημένη προστασία του νόμου Κατσέλη και έβαλε και την απόφαση για όποιος διαδηλώνει κατά πλειστηριασμών να τον μαζεύουν με συνοπτικές διαδικασίες.
    Απόδειξε το... Αν μπορείς... γιατί υπήρχε προστασία πρώτης κατοικίας επί ΣΡΖ και μάλιστα το είχε επεκτείνει και σε επαγγελματικής στέγης...
    Γνωρίζω ότι το 2019 έληξε η δυνατότητα υποβολής αιτήσεων στον νόμο Κατσέλη, που τροποποιήθηκε από τον νόμο Σταθάκη, αλλά δεν έληξε η προστασία της πρώτης κατοικίας.

    4 χρόνια η ΝΔ στην διακυβέρνηση της χώρας, τι κάνατε για αυτό το θέμα?

    Άλλα την άποψη σας την ξέρουμε και από τα δάνεια της ΝΔ... τα ίδια θα κάνουν οι τράπεζες και για τον απλό λαό...Έτσι?

Σελ. 5211 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 5191520152065209521052115212521352165221 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας