Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Καλημέρα παιδιά,

    θα ήθελα τη γνώμη σας για την επιλογή ηχείων για τον υπολογιστή, με μοναδικό κριτήριο την ακρόαση μουσικής και, φυσικά, την τιμή.

    Αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ τα Klipsch 2.0,
    http://www.klipsch.com/promedia-ultr...speaker-system
    από τα οποία είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος οπότε δεν θα ήθελα να συζητήσω για παρόμοιες επιλογές τύπου gigaworks, bose ή χειρότερες τύπου logitech.

    Για κάτι πιο δυνατό, προσανατολίζομαι σε nearfield monitors. Για να γίνει όσο το δυνατόν πιο κατανοητό τι ψάχνω, να πω πως θα ήθελα να αγοράσω τα Fostex PM0.4n που τα έχω ακούσει και με καλύπτουν, αλλά ξεφεύγουν και από τα 200 ευρώ ενώ ψάχνω κάτι <150. Γνωρίζω ότι σε αυτά τα χρήματα δεν θα πάρω κάτι τρομερό, γι' αυτό και ψάχνω την καλύτερη δυνατή επιλογή που να κάνει τη διαφορά από αυτά που έχω.

    Δύο προτάσεις που εχω υπόψην μου είναι τα M-audio AV4
    http://www.musicorama.gr/eshop/produ...oducts_id=4809
    και τα Beringher MS40
    http://www.musicorama.gr/eshop/produ...oducts_id=4191

    Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας γι'αυτά και, καθώς δεν είμαι και ιδιαίτερα γνώστης της κατηγορίας, ίσως κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση που δεν γνωρίζω και πλησιάζει στο παίξιμο των fostex.

    Η δική μου έρευνα λέει πως τα m-audio παρουσιαζονται λίγο "ξερά" ενώ τα Beringher γενικά κατώτερα κ από τα m-audio. Οι περισσότερες απόψεις που ακούω είναι πως σε αυτά τα χρήματα, τις κρύσταλλο "ψιλές" των fostex δεν θα τις βρω πουθενά. Είναι άραγε όντως έτσι ή υπερβάλλουν λίγο οι πολύ απαιτιτικοί και υπάρχει κάποια καλή πρόταση στα χρήματα που διαθέτω?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος konc : 20-04-13 στις 11:46. Αιτία: typos

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2011
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τελικα ποια πηρες

  3. #3
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Τίποτα.
    Όσο διαβάζω οι απόψεις είναι μοιρασμένες, από αυτό το thread δεν βγήκε κάτι και επειδή αυτά τα χρήματα είναι υπολογίσιμα για εμένα και δεν θα υπάρχει περιθώριο να διορθωθεί μια λάθος αγορά θα περιμένω όσο χρειαστεί μέχρι να μπορέσω να τα ακούσω όλα.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οι οροι "ακροαση μουσικης" και "studio monitors" ειναι εντελως αντιφατικοι. Τα studio monitors δεν προοριζονται για ακουστικη απολαυση καθως η δουλεια τους δεν ειναι να αναπαραγουν ηχο χρωματισμενο και να δωσουν στο κομματι ενα ωραιο μοναδικο ηχοχρωμα, αλλα ειναι για να αναπαραγουν τον ηχο οσο το δυνατον πιο αντικειμενικα δηλαδη οσο πιο πολυ flat γινεται. Αν παρεις ενα κομματι πχ ροκ και το βαλεις σε ενα αρκετα flat μονιτορ πχ genelec ,το αποτελεσμα ενδεχομενως να μην σ αρεσει(παρολο που τα ηχεια θα κοστιζουν 4 χιλιαρικα) γιατι τετοιου ειδους ηχεια ειναι για να μιξαρεις κομματια και αυτο που θα ακους εκεινη τη στιγμη να προσσεγιζει το πραγματικο. Τα fostex που παραθετεις πιο πανω τεινουν προς τετοιου ειδος συμπεριφορα,σε αντιθεση με τα υπολοιπα τα οποια αποτελουν την κατηγορια ηχειων που κακως ονομαζονται studio monitors.
    Επομενως εκει που πρεπει να ψαξεις ειναι σε κατηγορια ηχειων hifi .Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που η γνωστη και επιτυχημενη εταιρια στον χωρο των studio monitors "dynaudio", εχει ξεχωριστη γραμμη παραγωγης και για hi-fi ηχεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stathis_P : 08-05-13 στις 17:40. Αιτία: ορθογραφικονε

  5. #5
    Εγγραφή
    06-03-2007
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17783/980
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    Speedtouch 585V7
    SNR / Attn
    9(dB) / 11.5(dB)
    αμα δεν δωσεις τα διπλασια λεφτα, ηχειο της προκοπης δεν αγοραζεις.

    Οι οροι "ακροαση μουσικης" και "studio monitors" ειναι εντελως αντιφατικοι.

    αυτο που ανεφερε ο φιλος, ησχυει....

    - - - Updated - - -

    καρτα ηχου έχει βασικα;

  6. #6
    Εγγραφή
    01-02-2011
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΡΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    Γεια σας παιδια ! Είπα να ξεθάψω το θέμα μιας και έχω παρόμοια απορία. Τώρα έχω κάτι φτηνιάρικα 5,1 της genius (30 ευρώ) τα οποία είναι αξιοπρεπέστατα μιας και παίζουν αρκετά καθαρά για την κατηγορία και το μέγεθός τους, αλλά μιας και ταινίες δεν βλέπω και πολύ τώρα τελευταία και παιχνίδια παίζω λίγο για να ευχαριστηθώ το 5,1 είπα να πάω σε 2,0 γιατί μουσική ακούω πολύ. Βρήκα αυτά https://www.skroutz.gr/s/4211048/Edifier-R1280T.html τα οποία έχουν αρκετά καλά σχόλια (Ελλάδα/εξωτερικό). Τι λέτε εσείς ? Η κάρτα ήχου μου είναι η asus xonar dg.
    Υ.Γ Το Δωμάτιο στο οποίο θα παίξουν είναι αρκετά μικρό.
    AMD FX-8350 | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX Beast 1866mhz 8gb | PowerColor HD7870 myst edition 2gb | XFX PRO550w | WesternDigital 1TB | Kingston SSDNow 300 60GB | Zalman Z11

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα ηχειων η home cinema
    Από Panos24 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-13, 01:22
  2. Αγορά ηχείων 5.1 ή 2.1 ?
    Από Broadbanb στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-13, 12:07
  3. ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ PC/LAPTOP
    Από teo92 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-13, 00:07
  4. αγορα ηχειων pc
    Από Prometheus στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-12, 14:48
  5. Αγορα ηχειων
    Από harry86 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-12, 03:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας