Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    Chalkida
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    436
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Ξεκίνα από τα ακόμα πιο απλά: επειδή έκανες πρόσφατα σέρβις, έλεγξε ότι οι πίπες των μπουζοκαλωδίων έχουν κουμπώσει καλά.
    Two rules for success:
    1. Never tell all you know.


  2. #17
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    stefp, μη μου λες τέτοια. Στο service τα λεφτά που μου πήρε δεν ήταν και εντελώς τρελά αλλά όταν δεν ξέρεις πολύ από αυτά, πώς μπορείς να ξέρεις σε τι βαθμό ισχύουν αυτά που σου λέει; Το πήγα νωρίτερα, το οδήγησε λίγο και λέει δεν είναι δίσκος, δεν σπινάρει, διακοπές κάνει, μάλλον τρόμπα βενζίνης και το κράτησε για να το δει. Όσο αναφορά τη νοθευμένη βενζίνη, γνωστός μου βάζει από το ίδιο βενζινάδικο και δεν έχει πρόβλημα, εκτός αν έτυχε η συγκεκριμένη παρτίδα να είναι σκάρτη.

    frap όχι τέτοιο θέμα δεν έχει, εν κινήσει το παθαίνει, με ιδιαίτερη προτίμηση στην ανηφόρα.
    Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι
    Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο, αλλά εύκολο να συμβουλεύεις τους άλλους

    Θαλής ο Μιλήσιος, 643-548 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

  3. #18
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Ο έλεγχος πάντως πρέπει αρχικά να επικεντρωθεί στα κομμάτια της τροφοδοσίας και της ανάφλεξης.
    Αν είναι νερωμένη βενζίνη, θα το καταλάβεις σύντομα. Μην περιμένεις να την κάψει όλη, αν είσαι κάτω από την μέση στο ρεζερβουάρ να πας να βάλεις από άλλο βενζινάδικο.

    Εγώ θα κοιτούσα και όλους τους sensors, ειδικά αυτόν του air/fuel ratio εν κινήσει, για να δω τι συμβαίνει την στιγμή που κόβει το αμάξι.
    Και ένας καθαρισμός, ειδικά αν έχει πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα, των injectors δεν βλάπτει.

  4. #19
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στο συνεργείο μου είπαν τελικά ότι είχε χαλάσει ένα σωληνάκι της βενζίνης και πήραν 60 ευρώ..
    Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι
    Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο, αλλά εύκολο να συμβουλεύεις τους άλλους

    Θαλής ο Μιλήσιος, 643-548 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

  5. #20
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    σωληνακι και 60 δε πανε μαζι..μου φαινεται για καποιο κομματι της αντλιας
    VAMOS ARIS

  6. #21
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τέλος το πρόβλημα;

  7. #22
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    CCR
    Είχα παρόμοιο πρόβλημα με άλλο αυτοκίνητο και το πήγαμε σε άσχετο συνεργείο και μας άλλαξε αντλία βενζίνης.
    Μετά από λίγο καιρό παρουσιάστηκε το πρόβλημα και το πήγα στο εξουσιοδοτημένο της εταιρίας όπου και βρήκανε οτι είχε πρόβλημα κάποιος αισθητήρας φρένων, που μου κόστισε τελικά 65 ευρω...


  8. #23
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος το πρόβλημα;
    Μέχρι στιγμής δεν το έχει ξαναπαρουσιάσει.
    Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι
    Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο, αλλά εύκολο να συμβουλεύεις τους άλλους

    Θαλής ο Μιλήσιος, 643-548 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

  9. #24
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ελπίζω να μην σου ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα και να μην "γκρινιάξει" πάλι το αμάξι

  10. #25
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωληνακι και 60 δε πανε μαζι..μου φαινεται για καποιο κομματι της αντλιας
    Εξαρτάται και που βρίσκεται το σωληνάκι. Παράδειγμα, αν χρειάστηκε να βγεί το ντεπόζιτο για να αλλαχτεί το σωληνάκι, τότε είναι οκ η τιμή. Πολλές φορές το ανταλλακτικό είναι φθηνό ενώ η πρόσβαση σε συτό δύσκολη.
    Γκομπιούντερ.

  11. #26
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hengeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οδηγώ ένα polo του 2001 και τις δύο τελευταίες φορές που το πήρα μου έχει παρουσιάσει το εξής θέμα, ξαφνικά εν κινήσει κάνει σα να νεκρώνει το γκάζι, το πατάω και αντί να επιταχύνει επιβραδύνει και πέφτουν οι στροφές, ακόμα και αν το πατάω τέρμα κάτω. Βενζίνη έχει και δε νομίζω ότι είναι θέμα λάθους χειρισμού στις ταχύτητες. Και τις δύο φορές ήταν ελαφρά ανηφορικός ο δρόμος. Το τακτικό service έγινε πριν ένα μήνα. Τι μπορεί να το προκαλεί αυτό; Γκαζοφωνιάς δεν είμαι, αλλά είναι λίγο τρομακτικό να το παθαίνει αυτό και να έχεις άλλους από πίσω!
    Δυστυχώς πρόκειται για ένα πολύ γενικό σύμπτωμα , η καλύτερη άποψη είναι ότι πρόκειται για θέμα τροφοδοσίας ή ανάφλεξης.

    Οι ψηλές στροφές και ανηφόρα για το σύστημα τροφοδοσίας σημαίνουν τα εξής ...

    Πτώση στην πίεση βενζίνης όπου ξεκινάς με φίλτρο βενζίνης , μετά με βαλβίδα βενζίνης , μετά με τρόμπα βενζίνης . Η ανηφόρα απαιτεί μεγαλύτερη ποσότητα βενζίνης όπως και οι ψηλές στροφές που δίνουν εντολή στα μπεκ να ψεκάσουν παραπάνω. Το αμάξι στις παραπάνω περιπτώσεις μπορεί να έχει φυσιολογικό ρελαντι και σχετικά καλή λειτουργία σε χαμηλές στροφές και ίσιο δρόμο.Σαφώς μπορεί να είναι και σκουπίδια στο σύστημα ψεκασμού.

    Πρόβλημα στην ανάφλεξη ,αν κόβουν τελείως οι στροφές , τότε δεν υπάρχει πρόβλημα σε μεμονωμένο μπουζί - καλώδιο αλλά ψάχνεις από τον διανομέα και προς τα πίσω τον πολλαπλασιαστή , το καλώδιο υψηλής που τα ενώνει , ακόμα και επαφές στον διακόπτη στο τιμόνι. Ψηλές στροφές για τα ρεύματα σημαίνουν κραδασμοί στον κινητήρα , καλώδια που δεν έχουν καλή επαφή είναι πιθανών να εμφανίσουν τις χαλαρές ενώσεις τους σε ψηλές στροφές . Επίσης ψηλές στροφές σημαίνει μεγάλη θερμοκρασία όπου ακόμα και ρελές στα τελευταία του μπορεί να πέφτει. Ακόμα και τα καλώδια της τρόμπας μπορεί να χάνουν την επαφή.

    Μπορώ όμως να σου πω τι ΔΕΝ είναι

    Δεν είναι ελεγκτής Λ , ακόμα και να κόψεις το καλώδιο του δεν θα δεις στροφές να πέφτουν.

    Δεν είναι κανένα από τα "σωληνάκια" βενζίνης

    Δεν είναι "αισθητήρας φρένων"

    Είναι ένα πρόβλημα που παρουσιάζεται λόγο παλαιότητας στα αυτοκίνητα , και οι ίδιο οι μηχανικοί ξεκινάνε να αλλάζουν δοκιμαστικά κάποια πράγματα και ανάλογα με το πόσα λεφτά τους λείπουν μπορεί να σε χρεώσουν τρόμπα βενζίνης ή και ακόμα αλλαγή δίσκο πλατό αν σε πιάσουν κότσο , επίσης δεν είναι λίγες οι φορές που βάζουν και αλλαγή μπαταρίας ή και δυναμό.

    Καλό είναι να γνωρίζεις περίπου από το σύμπτωμα τι μπορεί να εμπλέκεται και να ψιλοπιάνεις κουβεντούλα με τον μηχανικό να δεις τι σου λέει. Πολλές φορές τους φεύγουν χοντράδες , πχ θέλει αλλαγή η τρόμπα νερού (χωρίς να έχεις ανεβάσει ποτέ θερμοκρασία)

    Να ξέρεις το 99% των μηχανικών κάνουν με το ζόρι τα βασικά σέρβις σε ένα αμάξι και αυτά πολλές φορές λάθος , πχ αλλάζουν τακάκια χωρίς να γίνεται η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ εξαέρωση στέλνοντας το υγρό φρένων πίσω στον κεντρικό κύλινδρο....

    Οι περισσότεροι δεν γνωρίσουν από βλάβες ούτε από διάγνωση και ειδικά αυτές που έχουν να κάνουν με τα πολύπλοκα μέρη.

    Αν βρεις καλό μηχανικό τον κρατάς από κοντά αν και θα τον παντρευτείς θα σε χωρίσει και θα σου ζητάει διατροφές κάθε λίγο

    Μπορείς να έχεις ένα παλαιό αυτοκίνητο που να πετάει ... αλλά φιλική συμβουλή ... ασχολήσου λίγο ... κατέβασε και κανένα SERVICE MANUAL ... θα εκπλαγείς με τις λεπτομέρειες που θα ανακαλύψεις και θα έχεις τους μηχανικούς μόνο για τις αγκαροδουλιές πχ ρουλεμαν , δίσκους , τακακια , μπιλιοφόρους κτλ κτλ , όπου και εκεί θα ξέρεις από πριν τι φταίει και πόσο θα κοστίσει.

  12. #27
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Μπράβο σου για το αναλυτικό της απάντησης, αλλά υποψιάζομαι ότι ο TS θα έχει βρει άκρη, ένα χρόνο μετά

  13. #28
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ουπς, τώρα το είδα, ευχαριστώ για το τόσο εκτενές μήνυμα!

    Είχα γράψει εδώ τι έγινε τελικά. Πάντως ο συγκεκριμένος μηχανικός που το πήγαινα από τότε μου γέννησε και άλλα ερωτηματικά και μάλλον με έχασε από πελάτη..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hengeo : 12-09-14 στις 22:23. Αιτία: διόρθωση συδέσμου..
    Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι
    Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο, αλλά εύκολο να συμβουλεύεις τους άλλους

    Θαλής ο Μιλήσιος, 643-548 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4586
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 19:52
  2. Ραδιοερασιτέχνες...το παρών σας...και εδώ.
    Από sv2evs στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 1918
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-24, 10:01
  3. Το γραφείο μου!
    Από kadronarxis στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 2513
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 01:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας