Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 157
  1. #16
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το 1% που ειναι χρηστες linux?
    Ωραίο αυτό. Λέω πως τα Windows είναι μονοπώλιο και ως αντεπιχείρημα μου δίνεις ένα αριθμό που επιβεβαιώνει την μονοπωλιακή θέση τους στην αγορά.

    Ωστόσο όχι, το δέσιμο των Windows με πρακτικά όλα τα μηχανήματα που πωλούνται εκεί έξω πρέπει να σταματήσει για το 100% των χρηστών που οι ελευθερίες τους θίγονται από την έλλειψη ανταγωνισμού.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μόνος τρόπος για να μην κάνουν πωλήσεις τα Windows 8, θα ήταν να σταματήσει ο κόσμος να αγοράζει Η/Υ.

    Πρέπει επιτέλους να γίνει κάτι για αυτό το μονοπώλιο και όλοι οι hardware vendors να αναγκαστούν να δίνουν την επιλογή σε όλα τα μηχανήματά τους να αγοράζονται χωρίς windows.
    Και μετά τηλέφωνα χωρίς OS;

  3. #18
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkadia Εμφάνιση μηνυμάτων

    πολυ σωστος!!!!!
    απλα οσοι βριζουν τα 8 σημερα ...θα τα ανακαλυψουν αργοτερα απο εμας
    Μην ποντάρεις και πολύ σε αυτό. Θα εκπλαγείς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το 1% που ειναι χρηστες linux?
    Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι ένας από τους λόγους που το Linux βρίσκεται στο 1% είναι και αυτός, αν όχι κυρίως αυτός;

  4. #19
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Ακόμα δεν χωνεύτηκε η αναβάθμιση;

    Το learning curve είναι πολύ μικρό έως ανύπαρκτο. Σε λιγότερο από 4 μέρες ήμουν σαν το σπίτι μου. Τα Metro apps είναι η αλήθεια άχρηστα, αλλά στο start menu εάν μπει κανείς στη φιλοσοφία win key>πληκτρολογώ το πρόγραμμα που θέλω>enter τότε κερδίζεις αντί να χάσεις χρόνο. Εάν μπεις στη φιλοσοφία: κλικ το ποντικάκι ψάχνουμε το προγραμματάκι με το τσιγκέλι πέρα-δώθε.. Ε, ναι, είναι αντιπαραγωγικό. Πάντα ήταν.

  5. #20
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι ένας από τους λόγους που το Linux βρίσκεται στο 1% είναι και αυτός, αν όχι κυρίως αυτός;
    Yπάρχουν εταιρείες σαν την Dell και την Lenovo που έχουν σοβαρό commitment στο linux, τόσο σε επίπεδο υποστήριξης laptop τους με drivers όσο και σε επίπεδο διάθεσης και υποστήριξης υπολογιστών με προεγκατεστημένο linux.
    Ε δεν πάει. Πάλι αυτοί που το επάγγελμά τους το επιβάλλει αγοράζουν.

    Έχω καταλήξει ότι το linux είναι σε παρόμοια μοίρα με τα windows phones, έχει εγκλωβιστεί σε έναν ατέρμονο κύκλο, όπου λόγω του ότι δεν έχει market share δεν ασχολούνται οι developers μαζί του, και επειδή δεν υπάρχουν εφαρμογές της προκοπής για τις μάζες δεν επιλέγει ούτε ο καταναλωτής linux παρόλο που είναι τσάμπα.

    Και μήν ξεχνάς ότι σήμερα η κατάσταση σε επίπεδο οδηγών είναι πάρα πολύ καλή στο linux. Δεν είναι όπως το 2000 που σου έβγαινε κυριολεκτικά το λάδι. Τώρα με ένα δισκάκι ubuntu έχεις running συτημα σε μισή ωρίτσα.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  6. #21
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι ένας από τους λόγους που το Linux βρίσκεται στο 1% είναι και αυτός, αν όχι κυρίως αυτός;
    Το ότι είναι το χειρότερο τεχνολογικά λειτουργικό, με μηδενική συμβατότητα μεταξύ των εκδόσεων, και με ενημερώσεις που αν έχεις βάλει κάτι εκτός διανομής καταρρέει, λες να μην παίζει ρόλο;

    2 μέρες μου έχει σπάσει τα νεύρα το ubuntu, να καταφέρει να πάει από την 12.04 σε 13.04, και χωρίς να έχω εγκαταστήσει τίποτα εκτός διανομής. Φαντάσου να ήταν το βασικό μου σύστημα και να μην έτρεχε σε VM...

  7. #22
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 VDSL Cosmote
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    όταν βγούν οι touch screen στην αγορά, ευχαρίστως να αγοράσω τα 8. μέχρι τότε..xp kai 7.
    I admit to the possibility of the impossible.
    What i am having trouble is accepting the probability of the possibility.

  8. #23
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι είναι το χειρότερο τεχνολογικά λειτουργικό, με μηδενική συμβατότητα μεταξύ των εκδόσεων, και με ενημερώσεις που αν έχεις βάλει κάτι εκτός διανομής καταρρέει, λες να μην παίζει ρόλο;

    2 μέρες μου έχει σπάσει τα νεύρα το ubuntu, να καταφέρει να πάει από την 12.04 σε 13.04, και χωρίς να έχω εγκαταστήσει τίποτα εκτός διανομής. Φαντάσου να ήταν το βασικό μου σύστημα και να μην έτρεχε σε VM...
    Ασφαλώς και κάνεις πλάκα, έτσι; Καταρχάς για ποιο λόγο να εγκαταστήσεις ένα πακέτο εκτός package management system; Ίσα-ίσα που σου παρέχει την ευκολία να μην κάνεις αναζητήσεις σε σελίδες τρίτων που μπορεί να περιέχουν και malware. Με τα σωστά repositories έχεις ότι πακέτο θες στο πιάτο και έτη φωτός μπροστά από τον κλασικό installer I agree -> next -> next -> ... -> next -> Finish για κάθε ένα πρόγραμμα ξεχωριστά που, που παρέχουν τα Windows. Κάνεις update σε όλα σου τα πακέτα και δεν συναντάς την παραμικρή ασυμβατότητα, ειλικρινά πολύ περισσότερα θέματα ασυμβατότητας έχω διαβάσει να προκύπτουν στα Windows 8 σε σχέση με τα 7, σε βαθμό να επιστρέφουν αρκετοί στα 7 (φυσικά όχι μόνο γι' αυτόν τον λόγο, αλλά δεν θα επεκταθώ εδώ). Αυτά είναι τα κριτήρια σου περί τεχνολογικής ανωτερότητας/κατωτερότητας; Γιατί αν μη τι άλλο προδίδουν πόσο επιφανειακά έχεις ασχοληθεί με το Linux. Κάνε τώρα ένα update στο antivirus σου, να νιώσεις κι εσύ λίγο πιο ασφαλής

    Όσο για το Ubuntu, δεν αντιπροσωπεύει σε καμιά περίπτωση το σύνολο του Linux, η επιλογή της διανομής ήταν καθαρά δική σου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπάρχουν εταιρείες σαν την Dell και την Lenovo που έχουν σοβαρό commitment στο linux, τόσο σε επίπεδο υποστήριξης laptop τους με drivers όσο και σε επίπεδο διάθεσης και υποστήριξης υπολογιστών με προεγκατεστημένο linux.
    2 εταιρείες, άντε λίγες παραπάνω = μια σταγόνα στον ωκεανό. Και φυσικά το γράφω μετά λύπης αυτό.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλώς και κάνεις πλάκα, έτσι; Καταρχάς για ποιο λόγο να εγκαταστήσεις ένα πακέτο εκτός package management system; Ίσα-ίσα που σου παρέχει την ευκολία να μην κάνεις αναζητήσεις σε σελίδες τρίτων που μπορεί να περιέχουν και malware. Με τα σωστά repositories έχεις ότι πακέτο θες στο πιάτο και έτη φωτός μπροστά από τον κλασικό installer I agree -> next -> next -> ... -> next -> Finish για κάθε ένα πρόγραμμα ξεχωριστά που, που παρέχουν τα Windows. Κάνεις update σε όλα σου τα πακέτα και δεν συναντάς την παραμικρή ασυμβατότητα, ειλικρινά πολύ περισσότερα θέματα ασυμβατότητας έχω διαβάσει να προκύπτουν στα Windows 8 σε σχέση με τα 7, σε βαθμό να επιστρέφουν αρκετοί στα 7 (φυσικά όχι μόνο γι' αυτόν τον λόγο, αλλά δεν θα επεκταθώ εδώ). Αυτά είναι τα κριτήρια σου περί τεχνολογικής ανωτερότητας/κατωτερότητας; Γιατί αν μη τι άλλο προδίδουν πόσο επιφανειακά έχεις ασχοληθεί με το Linux. Κάνε τώρα ένα update στο antivirus σου, να νιώσεις κι εσύ λίγο πιο ασφαλής

    Όσο για το Ubuntu, δεν αντιπροσωπεύει σε καμιά περίπτωση το σύνολο του Linux, η επιλογή της διανομής ήταν καθαρά δική σου.
    Δυστυχώς, το λίνουξ είναι τόσο τεχνολογικά ώριμο, που αναγκάζομαι να έχω Ubuntu 32/64, Fedora 32/64, CentOS 32/64. Και όλα αυτά για να μπορώ να δίνω binaries, που πρέπει να γίνεται ανά διανομή. Ούτε στην τρέχουσα έκδοση της libc δεν μπορούν να συμφωνήσουν οι διανομές, ενώ οι "χρήστες" χρησιμοποιούν διανομές που βγήκαν πριν πολλά χρόνια, χωρίς να μπορούν πλέον να αναβαθμίσουν.

    Το αν έχω ασχοληθεί επιφανειακά με το λίνουξ, δεν μπορείς να το κρίνεις. Είμαι χρήστης λίνουξ από το redhat 2.0. Ξέρεις για ποια χρονιά μιλάμε;

  10. #25
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς, το λίνουξ είναι τόσο τεχνολογικά ώριμο, που αναγκάζομαι να έχω Ubuntu 32/64, Fedora 32/64, CentOS 32/64. Και όλα αυτά για να μπορώ να δίνω binaries, που πρέπει να γίνεται ανά διανομή. Ούτε στην τρέχουσα έκδοση της libc δεν μπορούν να συμφωνήσουν οι διανομές, ενώ οι "χρήστες" χρησιμοποιούν διανομές που βγήκαν πριν πολλά χρόνια, χωρίς να μπορούν πλέον να αναβαθμίσουν.

    Το αν έχω ασχοληθεί επιφανειακά με το λίνουξ, δεν μπορείς να το κρίνεις. Είμαι χρήστης λίνουξ από το redhat 2.0. Ξέρεις για ποια χρονιά μιλάμε;
    Και 'γώ μια φορά κι έναν καιρό διδάχτηκα στο πανεπιστήμιο προγραμματισμό σε Fortran, αυτό όμως δεν με έκανε ειδικό στην Fortran, και τολμώ να παραδεχτώ πως έχω ξεχάσει κι αυτά που γνώριζα. 3 χρόνια τρέχει το Arch εδώ χωρίς νά 'χει σπάσει και χωρίς την ανάγκη να τρέχω και δεύτερη/τρίτη... διανομή. Και όλ' αυτά σε πραγματικά μηχανήματα κι όχι virtual machines. Είπατε τίποτα;

  11. #26
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2

  12. #27
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο αυτό. Λέω πως τα Windows είναι μονοπώλιο και ως αντεπιχείρημα μου δίνεις ένα αριθμό που επιβεβαιώνει την μονοπωλιακή θέση τους στην αγορά.

    Ωστόσο όχι, το δέσιμο των Windows με πρακτικά όλα τα μηχανήματα που πωλούνται εκεί έξω πρέπει να σταματήσει για το 100% των χρηστών που οι ελευθερίες τους θίγονται από την έλλειψη ανταγωνισμού.
    Εγώ που έφτιαξα δικό μου σύστημα (απλά διάλεξα τα κομμάτια δηλαδή, αυτοί το συναρμολόγησαν) δεν πήρα windows.

    Δεν διαφωνώ ότι η MS χρησιμοποιεί μονοπωλιακές πρακτικές αλλά μην υποκρινόμαστε ότι δεν μπορείς να έχει μηχάνημα χωρίς Win.


  13. #28
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που έφτιαξα δικό μου σύστημα (απλά διάλεξα τα κομμάτια δηλαδή, αυτοί το συναρμολόγησαν) δεν πήρα windows.

    Δεν διαφωνώ ότι η MS χρησιμοποιεί μονοπωλιακές πρακτικές αλλά μην υποκρινόμαστε ότι δεν μπορείς να έχει μηχάνημα χωρίς Win.
    Έχεις αγοράσει ποτέ υπολογιστή από το ΠΛΑΙΣΙΟ; Αν τον αγοράσεις χωρίς λειτουργικό, θα σου πούν ότι είναι εκτός εγγύησης, και για Linux ούτε λέξη. Άρα δεν σου αφήνουν και πολλά περιθώρια.

  14. #29
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις αγοράσει ποτέ υπολογιστή από το ΠΛΑΙΣΙΟ; Αν τον αγοράσεις χωρίς λειτουργικό, θα σου πούν ότι είναι εκτός εγγύησης, και για Linux ούτε λέξη. Άρα δεν σου αφήνουν και πολλά περιθώρια.
    Στην Ελλάδα δεν είμαστε καλό στατιστικό δείγμα. Γιατί ακόμα και αυτοί που στήνανε υπολογιστές χωρίς λειτουργικό, ζητάγανε από τους μαγαζάτορες σπασμένα τσάμπα.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  15. #30
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις αγοράσει ποτέ υπολογιστή από το ΠΛΑΙΣΙΟ; Αν τον αγοράσεις χωρίς λειτουργικό, θα σου πούν ότι είναι εκτός εγγύησης, και για Linux ούτε λέξη. Άρα δεν σου αφήνουν και πολλά περιθώρια.
    Ο προηγούμενος υπολογιστής μου, ένας Core 2 Quad, ήταν από το Πλαίσιο, χωρίς λειτουργικό, και είχε κανονικά 2ετή εγγύηση την οποία και χρησιμοποίησα μια φορά για αλλαγή μνήμης και μια 2η για έλεγχο στο τροφοδοτικό.


Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας