Σελ. 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 157
  1. #61
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το ότι εγώ είμαι ειδικός και στην fortran.
    Συγκλονιστικό.

  2. #62
    Εγγραφή
    29-08-2010
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ποντάρεις και πολύ σε αυτό. Θα εκπλαγείς.


    προς το παρον νομιζω οτι μονο εσυ και οι υπολοιποι Linux-αδες εχετε εκπλαγει απο τις πωλησεις των 8

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συνέχιζαν την προσφορά των €15 τότε θα είχαν πολύ παραπάνω απο 100εκ. Επίσης δεν μας λένε πόσες απο αυτές τις άδειες είναι πράγματι ενεργοποιημένες και πόσες είναι bulk σε εταιρίες που περιμένουν να πουλήσουν μελλοντικά pc.
    α)ναι...ας παρουμε για παραδειγμα τα Linux....δωρεαν και στα αζητητα!!!!!!!

    β)μην ξεφευγεις...μιλανε για ενεργοποιημενα 8αρια

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το 99% που δεν ξέρουν τι χάνουν με το να μην χρησιμοποιούν linux
    δεν ξερω τι χανω και ουτε με ενδιαφερει με το να μη χρησιμοποιω Linux...
    ξερω ομως τι θα χασω αν δεν χρησιμοποιω ms...ενα ασφαλες πρακτικο και ομορφο λειτουργικο που τυχαια εντελως εχει την αποδοχη
    του 99%.
    το ανεκδοτο με τον ποντιο που πηγαινε αναποδα στην εθνικη οδο τοξερεις??????

  3. #63
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Έχετε πάντως απίστευτο γέλιο οι μέτοχοι της Microsoft.

    Το μόνο που ζήτησα, ήταν να μπορώ να αγοράσω τον υπολογιστή που θέλω, χωρίς να πρέπει υποχρεωτικά να πάρω και windows.
    Τι σας ενοχλεί; Σας ζήτησα να πληρώσετε κάτι; Σας έκλεψα; Σας έβρισα; Ανέφερα την λέξη Linux; Πραγματικά, που κολλάτε; Ποιο είναι το πρόβλημά σας και υπερασπίζεστε το υποχρεωτικό δέσιμο κάθε Η/Υ με τα Windows 8; Δεν υπάρχει λογική στις αντιδράσεις σας.

    Τουλάχιστον ελπίζω να σας πληρώνει η Microsoft, γιατί είναι κρίμα να χάνετε τόσες ώρες για να την υποστηρίξετε δίχως κάποιο όφελος.


    ΥΓ. Κάθε έξι μήνες πωλούνται περίπου 150 εκατομμύρια PC, εκ των οποίων τα 100 εκατομμύρια αντιστοιχούν σε φορητούς Η/Υ και τα 50 εκατομμύρια σε desktop συστήματα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #64
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #65
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε πάντως απίστευτο γέλιο οι μέτοχοι της Microsoft.

    Το μόνο που ζήτησα, ήταν να μπορώ να αγοράσω τον υπολογιστή που θέλω, χωρίς να πρέπει υποχρεωτικά να πάρω και windows.
    Τι σας ενοχλεί; Σας ζήτησα να πληρώσετε κάτι; Σας έκλεψα; Σας έβρισα; Ανέφερα την λέξη Linux; Πραγματικά, που κολλάτε; Ποιο είναι το πρόβλημά σας και υπερασπίζεστε το υποχρεωτικό δέσιμο κάθε Η/Υ με τα Windows 8; Δεν υπάρχει λογική στις αντιδράσεις σας.

    Τουλάχιστον ελπίζω να σας πληρώνει η Microsoft, γιατί είναι κρίμα να χάνετε τόσες ώρες για να την υποστηρίξετε δίχως κάποιο όφελος.


    ΥΓ. Κάθε έξι μήνες πωλούνται περίπου 150 εκατομμύρια PC, εκ των οποίων τα 100 εκατομμύρια αντιστοιχούν σε φορητούς Η/Υ και τα 50 εκατομμύρια σε desktop συστήματα.
    Εγώ έχω ήδη εκτυπώσει τη συζήτηση και στην επόμενη αγορά Win θα ζητήσω έκπτωση


  6. #66
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω ήδη εκτυπώσει τη συζήτηση και στην επόμενη αγορά Win θα ζητήσω έκπτωση
    Mπορείτε να επιλέξετε να ενισχύσετε τις εταιρείες που τα δίνουν χωρίς λειτουργικό
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #67
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπορείτε να επιλέξετε να ενισχύσετε τις εταιρείες που τα δίνουν χωρίς λειτουργικό
    Εγώ αγοράζω retail κύριε μου για να στηρίξω την εταιρεία, δεν είμαι τσίπης με ΟΕΜ και ιστορίες


  8. #68
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε πάντως απίστευτο γέλιο οι μέτοχοι της Microsoft.

    Το μόνο που ζήτησα, ήταν να μπορώ να αγοράσω τον υπολογιστή που θέλω, χωρίς να πρέπει υποχρεωτικά να πάρω και windows.
    Τι σας ενοχλεί; Σας ζήτησα να πληρώσετε κάτι; Σας έκλεψα; Σας έβρισα; Ανέφερα την λέξη Linux; Πραγματικά, που κολλάτε; Ποιο είναι το πρόβλημά σας και υπερασπίζεστε το υποχρεωτικό δέσιμο κάθε Η/Υ με τα Windows 8; Δεν υπάρχει λογική στις αντιδράσεις σας.

    Τουλάχιστον ελπίζω να σας πληρώνει η Microsoft, γιατί είναι κρίμα να χάνετε τόσες ώρες για να την υποστηρίξετε δίχως κάποιο όφελος.


    ΥΓ. Κάθε έξι μήνες πωλούνται περίπου 150 εκατομμύρια PC, εκ των οποίων τα 100 εκατομμύρια αντιστοιχούν σε φορητούς Η/Υ και τα 50 εκατομμύρια σε desktop συστήματα.
    οχι δε ζητησες μονο αυτο, σορρυ. Ζητησες και απο το καθε πλαισιο να σου παρεχει support για το λινουξ λαπτοπ που αγορασες σε επιπεδο λογισμικου (ασχετο αν εσυ προσωπικα μπορει να μη το εχεις αναγκη). Και το καθε πλαισιο, dell, HP κλπ κλπ για να αναλαβει το κοστος να προσλαβει και να εκπαιδευσει κοσμο για να παρεχει λινουξ support πρεπει πρωτα να πιστεψει οτι εμπορικα εχει νοημα. Αν ειναι να πουλαει 5 λαπτοπ λινουξ για καθε 100 λαπτοπ windows τοτε το κοστος ειναι μεγαλυτερο απο το κερδος.

  9. #69
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.318
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι αγόρασα laptop της επιλογής μου χωρίς windows μέσα, τον προηγούμενο μήνα. Καταπληκτικό το ubuntu!

    Spoiler:
    1 ώρα το άντεξα... Τώρα ο υπολογιστής φορά 7άρια βέβαια, γιατί τον χρησιμοποιώ επαγγελματικά και τα εργαλεία της δουλειάς μου τρέχουν σε windows και εκδόσεις για 8 αξιόπιστες δεν έχουν βγει.
    hnesne

  10. #70
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neshtar Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δε ζητησες μονο αυτο, σορρυ. Ζητησες και απο το καθε πλαισιο να σου παρεχει support για το λινουξ λαπτοπ που αγορασες σε επιπεδο λογισμικου (ασχετο αν εσυ προσωπικα μπορει να μη το εχεις αναγκη). Και το καθε πλαισιο, dell, HP κλπ κλπ για να αναλαβει το κοστος να προσλαβει και να εκπαιδευσει κοσμο για να παρεχει λινουξ support πρεπει πρωτα να πιστεψει οτι εμπορικα εχει νοημα. Αν ειναι να πουλαει 5 λαπτοπ λινουξ για καθε 100 λαπτοπ windows τοτε το κοστος ειναι μεγαλυτερο απο το κερδος.
    Πάμε άλλη μια φορά: δεν ζήτησα laptop με Linux, δεν ανέφερα καν την λέξη Linux· ζήτησα laptop χωρίς windows. Το Πλαίσιο δεν είναι αναγκασμένο να παρέχει υποστήριξη για λογισμικό που δεν πουλά.

    Σε ένα γυμνό laptop, μπορεί κάποιος να βάλει Windows (8, 7, Vista, οτιδήποτε), Linux, FreeDOS ή οποιοδήποτε λογισμικό της επιλογής του.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #71
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε πάντως απίστευτο γέλιο οι μέτοχοι της Microsoft.

    Το μόνο που ζήτησα, ήταν να μπορώ να αγοράσω τον υπολογιστή που θέλω, χωρίς να πρέπει υποχρεωτικά να πάρω και windows.
    Τι σας ενοχλεί; Σας ζήτησα να πληρώσετε κάτι; Σας έκλεψα; Σας έβρισα; Ανέφερα την λέξη Linux; Πραγματικά, που κολλάτε; Ποιο είναι το πρόβλημά σας και υπερασπίζεστε το υποχρεωτικό δέσιμο κάθε Η/Υ με τα Windows 8; Δεν υπάρχει λογική στις αντιδράσεις σας.

    Τουλάχιστον ελπίζω να σας πληρώνει η Microsoft, γιατί είναι κρίμα να χάνετε τόσες ώρες για να την υποστηρίξετε δίχως κάποιο όφελος.


    ΥΓ. Κάθε έξι μήνες πωλούνται περίπου 150 εκατομμύρια PC, εκ των οποίων τα 100 εκατομμύρια αντιστοιχούν σε φορητούς Η/Υ και τα 50 εκατομμύρια σε desktop συστήματα.
    Η λογική είναι φυσικά η νομοθεσία. Απαγορεύεται η πώληση συσκευών που δεν λειτουργούν, σχεδόν παντού στον δυτικό κόσμο. Αναγκαστικά θα πρέπει να έχει λογισμικό, και αφού δεν θες windows, η μόνη εναλλακτική είναι φυσικά το λίνουξ.

  12. #72
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λογική είναι φυσικά η νομοθεσία. Απαγορεύεται η πώληση συσκευών που δεν λειτουργούν, σχεδόν παντού στον δυτικό κόσμο. Αναγκαστικά θα πρέπει να έχει λογισμικό, και αφού δεν θες windows, η μόνη εναλλακτική είναι φυσικά το λίνουξ.
    Τώρα αυτό τι σχέση έχει με τη "λειτουργία"; Πριν δεν λέγαμε για τα συναρμολογημένα συστήματα με κανονική εγγύηση.

    Σημείωση το ίδιο με συναρμολογημένο σύστημα έχω κάνει και εκτός Ελλάδας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε άλλη μια φορά: δεν ζήτησα laptop με Linux, δεν ανέφερα καν την λέξη Linux· ζήτησα laptop χωρίς windows. Το Πλαίσιο δεν είναι αναγκασμένο να παρέχει υποστήριξη για λογισμικό που δεν πουλά.

    Σε ένα γυμνό laptop, μπορεί κάποιος να βάλει Windows (8, 7, Vista, οτιδήποτε), Linux, FreeDOS ή οποιοδήποτε λογισμικό της επιλογής του.
    Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει η επιλογή.

    Αλλά δεν νομίζεις ότι είναι λίγο υποκριτικό να βρίσκει η κοινότητα του Linux τα ΟΕΜ των λάπτοπ ως την κύρια αιτία που δεν έχει διείσδυση;


  13. #73
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    προς το παρον νομιζω οτι μονο εσυ και οι υπολοιποι Linux-αδες εχετε εκπλαγει απο τις πωλησεις των 8
    Με όλο αυτό το marketing, προεγκατεστημένα τα 8 σε όλα τα καινούργια PCs και την αρχική εξευτελιστική προσφορά στα 15 €, τα 8 ένα εξάμηνο μετά το λανσάρισμα τους παραμένουν στο 3% και κάτι λιανά. Επίσης για πρώτη φορά στην ιστορία τους τα Desktop PCs παρουσίασαν σημαντική πτώση στις πωλήσεις τους. Αν αυτό το ονομάζεις "επιτυχία" των 8, τότε δεν έχω τίποτ' άλλο να προσθέσω.

    Όσο για το αν το Linux παραμένει στα αζήτητα, κάνε μια βόλτα από το Unix-Linux subforum και θα διαπιστώσεις μια ακριβώς αντίθετη εικόνα.

  14. #74
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με όλο αυτό το marketing, προεγκατεστημένα τα 8 σε όλα τα καινούργια PCs και την αρχική εξευτελιστική προσφορά στα 15 €, τα 8 ένα εξάμηνο μετά το λανσάρισμα τους παραμένουν στο 3% και κάτι λιανά. Επίσης για πρώτη φορά στην ιστορία τους τα Desktop PCs παρουσίασαν σημαντική πτώση στις πωλήσεις τους. Αν αυτό το ονομάζεις "επιτυχία" των 8, τότε δεν έχω τίποτ' άλλο να προσθέσω.

    Όσο για το αν το Linux παραμένει στα αζήτητα, κάνε μια βόλτα από το Unix-Linux subforum και θα διαπιστώσεις μια ακριβώς αντίθετη εικόνα.
    Αντέ επιτέλους ρε παιδιά κάντε μια βόλτα απο εκεί, δεν είναι ανάγκη το κάθε τι να το κάνετε windows vs linux

  15. #75
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα αυτό τι σχέση έχει με τη "λειτουργία"; Πριν δεν λέγαμε για τα συναρμολογημένα συστήματα με κανονική εγγύηση.

    Σημείωση το ίδιο με συναρμολογημένο σύστημα έχω κάνει και εκτός Ελλάδας.
    Μόνο με τα συναρμολογημένα γίνεται, ή αν το κατάστημα αναλάβει την ευθύνη (δηλαδή το φτιάχνει μόνο του). Έτοιμα συστήματα από μεγάλες εταιρίες, δεν μπορούν να το δώσουν χωρίς λειτουργικό, γιατί δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη να το επισκευάσουν αν το λειτουργικό που βάλεις χαλάσει κάτι.

Σελ. 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας